COVID-19 (COrona VIrus Disease-2019) Тема - 4

  • 1 267 515
  • 29 195
# 11 595
Австралийския щат Виктория е изправена пред „значителен“ удар върху икономиката
Премиерът Даниел Андрюс заяви, че очаква блокирането на Мелбърн да причини "огромни щети", но настоя, че няма алтернатива.
„Онези места за хранене, които се отваряха предпазливо, ще трябва да се върнат само за “храна за в къщи", каза той.
"Други отворени предприятия ще трябва да затворят. Знам и разбирам колко тежко ще бъде това и ще има голямо натоварване за нас, за да продължим да предоставяме финансова подкрепа."
Той също каза:

     Очаква се процентът на инфекцията на Виктория да се „влоши, преди да стане по-добър“
     Жителите, които се опитат да избягат от зоната на заключване, ще бъдат изправени пред "значителни санкции"
     Училищните ваканции ще бъдат удължени с една седмица.
https://www.bbc.co.uk/news/live/world-53316350
Виж целия пост
# 11 596
то уж са острови, ама едно е Исландия с 350 хил. души население, друго е Великобритания - 70 милиона
Виж целия пост
# 11 597
Данни от социологическо проучване
https://topnovini.bg/novini/863777-zaradi-uvelichavaneto-na-zara … osno-koronavirusa
Виж целия пост
# 11 598
Също така стана ясно, че хората трябва да свикнат да живеят с COVID-19, както твърдяхме. А те свикнаха да живеят без него. След отпускането на мерките всички решиха, че проблем няма. И какво като голяма част от хората го карат леко и безсимптомно, това още повече ги кара да смятат, че едва ли не проблем няма. Но проблем има и няма нужда да ти дойде до главата, за да осъзнаеш, че е така.

https://blitz.bg/obshtestvo/intervyu/dots-kunchev-posochi-nay-lo … i_news756464.html

Браво на Кунчев, но първо трябва да убеди политиците да не дрънкат глупости "по телевизора".

Приятелка е голям карък, контактна е от две места/двама различни човека. РЗИ засега не са я търсили. Няма симптоми, дано ѝ се размине, контактите ѝ са с разлика от три дни и се чуди кога  да прави тест.
Виж целия пост
# 11 599
Здравейте, да споделя моите мнения и терзания.
В общи линии си признавам, че се страхувам. Нямам придружаващи заболявания, но мои близки имат. Страх ме е за тях от една страна и за мен, защото карам и най-лекия грип тежко, така че изобщо не очаквам да го изкарам без симптоми.
Наистина съм учудена от злостта / имам предвид обидни думи/, с която хората отричат съществуването на вируса като генерират някакви отвратителни постове във фейсбук и против медии и против политици или налагат мнението си, че нарочно е вкаран. Така и не разбирам дали ако е нарочно или случайно има разлика за крайните резултати.
Смятам, че такива като мен които ги е страх е наистина правилно да си стоят вкъщи или да се ограничават, но тук се надига и една вълна, че видите ли нямаш право да се страхуваш и точно ти или сриваш икономиката или дори си причина за всички налагани мерки и ограничения- получих такива обиди вече по повод един мой коментар че да имам роднини изкарали вируса и не е фалшиво всичко това.
В същото време всички го дават безстрашно и ербап във фейсбук, а доста е намаляло посещението на заведения и барове, което показва, че може би повече ги е страх отколкото си признават. Не мисля че се насажда фалшив страх, дори нашите нищо да не казват сега има доста световни медии и пак щяхме да сме информирани. Така стана в Беларус, там нищо не затвориха, но на един от мачовете без забрана нямаше публика и то доброволно, хората сами се бяха ограничили.
За РЗИ говоря за ВТ и аз бях озадачена от поведението им. Ако все пак информацията из медиите е вярна, то след като откриха болния в Община ГО те така и не карантинираха нито един човек от общината, ами никой. Излиза, че болният който е ходил и болен на работа не е контактувал пряко от първи ред с никого, вярно имаше негативни тестове, но все пак нелогично за мен. В същото време карантинираха два състава за танци, при които е бил ръководител. Та категорично смятам че работеха изборно на база на това да не ядосаме някого и да няма недоволни. После с ЧК Аркус нещата се повториха. От 50-60 човека на бала те карантинираха 8 деца и 11 учителя преки контактни, пак защото това са деца на този и онзи и да не се конфронтираме /така го виждам аз/, щото ми се струва, че едно момче на 19г няма как да е било по-кантактно с учителите си при дистанционно обучение, отколкото с ученици. Първо отрекоха да има огнище в училището, защото е частно и да не вредим на имиджа, но накрая с неистови сили си го признаха. Накрая с ФК Локомотив ГО трима болни и трима под карантина, само ден-два след това обаче нещо стана и нещата се промениха доста сериозно- карантинираха целия отбор, ревизираха си набързо идеята за карантина на ученици и учители и наложиха на доста повече хора. Сега са под карантина и самото РЗИ, така пише, не знам причината защото не казват да има болен сред тях, не дават резултати вътрешни за отрицателни тестове и т.н. Та тезата, че всяко РЗИ си прави неговото и на места нещата се оплескват категорично ми изглежда логична. Надявам се все пак да започнат да работят спорде указанията а не кой на кого е познат или роднина.
Също така мисля че на централно ниво има доста противоречия - например сега като увеличиха до 30.07 положението заявиха, че започват проверки дали се спазват мерките. що? То нали няма промяна- положението си е едно и също и проверки трябва да има постоянно, а не на вълни когато ние решим и когато заболеваемостта се качва. Все сме в епидомилогична обстановка и няма нови заповеди, така че кое затягаме или си признаваме, че нищо не контролираме, а сега видите ли почваме? Пълен хаос. Добре че все пак явно за момента нещата се задържат що-годе в разумна заболеваеомст.
Иначе две интересни неща за самия вирус - първо че го е имало в латентен вариант още през март 2019 и се е активирал, но не знаят от какво. Това обяснява донякъде защо имаше такова тежко огнище в Италия, ако е бил там латентно.
Другото е че да има различни щамове и май не зависи от твоя имунитет само, а от щама който караш. Ако имаш късмет ще изкараш по-лекия щам, ако не- кофти.
Виж целия пост
# 11 600
Слушам БНТ..."страхотни" послания..Антъни Иванов каза, че имал съвсем други очаквания за вируса, но с еднодневна температура вече му се подигравали.....
Виж целия пост
# 11 601
Сред хората, с които Галена се е виждала дни, преди да разбере, че е заразена, има доста популярни личности. Смядовската звезда е имала съвместно участие с Фики и DJ  Дамян, а както се досещате, не са спазвали никаква дистанция помежду си
 

https://www.marica.bg/tema-v-razvitie/covid-19/izvanredno-galena … go-e-kontaktuvala

Не знам колко е достоверно, обаче Фики беше един от гост-изпълнителите на бала, на който не отидох, ще се чуе скоро.
Виж целия пост
# 11 602
Продължаваме серията с големите празненства - утре Лудогорец ще получава купата в Разград и са приготвили "страхотно" празненство с куп бг знаменитости!
Как може във времена на пандемия и толкова заразени хора, нашите управници да допускат подобни огромни събирания на хора? Та това са събития, които не са от никакво значение и спокойно могат да бъдат отложени във времето!
Виж целия пост
# 11 603
Скрит текст:
Изключителната умора, гадене, стягане в гърдите, силно главоболие, "мозъчна мъгла" и болки в крайниците са сред повтарящите се симптоми, описани от някои страдащи от Covid-19 в продължение на седмици - и дори месеци - след диагнозата им.
Наричат ​​себе си  "long-haulers" и симптомите им продължават дълго след 14-дневния период, за който официално се казва, че е средната продължителност на заболяването.
Има призиви както към здравните специалисти, така и към работодателите да приемат, че на някои хора ще им трябва много повече от две седмици, за да се възстановят.

"Това е най-странното нещо, което съм преживявал", казва Хелън Калдър от Ливърпул пред кореспондента на BBC по въпросите на здравеопазването Доминик Хюз.
Близо четири месеца след като тя и семейството й хванаха вируса, тя все още изпитва изтощаваща умора, гадене, главоболие и болки в крайниците. Нейните лекари са поставили диагноза "Пост вирусна умора" и тя казва, че всяко малко пренапрежение, докато се чувства добре, може да я върне с дни назад.

Дона МакКълоч от Уинчестър беше диагностицирана от личния си лекар на 23 март - тя нямаше тест - но казва, че ѝ е било най-зле седем седмици по-късно.
„Целият април и по-голямата част от май бяха абсолютно унищожителни“, казва тя. "Всички казваха, че е 14 дни, а аз просто не се подобрих. До шеста седмица бях изпаднал в паника." Загрижени за вторична инфекция, лекарите й предписаха антибиотици, които според нея я накараха да се почувства още по-зле.
Сега най-накрая Дона си мисли, че се възстановява: „Не съм там, където бях - но направих всичко възможно, за да се върна на пътя“.
Дона и Хелън далеч не са сами....

Хиляди хора споделят истории за продължителната си битка с Covid-19, използвайки hashtags и присъединявайки се към Facebook групи като Long Covid Support Group, която има повече от 5200 членове.
Данните от приложението Covid Symptom Study, изтеглени повече от три милиона пъти, предполагат "значителен брой" хора да съобщават за симптоми за месец. Един от 10-20 го докладва за по-дълго от това, казва генетичният епидемиолог проф Тим Спектор, който излезе с идеята за приложението.
"Когато това започна, всички предположиха, че е като грип - всичко ще приключи след седмица, а няколко души ще се окажат в болница като или ще се възстановяват, или ще имат проблеми", казва той.

"От хората, които влизат в приложението всеки ден, знаем, че има значителен дял от хора, които имат проблеми, трайни..... и над месец."

Д-р Джейк Сует, лекар за интензивно лечение в Норфолк, който сам боледува в продължение на няколко седмици, написа отворено писмо, в което призовава правителството да продължи да изследва симптомите "на дълги разстояния", както и да повиши информираността сред не само здравните специалисти, но и също и работодатели, които могат да видят служителите си на работа след повече от две седмици.
"Тези пациенти може да се нуждаят от финансова помощ и работодателите им трябва да имат реалистично очакване за времето, което ще им отнеме да се възстановят", написа той.
Оттогава въпросът се повдига отделно в парламента, а NHS England току-що пусна нова услуга, за да помогне на хората да се справят с дългосрочните ефекти на коронавируса.
Правителството също обяви проучване за 8,4 милиона британски лири за дългосрочното въздействие върху здравето. Но д-р Сует все още не е получил отговор.
Дългосрочните последици засягат и някои хора, които имат други хронични респираторни заболявания, включително вирусна пневмония под различни форми, казва д-р Майкъл Хед, епидемиолог от университета в Саутхемптън.
"Това, което е различно при Covid-19, е пълната гама от наблюдавани дългосрочни последици за здравето."
Умората, „мозъчната мъгла“ и дълготрайната загуба на вкус и мирис, за които много хора съобщават, накараха някои да се запитат дали вирусът всъщност атакува мозъка.
"Все още не е напълно известно как се появяват тези симптоми, например дали вирусът има косвен ефект върху нервната система или дали може да премине през кръвно-мозъчната бариера и да засегне директно мозъка", казва д-р Хед.
"Със сигурност е ясно, че вирусът действително засяга много части на тялото извън белия дроб."

Пълната почивка е от решаващо значение за евентуалното възстановяване, казва проф. Гарнър - но много хора ще се чувстват неспособни да направят това, било поради финансови, или семейни причини, или и двете.
„Ако не дадете време на тялото да се излекува, то ще ви отвърне“, казва той.
"Връщането на работа, защото се налага, е по-вероятно да ви разболее отново и вероятно да забави възстановяването ви, а хората не мислят за това, според мен."
https://www.bbc.co.uk/news/health-53269391

Нещо такова изпита и единия ми син като беше малък. Пипна някакъв вирус, изкара си го подобаващо с червено гърло, кашлица, отпадналост, температура, целия пакет. Но му отне към 3 месеца да се възстанови напълно и да си възвърне силите. Все се оплакваше, че е изморен, все му се лежеше на дивана, боляха го ръцете и краката, главата, макар че нямаше температура, червено гърло и кашлица. Апетитът му беше зле. Добре, че се случи лятото, та не пропусна много от училището, но такива описания за ковид19 съм чела и за други страни. За Норвегия например има оздравели, които няколко месеца ще трябва да се рехабилитират.
Виж целия пост
# 11 604
https://www.dotbg.bg/article/8781514

По 2500 теста на ден са предвидени от здравната каса.
Виж целия пост
# 11 605
Скрит текст:
Изключителната умора, гадене, стягане в гърдите, силно главоболие, "мозъчна мъгла" и болки в крайниците са сред повтарящите се симптоми, описани от някои страдащи от Covid-19 в продължение на седмици - и дори месеци - след диагнозата им.
Наричат ​​себе си  "long-haulers" и симптомите им продължават дълго след 14-дневния период, за който официално се казва, че е средната продължителност на заболяването.
Има призиви както към здравните специалисти, така и към работодателите да приемат, че на някои хора ще им трябва много повече от две седмици, за да се възстановят.

"Това е най-странното нещо, което съм преживявал", казва Хелън Калдър от Ливърпул пред кореспондента на BBC по въпросите на здравеопазването Доминик Хюз.
Близо четири месеца след като тя и семейството й хванаха вируса, тя все още изпитва изтощаваща умора, гадене, главоболие и болки в крайниците. Нейните лекари са поставили диагноза "Пост вирусна умора" и тя казва, че всяко малко пренапрежение, докато се чувства добре, може да я върне с дни назад.

Дона МакКълоч от Уинчестър беше диагностицирана от личния си лекар на 23 март - тя нямаше тест - но казва, че ѝ е било най-зле седем седмици по-късно.
„Целият април и по-голямата част от май бяха абсолютно унищожителни“, казва тя. "Всички казваха, че е 14 дни, а аз просто не се подобрих. До шеста седмица бях изпаднал в паника." Загрижени за вторична инфекция, лекарите й предписаха антибиотици, които според нея я накараха да се почувства още по-зле.
Сега най-накрая Дона си мисли, че се възстановява: „Не съм там, където бях - но направих всичко възможно, за да се върна на пътя“.
Дона и Хелън далеч не са сами....

Хиляди хора споделят истории за продължителната си битка с Covid-19, използвайки hashtags и присъединявайки се към Facebook групи като Long Covid Support Group, която има повече от 5200 членове.
Данните от приложението Covid Symptom Study, изтеглени повече от три милиона пъти, предполагат "значителен брой" хора да съобщават за симптоми за месец. Един от 10-20 го докладва за по-дълго от това, казва генетичният епидемиолог проф Тим Спектор, който излезе с идеята за приложението.
"Когато това започна, всички предположиха, че е като грип - всичко ще приключи след седмица, а няколко души ще се окажат в болница като или ще се възстановяват, или ще имат проблеми", казва той.

"От хората, които влизат в приложението всеки ден, знаем, че има значителен дял от хора, които имат проблеми, трайни..... и над месец."

Д-р Джейк Сует, лекар за интензивно лечение в Норфолк, който сам боледува в продължение на няколко седмици, написа отворено писмо, в което призовава правителството да продължи да изследва симптомите "на дълги разстояния", както и да повиши информираността сред не само здравните специалисти, но и също и работодатели, които могат да видят служителите си на работа след повече от две седмици.
"Тези пациенти може да се нуждаят от финансова помощ и работодателите им трябва да имат реалистично очакване за времето, което ще им отнеме да се възстановят", написа той.
Оттогава въпросът се повдига отделно в парламента, а NHS England току-що пусна нова услуга, за да помогне на хората да се справят с дългосрочните ефекти на коронавируса.
Правителството също обяви проучване за 8,4 милиона британски лири за дългосрочното въздействие върху здравето. Но д-р Сует все още не е получил отговор.
Дългосрочните последици засягат и някои хора, които имат други хронични респираторни заболявания, включително вирусна пневмония под различни форми, казва д-р Майкъл Хед, епидемиолог от университета в Саутхемптън.
"Това, което е различно при Covid-19, е пълната гама от наблюдавани дългосрочни последици за здравето."
Умората, „мозъчната мъгла“ и дълготрайната загуба на вкус и мирис, за които много хора съобщават, накараха някои да се запитат дали вирусът всъщност атакува мозъка.
"Все още не е напълно известно как се появяват тези симптоми, например дали вирусът има косвен ефект върху нервната система или дали може да премине през кръвно-мозъчната бариера и да засегне директно мозъка", казва д-р Хед.
"Със сигурност е ясно, че вирусът действително засяга много части на тялото извън белия дроб."

Пълната почивка е от решаващо значение за евентуалното възстановяване, казва проф. Гарнър - но много хора ще се чувстват неспособни да направят това, било поради финансови, или семейни причини, или и двете.
„Ако не дадете време на тялото да се излекува, то ще ви отвърне“, казва той.
"Връщането на работа, защото се налага, е по-вероятно да ви разболее отново и вероятно да забави възстановяването ви, а хората не мислят за това, според мен."
https://www.bbc.co.uk/news/health-53269391

Нещо такова изпита и единия ми син като беше малък. Пипна някакъв вирус, изкара си го подобаващо с червено гърло, кашлица, отпадналост, температура, целия пакет. Но му отне към 3 месеца да се възстанови напълно и да си възвърне силите. Все се оплакваше, че е изморен, все му се лежеше на дивана, боляха го ръцете и краката, главата, макар че нямаше температура, червено гърло и кашлица. Апетитът му беше зле. Добре, че се случи лятото, та не пропусна много от училището, но такива описания за ковид19 съм чела и за други страни. За Норвегия например има оздравели, които няколко месеца ще трябва да се рехабилитират.
Статията е за хора, които не са били на вентилатор. Тези, които са били обикновенно ги насочват към рехабилитиращи клиники за възстановяване, като тези "остатъчни" симптоми едвали подминават и тях....
В случая се набляга на това, че лл и работодателите трябва да преразгледат 14-те дни възстановяване като период. Все пак трябва да има основание за заплащане на "болничния".
Виж целия пост
# 11 606
Малта също е прекрасен пример за "нулиране на брояча", но не е лошо да се гледа къде се намират Нова Зеландия и Малта и най-вече - дали са острови (оставям на по-любознателните да проверят).
Така е. Нo колко време могат да се държат изолирани или с тежък контрол на полетите, за да не пламнат отново?
Като гледам, ще са им необходими поне две години, което е нереалистично.
Гърция днес е с 43 нови случая, не знам там какво елиминиране има.

Освен да вещаем заключвания, добре е да бъдем и реалисти. И най-вече да разберем, че инфекцията не е нито толкова опасна, нито някакво чудо невиждано.
Живеем с толкова много вируси постоянно, ще се научим и с този да живеем, при това без да се повреждаме психически (за последното не съм оптимист).
Виж целия пост
# 11 607
Малта също е прекрасен пример за "нулиране на брояча", но не е лошо да се гледа къде се намират Нова Зеландия и Малта и най-вече - дали са острови (оставям на по-любознателните да проверят).
Така е. На колко време могат да се държат изолирани или с тежък контрол на полетите, за да не пламнат отново?
Като гледам, ще са им необходими поне две години, което е нереалистично.
Гърция днес е с 43 нови случая, не знам там какво елиминиране има.

Освен да вещаем заключвания, добре е да бъдем и реалисти. И най-вече да разберем, че инфекцията не е нито толкова опасна, нито някакво чудо невиждано.
Живеем с толкова много вируси постоянно, ще се научим и с този да живеем, при това без да се повреждаме психически (за последното не съм оптимист, но трябва време).
Това звучи страхотно и се надявам да си права, но уви, досега виждаме, че заради високия процент хоспитализации над един праг се налага карантина, няма друг начин.
Виж целия пост
# 11 608
https://www.dotbg.bg/article/8781514

По 2500 теста на ден са предвидени от здравната каса.
Слабичко.
Иска ми се сега умните глави от темата, дето твърдяха, нямало как да няма тестове безкрай, проблемът бил, че сме нямали микробиолози, видиш ли.
Виж целия пост
# 11 609
https://www.dotbg.bg/article/8781514
По 2500 теста на ден са предвидени от здравната каса.
На кого да вярваме - на здравната каса или на лекарите?


Между другото някой успял ли е наистина да си вземе направление от ЛЛ за тестване за коронавирус платено от здравната каса? На вас да ви се е случвало или да сте чували за случай да отидете на ЛЛ със симптоми за коронавирус и той да ви прати безплатно на писиар тест, платен от касата а не от вас самите.
Имам чувство, че ЛЛ наистина не дават направления за писиар изследване по Здравна каса.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия