Какъв процент от доходите си спестявате с цел пасивни доходи?

  • 32 191
  • 740
# 645
Печалбата на инвеститора в акции не е каквато е цената днес, а е разликата между продажната и покупната цена.
Така че ако не си кеширал, просто си лалакаме във форума. А сега всички се хвалят. Помня времена когато всички бяха много тихо. все пак сривът на борсите беше преди няма и 10 години. Това като апартамента под наем - днес може да купиш апартамент за 100к и да го даваш под наем 1 година. Наемът ти е 5к лева чисто, ама продажната цена догодина е 95к евро. Та освен инфлацията си едни пари на загуба, макар че си платил данък печалба. А данъкът върху дивидентите навсякъде е доста по-нисък. Но не искам да влизам в допълнителна полемика...
И за мен ако сега имах акции е момент за продаване на голяма част от тях. Все пак е пазар. А наблюдаваме масово купуване точно преди криза, на върхови стойност. (Тук не говорим за кратскосрочни трендове...)

При мен декември се оказа месец за осребряване на активите. Въпреки, че бях казал, че имам намерение да държа дългосрочно, просто не можах да издържах на изкушението на декемврийското рали, и си разпродадох 90% от портОфела. Smiley  37% чиста печалба ми влязоха в джобчето. Щях да съм глупак, ако не се възползвам от такъв подарък. Ако доходността от наеми е около 4-5% годишно, хипотетично съм усвоил наем за ~ 7 години напред . Smiley Сега през настъпващата нова година въпросът "в какво да вложа наличния кеш" отново става актуален. Няма да е в имоти във всеки случай. Освен ако не се сгромолясат тотално. Много се надявам и през новата 2021-ва година, финансовите пазари да ни поднесат такива приятни изненади както през тази година.
Да не забравя да добавя... наскоро потребителката EmmaT ми пожела успех и висока доходност, и слава Богу успехът наистина ме споходи малко неочаквано, затова и аз и пожелавам успех във всичките и начинания.
Виж целия пост
# 646
Браво! Със здраве да си ползваш печалбата.
В имоти в никакъв случай в момента. Аз бих вложила рисково в някакви стартъпи или абсолютно неизвестни фирми от областта на акумулаторните батерии. Големите акули ще имат спад скоро, сигурна съм
Виж целия пост
# 647
Честито! Можеш да изчакаш до следващия спад. Февруари-март сигурно пак ще има промоция.
Виж целия пост
# 648
Браво! Със здраве да си ползваш печалбата.
В имоти в никакъв случай в момента. Аз бих вложила рисково в някакви стартъпи или абсолютно неизвестни фирми от областта на акумулаторните батерии. Големите акули ще имат спад скоро, сигурна съм
Мерси. В имоти и преди нямах никакво желание, сега както са набалончени, съвсем. Ще следим чуждите пазари. Надявам се пак да се появят удобни моменти за влизане. Надеждата крепи човека. Smiley

Честито! Можеш да изчакаш до следващия спад. Февруари-март сигурно пак ще има промоция.
Кой знае... с тези огромни стимули, които готвят нищо чудно ралито да продължи през цялата 2021-ва. Но аз вече нямам бърза работа. Ще чакам.
Виж целия пост
# 649
А данъкът върху дивидентите навсякъде е доста по-нисък.
Това не е вярно. 29%е в Канада, за пари спечелени с техните посредници.22% в САЩ,
50% е на капитал геймс.
На спечелилите честито, само имайте предвид къде е реализирано и че данъчните въобще не си поплюват. Срока за деклариране е средата на април.
Виж целия пост
# 650
Предполагам, че ако вземеш дивиденти тук от акции, за които те са брокер, а живееш в Дания, първо ще ти удържат данък при източника тук, а после (като изпратиш някакъв формуляр, че си данъчно задължена в Дания), ще ти ги възстановят и ще останеш само с датския данък. Това, ако имаме споразумение за избягване на двойно данъчно облагане де, ама сигурно имаме. Занимавала съм се с подобни неща ама при фактуриране на проекти, но подробности не помня.

само датския данък е 27% до определен профит и след него е 42%. И да възстановяват все тая - няма да избягам от тия 42%. Абе тук е ад. Ама бях млада и глупава и не знаех къде се набутвам. Че и години ми отне да разбера.
Виж целия пост
# 651
Не виждам защо се сравняват печалбите от наеми с печалба от стоковата борса. Наемите са само черешата на торта. Основната печалба е от покачването на цените на имота. От личен опит - апартаментът ми в София купен 2000 година за 12,000 евро сега струва 80,000 евро. Ако реша да "затворя позицията". Който не иска да инвестира в недвижимо имущество, да не инвестира. Всеки си има неща, в които е силен и в които не е. Аз не търгува активно на борсата, но не твърдя, че от това не може да се спечели.
Виж целия пост
# 652
Скрит текст:
Печалбата на инвеститора в акции не е каквато е цената днес, а е разликата между продажната и покупната цена.
Така че ако не си кеширал, просто си лалакаме във форума. А сега всички се хвалят. Помня времена когато всички бяха много тихо. все пак сривът на борсите беше преди няма и 10 години. Това като апартамента под наем - днес може да купиш апартамент за 100к и да го даваш под наем 1 година. Наемът ти е 5к лева чисто, ама продажната цена догодина е 95к евро. Та освен инфлацията си едни пари на загуба, макар че си платил данък печалба. А данъкът върху дивидентите навсякъде е доста по-нисък. Но не искам да влизам в допълнителна полемика...
И за мен ако сега имах акции е момент за продаване на голяма част от тях. Все пак е пазар. А наблюдаваме масово купуване точно преди криза, на върхови стойност. (Тук не говорим за кратскосрочни трендове...)

При мен декември се оказа месец за осребряване на активите. Въпреки, че бях казал, че имам намерение да държа дългосрочно, просто не можах да издържах на изкушението на декемврийското рали, и си разпродадох 90% от портОфела. Smiley  37% чиста печалба ми влязоха в джобчето. Щях да съм глупак, ако не се възползвам от такъв подарък. Ако доходността от наеми е около 4-5% годишно, хипотетично съм усвоил наем за ~ 7 години напред . Smiley Сега през настъпващата нова година въпросът "в какво да вложа наличния кеш" отново става актуален. Няма да е в имоти във всеки случай. Освен ако не се сгромолясат тотално. Много се надявам и през новата 2021-ва година, финансовите пазари да ни поднесат такива приятни изненади както през тази година.
Да не забравя да добавя... наскоро потребителката EmmaT ми пожела успех и висока доходност, и слава Богу успехът наистина ме споходи малко неочаквано, затова и аз и пожелавам успех във всичките и начинания.

И аз преди 2 седмици бях горе на черешата ама не продадох от яд, че трябва да платя още по-големи данъци. Свъщност продадох няколко на минус заради тях. То ни да трейдвам през моя брокер че транзакциите скъпи и гълтат половината печалба, ни да реализирам печалба че после не мога и платя данъка.

А датчаните направо ме разбиват. Тия дяволи надушват ракетите и скачат смело на тях и се заринаха в пари докато аз седя и мисля. Ама то като сринеш няколко пъти с покупката си няколко акции и вече те е страх да купуваш ракети.
Виж целия пост
# 653
@Skrekkelig защо не ползваш Interactive brokers? Таксите са минимални
Виж целия пост
# 654
@Skrekkelig защо не ползваш Interactive brokers? Таксите са минимални

Имам регистрация и там, но още се чудя щото ми е много объркана платформата. Иначе се регнах в едно уж по-евтино холандско DeGiro със специално намаление за датските акции. Но още се чудя кое и как, че дори самото прехвърляне на акции е страшно скъпо.

Не мога да разбера в IB. Американски листнати акции безплатно ли се търгуват?
Виж целия пост
# 655
За американски акции плащам по 2 долара на сделка. За европейски е повече, за френски ми е 4-5евро на сделка. Датските не ги знам, но чети тук:

https://www1.interactivebrokers.com/en/index.php?f=1590&p=stocks1
Виж целия пост
# 656
Виж целия пост
# 657
Хубаво го цитираш, но ако прочетеш биографията му, ще видиш, че е спечелил с диверсификация. Защо ли?
Виж целия пост
# 658
Не, че нещо, но на няколко пъти вече се връщам към заглавието и се чудя в коя тема чета. Ако не е късно може би е по-добре да се смени заглавието. Това сериозно, не се заяждам, поизмести се темата, не че не е свързано директно с инвестирането, но все пак.
Виж целия пост
# 659
wide diversification не е равно на diversification. Правете тънката разлика.
Спирам да пиша, защото наистина изместихме темата. Ако някой иска може да направи друга.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия