СМГ "Паисий Хилендарски" - тема 12

  • 83 401
  • 769
# 705
А децата, които са по-напред с английския,  какво правят в часовете, когато започват отначало? Не губят ли цялостно интерес по предмета?
Виж целия пост
# 706
При нас в часовете по англ. език не мисля, че децата научаваха нещо ново. Часовете им бяха по-скоро някакъв тип самоподготовка. Учебникът и уч. тетрадка останаха недокоснати в шкафчето на детето. Което ме подсеща да спомена, че учебниците бяха осигурени от училището и не се наложи да правим поне този безполезен разход.
Ерго, ако аз бях в позицията детето ми да започва нов за него език, бих го записала на курс, за да му е от полза и да е по-малко стресът наесен.
Виж целия пост
# 707
За курсовете по програмиране към училище има избор. Този на Яшу е по-интензивен, а в началото неприятно натоверен. Моето в пети клас повече хареса темпото на Велкова. В шести предпочете да има време да излиза на разходка с кучето и да поспива в събота и беше при Карарусинов. И така като го написах - за двете години с четирима преподаватели е била + инцидинтните две първи школи с Яшу. Не е уау състезател, но програмирането ѝ допада.
А сега гледам миналогодишния график и може би ще се размине с курс, ако единствената възможност е събота. Ето да се ориентирате: https://docs.google.com/document/d/18RNQSH8NnSgK15oAW9gK43Foplgk … 7MKKIEQoU-58/edit
Виж целия пост
# 708
Моето дете въпреки, че беше 8 клас тази година по програмиране попадна при Рачева. Преди това никога не беше програмирала и в началото стреса беше огромен. За съжаление госпожата в повечето случаи не им обясняваше, а ако някой се осмели да попита нещо тя започваше да се кара (бях свидетел на подобна сцена, когато бяха онлайн). За щастие ММ е програмист и девойката търси помощ от него, защото се притеснява от реакцията на учителката, ако нещо не й е ясно. Въпреки негативното отношение, детето не намрази програмирането. Дори сега през лятото ще се упражнява, за да й бъде по - леко следващата година. Много се надява, обаче да е при друг преподавател.
Виж целия пост
# 709
Децата, които сега ще бъдат в 8 клас започнаха КМ от нула. Но следващите випуски са учили скрач. Те не започват от нула. При тях С++ е втори език вече. Имат логиката, имат всичко необходимо, за да им лесно.
Освен това сега по КМ имат учебник. Ние нямахме. По КМ се решават математически задачи. Не би трябвало това да е проблем. Единствената разлика е, че не трябва да ги обяснят на учител, а на компютър.
Soul Free изобщо не е нужно да имаш програмист вкъщи, за да обяснява на детето. На времето ние учихме Basic. Повече от достатъчно беше, за да ориентира човек в С++ буквално за час. Какъвто и друг език да е учило детето, С++ вече е само синтаксис. Може някой, чието дете сега ще е в 6 или 7 клас да ти изпрати учебника по КМ.
Що се отнася до английския - и аз не бих разчитала на това, че езикът започва от нула. Не започва от нула, започва си от пети клас с допускането, че децата са го учили до 4 клас. Все пак до 7 клас трябва да покрият ниво за НВО. Моето беше с руски. Казаха ни, че започва от нула. Но трябваше за месец децата да преминат през първите 4 години. Не започнаха по учебниците, по които в 5 клас започва от нула, а си продължиха по тези, които започват от 2 клас, точно защото гониха ниво за НВО. Разбирам, че разликата е огромомна между РЕ (който никъде не го чуват децата) и АЕ (който е навсякъде).
Виж целия пост
# 710
Изобщо не съм съгласна, че щом детето е програмирало на Скрач, това е достатъчни С++ да му е лесен. Моето докато беше на Скрач, ходеше по състезания, правеше отборни проекти и му беше песен. Със С++ при Рачева потъна за 1 срок. Добре, че можеше да се включва в консултациите на Руси, за да успее да разбере материала и да си напише домашните.
Виж целия пост
# 711
Това дали Вие сте съгласна и как се е отразила Рачева на Вашето дете, не е показателно за нищо.
Всички деца сега започват със Скрач. Там, в Скрач, им обяснават какво е константа, променлива, цикъл, if, функции и други подобни. Обясняват им кое как работи и защо се исползва. Всичко това е учено от вашите деца преди 5 клас. И това се учи в пети клас. (Нашите не го бяха учили, а и много деца не бяха учили английски.)
Виж целия пост
# 712
Много е далече скрап от С++.При нас дъщеря ми се оправя напълно сама, но не е състезателка.При Руси сме При синът ми се нала рядко помощ, той също сам си учи без курсове, но е състезател.
Виж целия пост
# 713
Някой може ли да сподели за външна школа по информатика?
Виж целия пост
# 714
Някой може ли да сподели за външна школа по информатика?
Олимпийци, но започват от 6 клас.
Никола Тесла, в ПЧМГ също има.
Виж целия пост
# 715
Аз пак да си попитам вече миналите през пети клас дали могат да кажат....Понеже досега децата са учили скрач, а в СМГ се учи С++, дали успяват ли да се справят с материала? Питам, защото на моя няма кой да му помага дори и малко с това...
Организира се някакъв лагер края на август, началото на септември точно по информатика (дадоха ни брошура при записването). Да го пращам ли? На мен много не ми се иска да го пращам, понеже е точно преди началото на учебната година......

И моя син не беше учил C++ и се справи доста добре в 5ти клас. Той не беше в групата на Рачева , а в тази на Фурнаджиева. В допълнение ходи на школата на Велкова, която обяснява много добре. Велкова не ги подготвя толкова за състезания, а по-скоро надгражда материала в училище. Школата по информатика на Яшу е най-популярната, но там е по-скоро за състезатели и деца, на които по-бързо и лесно им се отдава програмирането. В началото има много желаещи за Яшу, но с времето отпадат.
Виж целия пост
# 716
Здравейте! Според графика на сайта на СМГ (за кандидатстване в 5 клас става въпрос):
уведомяване следващите по низходящ ред в класирането ученици в зависимост от броя на останалите незаети места (Второ класиране): до 12.07.2022 г.;
записване:  на 12.07.2022 г., на 13.07.2022 г. и на 14.07.2022 г., от 08:00 до 17:30 часа в стая "Всекидневна" в СМГ „Паисий Хилендарски“ с вход откъм ул. Чумерна.
По какъв начин уведомяват следващите по низходящ ред ( в случая 27 свободни места), както и тези след тях ако останат свободни?
Виж целия пост
# 717
Здравейте, бихте ли споделили в 5-ти клас какво беше изискването за размерът на тетрадките по различните предмети?
По кои предмети се закупуват учебници и какви допълнителни разходи е хубаво да си предвидим?
Виж целия пост
# 718
stassimira, благодаря ти за споделената информация. Мисля да му нагодя школата по информатика според деня и часа на провеждане, пък при който се падне.... по математика, доколкото разбрах, ще е при преподавателя им.

Еstel, ако сте сред 27-те под чертата, направо отивате да се записвате. Ако сте 1-2 места по-назад, звъните по телефона и питате. Предполагам утре около 17 ч. ще има яснота.

Още да попитам - първата родителска с децата ли е или си е само за родители?
Виж целия пост
# 719
Не сме имали РС с деца (освен 7 клас в ковид  2020 година през тиймс за нво); никой не имал изисквания за формат на тетрадки; учебниците за 5 клас са безплатни; купували сме по 2 сборника, които каже водещият учител по математика. В смг има шкафчета и който родител си прецени може да купи комплект учебници, за да не носи детето учебник, а да стои един в шкафчето и един вкъщи. Но има време за такова решение, а и вече има безплатни онлайн учебници.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия