Страсти – градините в София, кампания 2020/2021 - тема 1

  • 37 841
  • 763
# 225
А имате ли идея какви критерии са покрили лицензираните ясли, които дават точка? И защо едните дават точка, а другите - не?
Критериите са тези,които изискват МОН за лицензиране.Тези,които не дават точка,са ясли,които имат градински групи нагоре (без значение че са лицензирани).Тези,които дават са само ясли,без градински групи нагоре.
Много внинавайте като записвате детето и ви обещават заветната точка,проверявайте дали фигурира в списъка.
Ще го потърся малко по-късно,но са около 10 ясли за цяла София,които дават и влизането е със списъци наистина.
Виж целия пост
# 226
Вярно ли е че и при ЧДГ вече има невъзможност за приемане на децата? Таксите действително ли са 900-1400 лв. за месец?
Опитвам да следя и спрямо бр. родени в СФ, иф е на НСИ.

Тези с "точката" още малко преди 1во класиране се бяха запълнили. ЧДЯ в Редута - 800 лв. Образователен център около Орлов мост - 650 лв.
Виж целия пост
# 227
Може ли малко информация за почасовата организация?
 За преминаване в целодневна пак ли се минава през класиране ?
Виж целия пост
# 228
Ако е приет по 2ро или по-ниско желание го запишете и продължете да си кандидатствате по 1во желание, където искате (така по 1во желание ще си имате 3т). Така ще е записан някъде, а ако го приемат на следващо класиране - записвате в новата ДГ, после отписвате от тази. Иначе 23 км и ако има задръстване ще пътувате много по 2 пъти на ден с две деца, което е неприятно.
Дамян е приет в 97 Изгрев. На 23 км от вкъщи. Мами, има ли смисъл? Ще трябва да влача и сестра му, която не е приета никъде. Всеки ден по над 1 час в колата сутрин...

Някой има ли впечатления от тази градина? Не знам какво да правя, да го записвам ли, да скачам от някъде ли...
Виж целия пост
# 229
Ако е приет по 2ро или по-ниско желание го запишете и продължете да си кандидатствате по 1во желание, където искате (така по 1во желание ще си имате 3т). Така ще е записан някъде, а ако го приемат на следващо класиране - записвате в новата ДГ, после отписвате от тази. Иначе 23 км и ако има задръстване ще пътувате много по 2 пъти на ден с две деца, което е неприятно.
Дамян е приет в 97 Изгрев. На 23 км от вкъщи. Мами, има ли смисъл? Ще трябва да влача и сестра му, която не е приета никъде. Всеки ден по над 1 час в колата сутрин...

Някой има ли впечатления от тази градина? Не знам какво да правя, да го записвам ли, да скачам от някъде ли...
Леко си е мъка с пътуването,играх го този филм известно време,докато живеехме в центъра(уточнявам това,защото ми отнемаше 40 минути пътуването в часТокуда пик + още минимум половин час да си намеря място за паркиране),когато апартамента ни стана готов и се преместихме,направо се преродих.Няма и 10 мин път с кола,спокойно дете,спокойна мама.
За мен локацията е от особено значение.Нищо не пречи да пробвате,ако успявате и час пик да избегнетее,ще е супер,може пък вашите деца да са по-темпераментни и да издържат,но моето тогава две годишно,вечер направо се побъркваше.Изморен след градина,иска някой да поиграе с него,да му се обърне внимание ,а аз се тътъркам по задръствания и паркирам.
Вечеряше в движение къде банани,къде кисело мляко,защото премираше от глад
Виж целия пост
# 230
Намерих нещо интересно по темата с частните градини,която обсъждахме:
https://detskitegradini.com/chastni-detski-gradini-sofia/
Виж целия пост
# 231
М да, а публикацията е от 2017 г. Сега вероятно цените са нагоре.
Виж целия пост
# 232
Бъбълче, много полезно, благодаря!
Виж целия пост
# 233
Има ли информация частните детски ясли и градини колко свободни места имат? Защото СО може да откаже ваучери и с този мотив: че няма къде да бъдат ползвани.
Виж целия пост
# 234
И е така. Чдг нямат капацитет да обхванат всички извън системата.
Виж целия пост
# 235
Срещата днес 03.06.2020 г.
Днес трябваше да има среща с арх. Здравков, той не присъства, присъства арх. Николай Каменов, направление АГУ. 30 мин. не успяха да си вържат лаптопа, за да видим някакво представяне на екраните, което се оказа пълно разочарование. Никаква конкретика. Никой от присъстващите не беше дошъл и не очакваше да гледа снимки от Виена и Париж с детски градини. Конкретните предложения за изм. и доп. на двете наредби, Наредба № 3 за здравните изисквания към детските градини /МЗ/ и Наредба № РД-02-20-3 от 21.12.2015 г. за проектиране, изпълнение и поддържане на сгради за обществено обслужване в областта на образованието и науката, здравеопазването, културата и изкуствата /МРРБ/ ще са общодостъпни при общественото обсъждане. Попитах дали са наясно кои терени общинска собственост ще използват за това бъдещо строителство на партерни ДГ, ясно е че такива има и практиката е при учредяване право на строеж 25-40% от сградата да остава за общината. Според Чобанов това можело да се направи едва след изм. и доп. Не е така. Все пак пое ангажимент районните кметове да им изпратят предложения, а СО да обобщят. Обърнах внимание, че предназначението на тези нови сгради е важно.
Чобанов е изпратил на районните кметове писмо за сградите, които в момента не се ползват по предназначение, а са предишни ДГ. В 7дневен срок трябва да върнат отговор за сградите, които трябва да се освободят. Наясно е със сградата в Младост 1, която се ползва от социално подпомагане, има такава и в Люлин.
Отделно има съществуващи 30 ДГ, при които занималните са 100 или повече кв.м. След промените в двете наредби част от тях могат да се ползват за нови групи.
Очаква се утре да качат на ИСОДЗ и ФБ групата на дирекция „Образование“ някаква иф по горните въпроси. Не знам коя е тази офиц ФБ група на дирекция "Образование", може ли някой да даде линк.
На срещата присъстваха представители на НМД, АР, иновативната ФБ група, жена която се представи от комитет Манастирски ливади и жена от организаторите на протеста 01.06.
Виж целия пост
# 236
Очаква се утре да качат на ИСОДЗ и ФБ групата на дирекция „Образование“ някаква иф по горните въпроси. Не знам коя е тази офиц ФБ група на дирекция "Образование", може ли някой да даде линк.
Ето линк: https://m.facebook.com/education.sofia/
Виж целия пост
# 237
Да не би да има брат/сестра в едната?
Ако има брат/сестра в тази, която му е второ желание, би могло, но защо ще му е второ желание?

Все едно. Не съм следила всички номера и инициали, както предположи някой. Направи ми впечатление, защото беше в първите редици в градините, в които кандидатствах на първо класиране. На второ пробвах в друг район, но продължавах да следя и тези. Така го забелязах.

Чак днес получих отговор на запитването ми в ИСОДЗ. Той е напълно неадекватен. Умишлено или поради некомпетентност, но е неадекватен. Написаха ми, че едната градина е в района по местоживеене на детето, а другата му е първо желание.

Смях в залата!
Истината е, че и двете градини са в един и същи район. Т.е. няма как да получи еднакви точки за първо и второ желание.

Описвам този случай, защото, според мен, в системата може да стават нарушения. Колкото и невероятно да изглежда за някои. И след като аз случайно попаднах на едно такова, няма никаква гаранция, че е единствено.
Виж целия пост
# 238
Да не би да има брат/сестра в едната?
Ако има брат/сестра в тази, която му е второ желание, би могло, но защо ще му е второ желание?

Възможно е едната ДГ (1 желание) да е на 2 мин. от дома, а другата да е на 30 мин. и особено ако голямото дете е ПУ и след година ще е в училище, да се търси по-удобната дестинация за следващите няколко години.
Виж целия пост
# 239
Да не би да има брат/сестра в едната?
Ако има брат/сестра в тази, която му е второ желание, би могло, но защо ще му е второ желание?

Възможно е едната ДГ (1 желание) да е на 2 мин. от дома, а другата да е на 30 мин. и особено ако голямото дете е ПУ и след година ще е в училище, да се търси по-удобната дестинация за следващите няколко години.

Принципно е напълно възможно. Но за протокола - детето е прието в тази, която беше първо желание, но продължава да бъде в списък "чакащи" на другата, отново с 13 точки (като сега тя му е първо желание, но получава за нея само 2т.)
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия