Възможна ли е ваксина да отключи агресия при малко коте?

  • 770
  • 10
Майка шотланска клепоуха.  Баща британец. Изключително мили и любвеобилни имат малки сладки бебета. След навършване на 60 дни една малка принцеса шотланска клепоуха  си намери добри стопани . В новото си семейство котето се приспособи веднага без никакви проблеми. Играеше с детето и спеше с хората в семейната спалня както правише и у дома. Спеше при мен и даже казано направо върху мен. Всичко е чудесно и прекрасно 11 дни. След което ветиринар поставя ваксина на котето и проблемите започват на следващия ден. Котето без причинно напада лицето на детето, нахвърля се върху майката. Нахапва и бащата, като винаги напада лицето на хората. Това продължава вече седмица. Ветиринаря ги обеждава, че някой от родителите има агресивен ген и са го предали в поколението и въпросното поведение не се дължи на ваксината. Ако някой е имал подобен проблем моля да сподели. Собственик съм и на двете  възрастни животни вече почти две години и нито едно от тях по никакъв повод не е проявило агресия, а малката писана ми беше любимка. Постоянно търсеше контакт с нас да си играе . Нямам обяснение как така кардинално ще се промени държанието на животинката и дали , ако реакцията е от ваксината поведението и ще бъде обратимо.
Виж целия пост
# 1
Малко е странно това честно казано. Според мен може да има някъде някакви болки и на това да се дължи тази агресия.
Виж целия пост
# 2
Сменете ветеринара, очевидно котето го боли нещо и спомняте ли си от коя страна му сложи ваксината да проверите там да не е останало нещо.
Имам две котета и на двете им ваксини присъствах и ги държах да ги ваксинират само леко разтройство имаха след ваксината иначе мисля че не ги е боляло Simple Smile
Забравих да кажа че преди водене на лекар им капя успокояващи пипети на врата за да не се уплашат и пръскам транспортните им кутии с Фелиуей Simple Smile
Виж целия пост
# 3
И аз това щях да кажа - нещо го боли!
Виж целия пост
# 4
Каква е ваксината, да уточним? Да не би да е противобясна?

А, не може ли да е от самото посещение при ветеринар? Там да се е случила някаква случка на котето, което да го накара да отблъсква хора след това?

Една котка, свикнала с хора, изведнъж не иска ли хора, значи или нещо я боли или е пострадала от тия хора.

Пример. И аз имах малко коте, което ми спеше на корема, докато бях бременна, докато един ден майка ми го прискрипала на вратата на терасата. Тя не само го прискрипала, ами и не го е видяла как е останало на терасата цял ден с лапа затисната между вратата. Като се прибрах и го видях как стои и вие с притисната лапа, лошо ми стана! Майка изяде голямо конско. А, котето? Котето не пожела повече да види нито мен, нито някой друг човек. Намрази хората веднъж завинаги. Поради тази причина когато се разболя не можах й да го заведа на вет - то не даваше аз да го докосвам, какво оставаше непознат човек... Веднъж направих опита и тя изпотроши целия кабинет. С триста зора я хванахме. Страшно страхлива котка беше. Някои котки са злопаметни! И с право.

Така че разпитай как е протекло посещението при вета, от излизането от вкъщи до прибирането след това.
Виж целия пост
# 5
Ваксината е на virbac и е в срок на годност. Аз лично съм ползвала много от техните продукти и съм изкючително доволна. Днес я видях малката проблемна писана. Тя е коренно различна от котето , което аз познавам. Реакциите и са като на застрашено животно. Мисля, че ме позна. Предизвиквах я ,дразних я нито ме ухапа , нито ме одра, но в очите и видях страх и безпокойство. Нищо общо с котето ,което познавам. Онова коте обичаше с часове да я галят и непрекъснато търсеше контакт с мен. Качваше се по панталона ми и ми лягаше в скута. Сега се оглежда непрекъснато сякаш очаква да и се случи нещо лошо и държанието и е станало такова един ден след като е поставена ваксината. Нямам друго обяснение освен, че ваксината е  отключила страхова невроза.
Виж целия пост
# 6
Благодаря на всички, които отговориха на нашия проблем и Ви моля най- искрено, ако някой е имал подобен да сподели.
Виж целия пост
# 7
Защо толкова малко коте е дадено в друг дом? До три месеца задължително трябва да бъде до майка си.
Ранното отделяне често води до поведенчески проблеми.
Виж целия пост
# 8
Доста се чудих дали да Ви отговоря, защото според мен Вие сте апсолютно права. Но явно и Вие сте учили по времето, когато съм учила и аз. Сега за рано отделяне от майката се счита възраст под 60 дни и като се има впредвид,  че котето няма да живее в природата и да му се налага да се храни само хващайки мишки и птици се счита напълно допустимо отделянето на малкото от майката след 60 дни. Навремето аз съм учила, че сме били под турско робство, а преди няколко години се наложи да обяснявам на дъщеря ми, за османското присъствие, което аз твърдях, че е робство, а в последствие се оказа,  че нито е било робство нито пресъствие , а османско владичество. За жалост сте права, само че никой не иска за домашен любимец котка, а котенце и така хората си намират благоприятното оправдание и дори и науката се променя спрямо ситуацията. Биотехнология съм завършила в Стара Загора и винаги съм твърдяла, че всички домашни любимци и хора трябва да се ваксинират, защото така са ме учили. Статистика е споменатото под ваксините " странични ефекти в много редки случай 1:10000", но когато това се случи на теб, на твоя домашен любимец и ли недай Боже на твоето дете тогава статистиката вече не е статистика, а трагедия и едва тогава разбираш и си даваш сметка за реалните последствия .
Виж целия пост
# 9
Вероятно Вие сте много по-права от мене.
Аз нямам голям опит с котки - само с една единствена, нашата, която вече е на 4 години.
Но събирам информация от ФБ групата за британски котки, а там ужасно често именно животните, взети от ОЛХ на месец-два, създават такива проблеми. В групата пишат и много смислени хора - развъдчици; те са абсолютно категорични, че не бива котетата да се отделят от майките си преди 3 месеца, дори федерацията по фелинология препоръчва възрастта да се вдигне до 4 месеца. Освен на хигиенни навици, мама маца учи малките как да прибират нокти, когато общуват с хората и други фундаментални за поведението неща. Не става въпрос само са ловни навици. Simple Smile
Но в UK например няма такова нещо - именно заради търговската страна на нещата, животинките се раздават на 2 месеца.
Иначе малко се подразних от думите на ветеринаря за агресивния ген; не знам доколко наистина ваксина може да отключи подобно поведение. Може котето просто да се е стресирало.
Сигурно ли е, че хората в новия дом не се опитват непрекъснато да гушкат и мачкат котето и затова да има подобна реакция?
Виж целия пост
# 10
Ох и ние като деца сме ваксинирани и то е доста болезнено но сме забравили това като възрастни, дано и котето го забрави - наистина по-бързо ще го забрави ако е до майка си - тя знае как да се погрижи за него а и то ще усети когато майката се доверява на даден човек и ще се довери и то. Освен това колкото повече суче толкова повече имунитет ще му предаде майката и ще бъде по-здраво Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия