Инвестиции - къде, как, какво?

  • 70 478
  • 755
# 450

1. По-голямата достъпност на БФБ е факт и определено е наше предимство. Разбира се транзакционните такси "навън" са допълнителен разход за инвеститора, който е "назад" с тях още на старта. И регистрирането и съпорта в БГ са в пъти по-лесни и удобни! Да не говорим за бързината - при нужда. Видях как се наложи на познат да си пише с чат бот в Револют, заради някакъв проблем с акциите - голям майтап, дано не ви се случва Simple Smile

2. Нямате данъчни задължения и разправии, а данък дивидент е символичните 5%, внасяни директно от компанията - без да ви занимават с глупости.

3. Проблеми/бързина/мнение или съпорт в пъти е по-лесно и удобно в БГ. Виждал съм големи разпродажби по харесвана от мен позиция, но съм нямал пари в платформата - просто вдигам телефона на Митко(брокера ми в Елана) и му казвам да ми зареди ****лева, като до 1-2 дни ще му ги преведа и край - човека ми зарежда пари в платформата за 5минути и купувам на промоция компания, която съм дебнел с месеци!

Kokopapa, имам две въпросчета към теб.
От написаното виждам, че имаш отдавна сметка в Елана.

Ако през тяхната платформа се купуват само дялове на ЕТФ-и от регулирани европейски пазари, трябва ли притежаваните дялове да се декларират пред данъчните; и подлежи ли положителният резултат от търговията с ЕТФ-и на регулираните пазари на данъчно облагане?
Виж целия пост
# 451
Здравей BlueIce,
При следващото ми кафе в офиса на Елана ще попитам и ще ти пиша на лични. Аз самия имам платформа за търговия на международни пазари през SAXO Bank, но не съм я ползвал отдавна и няма да отговарям без да попитам, за да не те подведа Simple Smile
Виж целия пост
# 452
Всички притежавани дялове и акции се декларират, независимо от къде са купени и какви са по произход. Всички. Купените от евро борсите не се облагат с данък печалба, само получените дивиденти (но по-вечето платформи позлват СИДО и дивидентите се получават обложени). Американските акции, печалбата от продажбата им, както и дивидентите им  подлежат на данъчно облагане от нашето НАП, но само ако не е ползвано СИДО, но пак да напиша - всичко се декларира.
Ползващите бг посреднически фирми, трябва да си прочетат условията по договор, че да няма после за 5 долара дивидент, главоболия с НАП.
Виж целия пост
# 453
Всички притежавани дялове и акции се декларират, независимо от къде са купени и какви са по произход. Всички. Купените от евро борсите не се облагат с данък печалба, само получените дивиденти (но по-вечето платформи позлват СИДО и дивидентите се получават обложени). Американските акции, печалбата от продажбата им, както и дивидентите им  подлежат на данъчно облагане от нашето НАП, но само ако не е ползвано СИДО, но пак да напиша - всичко се декларира.
Ползващите бг посреднически фирми, трябва да си прочетат условията по договор, че да няма после за 5 долара дивидент, главоболия с НАП.

И аз така знам. Че при сделки на регулиран пазар(български, европейски борси) капиталовата печалба не подлежи на облагане. На нерегулиран пазар, резултатите от сделките са облагаеми.
Снощи обаче попаднах на инфо, според което, когато сделките са правени през BSE интернешънъл, капиталовата печалба подлежи на данъчно облагане с 10%/15% дънък, защото се водела "многостранна система за търговия"
Затова се замислих как стои въпросът с платформите на българските брокери...
Тъй като мисля да инвестирам по-сериозна сума през 2022, искам предварително да съм подготвен по въпросите с  данъците...
Виж целия пост
# 454
Всички притежавани дялове и акции се декларират, независимо от къде са купени и какви са по произход. Всички.

Това не е така. Декларират се задължително само облагаеми доходи, а необлагаеми такива може да се декларират доброволно, ако на деклариращия му трябва документ за произход на парите например. А покупката на дялове във фонд (например цитираните Амунди) не се декларират, защото не са облагаеми.
Не се декларират и златните кюлчета в сейфа.
Виж целия пост
# 455
Питах НАП-аджия точно за тях и ми каза да ги декларирам. Поспорихме по въпроса и клекнах на неговата, че е по-добре да ги пиша.
Виж целия пост
# 456
Цитат
Подлежат ли на деклариране необлагаемите доходи и кои са те?

Необлагаемите доходи са подробно изброени в чл.13 ал.1 т. 1-28 от ЗДДФЛ и не подлежат на задължително деклариране. С промените от тази година местните физически лица могат, само ако желаят и преценят без да е задължително, да декларират в годишната данъчна декларация Приложение №13. Декларираните доходи не участват във формиране на годишната данъчна облагаема основа.

https://trud.bg/%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%B8-%D0%B4%D0%BE%D1%8 … %BE-%D0%B6%D0%B5/
Виж целия пост
# 457
Май самите нападжии си тълкуват законите както им скимне.


Всички притежавани дялове и акции се декларират, независимо от къде са купени и какви са по произход. Всички.

Това не е така. Декларират се задължително само облагаеми доходи, а необлагаеми такива може да се декларират доброволно, ако на деклариращия му трябва документ за произход на парите например. А покупката на дялове във фонд (например цитираните Амунди) не се декларират, защото не са облагаеми.
Не се декларират и златните кюлчета в сейфа.

За взаимните фондове е ясно, че не се декларират, и не се облагат.
Въпросът ми обаче е не за взаимни, а за дялове на пасивни ЕТФ фондове от регулирани европейски пазари, търгувани през платформа на български брокер. Писах до НАП, обаче грубияните отказаха да ми отговорят на върпоса?! Angry
А информацията, която намирам е противоречива. Затова си помислих, че във форума може да има някой, който е купувал, и знае как стоят нещата...
Според общото мнение уж не би трябвало да подлежат на облагане и на деклариране...
Това намерих от статия в Капитал:
Виж целия пост
# 458
Същият член, т. 2, подточка в):

Необлагаеми доходи
Чл. 13. (1) Не са облагаеми

2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:

в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;

Копирам директно от текста на закона, публикуван на страницата на НАП.

Блу,то си е точно така и затова декларирам всичко. Отделно, като забогатея, ще се кича с тиари и Шанел, и НАП нищо не може да ми каже JoyJoyJoy

Отделно, ако не се бъркам (че за пореден ден съм с мозъчно затъмнение) в Декларацията по чл. 50, в приложение 8 доброволно се  декларират всички притежавани , а тези, които са обложени или трябва да се облагат с данък са в Приложение 9.
Виж целия пост
# 459
Бъркаш се. Не си длъжна да декларираш необлагаеми доходи. Може да ги декларираш ако искаш.
Виж целия пост
# 460

Затова се замислих как стои въпросът с платформите на българските брокери...

 
От 2004г. търгувам през  бг. брокер.
Имам ПИК код на НАП. След 01.03. от следващата година в профила ми в НАП излиза печалбата/ако я има/ и данъка към нея. Те самите декларират кой потребител колко е спечелил, ако е спечелил. Моето задължение е само да си платя данъка.
Извън темата - от дългогодишни служебни контакти с НАП съм научена, че каквото имам да питам - отправям на сайта  писмен въпрос. Техен консултант отговаря, запазва се и после няма как всяка непрочела новите постановки лелка да ми се репчи и да заплашва с глоба. Защото наистина всеки тълкува нещата според собствения си умствен капацитет. Не всички четат и са в крак с новостите.
Виж целия пост
# 461

1. По-голямата достъпност на БФБ е факт и определено е наше предимство. Разбира се транзакционните такси "навън" са допълнителен разход за инвеститора, който е "назад" с тях още на старта. И регистрирането и съпорта в БГ са в пъти по-лесни и удобни! Да не говорим за бързината - при нужда. Видях как се наложи на познат да си пише с чат бот в Револют, заради някакъв проблем с акциите - голям майтап, дано не ви се случва Simple Smile

2. Нямате данъчни задължения и разправии, а данък дивидент е символичните 5%, внасяни директно от компанията - без да ви занимават с глупости.

3. Проблеми/бързина/мнение или съпорт в пъти е по-лесно и удобно в БГ. Виждал съм големи разпродажби по харесвана от мен позиция, но съм нямал пари в платформата - просто вдигам телефона на Митко(брокера ми в Елана) и му казвам да ми зареди ****лева, като до 1-2 дни ще му ги преведа и край - човека ми зарежда пари в платформата за 5минути и купувам на промоция компания, която съм дебнел с месеци!

Kokopapa, имам две въпросчета към теб.
От написаното виждам, че имаш отдавна сметка в Елана.

Ако през тяхната платформа се купуват само дялове на ЕТФ-и от регулирани европейски пазари, трябва ли притежаваните дялове да се декларират пред данъчните; и подлежи ли положителният резултат от търговията с ЕТФ-и на регулираните пазари на данъчно облагане?

Притежаваните дялове от ETF трябва да се декларират в годишната данъчна декларация, независимо кога са купени и от коя борса
в Америка, Европа или Азия.

За данъчното облагане е важно на коя борса е извършена продажбата (малко е объркващо, но един и същ ETF може да се продава на няколко борси, включително в Мексико, Лондон и т.н.) Ако борсата е в ЕИП (европейското икономическо пространство) според действащото в момента законодателство няма данък капиталова печалба. Такива борси са всички в ЕС. Най-големите са Euronext Amsterdam и Deutsche Boerse Xetra.
Виж целия пост
# 462

Притежаваните дялове от ETF трябва да се декларират в годишната данъчна декларация, независимо кога са купени и от коя борса
в Америка, Европа или Азия.

За данъчното облагане е важно на коя борса е извършена продажбата (малко е объркващо, но един и същ ETF може да се продава на няколко борси, включително в Мексико, Лондон и т.н.) Ако борсата е в ЕИП (европейското икономическо пространство) според действащото в момента законодателство няма данък капиталова печалба. Такива борси са всички в ЕС. Най-големите са Euronext Amsterdam и Deutsche Boerse Xetra.

Сега се позачетох...
Дяловете от ЕТФ-и май не трябва да се декларират в годишната данъчна декларация, защото по закон би трябвало да са приравнени с взаимните фондове.


Годишната данъчна декларация служи за това гражданите сами да определят дължимия от тях данък върху общата годишна данъчна основа за доходите, които са придобили през предходната година. Това е вид декларация, чрез която те се самозадължават пред Националната агенция по приходите (НАП).

В България доходите се облагат с плосък данък от 10%, а 15% е данъкът на лицата, извършващи дейност като еднолични търговци (ЕТ).

Следните лица са длъжни да подават годишна данъчна декларация:

Местни физически лица, които:
...
притежават акции и дялови участия в дружества и недвижима собственост в чужбина;

...

Когато купувам дялове от ЕТФ всъщност не купувам дялово участие в управляващото дружество, нито купувам акции, нито недвижима собственост в чужбина.
Купувам дялове от договорен фонд(колективна инвестиционна схема)...

Логически погледнато излиза, че дяловете от ЕТФ не би трябвало да се декларират, и ако са от регулиран пазар не би трябвало и да се облагат с данъци.
Проблемът е, че нашите нападжии четат законите както дявола чете евангелието...
Виж целия пост
# 463

Притежаваните дялове от ETF трябва да се декларират в годишната данъчна декларация, независимо кога са купени и от коя борса
в Америка, Европа или Азия.

За данъчното облагане е важно на коя борса е извършена продажбата (малко е объркващо, но един и същ ETF може да се продава на няколко борси, включително в Мексико, Лондон и т.н.) Ако борсата е в ЕИП (европейското икономическо пространство) според действащото в момента законодателство няма данък капиталова печалба. Такива борси са всички в ЕС. Най-големите са Euronext Amsterdam и Deutsche Boerse Xetra.

Сега се позачетох...
Дяловете от ЕТФ-и май не трябва да се декларират в годишната данъчна декларация, защото по закон би трябвало да са приравнени с взаимните фондове.


Годишната данъчна декларация служи за това гражданите сами да определят дължимия от тях данък върху общата годишна данъчна основа за доходите, които са придобили през предходната година. Това е вид декларация, чрез която те се самозадължават пред Националната агенция по приходите (НАП).

В България доходите се облагат с плосък данък от 10%, а 15% е данъкът на лицата, извършващи дейност като еднолични търговци (ЕТ).

Следните лица са длъжни да подават годишна данъчна декларация:

Местни физически лица, които:
...
притежават акции и дялови участия в дружества и недвижима собственост в чужбина;

...

Когато купувам дялове от ЕТФ всъщност не купувам дялово участие в управляващото дружество, нито купувам акции, нито недвижима собственост в чужбина.
Купувам дялове от договорен фонд(колективна инвестиционна схема)...

Логически погледнато излиза, че дяловете от ЕТФ не би трябвало да се декларират, и ако са от регулиран пазар не би трябвало и да се облагат с данъци.
Проблемът е, че нашите нападжии четат законите както дявола чете евангелието...

Карол, Елана, счетоводители и финансови консултанти съветват да се декларират позициите.

Придобитите дялове може да са на общ ред. Ако купуваш един ETF може да попълниш само по един ред в декларацията за всяка година и да прикачиш Activity Statement.
Виж целия пост
# 464
Само да напомня, че ETF не е колективна инвестиционно схема. Може да изглежда така, защото купуваме дялове от фонд, но заради търгуването им в реално време на фондовите борси, прилича на акция и затова по нашите закони не се счита за КИС.

Това пак от НАП-анджия съм го научил. Но така погледнато има логика.

И Весела Коледа и Честито рождество Хрестово!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия