СЕДМИ клас 2019/2020 - Първа изпитна седмична тема - (15.06 - 21.06)

  • 99 954
  • 2 346
# 1 185
Тази година темата ми е малко кофти...
Ще се върна за статистиките за баловете като излязат резултатите.
Виж целия пост
# 1 186
Докато чакаме теста и отговорите, да попитам нещо. Къде се виждат кодовете на паралелките за отделните училища? Гледам една ескелска таблица, гледам и един справочник и не се ориентирам.
Виж целия пост
# 1 187
В електронната система, когато му дойде времето.
Виж целия пост
# 1 188
22:
a) ((2x-10)*100)/12
b) ((x+15)*100)/8
c) 58
d) 550
3 минути
Ако ги нямаше точки а) и б) задачата щеше да е по-трудна, защото сега са им подсказали пътя за решение.
Виж целия пост
# 1 189
А къде е текстът на въпросната 22-ра задача? Само решения хвърчат 😁
Виж целия пост
# 1 190
На снимка някъде назад в темата.
Виж целия пост
# 1 191
Благодаря, Дидева!
Виж целия пост
# 1 192
22:
a) ((2x-10)*100)/12
b) ((x+15)*100)/8
c) 29
d) 550
3 минути
Ако ги нямаше точки а) и б) задачата щеше да е по-трудна, защото сега са им подсказали пътя за решение.

за c)29 сигурна ли си?
Виж целия пост
# 1 193
Някой сега да обобщи - 22-ра задача по-трудна, по-лесна или е съизмерима със задачата с допълнително построение от 2018-та? За да метна боба питам. Joy
Виж целия пост
# 1 194
Аз съм до тук Laughing

Пиша всичко, което знам, но то е твърде малко.
Не е малко, а всичко необходимо :
Според мен :
(х+15)/0,08 +150 = (2х-10)/0,12

за да е вярно равенството Път Стоян = Път Иван+150, където
път Иван=(2х-10)/0,12
път Стоян=(х+15)/0,08
вярното уравнение е:
(х+15)/0,08=(2х-10)/0,12+150
x=29 l.
2*х = 58 l. е имал Иван в четвъртък.

За следващата подточка пак по формулата път Стоян=(х+15)/0,08 = 550 км. при х=29.

Според мен, това са верните отговори:
в) 58 л.
г) 550 км.
Виж целия пост
# 1 195
Русалка, моят направил а и б, и объркал в) , защото забравил 150 км
Виж целия пост
# 1 196
Всъщност, много ми се иска да се намеся насред този спор и да кажа нещо друго...
Затруднението на 22 задача идва точно от учителите, в основните класове, които не са научили децата си основни неща, като как да записват даденото по условие....
Масово, в повечето училища, има учители, които карат децата да решават задачите, като пишат в полетата около задачите в самите сборници, приемат домашни с непълно разписани задачи и т.н....
В 5 клас, когато детето ми попадна на добър учител, въпреки знанията които имаше, половин учебна година получаваше 3ки по мат за незаписано условие и непълно разписана задача.
Да, ston, важи за всички задачи, но пък това е масово пренебрегвано ..., за съжаление!

Специално за текстовите задачи в училище времето е точно никакво. Имат четири урока в учебника за четирите типа с много малко задачи за упражнение.
Децата се чудят на доста по-лесни задачи как да съставят уравнения. Това, без външна и то дълговременна и сериозна намеса, не може да се научи за 5 учебни часа. Продължавам да твърдя, че на 13-14 години с толкова минимално заложени часове, това е неусвоимо.
Не случайно, вчера го писах, резултатите на децата средно са за среден. Както показаха резултатите от миналата година на НВО. И то като се има предвид, че в този "среден" влиза цялата математика от 7-ми клас, а не само текстовите задачи. Ако трябва на тях да им се поставя реална средна оценка - който се наеме, може да се опита да го изпророкува каква ще е.
То не е трудно да се направи извлечение на решените текстови задачи от децата по години, когато има данни от готовите и оценени НВО-та.

Някой сега да обобщи - 22-ра задача по-трудна, по-лесна или е съизмерима със задачата с допълнително построение от 2018-та? За да метна боба питам. Joy

Трябва да се онагледи и с формула, таблица и чертеж, както и кръгова графика за сравнение, за да ни стане ясно на всинца тука. Laughing
Виж целия пост
# 1 197
има го по-назад
Виж целия пост
# 1 198
Хлапето сега ми писа - 550км, 59л. Това са неговите сметки.
Бил решавал като, цитирам

"Аз по същия начин, но преобразувах километрите като гориво спрямо това което хаби иван"
Каквото и да значи това.

Преди това му пратих показаното тук уравнение
Виж целия пост
# 1 199
Момичета синът ми е решил 19 задача от първия модул само на черновата. Не му е стигнало времето да я прехвърли. Дали ще му бъде зачетена или не? Изобщо черновите провеляват ли ги?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия