Финансиране на грижата за тежко болни - дискусия

  • 574
  • 3
Здравейте, искам да отворя дискусия по един наболял въпрос, финансирането на грижите за тежко болни и неизлечимо болни (палиативните грижи). Държавата помага финансово в много малко случаи, а таксите на хосписите и други подобни услуги, не са по силите на много хора. Качествената грижа в един хоспис, с включени храна, памперси, лекарства, помощни средства и т.н. излиза над 1000 лв. месечно. Ако един хоспис трябва да мотивира служителите си по най-добрия начин (нетна заплата минимум 2000 лв. + привилегии) и да включи богата физиотерапевтична програма за всеки пациент, и да ползва технически улеснения, последна дума на техниката, таксата хвърчи много над въпросните 1000 лв.

Въпросът е, кой начин на евентуално държавно финансиране би бил най-правилен? Клиничната пътека е само един възможен вариант и смея да твърдя, че не е добър. Свидетели сме колко лесно може да се злоупотребява с клиничните пътеки, да се източват с изписване на ненужни процедури, фалшиви пациенти и т.н.. Контролът на всичко това също струва също пари под формата на заплати за контролиращите органи и скрития разход за справяне с бумащината. Получава се един омагьосан кръг: частното е непосилно скъпо, хората питат защо няма безплатно държавно, безплатното държавно се оказва, че е некачествено, бюрократично и корумпирано, тогава хората питат къде има нещо частно, че да е поне качествено и в крайна сметка, пак бедният човек е най-губещ.

Моето лично моето мнение е, че трябва да има някакъв вид задължителен или доброволен спестовен влог към пенсионния, специално за дълбока старост и/ или тежки заболявания, който да е регулиран и гарантиран от държавата, но вие какво мислите?
Виж целия пост
# 1
Или нещо като специална застраховка? Казвам застраховка, понеже все пак не всеки човек ще има нужда от хоспис и това не може да се знае предварително.
Вярно, за разлика от нормалните застраховки, тук процентът на възползвалите се имащи нужда би бил доста висок, но все пак сигурно под половината.
Виж целия пост
# 2
Застраховка по избор - да, задължителна вноска от всеки - голямо не.
Виж целия пост
# 3
Застраховка по избор - да, задължителна вноска от всеки - голямо не.
+1
А се е направила задължителна осигуровка за дълбока старост, а са се почнали едни брожения и коментари. Аз се съмнявам, че повечето хора ще се решат на такава застраховка, ако някой застраховател я обяви, както и съвсем малко хора си застраховат жилищата, а после, като стане нещо - олеле, държавата виновна.
Или хората да си правят спестявания за старини, или да имат някаква доброволна застраховка, която да включва болнични / палеативни грижи.
Другият вариант е да си гледат болния вкъщи, което всъщност е традиционното решение, понеже близките обикновено не разполагат с тези суми, а доста малко от възрастните имат спестявания.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия