Фентъзи и фантастика -19

  • 22 379
  • 726
# 540
https://sarahjmaas.com/
Виж целия пост
# 541
@ Мавина
 "Гилдията" е от първата трилогия за света на Киралия  и е може би най-добрата й книга от тази поредица.  Нататък нещата постепенно се разводняват и стават бозави. Втората трилогия за Киралия (Изменникът Шпионин),  в която действието се развива 20 години след трилогията за "Черният магьосник" не ти я препоръчвам.



Ако можеш да намериш другата поредица  на Канаван - за Итания ще е по-хубаво. На български са издадени две от трите книги (Жрицата в Бяло и  Последната от необузданите)  Глас на боговете, уви не излезе на български, но го има и на английски и на руски, а  трилогията си заслужава.
Виж целия пост
# 542
Лорд Сняг ,започнах да чета и поредицата на Керелин Спаркс- Как да се омъжиш за вампир милионер кн.1 , хареса ми в пъти повече от "Гилдията" и за сега ще продължа с вампирите.
Действието се развива много бързо ,за сега няма дълги описания и "разточване на локуми" ,определено ако се задържи така ще приключа първо тази поредица.
Искрено се надявам по-нататък да няма само любовни сцени ,но да продължи и с "екшъна".
Виж целия пост
# 543
П.С. с риск да се изложа - да попитам какво е бърнаут?

А, питай си смело. Не е нужно да знаеш всичко. Simple Smile

Накратко - преработване (среща се и като професионално прегаряне). В случая обаче при мен се случи не заради много работа, а заради един куп събития в личния ми живот, от които тотално давах на заето няколко месеца.

Скрит текст:
Ако ти се чете по темата - тука има по-подробно: https://forjobhunters.com/%D0%B1%D1%8A%D1%80%D0%BD%D0%B0%D1%83%D1%82/
Виж целия пост
# 544
След леката досада в началото на  „Кулата на шутовете“, в крайна сметка книгата ми хареса. Главният герой е един млад медик, влюбчив глупак Рейневан, който има начални познания по магия с  потенциал да стане добър магьосник, което предполагам ще се случи в другите книги, а може и да се случи и да си остане глупак с късмет. Книгата е  повече историческа с леки фентъзи елементи.  Историята се развива през 1425 година по време на хутските войни. Представя католическата църква в целия и „блясък“, фанатизма на епископите, сребролюбци опияняващи се от власт, развратници, свещеници затънали в грехове, инквизицията разполагаща с безмерна власт в която повечето свещеници са садисти изпитващи удоволствие от мъченията без да се интересуват дали измъчвания е виновен или не, свещеници разпознаващи еретиците по очите или формата на ушите. Почти нищо не знаех за този период и ми бе интересно, но  книгата е наблъскана с прекалено много фрази на латински за моя вкус. Почти няма страница с по няколко бележки на преводача под линия. Да не говорим, че в Силезия се оказва, че почти всички говорят латински, дори и вещиците, които от латински минават на английски и следва бележка на преводача с преводите на изреченията. Имената също ми дойдоха малко в повече, като започне да изрежда хората от една разбойническа банда или военен отряд  с имената им, титлите и кой откъде е докато стигна до последния съм забравила първия.
Виж целия пост
# 545
Меган, това с латинския и подробните обяснения е намигване към историческите романи на Сенкевич. Ако си чела "С огън и меч" и "Потоп", веднага ще направиш връзката. Има доста паралели и с Швейк, както и с "Песоглавци".
Аз не устисках и я почнах.😁
Виж целия пост
# 546
Меган, това с латинския и подробните обяснения е намигване към историческите романи на Сенкевич. Ако си чела "С огън и меч" и "Потоп", веднага ще направиш връзката. Има доста паралели и с Швейк, както и с "Песоглавци".
Аз не устисках и я почнах.😁
Само "Песоглавци" не съм чела, а другите книги съм ги чела сигурно преди  30 години и почти нямам спомен за тях. Имам ги и може да ги препрочета.
Виж целия пост
# 547
По принцип в средновековието латинският се е смятал за нещо като задължителен. Чак вече в 12-13 век започва да отстъпва на италианският и френският, но дори тогава всеки по-образован човек (разбрирайте аристократите и духовниците) е трябвало да знае поне стотина фрази на латински като например Vedi, vini, vici (дойдох, видях, победих) . Тук съм дал пример с кратка фраза, но имам цял  речник от 70-те години, който е наблъскан с римски есенции - поне 30-ина страници са само приложенията на латински.  някои разсъждения, като правото е на по-силния, на латински звучат доста дълго, но човек следва да ги знае, ако иска да показва образованост. Очевидно са се учели наизуст.
Разбира се тук трябва да уточним че, е имало простонароден латински и официален латински, така както има да речем жаргонен английски и официозен английски
При някои от френските автори - май беше при Дюма - също си подхвърлят латински изрази. Както и  в Уолтър Скот "Айвънхоу"

Инквизицията е създадена с една цел - да брани вярата . До тогава с тази задача са се занимавали доминиканците, които са били много учени, но рядко са излизали "на терен" и започват да губяг битката с ересите. Когато Игнациус Лойола отива при папата, той е известен аскет и същевременно - голям богослов. Папата му дава огромна власт, включително да арестува по подозрение.
Инквизицията е била най-силна в норманските държави - Испания и Италия, в другите не достига своя "Блясък"

Трилогията за кръстоносците на Сенкевич не е лоша, но решително отстъпва на "Кво вадис" или на не дай си Боже на "Стас и Нели" от същия автор. Просто в нея авторът твърде много се е постарал да направи това което Талев е направил от "Самуил" да речем, с тази разлика, че стила му видимо отстъпва на трилогията "Самуил" в трилогията за кръстоноците (Потоп). Иначе първите две книги са повече художествени, но като цяло трилогията е художствено-историческа.

@ Меган, ще ми бъде интересно да прочета, това с което си се захванала. Записвам си "Кулата на шутовете"
Виж целия пост
# 548
Джон,
Както винаги, безкрайно се възхищавам на романтическия сбирщайн в главата ти!:smiley:
Ако трябва да те оприлича на автор, ще е на Сенкевич и Уолтър Скот, да знаеш, не на Талев!
Как вкара Испания в норманските държави само!:laughing:

Френският език се официализира (т.е., започва да фигурира в официални документи вместо латински) едва през 16 век, при Франсоа I и то само за Франция. Дори век след това философия, право и медицина се учат основно на латински.
Това, че в 12-13 в английския кралски двор се говори на френски, си има простичко обяснения - Плантагенетите са с френски произход.
Италианският пък започва да се налага повече терминологично в сферата на музиката и изкуството след Ренесанса, т.е., пак към 15 век, но чак 17-18 век има някакво съглашателство за общ език, на база тосканския диалект, а едва през епохата на Рисорджименто, след епохата на Наполеон,  говорим за единно национално самосъзнание и език в Италия.

Лойола и възраждането на Инквизицията вървят паралелно, да, но не и по един път, в борбата за стабилизиране и налагане на католицизма срещу протестантството. Ако Инквизицията залага на репресивния апарат, йезуитският орден залага на създаването на регионални училища, в които да обучава местни младежи, т.е. на омайването и съблазняването с кариерен растеж, на "тихата стъпка", не на наказанието. Нещо повече, именно техниките за духовни упражнения, които Лойола въвежда като задължителни за членовете на ордена, понякога ги довеждат до проблеми с инквизицията и само папската намеса ги спасява от арести.

П.П. И само за протокола, трилогията на Сенкевич не е за кръстоносците, действието се развива през 17в. "Кръстоносци" е отделен роман, с действие през 14в.
Виж целия пост
# 549
Що не казвате, че такива интересни книги ще излизат добре, че е Goodreads
Виж целия пост
# 550
Е, как? Имаше анонс в темата, а аз даже съм направила пре-ордър на книгата... Simple Smile
Виж целия пост
# 551
Аз се точа на "Армада" на Клайн в Озон, нещо ми се свидят 20 кинта, но май вървя към прежалване. Откакто почна учебната година съм нон стоп пред екран и малко хартия ми се отразява добре на душата (не и на пространството вкъщи, уви). Някой чете ли я?
Виж целия пост
# 552
В следващите дни ще има много намаления на книги, предполагам, че и Озон ще организират нещо по-различно от обичайното. Сиела пак ще имат 50% отстъпка на техните книги, ако някой си е набелязал нещо от тях...
 
Виж целия пост
# 553
Значи аз съм шматка, а теб те връщам в кръга на добрите другарчета:hugs:
Хубавото е, че се изненадах и ми се оправи настроението Joy
Виж целия пост
# 554
Що не казвате, че такива интересни книги ще излизат добре, че е Goodreads
Казахме, аз бях шокирана от цената и ще я чета от библиотеката. Влязла е в печат и “ Републиката на дракона”, втората книга на Р.Ф. Куанг. Тези дни си купих и  “ Царство от мед” от издателство казаха, че в началото на следващата ще излезе и третата книга. Чудя се дали да почвам поредицата или търпеливо да изчакам.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия