COVID-19 (COrona VIrus Disease-2019) Тема - 4

  • 1 267 623
  • 29 195
# 11 580
Малка страна сме, можеше да сме нулирали брояча и да си живеем сравнително нормално, докато измислят лекарство вместо да редуваме истерично разпускане с истерично затваряне.
Мога ди да попитам, кой в света е нулирал брояча чрез локдауни, затваряния и карантини?
Някоя държава да посочите? Моля само да не е Китай или Буркина Фасо, защото и те не се справиха, а Китай имаха най-строгите тъмнични мерки.
И ако ние успеехме да го нулираме, как щяхме да се държим изолирани от другите, при които очевидно също се вихри този вирус?
Малко здрав разум вкарайте, моля, не повтаряйте само безумни мантри, които нямат нищо общо с действителността.
И, да, лекарства има. Просто вие не ги харесвате, нали така?
Нова Зеландия. Само например. И не, лекарство, което да е противовирусно и ефективно няма засега и за съжаление. И няма нужда от излишни емоции. Имахме карантина, можеше да не се отвързваме до такава степен и всичко да си върви спокойно. Лятото обикновено дискотеките на закрито винаги почиват, какъв беше зора да се отворят? Или да има тълпи по стадионите. Или да няма маски на закрито? Например, де. И не говоря за изолация от другите, а за добра система за проследяване и карантиниране на наистина заразените. Малка страна сме и това си е напълно възможно, накрая и по-евтино щеше да излезе, а и море щеше да има, и есента училище и всичко, което сега явно няма да стане. Намирам тъпо да ни затворят отново, наистина тъпо, излишно и просто не разбирам защо не използвахме шанса, че вървим след другите и можем да се водим по това кое работи и кое не.
Виж целия пост
# 11 581
Пенсиите дават днес и пенсионерите са от осем сутринта един върху друг на опашките.
Виж целия пост
# 11 582
Малта също е прекрасен пример за "нулиране на брояча", но не е лошо да се гледа къде се намират Нова Зеландия и Малта и най-вече - дали са острови (оставям на по-любознателните да проверят).
Виж целия пост
# 11 583
https://www.flagman.bg/article/218444?fbclid=IwAR3F96nFIhFVRk9WF … 7nlqlE15tSLcumsPo
То това защото по морето вирус няма...даже не е известно кога е обявен за заразен...ето как  крият инфо ..Пфу..

Даже не виждам да е включен човекът и в бройката починали... Освен ,ако не е вкаран като 53 годишен без придружаващи.
Виж целия пост
# 11 584
Нова Зеландия е остров, сравнително лесно е за тях понеже са физически отделени от заразата. Но е факт, че се справиха много добре с тестване и проследяване.

Пример е Ю.Корея, още не са нулирали съвсем брояча, но са на път. С 30-40 случая на ден от които над 50% вносни. НО! Мерките се спазват, всички са с маски, няма вътре, няма вън. Тестват всички влизащи в страната, няма не искам, няма недей. За сметка на пристигащите. И под карантина за всеки случай 14дни, независимо от резултата. Глобите за нарушаване на карантината са брутални, а чужденците ги очаква депортиране, ако я нарушат. Ако някой излезе положителен тестват до дупка всичките му контакти и поставят под карантина за всеки случай. Дискотеки и барове са затворени. Училищата и университети са отворени. Ето това трябваше и ние да направим, а не народа да мята кючеци в дискотеки със съмнителна вентилация. Или да се млати по футболните мачове, щот' налЕ вирус няма. И всеки да минава през България как и от къде му кеф. Те така.
Виж целия пост
# 11 585
Връщат част от мерките, при преминаване прага от 200 - Ананиев пред журналисти.
Пак ни лъжат.
Виж целия пост
# 11 586
Малта също е прекрасен пример за "нулиране на брояча", но не е лошо да се гледа къде се намират Нова Зеландия и Малта и най-вече - дали са острови (оставям на по-любознателните да проверят).
Има и други острови, които не са го нулирали, а има и континентални държави, които с хуманни мерки, но тестване и проследяване са в съвсем различна от нашата ситуация. Че дори Гърция са в пъти по-добре, но по-адекватно поведение имат, че и сезон имат туристически... А ние...
Виж целия пост
# 11 587
Президентът на  Britain’s national academy of science, the Royal Society, заяви, че хората трябва да носят покрития за лице „всеки път, когато сте в многолюдни публични пространства“, за да се справите с Covid-19.
Всеки инструмент трябва да се използва за предотвратяване на втора вълна.
„Нуждаем се всички да започнем да носим покрития за лице, особено на закрито в затворени обществени пространства, където физическото разстояние често не е възможно.
Той добавя, че UK изостава от много страни по отношение на носенето на маски и наличието на ясни политики и насоки за обществеността как трябва да се носят.
„Трябва само да отидете в градския транспорт, където те са задължителни, за да видите колко хора пренебрегват това правило.
„Носенето на маска не притесни нашите италиански, френски или испански съседи, никой от които не беше свикнал да носи такава преди пандемията, но сега го правят рутинно.
„Затова просто третирайте маските като друг елемент от облеклото, който е част от новото нормално и ги носете винаги, когато не можете социално да се дистанцирате. Това е правилното нещо на малка цена, за да се помогне да се запазят ниски нивата на инфекции и икономиката да се отвори в пандемията. "
https://www.bbc.co.uk/news/live/world-53316350
Виж целия пост
# 11 588
Връщат част от мерките, при преминаване прага от 200 - Ананиев пред журналисти.
Пак ни лъжат.
Аха, сега просто една две седмици ще са под 200.
Виж целия пост
# 11 589
Случаите с коронавирус в Южна Африка са преминали 200 000.
Министърът на здравеопазването Zweli Mkhize заяви, че четири провинции са изложени на риск от скок - добавяйки, че е възможно блокиране на тези провинции.
Южна Африка е в процес на облекчаване на своите ограничения на етапи, като най-новото е отварянето на училищата за повече ученици тази седмица.

Страната участва в изпитвания върху хора на ваксина Covid-19, разработена от Оксфордския университет.
https://www.bbc.co.uk/news/live/world-53316350
Виж целия пост
# 11 590
Връщат част от мерките, при преминаване прага от 200 - Ананиев пред журналисти.
Пак ни лъжат.
Аха, сега просто една две седмици ще са под 200.
Е, те преди време казаха, че при 3 дни над 100 случая дневно връщат някои мерки, ама после се оказа, че няма да е точно така. Предполагам, че и това с връщане на мерките при 200 на ден също няма да е точно така.
Едно време президента Желев казваше: "Извинявам съ, не сте ме разбрали правилно". Та и тук така....
Виж целия пост
# 11 591
Аз не го разбирам този аргумент с “остров е” някоя си държава. И Великобритания е остров.

“Остров е” не е равнозначно на “изолирана физически от заразата” страна в съсвременния свят, където хората щъкат постоянно през граници. Много по-комплексни са причините за успеха или неуспеха на една страна.
Виж целия пост
# 11 592
Новина от 06.07.
За първи път от седмици насам в Гърция са регистрирани повече хора с положителен тест на ковид. Общо 43 души, като от тях 36 туристи. 20 са от Сърбия, 16 от различни държави. Повечето случаи са регистрирани на границата с България.
От 1 юли досега, според гръцки източници, се предполага, че повече от 100 000 туристи са минали границата Промахонас/Кулата.

https://m.tagesspiegel.de/wissen/coronavirus-in-deutschland-und- … rne/25560996.html
Виж целия пост
# 11 593
Аз не го разбирам този аргумента с “остров е” някоя си държава. И Великобритания е остров.

“Остров е” не е равнозначно на “изолирана физически от заразата” страна в съсвременния свят, където хората щъкат постоянно през граници. Много по-комплексни са причините за успеха или неуспеха на една страна.

Този аргумент няма нужда от разбиране, той е доказан - Нова Зеландия, Малта, Исландия са страни, за които може да се каже, че са "нулирали брояча". Гърция, Германия, Италия, Австрия и прочее са страни, за които може да се каже "справят се добре", но за нулиране не може да става и дума.
Виж целия пост
# 11 594
Кунчев вече съвсем не звучи обнадеждаващо...
- Доц. Кунчев, взехте решение за удължаване на епидемичната обстановка в страната до края на юли. Само резкият скок на положителните случаи ли е причина за това?
- Това е една от причината. Няма как при такова увеличение на заразените да разхлабваме още мерките. Втората причина е, че с последните промени в Закона за здравето това е начинът ресорния министър да разпорежда мерки. Ако нямаме такава извънредна обстановка, той няма да има основание да издава заповеди и съответно да налага правила.

- Как стигнахме до ситуацията да имаме по 180 заразени дневно, при условие, че преди около месец имахме дни с по-малко от 20 случая? На какво го отдавате-само на разхлабване на мерките ли?
- Имахме дни и само с шестима заразени. Не бих казал, че това се дължи само на разхлабването на мерките. Това е най-лесното обяснение. Разбира се, че е в основата, защото при една циркулация на вируса, ако мерките не се спазват, толкова повече хора са засегнатите. Само че в същото време видяхме, че вирусът не се повлия от температурните условия и топлото време. Явно е нужен по-дълъг период на наблюдение, защото тези мутации, които се появиха и за които има доказателства, доведоха до по-лесно предаване. Така вирусът стана по-инфекциозен, но пък това не доведе до по-лесното му протичане, както се предполагаше. Напротив, засега няма доказателства, че преминава по-леко. Съдим за това и от нашия опит до момента. Има много хора в интензивни отделения, много смъртни случаи.

- Тоест, вирусът не е станал по-малко агресивен, както твърдят пък някои имунолози?
- Не, напротив. Предава се по-лесно, но и не протича по-леко. Но аз много внимателно наблюдавам какво се случва по света, защото ако повишаването на заразените се случваше само у нас, съм склонен да търся грешки, пропуски в работата ни. Без да търся извинение, но ако сравним обстановката на Балканите, ще видим, че ръстът в другите страни е много голям. Данните от последните две седмици сочат, че у нас заразените са 25,7 на 100 000. В Черна Гора-58,8, Косово-56, Босна-48, Сърбия-45, Македония е 92. Очевидно има вълна в много страни. - Какво показва това? - Показва, че явно вирусът няма да изчезне скоро. Много от очакванията ни не се сбъднаха. Също така стана ясно, че хората трябва да свикнат да живеят с COVID-19, както твърдяхме. А те свикнаха да живеят без него. След отпускането на мерките всички решиха, че проблем няма. И какво като голяма част от хората го карат леко и безсимптомно, това още повече ги кара да смятат, че едва ли не проблем няма. Но проблем има и няма нужда да ти дойде до главата, за да осъзнаеш, че е така.

- Избързахте ли с отпускането на някои мерки-особено с отварянето на барове и дискотеки?
- Трудно е да се намери баланс, няма как всички хора да са доволни. Но сега излезе едно проучване на научен център, което направи класация на рисковите места и събития. В най-високите нива са поставени спортни събития и нощни заведения. Знаете, че когато хората отиват на организирани събития, имат по-свободно поведение, интензивни контакти. Колкото до мачовете, мога да кажа, че двата отбора, които играха срещата „Царско село”- „Черноморец”, в момента има 15 заразени. Другият пример, който мога да дам, е абитуриентският бал във Велико Търново. Случилото се там е показателно.

- Какво трябва да се случи, за да стигнем отново до твърди мерки?
- Против съм връщането на такива твърди мерки. Не съм привърженик на затварянето на цели градове. А и ефектът от това не е кой знае колко голям. По-скоро трябва да се избягват рискови събития и дори да се забранят. Тук е важен контролът върху мерките, защото прави впечатление, че масово не се спазват.

- Кой е най-лошият сценарий, при колко заразени дневно вече е притеснително? И кога ще се окаже проблем за здравната система?
- 200 нови заразени на ден не е никак малко и това вече е притеснително. Иначе здравната система засега се справя. В момента имаме над 450 хоспитализирани и успяваме да ги лекуваме. Тъй като повечето случаи са от София, столичните болници са достатъчно транзитна мрежа. Това не ме притеснява. По-големият проблем ще е, ако имаме огнище както беше в някои от областните болници-като случая във Видин, Пазарджик. Но и това се преодолява, има начини да се излезе от ситуацията, да се включат и частни болници да помагат. Може и това да се преодолее. Ако обаче вече съвсем се изпусне положението, може да се стигне и до невъзможност да се приемат всички нуждаещи се. Затова и за мен беше удачно решение да се прехвърли топката към областните щабове, защото областите са изключително неравнопоставени. Имаме по-слабо засегнати, в които няма нужда от въвеждането на по-строги мерки, но и други пък, които още утре трябва да вземат такива.

 - Минахме 5 000 заразени, коя е следващата психологическа бариера?
- Далеч сме още от притеснителните цифри. На 7 милиона души 5 000 заразени не е огромна заболеваемост.

- Очаквате ли 10 000 до есента?
- Разбира се, ако има по 200 случая на ден. В някои страни вече десетки хиляди заразени е нормален режим.

- А на какво точно се дължи тази голям брой новозаразени-само на по-големия брой тестове?
- Твърдо не. Като процент положителни проби броят е стабилен. Това е много лесно обяснение, но не е вярно.

- Каква е прогнозата ви за есента, след като децата масово тръгнат на училища и градини?
- Логично е всеки да се притеснява за детето си. Но не мисля, че при малките има голям риск. Факт е, че до момента те са до голяма степен предпазени. Опасността  ще е по-скоро от по-масово заразяване и засягане на хора от семейството, които са по-податливи.

- Как ще разберем през есенно-зимния период дали детето ни е с грип или коронавирус? Винаги ли трябва да правим тест?
- Това ще е най-трудното. Ако има тест, вероятно ще се ориентираме, но е невъзможно това да се прави масово. А и не е толкова необходимо, но ако има съвпадение на разпространението, това ще утежни много ситуацията. Ние сме предвидили някакъв ресурс в националната програма за грип, но той е минимален. Работим в посока на това да го увеличим, защото и интересът тогава ще е по-голям, за да можем да се справим поне с грипната обстановка. Дай Боже, да имаме и друга ваксина, но това не е толкова лесно.

 - Кога очаквате да има такава?
 - Работи се много упорито, целта е да се съкратят периодите. Според мен през пролетта догодина ще има ваксина, но на някои места. Това не означава, че ще има в България и ще е достъпна за всички.

- А близо ли сме до лечение? На брифинга в понеделник бе съобщено, че сме на крачка от такова, при което има участие на български екип.
- Признавам, че не храня големи надежди. Първо е необходимо да се направи проучване и то на огромен брой хора, преди това няма как да се твърди, че е ефективно. А и дори да се докаже, че действа, то ще е за леки и средни случаи, и за домашно лечение. Няма да бъде предназначено за болнични условия.

- Тоест, обратното на лечението с „ремдесивир”, който е предназначен за болнични условия и наблюдения от лекар, тъй като има и странични ефекти, така ли? 
- Точно така.

- Да разбирам ли, че една втора вълна есента няма да е по-лека, тъй като казахте, че вирусът е агресивен?
- Рано е за прогнози. Но ако продължаваме така, много плавно ще преминем от лятна в есенна вълна. Обикновено, когато някой някой вирус прескочи видовата бариера, се изменя и става по-леко предаваем и протича по-леко. Това е в негов интерес. Ако човек умре, и вирусът умира с него. Въпросът е, че засега COVID-19 започна да се предава по-лесно, но пък клиниката не е по-лека.

- Притеснява ли ви информацията за нов вирус от Китай?
- Не, всяка година има такива и винаги са от Югоизточна Азия. Нови щамове винаги има, но това не означава, че са с някакви нови качества и са опасни.

https://blitz.bg/obshtestvo/intervyu/dots-kunchev-posochi-nay-lo … i_news756464.html
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия