Колко пари е нормално да се даде като подарък за сватба

  • 102 888
  • 996
# 105
Изчитайки коментарите до тук, моето мнение е, че сума над 250 лева е много, освен ако не е роднина разбира се. 50+куверт по 4 бр.= на приблизително 400 лева и като си сложим и облеклото за 4 човека, то вярно  златна излезе тази сватба.
Виж целия пост
# 106
Мисля, че е безпредметно да се сондират мнения по темата. Ако питащия получава минимална работна заплата( не визирам авторката,  хипотетично говоря), какво полза да му кажем, че е добре да се дадат 300-400 лв? Само да се притесни допълнително човека...
Ходила съм на сватби, когато сме били много добре финансово и сме си позволявали да дадем и по-голяма сума пари.
Тази година пандемията удари доста семейния бюджет и ако ни поканят, сигурно ще дам наполовина по-малко от предишния път.
И не, категорично не смятам, че поканеният трябва да се влияе от общественото мнение. Давам толкова, колкото мога да си позволя. Ако някой го сметне за малко, да заповяда да ме издържа следващия месец той!:)
Виж целия пост
# 107
По мое мнение за обикновна сватба (на познати) 200 - 300 лв биха били достатъчно. Разбира се при по-близки приятели и роднини нещата се променят.
Виж целия пост
# 108
Аз май и преди съм се обаждала тук, но хич не ме е срам да си кажа, че на познати повече от 150 лв за двама рядко оставяме. Simple Smile
Много е тънък и деликатен момента, че като са близки, често се почва едно мерене и преценяване и не дай Боже тепърва на вас да ви предстои сватба, ако сте оставили 200 и те толкова ще оставят (изпитано вече).
Всекиму според бюджета. ;p
Аз си се водя по стария принцип "да покрие куверта", но на сватба на познати не ме интересува дали са дали 150 лв за моя куверт, ако не мога да си го позволя, няма да оставя такива пари само за мен. Simple Smile
Виж целия пост
# 109
Аз никога не давам пари на сватба, а подарък (освен ако не е изрично упоменато). На нашата сватба преди 5 години казах, че предпочитаме подаръци, пък който няма време или желание, може и пари. Ами, по-близките ни подариха подаръци (без да съм правила списъци) и нищо не ни се повтаря. Получихме и доста пари, но масово ни дадоха по 50 лева на човек (куверта беше 30 лева, без алкохола). Ние поемахме и нощувките на по-голямата част от хората. май като тегля чертата, сме били на загуба 😃 но както споменах, ние не сме искали пари по принцип. Даже много ми стана неудобно от една двойкаприятели, които ни дадоха 200 лева, защото знам, че за тях това са много пари. Като чета коментарите, направо се чудя ако отида на сватба вече колко пари ще се очаква от мен...ама добре, че май скоро никой около мен няма да се жени 🤭
Виж целия пост
# 110
А какви подаръци получи, които толкова са ти харесали?
Аз не се сещам за много неща, все домакински ми хрумва, чаши и чинии имаме, хубави комплекти и нямаме място за повече, имаме роботи, блендер, тостер, миксер, кафе не пием.
Би ме зарадвало ръчна изработка, например картина от приятелка на майка ми, художник.
Но пък ще са ми ценни и парите, защото с тях ще можем са си позволим преживявания на медения месец, ще можем да видим повече и различни култури, спомен за цял живот.
Виж целия пост
# 111
А какви подаръци получи, които толкова са ти харесали?
Аз не се сещам за много неща, все домакински ми хрумва, чаши и чинии имаме, хубави комплекти и нямаме място за повече, имаме роботи, блендер, тостер, миксер, кафе не пием.
Би ме зарадвало ръчна изработка, например картина от приятелка на майка ми, художник.
Но пък ще са ми ценни и парите, защото с тях ще можем са си позволим преживявания на медения месец, ще можем да видим повече и различни култури, спомен за цял живот.

Да, за пътуване и аз го разбирам. Може би е редно да спомена, че живяхме дълго в чужбина и поддържаме “2 къщи.” Получих кафе машина, защото тук си нямахме, една много хубава картина, една не толкова хубава също, сребърни лъжички, Нутри булет (преди 5 години си беше голяма работа), прибори и чинии на Цептер (които ползваме всеки ден), кристална купа за плодове, сребърна монета с надписи на различни езици, златни монети от Швейцария.... И всъщност подаръците, които не използвам и си стоят в кутиите са едни стъклени чаши от едно време за уиски (май) и уред за готвене на пара, който само ми заема място, но имам уж желанието някой ден да го ползвам... ама тоя ден не е дошъл и след 5 години 🤭 А парите, които получихме от сватбата, така и не разбрах за какво сме изхарчили - не бяха толкова много, но все пак прилична сума. Ааа спомням си и какво казах, че не искам да ми се подарява като са ме питали - чаршафи и спални комплекти 😄
Виж целия пост
# 112
На нашата сватба също искахме подаръци, а не пари. Но това беше преди 17 години и хората сякаш не бяха толкова безсрамни в даването и искането. Естествено всички подаръци бяха предварително съгласувани и обсъдени с нас, не е имало 3 прахосмукачки и 5 сервиза. Бяхме млади с мъжа ми, нямахме кой знае каква покъщнина и се радвахме на всичко. Имам един сервиз на Солинген , пазя го като очите си и не съм забравила кой ни го подари. Ако бяха пари, въобще нямаше да помня кой ги е дал. Пари също получихме, и то не малко, но даже и не помня за какво сме ги похарчили.
Виж целия пост
# 113
Така е, но и животът се е променил много за тези 17 години, сега вече масово младите хора живеят от години заедно и са се обзавели, започването от нулата е било преди сватбата. След това се пестят пари за сватбата и тогава тя се случва.
Моята сватба е утре и нито съм писала в покани да носят пари, нито заръки съм давала кой какво да ни подарява. Но наистина ние живеем заедно от 6 години, минахме го нанасянето в гол апартамент, обзавеждането от нулата, купуването на лускозни сервизи за посрещане на гости. Голямо значение има и колко годишни са младоженците.
Ако са 20-27-годишни ще имат нужда от повече вещи, ако са около 30-те, вече са се устроили и имат нужда от преживявания, спомени, лично рисувана картина или нещо такова, а не от практични подаръци, които и да не се дублират на сватбата, ще се дублират с тези в дома им. Ако е предварително уговорено, да, но нас никой не ни е питал да ни подари нещо материално. Не, че би ми станало неприятно, ако някой ми купи кафемашина, все пак не всички знаят, че кафе не пием, но би била излишна.
Не съм го мислила кой какво ще ми подарява утре, това ми е най-маловажната част от сватбата. Помолила съм близките само да ни надпишат красиви картички, защото искаме да си ги запазим за спомен.
Виж целия пост
# 114
Не помня дали съм го споделяла, ако е така, моля да ме извините.
Ние се женихме на 42 и 49 годишна възраст. Децата ни бяха големи.

Изрично бях помолила гостите да не носят цветя.
Не ми е било важно да си "избивам" разходите по сватбата. На тази възраст е нормално да можем да похарчим 5К лева без възвръщаемост.

Но в случаи като нашия не се сещам какво може да се подари освен произведения на изкуството.
И ако аз бих се радвала на нова картина, не бих се радвала на някоя пластика. Пък и не винаги е лесно да уцелиш вкуса на двойката.
Виж целия пост
# 115
Да, бе, и като получиш 5-6 картини със съмнително качество или поне не по вкуса ти? И няколко икони, и няколко пластики.... А парите никога не пречат.
Виж целия пост
# 116
Именно.
Аз много харесвах Митков, преди да стане толкова комерсиален. Но сега картините му са на цени, които никое семейство с нормални доходи не може да си позволи.

И пак стигаме до това, че парите като подарък са най-доброто в повечето случаи.
Виж целия пост
# 117
Абсолютно. Тези неща също държа да си ги избирам аз. Моите родители помня навремето, когато са ни канили на сватби, имаха традиция да подаряват картини на Велико Търново, понеже сме от там. Разкошни маслени платна, но вкъщи примерно в момента не виждам къде и как би ми се вързало такова.
В допълнение - след 12 години заедно и бебе на път наистина имахме всичко необходимо. Не съм търсила възвръщаемост, направихме купон с най-близките и това си беше. Вместо цветя помолихме за книга (дали нова или Стара няма значение) и се получи много хубав "букет".
Виж целия пост
# 118
Така е, но и животът се е променил много за тези 17 години, сега вече масово младите хора живеят от години заедно и са се обзавели, започването от нулата е било преди сватбата. След това се пестят пари за сватбата и тогава тя се случва.
Моята сватба е утре и нито съм писала в покани да носят пари, нито заръки съм давала кой какво да ни подарява. Но наистина ние живеем заедно от 6 години, минахме го нанасянето в гол апартамент, обзавеждането от нулата, купуването на лускозни сервизи за посрещане на гости. Голямо значение има и колко годишни са младоженците.
Ако са 20-27-годишни ще имат нужда от повече вещи, ако са около 30-те, вече са се устроили и имат нужда от преживявания, спомени, лично рисувана картина или нещо такова, а не от практични подаръци, които и да не се дублират на сватбата, ще се дублират с тези в дома им. Ако е предварително уговорено, да, но нас никой не ни е питал да ни подари нещо материално. Не, че би ми станало неприятно, ако някой ми купи кафемашина, все пак не всички знаят, че кафе не пием, но би била излишна.
Не съм го мислила кой какво ще ми подарява утре, това ми е най-маловажната част от сватбата. Помолила съм близките само да ни надпишат красиви картички, защото искаме да си ги запазим за спомен.

Честито и всичко най-хубаво в семейния живот ви желая! Много здраве, любов и уважение Simple Smile разкажи после как е минало - и за да е по темата, какво сте получили Wink и аз не бях писала в поканите какво да се носи - не ми изглежда добре такъв тип покана лично на мен.
Виж целия пост
# 119
Аз не бих имала каквито и да е изисквания към гостите ми.. Представям си покана: "Пешо и Гошо ви канят на тяхната сватба." И отдолу почва списъкът с изисквания: "подаръците в пликче (за справка - цена на куверта 100 лв.), вместо букети носете книга, флумастер или сертификат за дарение към WWF или УНИЦЕФ. Дрескод - спрямо темата на сватбата - Презряла Круша."  Сигурно списъкът може още да продължи. Тегоба... Grinning
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия