КОЛИКИ

Какво представляват коликите?
Думата колики идва от гръцката дума kolikos, която означава болки в колона (част от дебелото черво). Никой не знае, какво точно представляват коликите. Сигурни са две неща: Първо, бебето изпитва болки в червата. И второ, бебето е изключително раздразнително. Някои лекари се шегуват, че колики е шестбуквена дума, използвана от лекарите, за да не кажат “не знам”.

Дали вашето бебе има колики?
Как можете да познаете коликите? Ако се чудите, дали бебето ви има колики, то със сигурност няма. Когато бебето има колики, начинът, по който внезапно избухва в рев и неутешимия начин, по който плаче, не оставят място за съмнение, че го боли. Ако бебето ви е здраво, наддава добре, но има периоди на неутешим плач, то вероятно има колики. Обикновено коликите започват около 30 минути след ядене. Ето как протичат обикновено тези периоди (Правило на тройките):
* Те започват през първите три седмици от живота на бебето.
* Продължават поне три часа на ден.
* Проявяват се поне три дни седмично.
* Продължават поне три седмици.
* Рядко продължават повече от три месеца.

Как да разберете, какво причинява коликите?
1. Водете си дневник. Това може да помогне на лекаря ви да види скрити медицински причини за коликите; дневникът може да ви помогне да намерите зависимост между коликите и начинът, по който отглеждате бебето – какво ги увеличава и какво ги намалява. Записвайте си, какво според вас причинява изблиците на плач, по едно и също време всеки ден ли се появяват, буди ли се бебето от болки през нощта, колко често и колко дълго плаче. Според вас, има ли зависимост между храненето на бебето – позата, в която кърмите бебето, адаптираното мляко, което използвате, биберонът и/или шишето, с които го храните? Много ли повръща бебето ви след хранене, колко време след хранене повръща и колко често? Ако кърмите, намирате ли зависимост между храната, която ядете, и коликите на бебето? (По-долу можете да намерите списък на храните, които най-често причиняват колики). Подуто ли е коремчето на бебето, оригва ли се често, пръцка ли? Колко често се изхожда, изпражненията му меки ли са или твърди, лесно ли се изхожда? Променя ли се честотата на изхожданията или гъстотата на изпражненията, когато промените начина на хранене на бебето (или своя – ако кърмите)?
2. Пушите ли? Според едно проучване, 40% от бебетата, кърмени от майки-пушачки, имат колики, в сравнение с 26% от бебетата на майки-непушачки (Matheson and Rivrud 1989). Важно е да се отбележи, че дори изкуствено хранените бебета имат повече колики, ако единият или и двамата родители са пушачи (Lawrence, p.519).
3. Говорете с лекаря си. Добре е, ако е възможно, и двамата родители да присъстват на срещата. Опишете подробно симптомите, които сте наблюдавали. Може да вземете и дневника си. Може заедно с лекаря да откриете зависимост, която да обясни коликите и да ги намали. Възможно е лекарят да открие медицинска причина, след лекуването на която проблемите да изчезнат. В повечето случаи обаче се касае за колики, каквото и да представляват те, които ще отминат с времето.

Възможно ли е коликите да са причинени от здравословен проблем?
Ако коликите продължат и след като бебето нъврши четири месеца и виждате, че бебето ви страда, можете да подозирате наличието на здравословен проблем. Имайте предвид, че изкуствено хранените бебета страдат по-често и по-продължително от колики. Ето някои симптоми, че причина за коликите може да е здравословен проблем:
* Коликите се влошават, вместо постепенно да намаляват.
* Бебето се буди често с болезнен плач.
* Когато бебето плаче, не можете да го утешите.
* Бебето наддава по малко, често има дихателни и/или храносмилателни проблеми.
Сред най-честите здравословни причини е гастроезофагеалният рефлукс. Повече за кърмене на бебе с такъв проблем можете да научите в раздел Кърмене на бебета с проблеми.
Друга често срещана причина за коликите е непоносимост към някоя храна, която майката е яла. По-долу можете да видите списък с храните, които най-често причиняват колики.

Храни, които могат да причинят колики
Ако бебето ви има колики, причината може да е в някоя от храните, които сте консумирали. Премахвайте храните една по една, за да разберете, коя е причината за коликите на бебето. Имайте предвид, че за някои храни е необходимо да минат две седмици, докато организмът ви се изчисти от тях.
* Млечни продукти (особено прясното мляко);
* Кофеин: кафе, чай, кола, някои газирани напитки;
* Соеви продукти;
* Фъстъци;
* Ракообразни;
* Шоколад;
* Цитрусови плодове;
* Пшеница;
* Пилешко;
* Телешко;
* Яйца;
* Ядки;
* Царевица;
* Витамини за бременни или кърмачки (желязото може да дразни храносмилателната система на бебето. Ако то е причината, попитайте лекаря си за алтернативи.)
* Зеленчуци, които предизвикват образуването на газове: броколи, карфиол, зеле, лук, зелени чушки, домати.


Какво да правим?
* Можете да пробвате да храните бебето по-често от обикновено. По този начин то няма да е много гладно, няма да суче така лакомо и ще поглъща по-малко въздух. Коремчето ще е по-спокойно и може би коликите ще са по-малко.
* Може да оригвате бебето по няколко пъти на хранене. Така поетият въздух ще е по-малко и ще излиза по-лесно.
* Проверете дали слагате бебето правилно на гърдата. Неправилното поставяне може да има общо с коликите, тъй като бебето може да поглъща повече въздух при определени пози.
* Не бъркайте плача от колики с плач от глад. Ако продължите да го храните за утеха, коремчето може да се препълни, което усложнява проблема.
* Ако изглежда, че бебето реагира на определени храни, които сте яли, изключете ги от менюто и ги заменете с други, от които да получавате необходимите вещества. Кравето мляко можете да замените с храни с пресечен белтък, например сирене и извара.
* Масажът по посока на часовниковата стрелка (към червата) и около пъпчето оказва облекчаващо действие. Можете да си приготвите следното масажно масло: 1 капка лайково масло, 1 капка масло от анасон, 1 капка масло от аптекарски копър, 1 капка масло от моркови и 20 мл сусамово малко.
* Кимионовото масло също е подходящо за масаж на коремчето.
* На няколко пъти по време на масажа хванете бебето за бедрата и ги вдигайте ритмично към коремчето, така ще излязат газовете.
* Топла бутилка на коремчето, носенето на вълнена ризка и спането на агнешка кожа облекчават болките.
* Повтаряйте си често, че коликите продължават до към третия месец, всичко ще мине, а кризите в живота каляват човек.


По материали от “Книга за кърменето” и www.AskDrSears.com
Виж целия пост