Инвестиции - къде, как, какво?

  • 70 484
  • 755
# 420
Вече не начисляват такса неактивност.
Виж целия пост
# 421
BSE international през Карол е много неизгодно. От 1.12.2021 имат Мин. 15 лв на транзакция в BSE International…точка 9 от таксите.
https://karollbroker.bg/fileadmin/files/documents/fees-and-commi … of_01-12-2021.pdf
Виж целия пост
# 422
Относно покритието, копирам от блога на Димитър Ангелов:

"UPDATE 29.12.2020:

Акаунтите с директна регистрация официално преминават към IBCE – Унгария.

Ето и линк към новите условия и какво се променя за нас – https://ibkr.info/node/3587

Може би повечето от вас ще се заинтересуват най-вече от факта как и с колко се променя компенсацията за активите ни, ако брокерът фалира. Според текста в линка, активите ни ще са гарантирани от Централната банка на Унгария за суми до €100 000.

Акаунтите, които са през Karoll се прехвърлят към IBIE – Interactive Brokers Ireland Limited. Тук е добре да се отбележи, че покритието при фалит на брокера е €20 000."

Това с гарантираните лимити е доста кофти. Защо не ги повишат поне до 50 000 евро?
За сега единственият полезен ход за намаляване на риска е да се открият сметки при няколко брокера.
Виж целия пост
# 423
Кокопапа, чудесно. Важното е всеки да е доволен с постигнатото, хубаво е има, че има противоречащи си мнения тук. Simple Smile

---------------------------------------------

Подобни стойности биха ме притеснили, особено ако говорим за компании с технически/индустриални продукти и услуги - областта, в която мога да изкажа поне що-годе компетентно мнение. Волю или неволю стана така, че се сблъсках професионално с български индустриални компании с определена техническа насоченост, както и техни доставчици, вкл. такива от България и просто не харесах това, което видях. Не считам, че има компания от тези, с които работих, която трайно би могла да поддържа такъв растеж или пък такава, при която подобен растеж на акцията да е оправдан.

Тъй като моята лична цел е състейнабилити по отношение на инвестиционната стратегия (да не се бърка с инвестиция в състейнъбъл компании, т.е. ESG), т.е. аз лично за моето си портфолио държа да бъде такова, че да знам на какво се дължи растежа или спада му, и подобен тип компании просто не ми се вписват. Иначе например крипто-милионерите също направиха милиони от крипто и печалби от по х-стотин % - също не е хоро, на което бих се хванала със значителна сума.

Подчертавам тук, че говоря за средно- и дългосрочна стратегия, не за някакви моментни печалби.

Или, съвсем опростено - предпочитам компании с intrinsic value, не такива с висока волатилност. Това неминуемо означава и такива с по-ниски печалби - до около 50% годишно покачване на дял в добрия случай, но с ясната идея, че предварително при избора знам защо избирам именно нея и ако днес е облачно, няма да спадне от нищото. Изобщо, на един много по-късен етап се осъзнава според мен, че всъщност това, което много професионални инвеститори търсят и заради което се правят всичките тези модели и какви ли не анализи, всъщност е с цел намаляване на риска. Това само по себе си означава оценката и монетаризирането му, а в последствие и намаляването му. Намаляването на волатилността не значи пер се, че намалява и рискът, разбира се, но за обратното почти няма изключения. Естествено, при подобни разсъждения изключвам инсайдър трейдинга като източник на информация, защото той тотално би промернил картинката и рисковия профил.

В този смисъл, подобна волатилност и подобни % стойности за мен не са нещо привлекателно, а по-скоро обратното.

-------------------------

Друга причина да не харесвам БФБ е много малкият й обем - и на транзакции, и на търгувани активи изобщо, което я прави изключително подвластна на... да го нарека настроения на големи инвеститори. Може да се прочете по въпроса защо това е проблем, аз не възнамерявам никого да убеждавам защо е по-смислено да инвестираш на някоя от Ню Йоркските борси, а не на българската. Просто обещах в предишното мнение, че ще взема отношение по въпроса на Герка 99 и в тази връзка го пиша.
Виж целия пост
# 424
Друга причина да не харесвам БФБ е много малкият й обем - и на транзакции, и на търгувани активи изобщо, което я прави изключително подвластна на... да го нарека настроения на големи инвеститори. Може да се прочете по въпроса защо това е проблем, аз не възнамерявам никого да убеждавам защо е по-смислено да инвестираш на някоя от Ню Йоркските борси, а не на българската.

Моят аматьорски съвет към хората, които са решили да се набутват на БФБ-то е първо да проследят(ако до сега не са го направили) средно дневния оборот през летните, есенните месеци. Инвестираната сума да е максимум 9-10% от средно дневния оборот - примерно ако е 100 хиляди, не влизаш с повече от 9-10 хиляди... Ако е 150 000 - 15 хиляди макс... Иначе рискът от големи загуби, когато започне някаква патаклама е твърде висок...
Виж целия пост
# 425
Скрит текст:
Относно покритието, копирам от блога на Димитър Ангелов:

"UPDATE 29.12.2020:

Акаунтите с директна регистрация официално преминават към IBCE – Унгария.

Ето и линк към новите условия и какво се променя за нас – https://ibkr.info/node/3587

Може би повечето от вас ще се заинтересуват най-вече от факта как и с колко се променя компенсацията за активите ни, ако брокерът фалира. Според текста в линка, активите ни ще са гарантирани от Централната банка на Унгария за суми до €100 000.

Акаунтите, които са през Karoll се прехвърлят към IBIE – Interactive Brokers Ireland Limited. Тук е добре да се отбележи, че покритието при фалит на брокера е €20 000."

Това с гарантираните лимити е доста кофти. Защо не ги повишат поне до 50 000 евро?
За сега единственият полезен ход за намаляване на риска е да се открият сметки при няколко брокера.
При директна регистрация в ИБ е 100 хил.евро, мен засега ме устройва Simple Smile. Дай Боже да ми се наложи да намалявам риска при няколко брокера след някоя и друга година Simple Smile.
Виж целия пост
# 426
Не са ли до 100 000 гарантираните? Или това беше само за кеш.🤔
Виж целия пост
# 427
Abs, 100 000 евро е за европейския съюз, обаче явно има брокери, които гарантират по-малко. Отделен е въпросът какво значи да се гарантират и как се гарантират, но навлезем ли в този въпрос, ще се откажат всички да инвестират. Simple Smile
Виж целия пост
# 428

При директна регистрация в ИБ е 100 хил.евро, мен засега ме устройва Simple Smile. Дай Боже да ми се наложи да намалявам риска при няколко брокера след някоя и друга година Simple Smile.

На никого не пожелавам такъв сценарий, но ако изгърмят, ти до Унгария ли ще ходиш да си дириш парите?!
Колкото на ония от мт Гокса Централната Банка на Япония им върна парите...


А за БФБ-то може и да има светъл лъч надежда.

Хубавата новина е, че борисов с крадливата му корумпирана партия са изритани окончателно и завинаги от властта. Ако новата власт ликвидира  корупцията, беззаконието, и поведе страната по добър път, кой знае, БФБ-то може да стане предпочитано място на българите за инвестиции...

Другият фактор, който може изиграе положителна роля за българската борса е, че до сега българите набиваха всичкия свободен кеш само в имоти. До сега.
Е да, обаче откакто през последната година цените се изстреляха и се балонираха,  имотите стават
все по-непривлекателна инвестиция. Скапани жилища на астрономически цени, а наемите не са мръднали...
Това може да накара хората, вместо в имоти, да се пренасочат към бфб...
Виж целия пост
# 429
Дори не си представям как би изгърмял брокер като ИБ, но добре. Simple Smile

Иначе влагащите в имоти са съвсем различен профил спрямо търгуващите на финансови пазари, според мен. Но дори и да приемем, че би се случило, също говорим за незначителни обеми на търговия спрямо други европейски, азиатски или американски борси.
Виж целия пост
# 430
Със сигурност ще е неудобство ходенето до Унгария, да Simple Smile. Каква е алтернативата при сходни на ИБ условия?
Виж целия пост
# 431
Няма алтернатива.
Вариант е при по-големи суми да се разделят при няколко брокера.
Виж целия пост
# 432
Някой ползва ли P2P платформи, какво ви е мнението за тях и по-точно Iuvo, Klear и Peerberry?
Виж целия пост
# 433
Нещо интересно:
Инфлацията в България се ускорява до застрашителни размери.



Интересно ми е дали БНБ ще се намеси с активи мерки за обуздаване на инфлационните процеси, или по стара традиция заплатаджиите и неадекватниците, които са назначени в нашата безполезна държавна "банкова" институция пак ще проспат поредната икономическа криза...
Защото историята е показала, че калинките в БНБ са проспивали всички икономически кризи в България.

Комшиите ни в Турция също си патят зле от неадекватни държавници и от неадекватни икономически регулации. Според R-доган лихвата противоречи на исляма и е голям грях... затова е оставил спестявания, заплати и пенсиите на турците буквално да се топят за дни и часове...






Моето мнение е, че когато хората се оставят на некадърници да ги управляват, нещата винаги свършват зле.
Виж целия пост
# 434
И какво да направи БНБ, като инфлацията е привнесена? БНБ може ли да обърне цените на петрол, газ, ток? Може да вдигне лихвите, ама това няма да проработи, защото банките се финансират от чужбина, а и ще натовари икономиката, без да спре привнесената инфлация. Тоест ще изпием горчиво лекарство без лекарствен ефект, само с горчилката.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия