УАСГ-архитектура

  • 4 917
  • 25
Здравейте, започнах подготовка по математика за изпита  другата година, но все още не съм започнала по изобразително изкуство. Въпросът ми е дали някой знае учител, от който е останал доволен след подготовката си. И ще се радвам, ако може да споделите мнение за самия прием:)))
Виж целия пост
# 1
Учител за кой град?
Преди години се провеждаше курс и в университета, не знам сега дали продължава. То толкова много западна, че един преподавател казваше "скоро ще им раздаваме дипломите отпред на който мине". А мина време от "скоро"-то.
Айде, да не ти чупя хатъра, но помисли още един ден дали не искаш да правиш нещо друго в този живот (ако изобщо стигнеш да работиш по специалността) и се абстрахирай от рекламките на виасаджии.
Виж целия пост
# 2
...Айде, да не ти чупя хатъра, но помисли още един ден дали не искаш да правиш нещо друго в този живот (ако изобщо стигнеш да работиш по специалността) и се абстрахирай от рекламките на виасаджии.
Защо? Няма ли работа за архитекти? Или не е добре платена?
Виж целия пост
# 3
И двете. То не че няма работа хич, но намирането на подходяща е проблемно. Дори и да мине периодът на чиракуване успешно, пак е трудно налагането. И знам, че това не са неща, които плашат един завършващ ученик, защото всеки си казва, че при него ще е различно и някой друг ще изтегли късата клечка, но вече като малко по-дърта и минала по пътя, да си кажа. Звучи престижно, ама не е.
Виж целия пост
# 4
А със самостоятелната практика как стоят нещата?
Ясно е, че няма да те наемат за някой огромен проект, но за по-малки услуги няма ли търсене? Разни преустройства на апартаменти например или нещо друго. Или за това трябва строителен инженер?
Виж целия пост
# 5
А със самастоятелната практика как стоят нещата?
Ясно е, че няма да те наемат за някой огромен проект, но за по-малки услуги няма ли търсене? Разни преустройства на апартаменти например или нещо друго. Или за това трябва строителен инженер?

Търсят се, но не са платени.
Давам пример - един проект за къща, около 200 м2 е около 25-30 лв/м2, което прави около 6000 лв бруто и включва от 7-9 специалности. Каква сума трябва  да се изработи за 1 месец (като времето не е само за проектиране, а трябва още проучване, съгласуване между специалности и др.) като сумата трябва да е достатъчна за да се покрият осигуровките и данъците на самоосигуряващо лице?
Преустройства за малки обекти (ако си утвърдено име е друго нещо и обектите са от друг мащаб) са още по-зле платени - времеемки саа (времето за проектиране на сграда от 10000 м2 е само 40%  повече от такава от 100 м2), а понякога хонорарът за проекта е по-малко от всички такси, които плаща възложителят.
Виж целия пост
# 6
Много ми е полезна информацията, благодаря.
А с реализацията в чужбина как стоят нещата?
Виж целия пост
# 7
Въпрос на шанс. За реализация в чужбина - обучение в чужбина.
Виж целия пост
# 8
И аз съм се запътила към чужбина, но искам да имам шанс и в България. Накрая да не остана без нищо. А за уроците по изобразително изкуство- от София съм.
Виж целия пост
# 9
Имам желание и интериорен дизайн да запиша в чужбина, като се надявам да успея да си намеря работа след това, тъй като не желая да оставам в БГ. Мислите ли, че в другите държави има по-голямо търсене на хора от този бранш?
Виж целия пост
# 10
Здравей,
Имам желание и интериорен дизайн да запиша в чужбина, като се надявам да успея да си намеря работа след това, тъй като не желая да оставам в БГ. Мислите ли, че в другите държави има по-голямо търсене на хора от този бранш?
Аз съм студент в УАСГ и мога от първо лице да ти кажа как стоят нещата. Архитектурата в момента е най-непроспериращата специалност не само в БГ. В УАСГ обучението в никакъв случай не е западнало (сравнявайки го с други университети в БГ, включително СУ, в който мои приятели учат право, и знам за какво става въпрос). Ако искаш да учиш в УАСГ се подготви психически за много безсънни нощи, безкрайни чертежи, проекти, курсови и т.н. И накрая ако завършиш изобщо архитектура, защото от 180 приети в първи курс, завършват не повече от 40, ще работиш като обикновен чертожник за 700-800лв, защото работа няма. За да започнеш изобщо някога свободна практика, то трябва да имаш 4 години (ако не ме лъже) работа във фирма или проектантско бюро като помощник-архитект, за да вземеш пълна проектантска правоспособност. Парите, които ще получаваш на свободна практика изобщо не са цветущи. За чужбина годините практика са още повече, но там има и друго - докато в БГ е вероятно да се доверят на млад архитект, за да им излезе по-евтино, в чужбина най-много да те наемат за някой ремонт... А това за дизайна... Ако изобщо искаш да работиш по това, което си учила, просто се преориентирай. Всеки човек, завършил архитектура, може да работи като дизайнер, но дизайнер не може да работи като архитект.

И все пак за да не е съвсем хейт коментара ми, бих те посъветвала да запишеш нещо друго в УАСГ - Хидротехническо строителство например. В момента има толкова много глад за такива специалисти, че не можеш да си представиш. Специалността е защитена, т.е цялото ти обучение ще е безплатно, като имаш право на допълнителна стипендия от държатава заради това, че учиш защитена специалност.
И само за справка - във фирмата, в която работя, наскоро наеха едно момиче 5ти курс, тоест тя дори още не е завършила, а началната и заплата е 2100лв чисто (за първите 6 месеца тестов период(
Пътно строителство също е опция.

Edit: относно уроците по рисуване ти препоръчвам да идеш на тези в уасг, но те в никакъв случай не са достатъчни. Просто там ще видиш какво ще се изисква от теб, но не очаквай да научиш всичко от-до. https://

Поздрави Simple Smile
Виж целия пост
# 11
Съжалявам, ама да зачекна "вечната война" със студента по архитектура 😂, пък и да "светна" малко по въпроса с инженерните специалности.
Безсънните нощи, които всички спрягат може изобщо и да не ти се случат, ако си върши човек работите навреме. Аз на заверки съм стояла няколко часа общо за цялото си следване, а като човек, който не работи добре вечер, съм писала точно два пъти курсова до 24:00 - по статика беше едната, другата не си я спомням.
"Безкрайните" чертежи и проекти са си ясни, в крайна сметка това е същината на обучението, ама пак не са безкрайни, да не говорим колко хора изобщо не си правят сами нещата, а ги взимат наготово.
И все пак архитектурата си е малко ала-бала като предмети (да дадем пример с "Цветове в архитектурата", което още ми е смешно като се сетя, че го има), докато в инженерните трябва да си напрегнеш малко мозъка и математиката продължава и след кандидатстудентските изпити и формулата за височината на стълбите (B+2H=62-64см, гледай какви глупости помни човек от сградото) 🤣.
А това за малката бройка завършващи може да е било едно време, сега който не се е хванал, той не го е завършил. Трябва да си много мързелив, че да не избуташ. По-скоро на някои им се удава удобен случай да се преориентират навреме, а не като мен да ми "светне" в 4-ти курс чак.
Виж целия пост
# 12
Аз безсънните си нощи съм ги имала точно заради предмети, водени от архитектурен факултет - сградо и архитектура. Като ми намерят на последната корекция грешка в разпределенията, и ходи оправяй разрези и фасади в последния момент.
Относно малкото завършващи - бях на последното дипломиране на архитектите, видях колко се дипломираха.
Иначе това, че уча в инженерна специалност, не ми пречи да имам обективна преценка за архитектите. Но ако аз можех да запиша сега наново, щях да запиша хидротехническо стр.,а не това, което съм на път да завърша.
Виж целия пост
# 13

Трябва да си много мързелив, че да не избуташ. По-скоро на някои им се удава удобен случай да се преориентират навреме, а не като мен да ми "светне" в 4-ти курс чак.

Ако не е твърде лично, мога ли да ви попитам какво сте завършили? Учили сте архитектура и сте се отказали? Ако да, как взехте това решение и какво работите сега? Simple Smile
Виж целия пост
# 14
Учих и завърших ТС с профил СТС (Строителство на транспортни съоръжения). Работя във фирма, занимаваща се с проектиране на фасади. Мъжът ми завърши Архитектура и работим на едно място.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия