Изръсил се за скъп подарък, който ми е излишен

  • 13 663
  • 350
# 285
Майка съм на 3 дъщери и 1 син, а 2 от дъщерите ми са на възрастта на авторката. И ако дъщерите ми мечтаеха за печка за Коледа, щеше да ми е много мъчно.
А ако дъщеря ти иска да се занимава с готварството или и е хоби?
Имах приятелка, която живееше на квартира на около 20 бяхме. Имаше само парти грил и искаше печка с котлон. Това и и подарихме. Не е спирала да купонясва. В крайна сметка в различни етапи имаме нужда от различни неща.
Не всички деца имат заможни родители и на някои им се налага да пораснат по-бързо.
Нищо лошо няма в това да се мисли прагматично. Няма лошо и в това да се поизхвърли човек от време на време. Връзка се гради с години. Ако от всеки гаф се стига до раздяла, нито едно семейство няма да има.
Виж целия пост
# 286
Всичките ми дъщери обичат да готвят и го правят с удоволствие. И по-добре от мен даже. Което няма общо с празника, защото в случая има една тънка разлика. Жалко, че някои не я усещат.
Тук момичето не мечтае за печката, за да си упражнява хобито, а не мисли за нищо друго в огромния диапазон на общуването с човека до нея, освен за битовизмите. Това е тъжното. Не е присъщо на възрастта й да не може да се зарадва на празника, заради временни финансови проблеми. Млади са, здрави са, обичат се. Нямало по заведенията топла супа. Това бил проблемът. Тъжно.
Виж целия пост
# 287
Всичките ми дъщери обичат да готвят и го правят с удоволствие. И по-добре от мен даже. Което няма общо с празника, защото в случая има една тънка разлика. Жалко, че някои не я усещат.
Тук момичето не мечтае за печката, за да си упражнява хобито, а не мисли за нищо друго в огромния диапазон на общуването с човека до нея, освен за битовизмите. Това е тъжното. Не е присъщо на възрастта й да не може да се зарадва на празника, заради временни финансови проблеми. Млади са, здрави са, обичат се. Нямало по заведенията топла супа. Това бил проблемът. Тъжно.
Как разбра от няколкото и поста какъв е диапазонът и на общуване. Прекалявате. Говорим за деца. И не ми казвайте, че 28 годишен е уседнал мъж, защото ще е двоен стандарт, след като на 35+ се водят млади майки, а на 40 искаме да изглеждаме и живеем като на 20.
Виж целия пост
# 288
За да направи скандал на един мил жест и да не умее да приеме подарък, говори за незрялост.
И има огромна разлика между 20 и 28. И ментално, и физически. Не става дума за 30 или 40, но до 19 обикновено още са ученици, а на 28 се предполага да са станали самостоятелни, образовани, работещи и дори семейни.
Ние на 20 (аз) и 22 бяхме още гаджета - студентство, купони, почасова работа, луди партита. На 26 и 28 (той) вече бяхме семейство, с професии, с деца и с нормалните битовизми. И мисленето ни беше различно. Тъжно е на 20 да мислиш като на 45, защото това се усеща дори и по няколко поста, а в същото време да не си узрял емоционално, че да правиш скандал за подарък/жест/внимание.
И не знам кои сте тия дето на 40 искате да живеете като на 20. Аз вярвам, че за всяко нещо си има време. И точно тия с битовизмите на 20 най-често на 40 започват да копнеят за грешките на растежа.
Точно, покрай възрастта й, защото за мен е дете, пиша същото, което бих казала на дъщерите ми.
Виж целия пост
# 289
Толкова превземки и високопарни, думи тук!Някои хора са си надвили на масрафа и се дуят ли,дуят!От кога,да си млад, отговорен, съзнателен човек е лошо нещо!Момичето е скромно,добро и грижовно, завършило си е средното образование, за сега явно няма намерение да учи,намерило си е приятел,с когото да заживели заедно,да се обичат и да си помагат.Не всеки има големи амбиции и стремежи,а понякога и възможности!Колко е оскотял света,скромността вече е порок!
Виж целия пост
# 290
Само дето приятелят не иска сива мишка, а жена. Да има поне 2 парфюмчета, за да си ги върти. Sad
Всеки подарък има контекст и тук се усеща какъв е.
Виж целия пост
# 291
За да направи скандал на един мил жест и да не умее да приеме подарък, говори за незрялост.
И има огромна разлика между 20 и 28. И ментално, и физически. Не става дума за 30 или 40, но до 19 обикновено още са ученици, а на 28 се предполага да са станали самостоятелни, образовани, работещи и дори семейни.
Ние на 20 (аз) и 22 бяхме още гаджета - студентство, купони, почасова работа, луди партита. На 26 и 28 (той) вече бяхме семейство, с професии, с деца и с нормалните битовизми. И мисленето ни беше различно. Тъжно е на 20 да мислиш като на 45, защото това се усеща дори и по няколко поста, а в същото време да не си узрял емоционално, че да правиш скандал за подарък/жест/внимание.
И не знам кои сте тия дето на 40 искате да живеете като на 20. Аз вярвам, че за всяко нещо си има време. И точно тия с битовизмите на 20 най-често на 40 започват да копнеят за грешките на растежа.
Точно, покрай възрастта й, защото за мен е дете, пиша същото, което бих казала на дъщерите ми.
Огледам се. Повечето. Явно си се омъжила рано, както и аз, но все още имам доста несемейни приятели на нашите години.
Никакъв скандал не направила, а е изразила притесненията си.
До колкото знам, хромозомите определят пола, а не броя на парфюмите. То ако по бройката им се определяше, повечето момченце трябва да са жени, истински 🤣.
Виж целия пост
# 292
Само дето приятелят не иска сива мишка, а жена. Да има поне 2 парфюмчета, за да си ги върти. Sad
Всеки подарък има контекст и тук се усеща какъв е.
Аз също мисля, че подаръкът не е случайно избран.
Към авторката имам съвсем приятелски съвет. Да прочете малко темата “Какво направих днес за себе си”.
Виж целия пост
# 293
За пръв път ми се случва с толкова много неща да не съм съгласна в някоя тема. Ами че те, младите, се разбраха още преди няколко страници! А като чете човек темата, те излизат какви ли не, и финансово неграмотни, и егоисти, и незрели и, и, и... Явно темата доста е засегнала повечето от нас. Чудя се защо. Всеки иска да наложи на някакви двама един свой модел, който на тях май не им пасва.
Виж целия пост
# 294
Дано да са си взели правилните изводи младите. Защото гледането в различни посоки може да е предпоставка за следващи кавги и дано да не са злопаметни и двамата и да загърбят случката, за да не им вгорчава следващите Коледи.
Виж целия пост
# 295
Уини, Тея, разбира се, че пропускате мнения и изречения. Май затова спорим толкова дълго. Всичко, което споменах в последния си пост, съм прочела в последните страници на темата. Буквално!
 
Много задълбахте.
Обаче тази сутрин се изкъпахте с помощта на работещия си бойлер, сготвихте с работещата си печка и пишете от работещия си телефон, нали?
Е, авторката ще се пръсне с парфюма и няма да има вашите привилегии.
Ще има. Стига да не забравя да се пръсне с парфюма. Де да знаеш, свеж аромат и стилни обувки може и усмивка на лицето да и докарат. Току виж и достатъчно самочувствие за по-добра работа, заплата, платени сметки и здрав сън.
Виж целия пост
# 296
Мил жест?!
Не бих приела ненужен и нежелан подарък като мил жест.
Аз имам дъщеря на същите години, която работи и се издържа съвсем сама.
Ако живее с такъв, който не се е погрижил да има базови уреди, не конкретизирам кои, но ѝ подарява парфюм за 200 лв., няма да се зарадвам и най-деликатно ще я посъветвам да се огледа за друг.
Виж целия пост
# 297
Тази тема за мен е показна за финансовата култура и възприятия на много от нас:
- нямам пари за печка, но купувам скъп парфюм, защото това е много важно за една връзка
- като имам финансови проблеми по-добре да попитам родителите си за помощ, вместо да спестя от ненужни подаръци
- абсолютно е ОК да не се спазват уговорки за бюджети
- подарък 200 лева е по-джоба на средностатистическия българин (!?!?!?) и се смята за нещо съвсем нормално за коледен подарък

Само липсва някой съвет как авторката да си тегли кредит за печката и да си ползва с кеф парфюма, който дори не ѝ харесва. Това е някаква много изкривена форма на любов, женственост и себеуважение.
Виж целия пост
# 298
Мил жест?!
Не бих приела ненужен и нежелан подарък като мил жест.
Аз имам дъщеря на същите години, която работи и се издържа съвсем сама.
Ако живее с такъв, който не се е погрижил да има базови уреди, не конкретизирам кои, но ѝ подарява парфюм за 200 лв., няма да се зарадвам и най-деликатно ще я посъветвам да се огледа за друг.
Значи не е проблемът в парфюма, който се оказа, че не струва 200 лв. (склонност към драматизиране и хиперболизация), а че се е събрала с някакъв, с когото не могат да СИ осигурят базови уреди.
Виж целия пост
# 299
И без пералня сме карали доста месеци, и без печка откарахме известно време. Работех, живеех при майка ми, вече пенсионерка, обаче нямах финансовата възможност да купя на момента. Най-евтината печка беше колкото учителската ми заплата. И точно накрая дадох заплатата си цялата, за да купя печка. А за пералня отделях и давах на майка ми, уж да ги пази, че моите пръсти по-широки. И тръгвам да купувам пералнята най-накрая. Правя сметка, че ще донадя стотина лева и хоп, изненада - майка ми похарчила парите и останали само стотина лева, а заплатата ми тогава беше 200-220 бруто! Теглих кредит, нямаше как. Почти цялата пералня ми беше на изплащане с онези скъпите кредити с 28% лихва.
Спомням си и  един коледен подарък. Живеех у дома и нямах редовна работа, не че не съм търсила. Но тогава работех, макар и по заместване. И давах вкъщи пари. Аз плащах тока, а се отоплявахме на ток. И получавам от майка ми коледен подарък кожено палто. С парите за тока. И я питам, добре бе майко, ами тока с какво ще платим? Отговори ми "Пак ще дадеш". И това издънки от стар човек, дето уж си прави сметката и цял живот опява колко лошо нещо са кредитите.
Та историята на тези млади за това ми напомни.
Да, и без бойлер съм била, докато взема заплатата и купя. Хич не е приятно. И ако нямам бойлер, зима е и трябва да топля вода с бързовар, за да се изкъпя, поливайки си в студената баня, дали ще ме зарадва скъпия парфюм? Не. Повече ще се зарадвам първо да си купим бойлер, пък нека не ми подарява марков парфюм, а нещо дребно, символично. Иначе, ако всичко друго ми е наред - имам къде да се окъпя, на какво да сготвя вечерята и не стоя на студено, нито карам с пропускащи вода ботуши да, ще съм щастлива да получа скъп подарък.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия