Точно така. А от жената се очаква да пренебрегне най-висшия инстинкт (за самосъхранение), за да свърши своята работа за семейството. Да жертва до голяма степен комфорта си по време на бременност - да, сори, за мен е проблем да ми се повдига всеки ден по няколко пъти на ден, да страдам от главоболие и синузит без да мога да взема хапче. Да не говорим за по-леки дискомфорти като body image, непиенето на вино, отичането на крака, болежките на кръста...
От жената се очаква да амортизира тялото си в името на общата цел - и не, не говоря за петте стрии по задника и леко увисналия бюст. Да скапе зъбите и костите трайно, щото тази оплодена яйцеклетка не става бебе от въздуха. Да се изложи на риск от развитие на гестационен диабет, заболявания на щитовидната жлеза, отлепяне на ретината, диастаза плюс един милион по-малки "безобидни неща" благодарение на отслабен имунитет - цистит, гъбички, вагинална сухота, откъдето пък силен дискомфорт по време на секс, съответно липса на ендорфини... приятна картинка. И не, това не е рядкост, не изброявам крайни, статистически незначими случаи.
Та да, това е инвестицията на жената в едни отношения, която лично аз ще направя с усмивка от ухо до ухо, когато му дойде времето. Защото това е моята задача, моята инвестиция и моят ресурс. И само защото съм биологично способна на това, не е честно да не се брои и сметката с кой какво дава някак удобно да почва от след моя основен принос. В момента полагам реални усилия да ми е лека и приятна бременността и възстановяването (здравословно и емоционално). Казвам основен принос, защото виждам себе си като доста повече от инкубатор - тоест, не, фертилността категорично не ми е единствен ресурс, както пишеш. Освен че ще извадя здрави деца на тоя свят, ще ги направя и хора. Имам стабилно възпитание, ценностна система, интелигентност - и академична, и житейска, и емоционална и съм адекватен партньор, интересен събеседник и още няколко други неща, които наистина биха направили живота на един мъж по-приятен, интересен и уютен. Та да, всъщност доста дълъг ми става списъкът с ресурсите и инвестииците.

Прости на мен и на останалите като мен, които смеем да искаме реципрочна инвестиция
) Всеки иска хубавите гени... Аз съм супер невротична, обичам да работя и пак не бих погледнала безперспективен мъж.