Роднина с психично заболяване - съвет?

  • 1 219
  • 3
Здравейте
Един мой роднина има психични проблеми, дори беше за няколко дни в психиатрия миналата година. Предполагам, че стигна дотам от депресия. По едно време стана параноичен и смяташе, че го обсъждаме зад гърба му, дори се стигна до скандал. След това пък започна да мисли, че някой го преследва и иска да му направи нещо лошо. Беше доста тревожен. Малко след това или е халюцинирал нещо, или е сънувал, но на 100% е помислил, че нещо ужасно се е случило с майка му и баща му и че са пострадали. Дори беше избягал при съседите за помощ. На тях им нямаше нищо естествено, но толкова беше паниран, че рано сутринта го заведоха до психиатрията. След краткия престой са му били изписани лекарства, които да взима. Беше добре като се прибра. Беше на себе си. Може би го беше срам малко от станалото, но важното беше, че се държеше отново нормално. Лошото в случая е, че му бяха дали на него сам да си купува лекарствата и да си ги взима. Около година и нещо беше всичко наред, но отскоро вече пак тръгнаха нещата към същото състояние. Отново се вижда параноя и тревожност. Не знам какво точно трябва да направя в случая. Да го питам директно дали си пие лекарствата? Не знам как ще реагира обаче... Да не си въобрази само, че искаме да го затваряме в психиатрия или нещо подобно и да откачи съвсем...
Пък и надали ще се съгласи, да отидем, да му изпишат нещо след един преглед или каквото се води. Финансово нещата не са розови и за нещо частно и дума не може да става. Най-добрият вариант е да му се изпишат лекарства и да си стои вкъщи, както досега. Но не знам как да подходя в случая.
Някой може ли да ми даде съвет?
Виж целия пост
# 1
Каква точно му е диагнозата? Прилича на шизофрения.

Психично болен трудно може да се убеди да си пие хапчетата сам.

От кой град сте? Какво пие?
Виж целия пост
# 2
И да си пие лекарствата пак е възможно да направи криза. Идва един момент, в който лекарствата
спират да действат и е наложителна вече консултация с лекар и смяна на терапията.
Дали ще вдигнат дозата или ще ги сменят с други, специалистът преценява.
Трудното е да се разбере дали наистина си приема лекарствата.
Вариантът за принудително настаняване в лечебно заведение започва от прокуратурата, но освен
лекарската експертиза, са нужни и поне двама свидетели. Точно в това най-често е проблемът -
никой не желае да свидетелства и следва едно проточване и влошаване състоянието на пациента.
Виж целия пост
# 3
Единствено мога да препоръчам доцент Весела Стоянова от Александровска болница в София. Всеки четвъртък приема с направление. Помогна ми при следродилна депресия и при друга депресия, след като се разведох и останах с две болни бебета сама.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия