Градинарство - моето хоби 26

  • 29 922
  • 746
# 510
Здравейте, доста честох по темата, но така и не успях да разбера много и затова отново ще искам съвет от вас. Едната страна на двора ни е с ограда от мрежа. Граничим с две къщи, в едната за момента не живее никой. Та понеже оградата е дълга около 55 метра, решихме, че за момента ще ни е твърде голяма инвестиция да правим масивна ограда. Решихме, че най-евтино, но и все пак красиво ще е да засадим жив плет. И тук идват многото въпроси 😅 От това което четох, ми се стори, че Лигуструма е идеален за целта, непретенциозен е и има голям шанс да оцелее при начинаещи "градинари". Замислих се обаче, че ние ще го подрязваме само от нашата страна на двора. От другата страна, където не се подрязва какво ще се случи с него? Притеснявам се, да не създадем проблем на съседите. Изобщо какво бихте ме посъветвали? Живеем близо до Пловдив и лятото са страхотни жеги, а ние отсъстваме доста често и ще ни трябва нещо издръжливо на засушаване. Има ли изобщо нещо, което би оцеляло на тези условия?
Благодаря предварително! 🤗
Преди да решите какво да засадите ви препоръчвам да се запознаете с текстове от нормативни актове, които уреждат въпроса с растителността по границите на имота.
Слагам ги в скрит текст, за когото това не е интересно.

Скрит текст:
Закон за собствеността
Чл. 52. (Изм. - ДВ, бр. 54 от 1974 г., изм. - ДВ, бр. 36 от 1979 г., изм. - ДВ, бр. 33 от 1996 г.) Не се позволява да се посаждат дървета до имота на съседа на по-малко разстояние от 3 метра за високите дървета, 1,5 метра за средните и 1 метър за ниските. Съседът може да иска разрешение от кмета на общината, района или кметството да бъдат отсечени клоните на дърветата, които се простират над неговия имот, и корените, които преминават в неговия имот. По същия ред той може да иска да бъдат преместени дърветата, които са посадени на по-близки разстояния от посочените по-горе.



НАРЕДБА № 7 ОТ 22 ДЕКЕМВРИ 2003 Г. ЗА ПРАВИЛА И НОРМАТИВИ ЗА УСТРОЙСТВО НА ОТДЕЛНИТЕ ВИДОВЕ ТЕРИТОРИИ И УСТРОЙСТВЕНИ ЗОНИ
Глава двадесет и пета.
ОГРАЖДАНЕ, ОЗЕЛЕНЯВАНЕ И БЛАГОУСТРОЯВАНЕ НА УРЕГУЛИРАНИ ПОЗЕМЛЕНИ ИМОТИ

Чл. 94. (1) Имотите могат да се ограждат по реда и при спазване изискванията на чл. 48 ЗУТ.
(2) Озеленяването е неделима част от благоустрояването на всеки поземлен имот. С оглед санитарно-хигиенните условия и изискванията за огряване от слънцето се препоръчват следните най-малки разстояния на декоративните и овощните насаждения до границите на съседните имоти:
1. за ниски дървета (с височина до 2,5 м) - на 1,0 м от границата;
2. за средно високи дървета (с височина до 5,0 м) - на 1,5 м от границата;
3. за високи дървета (с височина над 5,0 м) - на 3,0 м от границата.
(3) На вътрешна регулационна линия към съседни имоти се препоръчват живи огради с височина до 1,20 м.

Редно е да съобразите нормативните актове, защото сега нямате съседи в единия от имотите, но след време може и да имате. А може да се сменят няколко на един имот и има хора всякакви. А растителност не се гледа от днес за утре.
Ако все пак искате растителността да е по границата и по-висока от допустимото по наредба съседите ви - собственици на имота трябва да дадат съгласие с нотариална заверка на подписите (както би било за строеж по границата на имота)
Отделно от всичко това, като свободни граждани можете да си направите ограда с "масивна част" само 0.60 м висока, измерено от нивото на по-ниския от двата терена. Ако искате масивна "масивна ограда" начина да я изградите е по законовия ред - разрешение за проектиране от общината, проект, вкл. геодезическо заснемане на терените, разрешение за строеж, разрешение за ползване. Все едно, че строите къща.
Извинявам се, ако ви разказвам неща, които вие вече знаете.


И аз живея до Пловдив - Белащица.
Храсти могат да се сеят на 50 см от границата;
Дървета - на 3 м.
Лигуструм се сее шахматно, т.е. На 50 см - има 3 растения. Пред 50 сеят в Паркове и градини, за са има и за техните дворове. Най- добре е да се сее есен. Опадлив през зимата!
Съветвам са помислиш и са лавровишня . Расте бързо, вечнозелена. Това вече се сее на 50 см.
Също Фотиния Ред Робин - също през 50 см. Вечнозелена, много красива на пролет с яркочервения прираст.
Утре много да кача снимка:)
Ако искаш туи - по-навътре сади,
Може някакви кипариси, лъже кипариси ...

И помнете - една градина се “вижда” след 4г. Така ми казваше ландшафтната архитектка, която в последствие станахме приятелки - така е.
Виж целия пост
# 511
Лигуструма ще се наложи да го стрижете и от другата страна.Надявам се да имате възможност и да го поливате от време на време, иначе няма да изглежда добре. Но пък е бюджетен вариант за тия 55м. Може и през 50см, просто ще сгъсти след повече време.

При мен и зимата е достатъчно зелено. Атракцията е японската махония. Само да се постопли малко, и пчеличките се струпват около нея. Цъфти си по това време, само ако зимата е много студена, не успява да ме зарадва по този начин.



Топлата зима не погуби и лилавите плодчета на каликарпата. С оранжевите на пиракантата си партнират чудесно на фона на изсъхналите треви.



И още едно кътче:
Виж целия пост
# 512
Да-а-а и зимата можело да е красиво и без цвят.
Виж целия пост
# 513
Ето лигуструма зимъска Simple Smile на 4 години. Саден шахматно.
След него до портат са фотинии. Започват да червенеят. Младички са, преди година ги слагах.
Лавровишнята е от преди 3 г мисля. Най-бързо се развива .
Ето и лятно есенно как изглежда
Ако оскаш цвят - берберис, но е бодлив и опадлив.
Аз харесах много физокарпуса. Червен и също опадлив. С бели цветове. И двете стават за жив плет.
По-горе са те посъветвали и за увивни. Текома харесвам. Но имай предвид, че веднъж тръгнали по мрежата - завинаги . Simple Smile
Ако сте край Пловдив, можеш и Зокум да сложиш в земята. Може би първите години да го завиваш но после -... в Белащица има много по дворовете. Аз нямам къде , иначе бих ги сложила и моите
СКО сега навлизаш в темата - чети повечко и се съветвай с ландшафтни специалисти, градинските центрове не отказват инфо също. Мисли как ще изглежда след 4-5 г. Искат място повечето растения:)
Виж целия пост
# 514
Еха, страхотен двор, поздравления Heart Eyes
Виж целия пост
# 515
MarietaYo, разкошни са! Простете невежеството ми, този наклоненият храст розмарин ли е?
 Както и на Ljuboznatelna! Само принцеса липсва до езерцето Simple Smile
Виж целия пост
# 516
Да розмарин е. Зимата го орязван на топка. Понеже зад него е Запад, а тук духа от запад, вятърът го накланя.
Опитвах се да намаля снимките по-горе и ги осакатих.
Ето някои. тук се вижда добре живоя плет лятно време

Туите купувам на поне 1.20 височина. Тук се виждат такива слага и тази пролет, и тези в дясно - преди 4г. Вече са по 4м сигурно. Долу червеното е въпросния физокарпус, но е млад, тази аранжировка е от пролетта.


Зад латето се вижда бербериса
Виж целия пост
# 517
Това на каква надморска височна е?
Виж целия пост
# 518
Скрит текст:
Да розмарин е. Зимата го орязван на топка. Понеже зад него е Запад, а тук духа от запад, вятърът го накланя.
Опитвах се да намаля снимките по-горе и ги осакатих.
Ето някои. тук се вижда добре живоя плет лятно време

Туите купувам на поне 1.20 височина. Тук се виждат такива слага и тази пролет, и тези в дясно - преди 4г. Вече са по 4м сигурно. Долу червеното е въпросния физокарпус, но е млад, тази аранжировка е от пролетта.


Зад латето се вижда бербериса
Прекрасна градина, направена с вкус, мисъл и наука. От къде купувате туите? Защото ми предстои тази година да озеленявам една алея 20 м, но е двора на фирмата ни, не е дом. Физокарпуса на мен лично повече ми хареса от лигуструма. Прави ли след време такива дебели голи клони в долната си част, като лигуструма или са му нежни клонаците?
Виж целия пост
# 519
Това на каква надморска височна е?
Белащица - на 10 км от Пловдив 280 М надморска височина

DariVale
Туите купувам от градински център “градински център” Пловдив на околовръстното, близо до светофара на Коматевско шосе.
НО по-важно е, че те ги вземат от Павликенския разсадник. До сега нямам провал. Садила съм ги през почти метър, за да мат въздух и пространство.
Също мога да препоръчам кълбестите Туя Даника. НО истинска Даника, богата..
Имам и 3 огромни Аризонски кипариса. Над 6м са сигурно. На времето ги сложихме, за да скрием една грозна къща Simple Smile
Физокарпуса т ми е още младичък. В една група с хортензия макрофила и 2 вейгели. Също са приятни, защото имат цвят цяло лято.
Истината е, че трябва да има проект. После много неща се променят в движение. Но проектът трябва да е за вас, вашата градина, да падва цветово дори на къщата. Да има идея така, че във всеки сезон да има нещичко цъфтящо.
Ако не - аз съм любител на аранжировките също. Planters ги наричат американците . Запалих де и си правя различни.




А ето така ще изглежда през март под розмарина:)
Виж целия пост
# 520
Ivelina, можете да сложите обикновена телена ограда, върху нея да опнете мрежа за засенчване на оранжерии, тя е плътна, може и на два ката, клоните няма да минават през нея към съседите, после си садете каквото искате за красота.



Всъщност каква е целта на оградата - отделяне на имота, красота, сигурност? Всичко става за жив плет, но повечето растения искат много поддържане и оформяне.

Споменаха се няколко увивни, но орлов нокът има навика да расте само в горната част на оградата, не мисля че ще направи покритие на цялата площ освен ако не го насочвате непрекъснато, пък и обича да го поливат иначе става само на клечки като лоза. Един стар и забравен орлов нокът сниман днес:



А глицинията ще трябва да я чакате поне 10г да порасне, пък и се превръща в дърво. Имай предвид че туите и подобните им растенийца съхнат и грознеят при липса на вода, а веднъж като покафенее си остава така.

От увивните за ограда определено става пасифлората, много избуява и покрива всичко като водопад, зимата си е зелена Smiley

Ще покажа няколко "плетове" от градината, но да не става дълго, нека пише друг междувременно. Flowers Herb Flowers HerbFlowers HerbFlowers HerbFlowers Herb
Виж целия пост
# 521
Текома расте бързо, цъфти буйно. Стига да не изрежеш прираста Simple Smile но проба грешка:) така се става градинар!
На мен поне ми харесва. Дори от една съседка си я взех.
Виж целия пост
# 522
Ivelina, можете да сложите обикновена телена ограда, върху нея да опнете мрежа за засенчване на оранжерии, тя е плътна, може и на два ката, клоните няма да минават през нея към съседите, после си садете каквото искате за красота.



Всъщност каква е целта на оградата - отделяне на имота, красота, сигурност? Всичко става за жив плет, но повечето растения искат много поддържане и оформяне.

Споменаха се няколко увивни, но орлов нокът има навика да расте само в горната част на оградата, не мисля че ще направи покритие на цялата площ освен ако не го насочвате непрекъснато, пък и обича да го поливат иначе става само на клечки като лоза. Един стар и забравен орлов нокът сниман днес:



А глицинията ще трябва да я чакате поне 10г да порасне, пък и се превръща в дърво. Имай предвид че туите и подобните им растенийца съхнат и грознеят при липса на вода, а веднъж като покафенее си остава така.

От увивните за ограда определено става пасифлората, много избуява и покрива всичко като водопад, зимата си е зелена Smiley

Ще покажа няколко "плетове" от градината, но да не става дълго, нека пише друг междувременно. Flowers Herb Flowers HerbFlowers HerbFlowers HerbFlowers Herb

Много благодаря за съветите. Ще опитам възможно най-кратко да обясня ситуацията ни, понеже попитахте каква е целта на оградата. Ще го направя в скрит текст, за да не разводнявам темата.
Скрит текст:
Дълги години живеем в София и продължаваме де. Вече имаме малко дете и покрай пандемията все повече време прекарваме в родната ми къща в Първомай (Пловдивско). Имаме много голям двор, около 2,5дка и искаме да го приведем в някакъв приличен вид. От едната страна, където са въпросните 55 метра, както казах се допират два имота. Едните хора си живеят там, гледат малко животни и просто не искам да гледаме в двора им постоянно. В другата къща от скоро не живее никой и пустее. Съответно също не искаме да гледаме към тази гледка, а и предполагам, че в някакъв момент може да се завъдят змии и какво ли не. По принцип не е наша грижа да ремонтираме цялата ограда, но няма кой да го направи и сме се примирили, че ние ще платим за това. Но след основните ремонти, които правихме тази година, ни трябва малко време да вземем глътка въздух и през това време ми се иска да направим двора по-лицеприятен.
Виж целия пост
# 523
Много се е разхубавила темата, чудесни снимки на всички!

Ивелина, аз наскоро търсих увивно за ограда. Ако имах толкова дълга ограда, бих си засадила клематис монтана. Има видове, които растат над 10 метра. След една година ще си вкорениш клонки от него и ще си направиш колкото растения ти трябват. Расте много бързо, иска малко подрязване, но фино с малката ножица, няма сравнение да подрязваш огромен плет от храсти Grinning И цъфти приказно.
Другото ми предложение е катерлива роза, рамблерите не е нужно да се подрязват и стават огромни.
Може и комбинация от двете, но прецени условията, тези са по-нежни растения.

От увивните за ограда определено става пасифлората, много избуява и покрива всичко като водопад, зимата си е зелена Smiley
Ефибуш, къде е това? Аз я знам като листопадно растение... Различен вид ли е, или е на по-мек климат?
Виж целия пост
# 524
Част от моята ограда са смесени вечнозелени, на тази снимка вдясно е огромна камелия, в момента е в пъпки, вляво е хебе. Снимах ги днес. Покрай тях са омесени още няколко, на които не знам имената.



Камелията не я поливам въобще, не й пречи. Миналата година за цяло лято паднаха към три капки дъжд, други храсти замалко да се споминат. Ето я цъфнала, от миналия април:



Друго хебе, което в момента е решило да цъфти, може би търси внимание  Satisfied



Още хебе, ако си го подстригваш редовно става много гъсто, тези не са кастрени. Има много разновидности, тези с дългите листа стават високи, стават за плет, но има други с мънички листенца които си остават мънички растения и не стават за ограда. 



Нататък са няколко неща на които не си спомням името, но са вечнозелени, цъфтящи и търпят липса на внимание, който ги разпознае да казва, цъфтят по-нататък, снимките са от миналата година





Това е от днес, не помня името:



Това не цъфти, но прави много як плет, без поливане,  вечнозелено е.  Гушнато с рододендрон от днес:





На друго място имам преграда от бамбук, пираканта и цъфтящ касис. Пиракантата има кичест бял цвят, който после се заменя с червени топчета и дълго време краси мястото, но в момента е  само зелено:



Берберис също се гледа сам без да унива, от миналото лято, мирише приятно:



Това също е много добро за жив плет, не изисква грижи, катерицата каза че било лавър, ама не знам точно Smiley



Клематис Монтана може да пуснеш по мрежа, не изисква грижи за разлика от други видове. Ако сложиш платнената преграда дето предложих по-горе, върху нея се прави или малко тел за захващане като за лоза, или парчета телена ограда, да се захваща растението тук там - лесно ще покриете голям терен само с няколко. Има много вариянти цвят от бяло до розово, този много избуя. Миналото лято:



Дива роза също пуска дълги ластари, но трябва да ги пипате да ги увивате около тел като по-горе, иначе се простира като октопод. Шипковите са красиви растения, ако не им влизаш в личното пространство Satisfied От миналия сезон:



Пасифлората вкъщи оплешивява леко, тези дни валя сняг и всичко беше на лед, температурите са под нулата вече седмица, но не се оголва напълно, може би има разновидности. От днес, наблизо има поилка за врабчета, водата беше солидно парче лед дебело към 5см:





Цвят от миналото лято:

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия