Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 48

  • 27 068
  • 798
# 60
Донякъде харесвам тенденцията за минималистичен живот, най-вече от гледната точка да щадим природата и да не се обременяваме излишно с вещи. Но все пак жилището е мястото където прекарваме по-голяма част от живота си и трябва да ни е удобно и да бъде функционално. Според Европейската комисия средната подова площ на човек в ЕС (от всичките 28 страни) е 42,56 м2 на човек. Ако приемем, че рано или късно ще създадем семейство с 3 деца, за да преборим демографската криза, то нормалното жилище започва от 234.08 м2 (сложил съм 10% общи части). Отделно подобно жилище трябва да разполага с двоен гараж или единичен + голямо мазе. И така в София говорим за цена от над половин милион лева.. Та в крайна сметка минимализма ни се налага, заради ниските доходи. Ако някога имам възможност да гледам за по-голям (нормален) апартамент, то предпочитам да е съставен от 3-4 по-малки на етаж с възможност за обединяване и по-късно разделяне. Досега по огледите несъм виждал подобни разпределения, но според мен е страхотна идея. Като имаш още 1 свободна стая може да си направиш дрешник, фитнес, голяма баня, стая за игра на децата, офис и какво ли още не. Ех мечти.. Simple Smile

https://ec.europa.eu/energy/content/housing-space-person_en
Виж целия пост
# 61
Тя европейската комисия прави сметки, ако всеки живее сам.
Какви 3 деца!? Нямат планове за семейства тия хора Simple Smile
250кв е абсурдно много. Да не би да цитираш нещо грешно?
Дай оригиналите, за 2ри прочит! Simple Smile
Виж целия пост
# 62
Човек, грешка няма. За нас 100м2 може да са голямо жилище, но за някои държави и хора не. Тук става въпрос за комфорт и нормални условия за живот. Предполагам, който е ходил в САЩ му е направило впечатление мащаба на всичко - широки магистрали с много платна, големи коли, големи къщи, луксозни апартаменти, молове, където се губиш и т.н.

Ето го на български:

"Площта на пода на жител е един от ключовите показатели за комфорт на обитаване. Това е резултат от размера на жилището (m 2 етажна площ) и броя на хората, живеещи в жилището. Средната подова площ на човек в ЕС 28 е 42,56 m 2 на човек."

"В повечето страни членки този показател е под средния за ЕС"

"Разликата между най-високата стойност на показателя (в Кипър) и най-ниската (в Румъния) е доста голяма, около 45 м2 на човек."

https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl= … g-space-person_en


Колкото за децата, ако искаме да не изчезнем, то точното число е 2.2 (т.е. 2 деца не стигат).
Предвид политическия популизъм напоследък е време държавата да предложи облекчения за покупка на първо жилище - хем ще задвижи икономиката, хем ще помогне на младите семейства и няма да се женят хората на 30 и да раждат и след 40.
Виж целия пост
# 63
http://www.ronaldrovers.com/m2-living-per-capita-in-europe-and-consequences/
Тук има малко по-подробна статия.
Не съм я чел, но погледнах картинката Simple Smile

Значи в България е средно 25кв. Т.е. за семейство от 4 ти трябват 100кв.
Може да си над средното, може и да си под средното ...
Също така, като държава може да си под средното, може и да си над средното.

Както абсолютно всяко нещо по света ...
Да търсим средното и да го изискваме за всички е ... социализъм?

Друго ми е странно. Така като гледам картата, почти на всички места е под 45кв.
Откъде се взимат тези 45кв средни, странна работа.
Виж целия пост
# 64
Това не е ли някаква карта за фотоволтаици?

Все търсим грешката при другите, а тя май е при нас. Добре де, както и да е...
Според вас колко трябва да бъде чистата площ на човек за нормален живот?

Моля някой да пусне една анкета.
Виж целия пост
# 65
Тръмп сключи сделки за продажба на американско оръжие на Саудитска арабия и още няколко арабски държави на стойност стотици милиарди долари. В резултата на тези сделки в САЩ бяха открити милиони нови работни места. Та всеки си има глава на раменете,но без помощта на държавата ще забогатее на кукуво лято.
Виж целия пост
# 66
Затова и в Хонг Конг и Япония хората живеят в цилиндри. Като пчелички.

Не грешиш, но не споделям напълно това. Трябва ли да бъдем минималисти?
Според мен ако всички тук разсъждават като теб, скоро и у нас ще стане така ...
Аз съм за по-добър стандарт на живот в България и намаляване на емиграцията.

Незнам дали скоро си ходил по огледи, но минимализма в разпределенията, дебелината на колоните и широчината на тротоарите е очебиен. Никой не ти говори за комунизъм, а за европейски стандарти. Като гоним европейските цени, то трябва да завишим и критериите. Да - има малки апартаменти в центъра на градовете, но си има и нормални според числото от проучването по-горе. Вероятно си ходил из кварталите на Брюксел, Лондон, Берлин и др. - много хора живеят в градски къщи и апартаменти с площ над средната. Не ти говоря за впечатления от ергенски квартири и евтини хотели, а от гостуване и наблюдение на семейства местни жители. Ако живея сам вероятно 40-50м2 чиста площ ще ме устройват перфектно. Според мен за 4-членно семейство минимума е 150, като си трябва поне един гараж. Не ви ли омръзна например да заобикаляте напаркирани по разбитите тротоари автомобили? Но реалноста е друга.
Виж целия пост
# 67
Poppea,ако посред нощ ти се дочете книга ще трябва да станеш и отидеш в хола,където е библиотеката. А ако ти се догледа телевизия? Трябва да купиш два телевизора за двете стаи ли? Ако пък ти се дояде нещо,също трябва да станеш и отидеш в кухнята.
Не ти разбирам въпроса. Ти твърдиш, че сам човек в двустаен винаги използва само едната стая, а аз - че не е така, а че и двете помещения си му трябват постоянно. А ти сега даваш пример как сам човек има нужда и от двете стаи на двустайния (НС, където са две помещения). Ами аз нали същото казвам - едноспален (двустаен НС) изобщо не е голям за сам човек, даже е малък, мен ако ме питаш.
Ред. - явно за теб да спиш там, където се храниш и където са ти всички уреди, е нормално. За мен обаче не е. Спалнята е мястото за спане, според мен, а Киндълът с подсветка ми е на нощното шкафче, имам и хубава нощна лампа. А ако ми се четат хартиени книги, нищо не ми пречи да си донеса някоя от библитеката, преди да си легна.
На мен ми е леко шизофренично,хайде да го кажа по-меко - странно да спя в отделна стая пригодена само за спане.
Аз пък не мога да си представя обратното, на някой да му е удобно да спи в стая непригодена за спане само.Да ми бръмчи хладилник или нещо друго на главата, ужас...
Точно Hands Plus1
Скрит текст:
Благодаря за мненията на всички 😊 определено е интересно да чуеш и друга гледна точка, особено когато идва от личен опит.

За колело най-добре си е да имаш килер. В гараж или мазе може да го откраднат. А за тренировки - най-добре да имаш парк наблизо или да си тренираш в апартамента Simple Smile
Веднъж и аз да се съглася с Печенка Simple Smile
Виж целия пост
# 68
Масовото възприятие в България върти около 25 кв. на човек.

Индивидуалното... е индивидуално.  Възхищавам се и завиждам на минималистите, но не мога и да се доближа.
И в Щатите, и в Саудитска, и навсякъде, държавата за едни е майка, за други мащеха. Парите са си пари. Но усещанията за размери/пространство на един японец и на един саудитец се различават по рождение. Както на европейци и американци. Като прочета в някое airbnb "просторно студио" и веднага поглеждам квадратите и националността на собственика. От 25 до 60 все е просторно за някого.
Виж целия пост
# 69
Това с паркирането го дадох за пример, но да не се повтарям и с всичко останало. Полека, лека навсякъде ще стане зона. Ето например скоро нови зони в кв. Яворов и Иван Вазов. И въпреки зоната понякога живущите пак немогат да паркират до домовете си. В същото време са платили хиляди левове данък на общината при покупката на жилището си. Данъци за подръжка и решаване на проблемите, но всъщност не. А в същото време цените пълзят нагоре. Къде е логиката?

https://btvnovinite.bg/bulgaria/predlagat-razshirjavane-na-zelen … i-ivan-vazov.html
Виж целия пост
# 70
Това с паркирането го дадох за пример, но да не се повтарям и с всичко останало. Полека, лека навсякъде ще стане зона. Ето например скоро нови зони в кв. Яворов и Иван Вазов.

https://btvnovinite.bg/bulgaria/predlagat-razshirjavane-na-zelen … i-ivan-vazov.html
Знам отлично това, но заради КОВИД-19 е отложено. Но разбира се, че ще се разширяват и аз съм с две ръце "за". Но какво от това, не разбирам, в контекста на мнението ти. Ако можеш да си позволиш 150 кв с гараж, на място, където искаш, правиш го. Ако не можеш, избираш с какво да направиш компромис и осигуряваш компромисния вариант. Просто и ясно.
Аз живея в зона и отлично знам какво могат и какво не могат живеещите в нея. И с две ръце и два крака гласувам "за" зоната, преди нея беше кошмар. И подкрепям разширението на зоните.  Не разбирам ти за какво се бориш, наистина.
Виж целия пост
# 71
Търся логика, която я няма.. След зоните стана малко по-добре, но не съвсем. Проблема за новото строителство и липсата на гараж за всеки апартамент си остава. А също и обществените паркинги - по принцип няма достатъчно място по улиците за нарастващия брой автомобили.

Тогава да обобщим: покупка на недвижим имот (и живот) в България - въпрос на компромиси Simple Smile
Виж целия пост
# 72
Компромисът може да не е в имота. Мъжът ми още кара старата кола, за да имам аз 30 квадрата спалня и отделно помещение за стотиците обувки и чанти. 😀 Не му е кеф, ама.... Все някой прави компромис, като не е квадратите, с друго ще е. Сигурно и милиардерите правят компромис с неща.
На минималистите им е лесно. Щрак леглото в диван и масата-плот на стената - и ей ти място за гимнастика.  😀
Виж целия пост
# 73
Потребителката иска да блъска с уреди в къщи - естествено, че няма как да стане в обикновен апартамент. Едва ли и някой в темата (а и по принцип) би се съгласил да му думкат с гирите отгоре, отдолу или отстрани. А да правиш упражнения в гараж с неизвестно каква вентилация, също не е добра идея. Вариант е апартамент на кота 0 или над гаражи, за да не безпокои поне тези отдолу, но пак ще се чува и нагоре и настрани.

За децата - едва ли някой нормален индивид създава деца заради държавата, демографската криза или каквито и да са такива възвишени мотиви. Човек създава деца заради собствени егоистични мотиви.
Виж целия пост
# 74


За децата - едва ли някой нормален индивид създава деца заради държавата, демографската криза или каквито и да са такива възвишени мотиви. Човек създава деца заради собствени егоистични мотиви.
Искам тая мисъл да си я сложа като подпис на профила Laughing
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия