Мнение относно строителни фирми/инвеститори

  • 52 254
  • 409
# 210
Няма как да се раздават кредити до безкрай. Най-малкото заради раздаването на кредити цените се вдигат и шанса за одобрение спада поради недостатъчно начален капитал и заплата в условия на потребителска инфлация. А когато кредитирането секне,  няма какво да поддържа балона и започва процес на голямо унищожение на кеш (погасяването на всяка вноска от части плаща лихва, а главницата се унищожава).  Това води до намаляне на парите в системата, в ситуация, в която всички ще се борят за кеш, за да си плащат оставащите вноски. В даден момент кеша няма да стига за всички и ще последват принудителни продажби (в момент в който няма да има голямо търсене) или гръмнали ипотеки. Ще има много лоши кредити и банките ще изпаднат в криза.
Единствения начин това да не се случи е ако ЦБ продължават политиката си до безкрай, което ще доведе до хиперинфлация и войни. А и се сещате че трябва да имат основание (извинение) да продължават след като вече е очевадно, че го правят с друга цел. Имам идея защо, но ще споделя един дек ако товасе случи. Разбира се, това може да продължи още дълго време и цените да се надуят още. Но хората които смятат че това ще продължава вечно или вадят някалви измислени доводи ще останат шокирани, дори и десетишетие да отнеме това.
Подчертавам че Говоря в световен мащаб. Не сме ние тея които ще пукнат балона или ще изгърмят, но това ще повлияе и нашия пазар.
Виж целия пост
# 211
Не мисля, че лесния и евтин достъп до кредитиране е единственият двигател на бума в търсенето на имоти в момента. За разлика от 2007г., сега домакинствата имат над 60млрд. депозити в банките, за които все повече се притесняват че ще бъдат “изядени” от инфлацията, това всъщност вече се случва. Масово се купува със собствени средства, вкл. много българи от чужбина влагат спестяванията си в имоти в София. Тази информация е директно от няколко брокери понеже сега обикаляме и ние в търсене. Не мисля че ще има някакъв спад в цените следващите 4-5 години. А след това корекцията колко ще е при новия цикъл никой не може да каже, може да се окаже че сега са най-изгодните цени за следващите 20г.
Виж целия пост
# 212
Гого, нещо не ми изглежда безупречна тази теория с унищожаването на кеша, но не ми се занимава да пиша. Ще поживеем, ще видим.
Виж целия пост
# 213
То не е баш кеш, а парична маса в икономиката. Няма какво толкова да говорим. Просто трябва да си отговориш на два въпроса:
1. От къде идват парите когато се тегли кредит? (Отг: създават се нови пари)
2. Къде отиват парите когато се погасява кредит?  (Отг: унищожават се парите, банката прибира лихвата като печалба)
Виж целия пост
# 214
То не е баш кеш, а парична маса в икономиката. Няма какво толкова да говорим. Просто трябва да си отговориш на два въпроса:
1. От къде идват парите когато се тегли кредит? (Отг: създават се нови пари)
2. Къде отиват парите когато се погасява кредит?  (Отг: унищожават се парите, банката прибира лихвата като печалба)

Не е баш така, банките създават едни фиктивни пари чрез кредитите, но те се движат електронно и са някак виртуални и не се месят с парите в обръщение, които се управляват и емитират по друг начин. Тоест банките създават, а после отнемат този виртуален излишък, но това няма да остави икономиката без кеш, защото паричното обръщение се контролира от друго място.
Виж целия пост
# 215
Точно така, номерът е да се натрупват дългове, дали хората ще взимат кредити, или държавите ще се набутват с милиарди, все едно.
Много е голям размера на дигиталните пари влезли в обръщение в световен мащаб и по този начин се нормализира положението, както и се заробват големи маси хора, освен, че ще бъхтят да изплащат, ще си имат и занимавка да са по-кротки, да се управляват по-лесно. След време, според, мен за много хора ще става непосилно да купят и ще си останат под наем като по света.
Виж целия пост
# 216
ЧС, дигитални пари или кеш е все тая. Дали ще ги изтеглиш хартиени от банкомат или ще плащаш с карта е все тая. Парите отдавна са дигитални.
Банковите резерви, които участват във формулата за credit creaion не могат да напускат финансовата система, но парите изтеглени като лредит т.е създадени излизат в икономиката. Ето прост пример:
Иванчо тегли кредит за да купи имот от Стоянчо. Банката създава 100к и ги превежда на сметката на Стоянчо. Стоянчо разполага със 100к, Иванчо с имот и кредит за 150к за 30г. От тук нататък, Иванчо всеки месец плаща по 1050лв примерно от които 1050лв се унищожават, 50лв влизат като печалба за банката и така 30 години. Това е груб и неточен пример, но схемата е ясна. През това време, Стоянчо понеже е мързелив консуматор, яде и пие с парите от продажбата или пък купува нов имот от строител, който плаща заплати и купува материали. С др думи създадените пари си влизат с пълна сила в икономиката и увеличават паричната маса в обръщение.
Виж целия пост
# 217
Не ми се спори. Само казвам, че от намаляване на кредитирането няма да има криза поради унищожени пари.
Виж целия пост
# 218
То не е баш кеш, а парична маса в икономиката. Няма какво толкова да говорим. Просто трябва да си отговориш на два въпроса:
1. От къде идват парите когато се тегли кредит? (Отг: създават се нови пари)
2. Къде отиват парите когато се погасява кредит?  (Отг: унищожават се парите, банката прибира лихвата като печалба)
За 1. си прав, и това важи откакто светът (по-точно т.нар. "западен" свят) използва парична система без покритие (fiat money). Например на старите левове от времето на комунизма, за който ги помни, не бяха фиатни пари - на тях пишеше, че имат покритие в злато на БНБ. Доколко е било реално така, е съвсем друга тема.

По точка 2 не си прав - при погасяването на кредита не се унищожава нищо, а се преобразува в това, което си купил с кредита. Ако си теглил 100к кредит и си купил апартамент, де факто ти не си по-богат от преди, защото имаш актив за 100к и дълг за 100к (оставяме настрана самоучастие и т.н.). Изплащайки кредита си, твоя дълг намалява, а актива за 100к остава (оставяме настрана промяна на пазарната цена през това време), т.е. по-голям процент от актива е наистина твой. Когато изплатиш целия кредит, ти си по-богат с един апартамент и не дължиш нищо насреща. А парите, които са били създадени, когато си теглил кредита, ти си ги дал на продавача на имота, който после ги е похарчил за друго, т.е. тия пари са още в обращение в икономиката.
Виж целия пост
# 219
Не съм съгласен. В момента на покупка ти имаш актив имот и пасив 100к кредит НО и продавача има актив 100к. Представи си ме кредитати не е за 30г а за 30 дена и имаш заплата 100к. На края на месеца получаваш заплатата си и директно погасяваш 100к кредит. Тогава банката ще си прере печалбата, ти оставаш с имота, продавача си е прибрал 100к още на ден 1. Тея 100к които ги даваш на банката, тя ако не унищожи главницата ще се увеличат парите в системата защото и продавача е получил 100к.
Виж целия пост
# 220
Не съм съгласен. В момента на покупка ти имаш актив имот и пасив 100к кредит НО и продавача има актив 100к
Ем да де, то точно затова при кредита се създават пари, защото след него има повече от преди това.
Представи си ме кредитати не е за 30г а за 30 дена и имаш заплата 100к. На края на месеца получаваш заплатата си и директно погасяваш 100к кредит.
Така поставени нещата въпросът е откъде идват 100к за заплата, защото в твоя пример те на практика падат от небето. Банката като ти даде кредит, създава 100к от нищото, само че 100-те к за заплата не идват от нищото. Ти си работил за тях, и с работата си създаваш някаква стойност насреща - извършил си нещо, което струва поне 100к (а в реалността и повече). Един инвеститор като строи сграда, той взема една гола поляна, която струва примерно 100 евро/кв.м. и създава застроена площ за 1000 евро/кв.м. при това многократно повече ЗП отколкото е площта на поляната. Да, имал е разходи разбира се (вкл. за заплати), но по-малко отколкото е цената на готовата сграда. Разликата (която се явява печалба за инвеститора) е новосъздадената "стойност", която преди това я е нямало.
Само че тази стойност засега съществува само в "натура" като тухла и цимент, но не в парично изражение. Парите започват да съществуват, когато някой ги плати. Ако ги плати с кредит, в този момент се зараждат парите, които стоят срещу новосъздадената стойност на строежа. Ако плати със заплата, значи той на друго място е създал стойност срещу тази заплата... И така нататък...

Хората с труда си създават стойност под формата на продукт или услуга, за която някой е склонен да даде пари. Самите пари ("кеш") се зараждат, когато някъде по веригата някоя банка отпусне кредит. Ако никой не отпуска кредит, само се бъхтаме като хамстер в колело, но не ставаме по-богати (за обществото като цяло говоря).

Аналогично може и да се унищожава стойност - дойде градушка като вчера и ти направи колата на баница, ако преди това е струвала 30к, сега струва 10к. Уж никой нищо не е правил, ама номинално си 20к по-беден. Тия пари трябва да ги изработиш под една или друга форма, като създадеш нова стойност, за да си върнеш колата в предишния вид.
Виж целия пост
# 221
Механизмът на създаване на пари е счетоводен. Някой специалист може да го обясни по-добре, но като цяло е нещо подобно:
- банка А има 100 единици. Оставя си в трезора 10 за задължителен резерв и дава на заем 90. Заемът и резервът са и актив.
- заемът го е взел Пешо и го е внесъл в своята банка, която също получава 90 актив. И така парите се удвоиха.
После ги тегли по-малко и се разплаща с продавача, и прелива онзи актив в другия.

Но както се вижда това са виртуални/счетоводни пари и при погасяване на кредита нищо не изчезва от обръщение. И няма опасност ако всеки си върне кредита да изчезне кешът.  То ако беше така банките нямаше да изискват предсрочно погасяване на кредит при неблагополучие на длъжника, понеже щяха да си унищожат парите;-)
Истинско създаване на пари правят само централните банки.
Виж целия пост
# 222
Станция, не искам да споря, защото нито съм финансист, нито това е темата тука, но само накратко:

Идеята с 10-те % резерв е малко по-друга: Ако банка А има (притежава) 100 единици, тя има "право" срещу тези 100 единици да раздаде кредити за 1000 единици. При тази операция се "създават" 900 единици нови пари, които преди това не са съществували.
Ключовата разлика с твоя пример е, че при теб банката раздава само толкова при, колкто има, като си запазва 10% резерв. А реалността е, че банката използва за резерв цялата налична сума, и има право да раздава в десетократен размер пари, които не просто тя самата не притежава, а никой не ги притежава, защото ги няма. Самият кредит създава парите. Или за да сме съвсем коректни, обещанието на кредитиполучателя, че след време Х ще върне парите, създава тези пари. Т.е. той разполага с бъдещите си пари още сега.
Виж целия пост
# 223
Не мисля, че е така. 10-те процента резерв са за да се посрещне теглене в брой на вложители.
И не може банка с 1000 да раздаде кредити за 10 000. Може да дава банкови гаранции за 10 000 може, може и някакви модерни сложни операции да прави, но не може да ги даде, защото ги няма. Банките освен собствен имат и привлечен капитал и раздават основно него. Но да се намеси някой банкер да го обясни съвсем точно, ама ако всяка банка просто от нищото си удесеторява парите досега икономиката да се е сринала.
Виж целия пост
# 224
Станция, ако искаш по-късно ще ти намеря в нета инфо (но сигурен съм че и сама можеш Simple Smile ), но е точно така - банката дава като кредит пари, които няма. Разбира се, че не се ошушква до степен да няма ликвидност да оперира. Ако искаш го гледай обратно - банката е длъжна да внесе в БНБ сума в размер на 10% от раздадените кредити. Което не и пречи да има други пари извън тези 10%.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия