Образование в Русия

  • 2 630
  • 7
Здравейте !)Имам следните въпроси. Може ли след завършване на 10 клас да се кандидатства в колеж в Русия и ако реша да се върна след време в България ще имам ли средно образование?Някой ,който знае повече за образованието в Русия ,моля да ми пише!
Виж целия пост
# 1
Дипломата от Русия би трябвало да се признава в България.
А за 10-ти клас питайте в самия колеж дали има автоматично признаване на полученото образование до момента или трябва да се минава през проверка. Принципно има протокол за признаване на образователните степени мужду СССР и НРБ от 1972 год.
Виж целия пост
# 2
Благодаря!
Виж целия пост
# 3
https://www.mon.bg/bg/162
Прегледай тук, дано ти е от полза.
Виж целия пост
# 4
Благодаря за отговора!Ще се радвам някой,който учи или е учил в Русия да ми пише.Интересувам се от руското образование и култура и имам въпроси .
Виж целия пост
# 5
Благодаря за отговора!Ще се радвам някой,който учи или е учил в Русия да ми пише.Интересувам се от руското образование и култура и имам въпроси .
Най-добре се обърни към Руския културно-информационен център, те съдействат при желание за обучение в Русия.
Виж целия пост
# 6
Здравейте,
Моля,ако някой има близък обучаващ се в Русия, да сподели за добър универистет и за условията на живот. Благодаря предварително Simple Smile
Виж целия пост
# 7
Привет, съфорумци!

Към момента уча в Русия (Москва) и бих искала да споделя моя опит, за да могат и други желаещи да почерпят от него.

Ще започна с това, че в България съм завършила бакалавър и магистратура (съотв. "Психология" и "Психология на здравето"). Няма да навлизам в подробности защо избрах Русия, историята е дълга и широка и е извън темата Simple Smile

Руският културно-инфрмационен център наистина много ми помогна с кандидатстването. Дадоха ми полезни съвети, координираха действията ми и ми помогнаха с набирането на документите. Така че който се е запътил към Русия с мераци за образование - това е мястото.

За желаещите да се обучават в Русия имам един кратък съвет - запасете с много търпение и нерви. Веднага обяснявам защо.

Самата процедура по кандидатстването е доста тежка откъм подготовка на документи. По спомен: превод на паспорт; превод на диплома (в последствие от руския ВУЗ ми поискаха и легализация на място, което струва 6500 рубли); изследвания за ХИВ, всички видове хепатит и туберкулоза - преведени; ако все още се обучавате, ще ви трябва академични справка (разбира се, преведена); преведено медицинско от лекар; от ВУЗа ми поискаха и лична карта при записването, която също трябваше да преведа... Ами, горе-долу това е. Пригответе се да развържете кесията, защото тези преводи не струват никак малко. Трябва да бъдат и заверени от нотариус. От културния център работят с преводач - много точен човек!

Документите си пуснах някъде към края на февруари. Изследванията за всички видове хепатит и туберкулоза дойдоха като изненада в края на март/началото на април месец - някакво безумно ново изискване, но и това избутахме.

Приемът се осъществява само по документи, така че никой няма да ви върти на шиш и да ви изпитва. За това не се притеснявайте.

Относно езика - и консултантът в културния център, и някъде по официалните сайтове ще ви кажат, че ниво Б1 ви е достатъчно за обучението. Пълни глупости! Обучението протича изцяло на руски език (освен, ако не сте си избрали чуждоезична програма, разбира се). От вас се изисква не само да разбирате какво ви се говори на лекциите, но и да участвате активно, да комуникирате, да пишете доклади и т.н. Б1 е абсолютно недостатъчно за подобен подвиг! По принцип всеки ВУЗ в Русия предлага на чужденците една година курс по руски, която една година май не се води академична, тоест учите си само езика, но не и предметите по учебната програма. И имайте предвид, че тези уроци буквално започват от азбуката и ще учите с латиноамериканци, африканци и други народи, които нямат базисна славянска езикова култура. Българите сме доста привилегировани в това отношение, защото все пак усвояваме руския по-бързо заради относителната близост на езиците.

Аз лично започнах езиков курс една година, преди постъпването си във ВУЗа (знаех, че искам да уча в Русия и че ще замина). Преподавателят ми е много кадърен човек и ме подготви желязно. За една година, разбира се, не стават чудеса, при условие, че нямах предварителна подготовка по руски. Но все пак заминах със стабилно ниво Б1 и в момента продължаваме уроците онлайн, за да мога до пролетта вече да съм Б2. Няма да лъжа, много е трудно! Аз имам помощ от приятел, който изключително много ми помага с докладите в уни - помага ми с грешките, със стила, с всичко. Ако не беше той, академичните ми работи щяха да са с достатъчен брой грешки и написани доста примитивно. И въобще не се заблуждавайте с мита колко били близки руския и българския. Руският е достатъчно труден език за усвояване и има своите тънкости. Така че не се хвърляйте в дълбоките, руски образователни дебри, преди да научите езика.

Последно за езика - от университета не са ме проверявали за сертификати или ниво на език по никакъв начин. Просто при записването отбелязах, че нямам нужда от езикови уроци и толкоз. И ако някой се чуди - да, съгласна съм, че това беше странно, но...

Относно впечатленията ми за обучението... Записах магистърска програма "Когнитивна психология" в Московский государственный психолого-педагогический университет (МГППУ). За незапознатите с психологията само ще вметна, че когнитивната психология е изключително съвременна област в психологията и се развива предимно на Запад. Тази вметка е неслучайна и след малко ще разберете защо.

Първото, което ми направи впечатление, беше натовареността. Лекции 5-6 дни в седмицата, вечер, от 18-21 часа, с 10 минути почивка по средата. За мен подобна натовареност е странна, защото все пак магистратурата не предполага подобна интензивност. А и 3 часа лекция/семинар с 10 минути почивка е направо...

Второ: академичната година в Русия започва на 01.09. Е, още от средата на месец септември започнаха да ни натискат да си избираме тема на дипломна работа и дипломен ръководител. Абе, хора, каква тема на дипломна работа, какви дипломни ръководители, какви пет лева?! Та то ние и половината програма не сме минали, с 1/3 от преподавателите не сме запознали, и вече ни юркат... Да не споменавам, че в групата имаме и колеги, които са без базисно психологическо образование. Как администрацията си представя, че тези хора ще си изберат тема на ДР в първия месец, не знам... Въобще, до момента виждам, че манията с ДР е доста стабилна - само за това ни дуднат и само ни гонят с някакви неща и срокове. Даже в края на първата учебна година ще имаме предзащита на ДР... В предишната магистратура въобще нямаше такива "изпълнения".

Трето: като цяло, до момента (почти края на първи семестър) съм разочарована от обучението. Постоянно ни се набиват крайно остарели, съветски теории (сега е моментът да направите връзката, че когнитивната психология е съвременна област). Все едно извън труда на съветските психолози, психологията просто не съществува. Чужди автори почти не се коментират, което за мен е скандално. Психологията се развива предимно на Запад. И в науката няма място за идеологии, политики и географски предпочитания.

Четвърто: имах бая ядове с международния отдел, който отговаря за визите. Сигурно загубих 10 години от живота си заради тези хора, но това е отделна тема.

За общежития нищо не мога да кажа, защото живея при въпросния приятел, за който дума по-рано в текста. Това, което мога да кажа от опит е, че храната е много вкусна; хората до момента са много мили към мен - никой не ми е правил забележка заради акцент, неправилно говорене, не са се отнасяли пренебрежително към мен; ориентацията в огромното московско метро е лесна - има табели навсякъде; Москва е много чист град (контрастът със София леко ме втрещи даже).

Туй то от мен. При въпроси, питайте, ще отговарям Simple Smile Весели празници на всички!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия