Въпрос по БЕЛ у теб възниква, мигом знаещ тук откликва - бързо, точно обяснява и така те улеснява

  • 58 152
  • 748
# 360
Трябва да се напишат запетаи, за да се има обособени части
Задълбочен в мислите си той не забеляза приближаващите хора.
Горе на терасата беше заключил в стар сандък снимките от детството си


така ли е
Задълбочен в мислите си, той не забеляза приближаващите хора.
Горе, на терасата, беше заключил в стар сандък снимките от детството си
или в това изречение няма обособени части
Виж целия пост
# 361
Правилно сте сложили запетаите. обстоятелство за място е "на терасата".
Виж целия пост
# 362
Правилно сте сложили запетаите. обстоятелство за място е "на терасата".
благодаря
Задълбочен в мислите си-  определение ли е?
на терасата е обстоятелствено пояснение
Виж целия пост
# 363
Ако е "Задълбочен в мислите си, Иван нещо си там прави......" да, определение е .
Виж целия пост
# 364
Трябва ли да има запетая:
Защото всички са прави, или защото не са прави?
Виж целия пост
# 365
Според мен не трябва.
Виж целия пост
# 366
Не трябва да се пише запетая пред "или", когато е в качеството си на единично употребен съюз. Пред "или" се пише запетая, когато е употребен двукратно - например: Или днес ще дойда, или утре. Пише се също запетая, когато "или" е част от устойчива конструкция - "ли-или", "дали-или" - например: Дали ще дойдеш, или ще си останеш вкъщи, не ме интересува.
Виж целия пост
# 367
Знам ги правилата, просто ми звучи с пауза, не знам защо! Мислех да не ми е убягнало някое изключение.
Виж целия пост
# 368
И на мен ми звучи. Stuck Out Tongue Winking Eye
Ако сложим едно дали отпред и запетайката е тъкмо на място.
Виж целия пост
# 369
Здравейте,
Имаше едно правило, което не се сещам как да търся. Ще дам пример. Пиша: "черна и бяла дъскА" или "черна и бяла дъскИ"?
Виж целия пост
# 370
Става въпрос за съгласуване на съществителното и прилагателното по род и число. Ако е дъска, значи, че дъската е една - черна и бяла /една в два цвята/.  Ако е дъски, означава, че едната дъска е черна, а другата е бяла. По една от всеки цвят.
Виж целия пост
# 371
 Благодаря Ви!
Виж целия пост
# 372
Знам ги правилата, просто ми звучи с пауза, не знам защо! Мислех да не ми е убягнало някое изключение.
Може и да сте го поглеждали вече, но за всеки случай го слагам: Павлина хубаво е обяснила и примери има за тоя случай. Че тръгнах да пиша правилата, пък се сетих, че може и наготово да ги има! Simple Smile
Виж целия пост
# 373
Знам ги правилата, просто ми звучи с пауза, не знам защо! Мислех да не ми е убягнало някое изключение.
Може и да сте го поглеждали вече, но за всеки случай го слагам: Павлина хубаво е обяснила и примери има за тоя случай. Че тръгнах да пиша правилата, пък се сетих, че може и наготово да ги има! Simple Smile
Гледах го, да, аз съм голяма почитателка на Павлина. Но н виждам да има такова изключение🤔
Виж целия пост
# 374
Здравейте,
Имаше едно правило, което не се сещам как да търся. Ще дам пример. Пиша: "черна и бяла дъскА" или "черна и бяла дъскИ"?

Може би питате за следното:
"В словосъчетания от съществително име с две или повече съгласувани еднородни определения в ед.ч., които се отнасят до два или повече еднотипни обекта, съществителното име е в ед.ч.
Например: Рилски и Бачковски манастир; Кресненско и Искърско дефиле; английски, немски и руски език; синята и бялата кола

Официален правописен речник на българския език, 2012 г.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия