Отровите, с които ни хранят, държавата си затваря очите

  • 4 535
  • 46
Ужасих се от репортажа на Васил Иванов по Нова ТВ, в който се казва, че 20% от земеделските продукти са пръскани с много опасния и отдавна забранен препарат ДДТ, който не се чисти от почвата, прониква и във водите.
РАЗСЛЕДВАНЕ НA NOVA: Биотероризъм или как земеделци тровят храната ни https://nova.bg/news/view/2020/07/12/293590/%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BDa-nova-%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%86%D0%B8-%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D1%8F%D1%82-%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B8-%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE/

Спомням си като малка, родителите ми говореха колко е опасен за здравето и защо са го забранили за употреба.
Оказва се, че въпреки забраната, всеки 5-ти продукт е пръскан нелегално с ДДТ, внесено от Турция. А БАБХ си затваря очите, пардон, не го открива.


Скрит текст:
Цитат
РАЗСЛЕДВАНЕ НA NOVA: Биотероризъм или как земеделци тровят храната ни (ВИДЕО)
Опасни препарати морят риби, пчели и дори селскостопански животни
Все по-често в новините гледаме репортажи за измрели пчели или риба. В някои случаи компетентните институции така и не дават ясен отговор каква е причината за това.

Един от казусите даде повод на Васил Иванов и екипа на Разследване в Неделята на NOVA да се разрови и да хвърли светлина върху това какво предизвиква тези екокатастрофи.

Става дума за пещерската Стара река. В началото на май, под мост в село Исперихово, бяха открити 50-60 мъртви риби. Местни хора побързаха да обвинят за случая намиращия се на 10 км нагоре по течението завод „Биовет”, който произвежда ветеринарни медикаменти по биологичен способ, без използване на химически вещества. Предприятието има съвременна пречиствателна станция и притежава най-високите европейски екосертификати. Въпреки това, от РИОСВ моментално направиха проверка, взеха проби и установиха, че този завод, друг за биогориво, намиращ се наблизо, както и пречиствателната станция на града не са причинили измирането на рибата. Това се потвърждава и от факта, че на 8 км надолу по течението не е открита нито една умряла риба, а петдесетте мъртви са намерени едва на десетия километър – там където реката вече преминава през две села и обработваема земеделска земя.

Стотици килограми мъртва риба изплува по бреговете на Янтра (ВИДЕО)

Екипът на NOVA се зае да разбере къде е проблемът. Оказа се, че той е причината за измирането на пчели и риба в цялата страна и пряко застрашава живота и здравето на хората.

Ето какво разкрихме. Взехме няколко от мъртвите риби и ги изпратихме за анализ в няколко независими лаборатории, включително и в най-голямата и авторитетна немска лаборатория – „Юрофинс“ в Хамбург. Резултатите, които получихме седмица по-късно, бяха шокиращи. В мъртвата риба бе открито само едно отровно вещество - ДДТ. Това е изключително отровен препарат за растителна защита, забранен в Америка и Европа, в това число - и България, още през 70-те години на миналия век. От него всичко на полето умира - пчели, птици, селскостопански животни. Още преди 50 години е доказано, че голям процент от хората, консумиращи продукти, пръскани с ДДТ, заболяват от рак. А количеството ДДТ, открито в мъртвата риба, която изпратихме за изследване, се оказа огромно. Според учените, за да умре, е била достатъчна и 1/10 от откритата в нея отрова.

Тук изникна въпросът как и защо забраненият отровен препарат за пръскане на полето е попаднал в рибата. Към отговора ни насочи статистика на РИОСВ, според която всяка година откриват мъртва риба в същата река, на същото място през месеците април и май - период, в който земеделците пръскат най-усилено своите насаждения с препарати. Инж. Трендафил Велов, главен експерт в РИОСВ-Пазарджик, казва, че подобна статистика има за периода 2016 – 2019 г.

От разговори с местни хора разбрахме, че земеделците в района – и едри, и дебни, масово пръскат земите си с отровни, забранени препарати чрез тракторите си, които са оборудвали със системи за пръскане.

Експерти: Десетки видове пчели са застрашени от изчезване

На случаен принцип избрахме 5 места в района и взехме проби от почвата, включително и от овощни градини – с ябълки, кайсии, череши. Занесохме взетата от тези места почва в лицензирана лаборатория в Пловдив, сертифицирана по всички европейски стандарти. Пет дни по-късно получихме резултатите. Оказа се, че и петте проби има ДДТ, и то 12 пъти над допустимата норма. Шефът на лабораторията не изглеждаше особено учуден от резултатите. Обясни, че макар и забранен, ДДТ е основна съставка в препарати с други имена, също забранени у нас, които се внасят контрабандно от Турция.

Мениджъртъ на лабораторията Мартин Зарбов обясни, че високата концентрация на ДДТ доказва, че насажденията са пръскани скоро, а не преди години. Допълва, че и друг път е установявано съдържание на ДДТ от проби в Пазарджишко. Зарбов допълва, че използваните от земеделците препарати не са произведени от фирми със сертификати. На етикетите на продуктите им пишело едно, а съдържанието всъщност се оказвало съвсем различно. Това означава, че стопаните може и да не знаят с какво всъщност пръскат културите.

Оказа се, че да се сдобиеш с отровен, забранен препарат от местна агроаптека е лесно. Човек от екипът ни от първи опит успя да си купи такъв. Продавачът се поинтересува единствено дали черешите, които ще пръскаме са за продаване или ние ще ги консумираме. И ни посъветва да не ги ядем и да изгорим опаковката на препарата.

Срещнахме се с местен земеделец в непосредствена близост до района, където беше намерена мъртвата риба. Той потвърди нашите разкрития, че в района масово се пръска със забранени отровни вещества, в това число и ДДТ. И внесе яснота за това как точно при пръскане, препаратът попада в реката и трови рибата.

Пак замърсиха Марица при Пазарджик и Пловдив

„Има и съвестни стопани и те не са малко, но за съжаление има такива, които предпочитат ниската цена пред здравето на децата си”, казва пожелалият анонимност стопанин. И допълва, че опасните препарати струват наполовина по-малко от сертифицираните. Имало местни дилъри и организиран начин за снабдяване с отровните препарати.

„Един път в годината се осъществява доставка с лица, които внасят от Турция препаратите, като се заявяват количествата, необходими за годината. Може би малък процент от земеделските производители го използват поради незнание. Останалите го ползват съвсем умишлено. След като мине пръскането, техниката трябва да бъде почистена и подготвена за следваща употреба. Това се случва в най-близката река. Тракторът засмуква вода от реката, измива цистерната и я връща обратно в реката. В резервоара обаче остава част от химикала. Колко точно зависи от големината на пръскачката – при малките 2-3-5 литра, при големите – може и 20 литра”, казва още стопанинът.

И тук изниква следният въпрос: Как така на практика никой не контролира с какво пръскат земите си местните земеделци? По закон това е задължение на Агенцията за безопасност на храните (БАБХ), в случая - на Областната дирекция-Пазарджик. В тази връзка, докато бяхме в района и правихме нашето разследване, подадохме сигнал именно до тази Областна дирекция, за да могат и те да извършат свое разследване. Ето го и резултатът, описан в следното официално писмо:

„На територията на Община Пещера и Община Брацигово има 4 бр. селскостопански аптеки. При извършените внезапни проверки на посочените обекти не е установено съхранение и търговия с неразрешени в страната препарати за растителна защита.

През последните 5-6 години, при извършване на внезапни проверки по пазари, тържища и железарски магазини в двете общини, не са констатирани продажби на неразрешени продукти за растителна защита.

При проверка на земеделски стопани в района на Община Пещера и Брацигово не са установени съхранение и употреба на неразрешени продукти за растителна защита.

Обработваеми площи с насаждения от рози и овощни градини се намират в района на с. Бяга, но провежданите в тях растително-защитни мероприятия не могат да бъдат причина за замърсяване на реката.

При обследване на района не се установиха следи от употреба на продукти за растителна защита, разхвърляни празни опаковки от употребявани препарати за растителна защита”.

Срещнахме се с Петко Митев, шеф на Областната дирекция по безопасност на храните, подписал това писмо. С него беше и подчинената му Иванка Божилова, началник на отдел „Растителна защита”. Пред камерата на NOVA те признаха, че не са взимали проби от почвата. Извършили оглед на място, при който не открили изхвърлени опаковки от опасни препарати. Не намерили такива и в проверените аптеки.

В края на това интервю Митев вече напълно споделяше мнението , че миенето в реката на трактори, пръскали с ДДТ, причинява отравянето на рибата.

Действията на чиновниците от БАБХ, отговорни за контрола на пръскането с отровни вещества, не учудиха особено шефа на лабораторията, където ние тествахме отровената почва.

И докато държавните органи спят, от Асоциация Растителнозашитна индустрия у нас научихме, че по техни данни 20% от използваните субстанции в земеделието ни са забранени и се внасят контрабандно. А показаното в разследването ни в района на Пещера и Пазарджик се случва в цялата страна.

„Два основни елемента, според нас, биха помогнали. Единият е по-строгият контрол, т.е. агенции като БАБХ да разполагат с повече ресурс. Вторият е въвеждането на по-сериозни наказания за нарушителите”, каза Детелин Куцаров, председател на асоциацията.

Докато вносът и пръскането с незаконни препарати не се инкриминира, а институциите не заработят ефективно, всичко, което разследването ни установи, ще продължи да бъде масова практика в цялата страна. И всеки пети земеделски продукт на трапезата ни ще е отровен.


Ужасяващо е! Това направо си е умишлено убийство!
Цитат
Продавачът се поинтересува единствено дали черешите, които ще пръскаме са за продаване или ние ще ги консумираме. И ни посъветва да не ги ядем и да изгорим опаковката на препарата.

БАБХ не установили нищо!!! Въпреки доказаното наличие на ДДТ в пробите на Нова ТВ. Чудя се това дали е престъпна небрежност, или умишлено не търсят там, къде ще се докаже наличие на ДДТ...
Цитат
Действията на чиновниците от БАБХ, отговорни за контрола на пръскането с отровни вещества, не учудиха особено шефа на лабораторията, където ние тествахме отровената почва.

Къде е сега прокуратурата? Защо няма проверки? Или целият им ресурс е ангажиран на жълтите павета?!
Защо всяка стока, пускан на пазара, не се изследва задължително за ДДТ?!
А огромните количества плодове и зеленчуци, внос от Турция с какво са пръскани?!!!! Също с ДДТ.

Цитат
И докато държавните органи спят, от Асоциация Растителнозашитна индустрия у нас научихме, че по техни данни 20% от използваните субстанции в земеделието ни са забранени и се внасят контрабандно. А показаното в разследването ни в района на Пещера и Пазарджик се случва в цялата страна.

Това не трябва да остава така. Трябва да пишем до институции, медии, навсякъде, докато не се предприемат ефикасни мерки за защита на здравето на нашите деца! Защото те са най-милото, което имаме. Трябва да принудим държавата да осигури гаранции, че ги храним с безопасни храни!

И въобщене ме интересува дали е от мързел, заради ниските цени, от глупост или от каквото и да е.  Това е съзнателно убиване на децата ни!!! Защото тези, които го продават, знаят, че препаратите съдържат ДДТ и, че е забранен у нас.

Ще се успокоя, когато видя дисциплинарни уволнения на въпросните служители от БАБХ, когато видя разследване от прокуратурата, когато видя създаването на нормативна уредба, задължаваща производителите на земеделска продукция да представят лабораторни анализи, доказващи липса на ДДТ в продукцията им, когато видя лаборатория, издала неверен сертификат, да бъде затворена.
Виж целия пост
# 1
Малко е пресилено това твърдение, че в 20% от общините се пръска с отровни препарати. Ако беше така, в тези 1/5 от страната нямаше да има пчели и риба. Има толкова много хора, които печелят от пчеларство, аз в това число, предполагам, че има хора, които печелят от рибарници. Щеше да се чуе.
Но ако в една река редовно мре рибата от отрови, там трябва да се рови, докато не се разкрие този човек, който ходи веднъж в годината и т.н. - така описано, изглежда доста митично, но със сигурност може да се разбере от къде се взимат отровите.

Аз между другото съм чувала, че имало било на някакви места в България, заровено ДДТ. Не знам дали е вярно, то ДДТто мисля, че е забранено от 60те години на 20ти век. Но ако има такива заровени количества, те могат години и години да тровят цялата вода наоколо.
Виж целия пост
# 2
Не е в 20% от общините, а 20% от използваните препарати за растителна защита са нелегален внос, което означава рискови.
Цитат
т Асоциация Растителнозашитна индустрия у нас научихме, че по техни данни 20% от използваните субстанции в земеделието ни са забранени и се внасят контрабандно. А показаното в разследването ни в района на Пещера и Пазарджик се случва в цялата страна.
Не збравяй и, че този край - Пловдив, Пазарджик, Пещера, хранят България с плодове и зеленчуци, заради добрия  климат и почви.
Замислих се и за плодовете и зеленчуците, внос от Турция. Там май не е забранен ДДТ.

Страшното е, че в магазинната мрежа и по пазарите, тези продукти се проверяват само на случаен принцип.  А щом съответните органи на БАБХ не откриват там, където вече е доказано чрез проби, как да разчитаме, че си вършат работата да контролират навсякъде?!
Страшно е, че няма рестриктивна нормативна уредба, няма ефикасен контрол и земеделци и вносители се възползват. А ние не знаем с какво храним децата си.
Виж целия пост
# 3
Хубаво казваш да се заемат следователи прокуратура, ама те са заети с ПР акции и нямат капацитет за това, което всъщност им е работа.
Виж целия пост
# 4
НПК - https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135512224
Цитат
Законни поводи

Чл. 208. Законни поводи за започване на разследване са:
1. съобщение до органите на досъдебното производство за извършено престъпление;
2. информация за извършено престъпление, разпространена чрез средствата за масово осведомяване;
3. лично явяване на дееца пред органите на досъдебното производство с признание за извършено престъпление;
4. непосредствено разкриване от органите на досъдебното производство на признаци за извършено престъпление.

Ами да ги видим дали ще се самосезират и ще образуват досъдебно производство. Или само ще ни занимават с шоу програми на жълтите павета, че са по-ефектни.
Виж целия пост
# 5
Нищо ново. Фураж за хора вместо храна.
Виж целия пост
# 6
Много неприятно , но за съжаление реалност
Например в Турция, има над 30 забранени в Европа / вкл БГ / препарати, а нашите производители никак не са затруднени с набавянето им ,всички знаем зеленчуците и плодовете по магазините от къде са
Аз, не познавам занимаващ се със зеленчуци, да си няма лична градинка
Има огромни проблеми с пчелите, в региони из цялата страна, не знам дали сте запознати с това
Всичко това, става с одобрението на който трябва , не се заблуждавайте
И още, и още...
Виж целия пост
# 7
Тинти Минти, не се заблуждавам, че е с одобрението на някого .
Но не искам това да продължава. Нацията ни изчезва, а допълнително ни помагат, като ни тровят.
Държавата може и трябва да упражнява контрол. Нищо няма да се случи, ако си мълчим.
Виж целия пост
# 8
Diorela, разбирам те,  повече от колкото може да си представиш

- Няма сектор, в който нещата да са долу-горе прилични
- Малкото хора, които не са на принципа ,, веднъж се живее ,, и ,, мисли за себе си ,, колкото и да се опитват, не могат  да постигнат нищо , точно защото са малко
- Същото малцинство хора, търпят доста репресии на местно ниво, ако знаят много
- Абсолютно всичко е свързано, като звена и колкото  повече се увеличават лозунгите от по-горе / като почнем от личността ,  та през сем. , до частица от обществото , до болшинството от масата /толкова по-отчаяни ще са нещата, докато вече нищо друго не ти прави впечатление и станем като животни / сън , храна , секс /
Та ... ние /ти , аз , той, ние, обществото  / позволихме всичко това , защото не можем да крещим/да сме нагли /  толкова силно, като тях


И в земеделието  ,  става дума за пари / не знам дали, ще се включат в милиони /и няколко наказани, са прах в очите /
Има какво да се направи , но не е тук мястото
Виж целия пост
# 9
Аз също съм потресена от новината.
Това, което правят тези производители, е равносилно на убийство.

Повече няма да купя български плод или зеленчук, досега подкрепях българските фермерски продукти, макар и с по-високи цени. Но ако държавата и този път си затвори очите и няма виновни - край.

Може би трябва да се пише на някакви международни организации, които следят за тези вещества, да ги ръчнат нашите да си свършат работата.
Виж целия пост
# 10
Тинти и тук е място. Навсякъде е място. Колкото повече информация, толкова по-добре. Повече хора няма да са съгласни да тровят децата им. Все от някъде трябва да се започне.

Less, а мислиш ли, че вносните евтини са по-безопасни? Колко от тях са от Турция? Нима пише на етикетите? Само тук там съм виждала, а колко е достоверна държавата на произход, един Бог знае.
Затова искам нормативна уредба, която да задължи производителите и вносителите да  представят лабораторен анализ на всяка партида. Щом са тарикати, да си плащат. А лаборатория, която е засечена, че е издала документ за липса на ДДТ, а после е установено такова, да губи право на работа. За да се научат и те да дават достоверни анализи, а не срещу жълти стотинки да пишат каквото се иска от тях.
Прав е Васил Иванов, че трябва и да се криминализира.
То и сега продавачът да ти го дава под рафта и да ти казва да не ядеш от тези плодове, си е престъпление.
Може би и на тези от БАБХ, дето не открили нищо, видиш ли, когато има доказани проби с ДДТ,  може да им намерят някой състав от НК.
Виж целия пост
# 11
Много са от Турция, факт.
Но има и доста плодове и зеленчуци от Италия, Парагвай, Гърция и тн.
Пише си на етикетите, зависи от къде пазаруваш. В Лидл на всеки зеленчук пише страна на произход.
От ebag също пазарувам редовно, там също има етикети.
Те промотират и български ферми, купувах си прекрасни домати от Зелена ферма, гарантиращи уж, че не ползват вредни пестициди.
Пишат го в описанието.
Първите домати от много години, които не ги беля,  а ги ям с кората.
После видях, че са от Пазарджишко.

Уж гарантират, но колко струва гаранцията им?
За такива престъпления - на кладата.
Виж целия пост
# 12
Не вярвам и по другите страни да няма такива изцепки. Както и у нас има читави производители.
Същото е и при търговците. Колко му е да лепнеш някакви етикети. Трябва да се засили контрола и да се носи отговорност за липсата на качествен такъв.
Виж целия пост
# 13
И аз прочетох днес за репортажа на В. Иванов и бях потресена. По принцип не купувам турски плодове и зеленчуци, точно поради същата причина - използване на непозволени пестициди в Европа. А то какво излезе? Някой си внасял нелегало, че можело и свободно да си купиш. За съд са подобни търговци и производители, за съд!
Виж целия пост
# 14
Less, разсмя ме с тия чужбински зеленчуци , избора е голям, всеки  каквото си прецени ... , но тя алчността не е бг патент

Diorela, точно , че има съвестни производители , малко , но има, затова си мисля , че нещата могат да се пооправят и е неприятно хора като тях, положили толкова усилия за чиста продукция, да се приравняват с другите
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия