Открийте тайните на витамин Д и подкрепете имунитета си

  • 8 477
  • 268
Темата за витамин Д става все по-популярна, особено във връзка с пика на заболяванията с остри респираторни вируси, но едно е ясно – витамин Д безспорно е господарят на костната формация, имуномодулацията и клетъчното обновяване в организма.

Какво представлява витамин Д?
Витамин Д е названието на група мастноразтворими прохормони, които вследствие на метаболитни преобразувания добиват свойства на хормони и действат на почти всички клетки в тялото. Витамин Д се синтезира от 7-дехидрохолестерол в кожата под въздействие на слънчевите UVВ лъчи. Първо Витамин Д се метаболизира до 25-хидроксивитамин Д – 25(OH)D, който е и основният кръвен показател за нивата на витамин Д при пациенти с предполагаем дефицит. Следващата метаболитна трансформация води до образуване на активната хормонална форма – 1,25-дихидроксивитамин Д (1,25(OH)2D, калцитриол), която действа на Витамин Д рецептора и ръководи голям брой клетъчни процеси.

Дотук добре, но защо изпитваме недостиг, макар и да прекарваме достатъчно време на слънце?

Как да си го набавим?
Разбира се, в храната ни присъства определено количество витамин Д, но то най-често е незначително. Витамин Д се открива в яйцата и най-вече жълтъците, в прясното мляко присъстват ниски количества Д3 (холекалциферол), в животинските мазнини и черния дроб също в ниска степен, а по-богат източник са мазните риби като сьомга, скумрия, сардина и др., но и това не е достатъчно като доза. Показателен е фактът, че в скандинавските страни има свръхконсумация на мазни риби, но въпреки това населението не успява да компенсира липсата на слънцегреене и дефицитът на витамин Д при скандинавците се оценява като повсеместен.

Някои фирми, предлагащи добавки с витамин Д3, твърдят, че те са от растителен произход, но това няма как да бъде вярно, тъй като в растенията се открива друга форма на витамин Д (Д2-ергокалциферол), който е изключително слаб за компенсиране на дефицита и са необходими десетократно по-високи дози от него. Във връзка с това и медицинските проучвания в последните години го отрекоха като възможност за лечение и профилактика. Най-добрата практика за извличане на витамин Д е от ланолин – продукт, получен от обработката на овчата вълна, който е извлечен чрез изцяло органичен подход и не изисква жертване на животни.

Колко витамин Д ни е нужен?
Дневните нужди от витамин Д се оценяват на 400 единици като изцяло профилактична доза – ако имаме отлични нива на витамина в организма. Същото е количеството при новородените бебета.
При дефицит препоръчваната доза е от 1000 – 4000 единици дневно, с висококонцентриран и доказано усвоим продукт, като горният праг на дневната доза, която няма да предизвика свръхсуплементация, се оценява на 10 000 единици, но това е твърде висока доза, която предполага постоянен контрол на нивата, за да не настъпи хипервитаминоза.

Кои са нашите продукти?



Витаминът е затворен в микроскопична липидна капсула, която се усвоява директно от клетките и по този начин наподобява ефекта на мускулните инжекции, но с разликата, че е в течна перорална форма, със запомнящ се приятен вкус на ананас.



Продуктът, който осигурява поддържането на оптимални нива и е подходящ за всички, с изключение на най-малките деца под 3 г. възраст.



Опаковката с изплезеното жирафче подсказва, че това е нашият витамин Д за най-малките нуждаещи се – бебетата. Този продукт е минал през изключително много изпитвания, преди да стигне до пазара, за да сме абсолютно сигурни, че има всички необходими сертификации като педиатричен продукт.

Полезна информация:
Pushpin Няколко факта и две числа за витамин Д
Pushpin Защо, предвид че сме „слънчева“ нация, се наблюдава дефицит у нас?


Включете се в дискусията и спечелете!

Включете се в нашата дискусия до 11 юни, като отговорите на въпроса: Под каква форма предпочитате да приемате витамин Д добавки - таблетки, меки капсули или капки? Защо избирате именно тази форма?

На 12 юни ще изтеглим 15 късметлии, които ще спечелят комплект, съдържащ една опаковка SmartHit Витамин  D3, OILESEN D3 капсули и OILESEN D3 капки за бебета.

Моля, запознайте се с общите условия на активацията тук.
# 1
Предпочитам да приемам вит.Д на таблетки, защото така най-точно се дозира.
Виж целия пост
# 2
Предпочитам таблекти, защото са ми лесни за дозировка.
Виж целия пост
# 3
И аз предпочитам таблетките, за по-бързо и лесно усвояване
Виж целия пост
# 4
Предпочитам капки, с бебчо са ми по- лесни за даване.
Виж целия пост
# 5
Под каква форма предпочитате да приемате витамин Д добавки - таблетки, меки капсули или капки? Защо избирате именно тази форма?
Меки капсули би бил най-удобен вариант - лесно дозиране най-вече.
Виж целия пост
# 6
Предпочитам меките капсули,понеже са ми по-лесни за преглъщане.Имам проблем с твърдите хапчета и когато е възможно,ги заменям с меки капсули.
Виж целия пост
# 7
Предпочитам приема на таблетки.
Виж целия пост
# 8
За мен няма значение дали приемам витамин Д на таблетки или меки капсули. Важно за мен е количеството витамин, което ще приема с една капсула или таблетка.
Виж целия пост
# 9
Предпочитам таблетките, защото знам точния грамаж и не губя време в дозиране.
Виж целия пост
# 10
Таблетки или меки капсули, защото ми е по-лесно. Капките са подходящи за малки деца.
Виж целия пост
# 11
Предпочитам меки капсули или капки, а за децата капки.
Виж целия пост
# 12
Под каква форма предпочитате да приемате витамин Д добавки - таблетки, меки капсули или капки? Защо избирате именно тази форма? - Предпочитам да приемам витамин Д на таблетки или меки капсули, на капки е трудно за дозиране.
Виж целия пост
# 13
Аз съм старомодна и знам, че вит. Д е добре да се приема на капки или поне меки капсули.
Виж целия пост
# 14
Приемам на меки капсули, най-удобно е за мен
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия