Какъв процент от доходите си спестявате с цел пасивни доходи?

  • 32 191
  • 740
# 525
Цитат
има само една акция, която е купил преди над 20 години и сега е милионер от нея. Novo Nordisk.
Темата за акции,борси и пр. ми е terra incognita,но евтини акции на NN като лаик бих си купила.Дълги години се наложиха на пазара като производители на едни от най-добрите и скъпи инсулини.Много здр.каси в ЕС работят с тях.Е,няма начин да не им се вдигнат акциите,освен ако не стане нещо супер каръшко.

имат все повече конкуренция. Едно друго тяхно лекарство се оказа, че не работи.  Говорих с един, който заботи за Novo и той каза, че всичко върви идеално. Но е факт, че акциите им падат. Няма как да знаеш, дали ще се вдигнат в бъдеще - ако се появи нещо по-добро тия ще си продължат надолу. До скоро беше популярна акция, но вече лека полека хората я разкарват - само дей трейдърите си припечелват от нея. Аз лично я имам с цел дългосрочно, но я купих късно. Имах няколко шанса да я продам на плюс, но ги изпуснах щото не вярвах, че наистина са тръгнали надолу
Виж целия пост
# 526
Акциите, търгувани спекулативно, не са пасивен бизнес. пасивен бизнес е инвестирането в някой фонд и оставяне на нещата да си работят 5 - 10 години. Или инвестиционна застраховка, напоследък излязоха доста добри предложения, които са си чисти инвестиционни фондове, но с лек застрахователен елемент, колкото да се хванат предимствата на застраховката.
Моята стратегия примерно е бай анд холд или държане дългосрочно. Изобщо не търгувам често. От края март до сега не съм купувал повече нищо. До миналата седмица и не бях продал нищо.
Тази седмица обаче не устоях на изкушението, и на оптимизма на пазарите, и взех, че си продадох(затворих) една позиция. Като ми дават ~ +48% печалба, що да не си ги взема? Smiley
А портфейлът ми ще продължавам да го стискам дългосрочно.
Виж целия пост
# 527
До 13.март тази година спестявахме и инвестирахме над 50% от семейните си доходи в различни активи. Това продължаваше близо 10 години. Още преди да се наложи на Запад стратегията FIRE сме се старали да я следваме.
Към момента чакаме да отмине бурята и се образоваме за акциите.
Виж целия пост
# 528
В какви активи инвестирахте до март?

Интересно ми е да чета мнения от хора, интересуващи се от FIRE, които са семейни и с деца. Ние сме в тази ситуация. Лошото е, че реално започнахме да се образоваме и движим в тази посока по-късно. Изпуснахме годините ни на свободен живот с не лоши доходи. Те не са ни оставили товар, но и не сме се възползвали от предимството им. Имахме някой лев настрана, не сме теглили кредити. Но и нищо повече. Сега намирам, че е много жалко, но назад да се гледа няма полза.
Виж целия пост
# 529
Купихме 2 апартамента за под наем - един в София и един в Слънчев бряг. Купихме доста земеделска земя, която си я даваме под аренда. Имаме малко ДЦК, Мъжът ми наби и малко в биткойн, имаме и малко физическо злато.
Нямаме акции, пенсионни застраховки, допълнително осигуряване
Виж целия пост
# 530
Ето нещо полезно за желаещите да инвестират в злато, с цел да си защитят спестяванията във времена на криза, или пък със спекулативна цел.
Стартира първият в България индексен фонд обвързан с цената на златото.
 
https://expat.bg/bg/news/startira-parviyat-v-balgaria-fond-za-investitsii-v-zlato


Лично аз нямам никакви инвестиции в злато... нещо не ме кефи като актив .
Но ако някога реша, бих се възползвал от този златен индексен фонд. Много по-бърз, по-удобен, и по-ефективен начин да се инвестира в злато, отколкото покупка и съхранение на реалния метал. Хубавото е, че макар и бавно, и в България започват да се развиват финансовите пазари...
Виж целия пост
# 531
Ако е за хеджиране предпочитам физическа покупка. При някакъв световен катаклизъм не ми се ще да се чудя как да си извадя инвестициите от някакъв фонд, който може и да не го намеря, пък може и интернет да няма...
Виж целия пост
# 532
Ако е за хеджиране предпочитам физическа покупка. При някакъв световен катаклизъм не ми се ще да се чудя как да си извадя инвестициите от някакъв фонд, който може и да не го намеря, пък може и интернет да няма...

+100
Точно така - винаги мога да сложа в джоба онова от сейфа, докато онова, дето го имам  на хартия, могат да ми го конфискуват, да ми го обменят, да го замразят...
Виж целия пост
# 533
Ако е за хеджиране предпочитам физическа покупка. При някакъв световен катаклизъм не ми се ще да се чудя как да си извадя инвестициите от някакъв фонд, който може и да не го намеря, пък може и интернет да няма...
Викаш ще трупаш жълтици в гърне за черни дни, и ще го заровиш някъде, като едно време... Smiley

При истински глобален катаклизъм, торба с консерви, сухари, опаковка антибиотици/обезболяващи, кило ориз и литър вода може да струват колкото кило злато.
Виж целия пост
# 534
При истински глобален катаклизъм торба с консерви, сухари, опаковка антибиотици/обезболяващи, кило ориз и литър вода може да струват колкото кило злато.

Ама при малко по-малко истински с грам злато ще се купува чувал брашно, докато с хартийката нищо.
А при малко повече истински катаклизъм ще сме умрели и няма да ни е грижа ни за злато, ни за акции Grinning
Виж целия пост
# 535
в земята е истината - ако не друго поне гладен няма да останеш нито на улицата (ако не те мързи разбира се)
Виж целия пост
# 536
Не знам какво плашите с тия консерви и лекарства. Ми аз си инвестирам и в тях. Определено на килограми са повече от златото ми Simple Smile
Да не говорим, че всичките не са по темата. Щото колкото и да са безценни, пасивен доход няма ни от злато, ни от консерви.
Освен ако не показваш консервите срещу такса, да се полюбуват хората.
Виж целия пост
# 537
Ама то златото не е за доход, а за подсигуряване. Затова в злато се слагат малко пари, колкото да има за хляба, ако всичко се сгромоляса. А за доходи се слага другаде.
Виж целия пост
# 538
Имам бегли спомени от 96та когато изгърмяха всички със спестявания. Включително и баба ми и дядо ми. Ама физическото злато си запази стойността. Пък се смейте на хората, което не лапаха лихви, а имаха злато.
Само последните 3 години имаме примера от КТБ и от Олимпик. Там също изгърмяха хора. Има 60млрд на депозити в момента - хартийки без покритие. Рано или късно ще изгорят пак всички. А за търговията с ценни книжа трябва да си много подготвен и пак 90% губят в дългосрочен план от едрите риби с информация.
Така че предпочитам да се набутвам с активи, чиято цена не зависи от спекула ии търговия, а имат реална стойност - Имоти, земя, злато. Всичко останало е спекула, а не хеджиране
Виж целия пост
# 539
Както се подчертава всеки път, когато се стигне до тази точка - при апокалипсис, тези със жълтиците поне ще могат да купуват брашно и вода, т.е. ще оцелеят по-дълго.

А физическото злато е за спестяване, не за спекула.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия