Въпрос по БЕЛ у теб възниква, мигом знаещ тук откликва - бързо, точно обяснява и така те улеснява

  • 58 154
  • 748
# 315
Има много лесен начин да си проверявате пълния член. Ако може да се замести думата с ТОЙ- пишете пълен член.
Не може да се каже- той е него; казвате- той е той. Това обяснение може да е лаишко, но върши работа.
Виж целия пост
# 316
Може ли помощ. Трябва ли да се членува показалецът в изреченията:
“Когато Петър завърти колелото, буквата, към която сочи показалеца, се променя. Петър завърта колелото и записва колко пъти се е променила буквата към която сочи показалеца, както и буквата към която сочи показалеца след спирането на колелото.”
Виж целия пост
# 317
То и сега е членувано. Но трябва да е с пълен член.
“Когато Петър завърти колелото, буквата, към която сочи показалецЪТ, се променя. Петър завърта колелото и записва колко пъти се е променила буквата, към която сочи показалецЪТ, както и буквата, към която сочи показалецЪТ след спирането на колелото.”
Добавих и две пропуснати запетайки, но не виждам как да ги оцветя от телефона.
Виж целия пост
# 318
Благодаря. И аз смятам, че трябва да е така.
Но текстът е част от задача, дадена на олимпиада.
Виж целия пост
# 319
Новият ученик е героят на класа за деня.

Мерси,
но защо и  думата герои е членувана.

Ох ,много се извинявам ,но това изречение много ме обърка.

Свикни с постановката "Той е той." - и двете са подлог и се членуват с пълен член: "Мъжът е героят на деня."; "Бледоликият беше вождът." Laughing и т.н.
Като конструкция го заучи просто.
Виж целия пост
# 320
малко помощ

Прочетете изречението и извадете сказуемото в него.
"Според древните поверия рубинът е камък на живота."
Виж целия пост
# 321
"Според древните поверия рубинът е камък на живота." - съставно именно сказуемо
чак аз взех да ги разбирам Laughing
Виж целия пост
# 322
Simple Smile според детето е "е", според госпожата "е камък на живота", а според мен е време за бейлис. Wink
Виж целия пост
# 323
Зависи в кой  клас е детето - дали са учили сказуемо само или вече са минали съставни сказуеми.
Виж целия пост
# 324
седми. всичко са минали.
Виж целия пост
# 325
Вижте тогава съставните сказуеми, ще ви е нужно.
Виж целия пост
# 326
Новият ученик е героят на класа за деня.

Мерси,
но защо и  думата герои е членувана.

Ох ,много се извинявам ,но това изречение много ме обърка.

Свикни с постановката "Той е той." - и двете са подлог и се членуват с пълен член: "Мъжът е героят на деня."; "Бледоликият беше вождът." Laughing и т.н.
Като конструкция го заучи просто.


Много Ви благодаря!

Хубава вечер!
Виж целия пост
# 327
Възникна ни въпрос по литература: в "глас меден, загорски" откъде и защо "загорски". Меден е ясно.
Виж целия пост
# 328
Загоре е област, равна, заградена от всички страни с планини.
като запее загорката, гласа ѝ се чува по цялата равнина, отеква в планината и се връща обратно.
Simple Smile съчинявам си, но загорки и добруджанлийки са известни с напевите.

Виж целия пост
# 329
И аз така си го съчиних.Blush
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия