COVID-19 (COrona VIrus Disease-2019) Тема - 4

  • 1 267 687
  • 29 195
# 11 565
Къде мога да проверя как се движат бройките и кривата в Македония, Сърбия, Румъния.
По време на брифингите съобщаваха .
Все ми се иска нашите съседи да са овладели нещата, постоянно имаме обмен тук.

Чакаме днес новата заповед на Ананиев, нали ?
В София пак никой нищо не казва.
Кметицата сутринта се загрижила за бурята и в ранни зори дава изявления, едно стихийно бедствие е по-важно от здравето на хората тука, то е ясно.
Наистина никой не ни осведомява , както и възрасттта на заразените нови каква е.
За да разберем има ли връзка с тези масови сборища, врякане, пеене и други подобни "обществено значими и необходими" неща.
Tайс, в Worldometer като кликнеш на съответната държава се вижда как са бройките по дни.
Иначе, в сайта короновирус.бг мисля, че има всеи ден инфо за заразените по възрастови групи. Даже в темата една дама ги споделя всеки ден, засега най-много заразени последните дни сякаш са от групата 0-19 г.
Виж целия пост
# 11 566
Мерси, намерих, то все някой по- пъргав от мен го прави.
И пак за София не се знае, ние тука сме такава рискова губерния, че си трябва отделно.
Ама кой ли ме пита мене Blush
Виж целия пост
# 11 567
Къде мога да проверя как се движат бройките и кривата в Македония, Сърбия, Румъния.
По време на брифингите съобщаваха .
Все ми се иска нашите съседи да са овладели нещата, постоянно имаме обмен тук.


https://coronavirus.jhu.edu/map.html
Виж целия пост
# 11 568
Къде мога да проверя как се движат бройките и кривата в Македония, Сърбия, Румъния.
За Сърбия - как става така, че болниците се препълват.
Изгуби ли Сърбия контрол върху COVID-19?
По време на предизборната кампания общественият живот в Сърбия бе „отключен“ така, както почти никъде другаде на континента. Същевременно властите отново допуснаха големите спортни събития да се провеждат пред публика. Така например в началото на юни 25 хиляди души посетиха полуфинала за купата на страната между отборите на „Цървена звезда“ и „Партизан“- Белград. Няколко дни по-късно пък 10 000 фенове се събраха да честват шампионската титла на „Цървена звезда“, след което петима играчи дадоха положителни проби за коронавирус.
Случващото се в последните дни обаче категорично говори за това, че положението изобщо не е овладяно. Освен в тежко засегнатия Нови Пазар, където болницата е претоварена, извънредно положение е обявено и в редица други градове, като Враня и Крагуевац. По икономически причини обаче правителството всячески се стреми да избегне повторно налагане на пълно ограничение на обществения живот. „Ако въведем такива рестриктивни мерки както през март и април, не само ще имаме икономически проблем, а изобщо няма да имаме икономика“, каза министър-председателката Ана Бърнабич.
Пред сп. "Der Spiegel" епидемиологът Зоран Радованович казва, че Белград твърде рано е разхлабил ограниченията – за да могат да се проведат изборите през юни. Той настоява общественият живот отново да бъде свит и да не се провеждат фестивали и други подобни прояви. Но лично той не вярва, че властите ще предприемат такива мерки

Защо ли ми изглежда познато?
Виж целия пост
# 11 569
https://www.labtestcovid19.com/
Отдавна не е пускан линка към резултатите от някои частни лаборатории.Аз поне веднъж седмично преглеждам и тяхната статистика.
Нищожно малък процент от частните лаборатории или бъркам? 96% отрицателни! От около 6700 теста до момента, общо, да?
Това са някои частни лаборатории, най-големите софийски не ги видях в списъка, от сорта  на Цибалаб, Рамус, Бодимед и др.
Виж целия пост
# 11 570
Алекс Simple Smile, всички се чудим защо аджеба едни контактни с отрицателен тест са под карантина, а други си хойкат свободно. Мисля, че наредбата за карантините не е написана както трябва и се тълкува двусмислено. Погледни я, ако искаш. Аз после ще я прегледам пак.

От 3-мата от Кърджали, двама са млади и двама са се заразили след лечение в болницата. Болницата в Кърджали продължава да бъде огнище! Пълно безобразие...

Трети ден се събуждам със субфебрилна (37,3 в момента). Стискайте ми палци защото тръгвам към огнище, където ще си правя снимка... Екипирам се с маска и ръкавици. Дано да изляза с чиста снимка и въобще чиста от там...
Виж целия пост
# 11 571
Изключителната умора, гадене, стягане в гърдите, силно главоболие, "мозъчна мъгла" и болки в крайниците са сред повтарящите се симптоми, описани от някои страдащи от Covid-19 в продължение на седмици - и дори месеци - след диагнозата им.
Наричат ​​себе си  "long-haulers" и симптомите им продължават дълго след 14-дневния период, за който официално се казва, че е средната продължителност на заболяването.
Има призиви както към здравните специалисти, така и към работодателите да приемат, че на някои хора ще им трябва много повече от две седмици, за да се възстановят.

"Това е най-странното нещо, което съм преживявал", казва Хелън Калдър от Ливърпул пред кореспондента на BBC по въпросите на здравеопазването Доминик Хюз.
Близо четири месеца след като тя и семейството й хванаха вируса, тя все още изпитва изтощаваща умора, гадене, главоболие и болки в крайниците. Нейните лекари са поставили диагноза "Пост вирусна умора" и тя казва, че всяко малко пренапрежение, докато се чувства добре, може да я върне с дни назад.

Дона МакКълоч от Уинчестър беше диагностицирана от личния си лекар на 23 март - тя нямаше тест - но казва, че ѝ е било най-зле седем седмици по-късно.
„Целият април и по-голямата част от май бяха абсолютно унищожителни“, казва тя. "Всички казваха, че е 14 дни, а аз просто не се подобрих. До шеста седмица бях изпаднал в паника." Загрижени за вторична инфекция, лекарите й предписаха антибиотици, които според нея я накараха да се почувства още по-зле.
Сега най-накрая Дона си мисли, че се възстановява: „Не съм там, където бях - но направих всичко възможно, за да се върна на пътя“.
Дона и Хелън далеч не са сами....

Хиляди хора споделят истории за продължителната си битка с Covid-19, използвайки hashtags и присъединявайки се към Facebook групи като Long Covid Support Group, която има повече от 5200 членове.
Данните от приложението Covid Symptom Study, изтеглени повече от три милиона пъти, предполагат "значителен брой" хора да съобщават за симптоми за месец. Един от 10-20 го докладва за по-дълго от това, казва генетичният епидемиолог проф Тим Спектор, който излезе с идеята за приложението.
"Когато това започна, всички предположиха, че е като грип - всичко ще приключи след седмица, а няколко души ще се окажат в болница като или ще се възстановяват, или ще имат проблеми", казва той.

"От хората, които влизат в приложението всеки ден, знаем, че има значителен дял от хора, които имат проблеми, трайни..... и над месец."

Д-р Джейк Сует, лекар за интензивно лечение в Норфолк, който сам боледува в продължение на няколко седмици, написа отворено писмо, в което призовава правителството да продължи да изследва симптомите "на дълги разстояния", както и да повиши информираността сред не само здравните специалисти, но и също и работодатели, които могат да видят служителите си на работа след повече от две седмици.
"Тези пациенти може да се нуждаят от финансова помощ и работодателите им трябва да имат реалистично очакване за времето, което ще им отнеме да се възстановят", написа той.
Оттогава въпросът се повдига отделно в парламента, а NHS England току-що пусна нова услуга, за да помогне на хората да се справят с дългосрочните ефекти на коронавируса.
Правителството също обяви проучване за 8,4 милиона британски лири за дългосрочното въздействие върху здравето. Но д-р Сует все още не е получил отговор.
Дългосрочните последици засягат и някои хора, които имат други хронични респираторни заболявания, включително вирусна пневмония под различни форми, казва д-р Майкъл Хед, епидемиолог от университета в Саутхемптън.
"Това, което е различно при Covid-19, е пълната гама от наблюдавани дългосрочни последици за здравето."
Умората, „мозъчната мъгла“ и дълготрайната загуба на вкус и мирис, за които много хора съобщават, накараха някои да се запитат дали вирусът всъщност атакува мозъка.
"Все още не е напълно известно как се появяват тези симптоми, например дали вирусът има косвен ефект върху нервната система или дали може да премине през кръвно-мозъчната бариера и да засегне директно мозъка", казва д-р Хед.
"Със сигурност е ясно, че вирусът действително засяга много части на тялото извън белия дроб."

Пълната почивка е от решаващо значение за евентуалното възстановяване, казва проф. Гарнър - но много хора ще се чувстват неспособни да направят това, било поради финансови, или семейни причини, или и двете.
„Ако не дадете време на тялото да се излекува, то ще ви отвърне“, казва той.
"Връщането на работа, защото се налага, е по-вероятно да ви разболее отново и вероятно да забави възстановяването ви, а хората не мислят за това, според мен."
https://www.bbc.co.uk/news/health-53269391
Виж целия пост
# 11 572
Интересно ми е да разбера и как се движат в последните дни случаите в Испания. Четох, че в две области е въведен локдаун ( една в Андалусия и една в Каталуния), но ме интересува по- подробна инфо, ако някой може да сподели.
Виж целия пост
# 11 573
Нееее, не и Тити! Сега, ако го дадат да плаче по тв и ще се разстроя съвсем!
Наблюдавам, че се хоспитализират много хора ежедневно, не следя числа, но едва ли е много обнадеждаващо с местата в болниците, а и медицински персонал  се разболява постоянно. Честно, повече ме е страх да не стигна до болница, отколкото от самата болест.
Мерки не се спазват основно от мързел, сега чистене, миене, пране на маски... Дистанция няма.. Днес пред банкомата, чакаха 15 души, нямам представа защо тоя наплив, но всичките бяха скупчени на стълбите, на сянка. Как да ги обвиниш, като не се стои на жегата, но от тях 1 носеше маска. То открито, ама всеки потен, сополив, подпира се на перилата.. Остави вируса, ама малко гадно ми се видя и отидох другаде...
Виж целия пост
# 11 574
https://pik.bg/%D0%B5%D0%BF%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D1%8F% … 2-news942228.html
И в Пловдив заразени от баловете.
Виж целия пост
# 11 575
за Испания - средно 300-400 душ на ден,  за техния мащаб не е много
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/spain/
Виж целия пост
# 11 576
Малка страна сме, можеше да сме нулирали брояча и да си живеем сравнително нормално, докато измислят лекарство вместо да редуваме истерично разпускане с истерично затваряне.
Мога ди да попитам, кой в света е нулирал брояча чрез локдауни, затваряния и карантини?
Някоя държава да посочите? Моля само да не е Китай или Буркина Фасо, защото и те не се справиха, а Китай имаха най-строгите тъмнични мерки.
И ако ние успеехме да го нулираме, как щяхме да се държим изолирани от другите, при които очевидно също се вихри този вирус?
Малко здрав разум вкарайте, моля, не повтаряйте само безумни мантри, които нямат нищо общо с действителността.
И, да, лекарства има. Просто вие не ги харесвате, нали така?
Виж целия пост
# 11 577

Нееее, не и Тити! Сега, ако го дадат да плаче по тв и ще се разстроя съвсем!
Наблюдавам, че се хоспитализират много хора ежедневно, не следя числа, но едва ли е много обнадеждаващо с местата в болниците, а и медицински персонал  се разболява постоянно. Честно, повече ме е страх да не стигна до болница, отколкото от самата болест.
Мерки не се спазват основно от мързел, сега чистене, миене, пране на маски... Дистанция няма.. Днес пред банкомата, чакаха 15 души, нямам представа защо тоя наплив, но всичките бяха скупчени на стълбите, на сянка. Как да ги обвиниш, като не се стои на жегата, но от тях 1 носеше маска. То открито, ама всеки потен, сополив, подпира се на перилата.. Остави вируса, ама малко гадно ми се видя и отидох другаде...

Малко грешно сте оставили цитатите (аз никога не съм споменавала Тити), но здраве да е, ако не може да ги оправите Simple Smile
Виж целия пост
# 11 578

Всъщност е едно момче /за сега/, което се е заразило в сикретс, а там балове няма, посетителите са всякакви хора.
А и сикртес ги глобиха за неспазване на мерките, понеже имаше повече хора от допустимото.
Виж целия пост
# 11 579
Разследване на BBC установи, че две животоспасяващи лекарства, използвани за лечение на пациенти с Covid-19 в Индия - ремдезивир и тоцилизумаб - са в недостиг и се продават на прекомерни цени на процъфтяващ черен пазар.

Чичото на Абхинав Шарма имаше много висока температура и затруднено дишане, когато беше приет в болница в Делхи. Той е тестван положително за коронавирус и лекарите казаха на семейството да се сдобие с ремдезивир - антивирусно лекарство, което е одобрено в Индия за клинично изпитване и също под „разрешение за спешна употреба“, което означава, че лекарите могат да го предписват при тежки случаи.
Но закупуването му се оказа невъзможна задача - Remdesivir изглежда не беше наличен никъде.
"Имах сълзи в очите. Чичо ми се бореше за живота му и се мъчех да уредя лекарството, което евентуално да го спаси", каза Г-н Шарма. "След десетки обаждания платих седем пъти цената, за да получа лекарството. Бях готов да платя всяка цена наистина, но сърцето ми се къса за хора, които не могат да си го позволят", каза той.

BBC успя да се свърже с хора, работещи на пазара, които казаха, че могат да намерятлекарството, но за "правилната" цена.
"Мога да ви дам три флакона - но всеки ще струва 30 000 рупии [$ 401; £ 321] и трябва да дойдете веднага", казва един човек, който твърди, че работи в "бизнеса с лекарства".
Официалната цена за всеки флакон е 5500 рупии, а пациентът обикновено се нуждае от пет до шест дози. Друг мъж цитира 38 000 рупии на флакон.
Търсенето на ремдезивир се обуславя от факта, че той успя да съкрати продължителността на симптомите на Covid от 15 дни до 11 в клинични изпитвания в болници по света.
Експертите предупредиха, че това не е „сребърен куршум“. Но при липса на доказано лекарство, все по-често лекарите го предписват в Индия, стимулирайки търсенето в Делхи и други индийски градове.
BBC научи за няколко подобни случая, при които семействата на пациенти в Делхи и съседните области трябваше да плащат прекомерни цени за ремдезивир. Някои казват, че дори са похарчили спестяванията си, за да закупят лекарството - само за да дадат на любим човек шанс да оцелее.
Основната причина за този вид печалба изглежда огромна пропаст между търсенето и предлагането.

Базираната в САЩ  Gilead, която първоначално е разработила ремдезивир за лечение на ебола, позволи на четири индийски компании - Cipla, Jubilant Life, Hetero Drugs и Mylon - да я произвеждат в Индия.
Въпреки това, само една от тези компании - Hetero- го е произвеждала досега.
Компанията е разпределила 20 000 дози от лекарството между пет щата и каза на BBC, че не е сигурна как се случва "изтичането".
"Не сме дали лекарството на нашите дистрибутори. Съгласно указанията, ние директно доставихме флаконите на болниците", заяви вицепрезидентът по продажбите на Hetero Sandeep Shahstri.

Но проблемът изглежда не е само с Remdesivir. Цените на друго животоспасяващо лекарство, тоцилизумаб, също са експоненциално повишени.
Лекарството, продавано като Actemra, показа положителни резултати при критично болни пациенти по света. Според експертите са необходими още изследвания, за да се разбере напълно неговата ефективност, но много болници са отчели положителни резултати.
Първоначално лекарството е било предназначено за пациенти с ревматоиден артрит и предлагането винаги е било ограничено.
Cipla продава лекарството в Индия от името на базираната в Швейцария Roche и се внася изцяло. Но е трудно да се намери - особено когато имате нужда от него в рамките на часове.
Представител на Cipla в Северна Индия заяви, че търсенето е нараснало драстично през последните няколко седмици. "Увеличихме предлагането, но очакваме търсенето да продължи да нараства през следващите дни", каза той.
"Сигурно съм ходил в 50 магазина в Делхи. Всички обещаха, но поискаха два или три пъти цената на всяка доза. Отне ми два дни, за да получа необходимия брой дози за леля ми", каза жител на Делхи, който не иска да се споменава името му.
Представителят на Cipla обаче отрече, че тоцилизумаб се продава на черния пазар.
"Проследяваме всяка доза, за да гарантираме, че няма печалба. Няма да позволим това да се случи", каза той.
https://www.bbc.co.uk/news/world-asia-india-53304160?intlink_fro … e-reporting-story
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия