Не яде по цял ден

  • 5 255
  • 44
# 30
От десетилетия се храня така в дните, в които нямам достатъчно време за друга закуска. Цитруси, ябълки, диня-също са ми често предпочитана закуска. Но като казвам закуска, това не означава с отварянето на очи, а часове, след като организмът се е събудил.
Индивидуалните особености на организма са нещо различно, както и специфични здравословни проблеми.
 
В случая става въпрос за здраво дете, което, доколкото разбирам, през целия ден няма желание за храна. Един банан в 10ч е по-добре, отколкото нищо до вечерта.
Не виждам смисъл да се демонизират нормални неща за ядене.
Виж целия пост
# 31
Какъв точно е проблема с плодовете на гладно, ако човек няма специфични здравословни стомашни проблеми? Аз също давам на детето си плодове сутрин на гладно сега при дистанционното обучение - никога не е гладна рано сутрин, но плодове харесва, след първите 1-2 часа огладнява за нормална закуска. Т.е. плод в 8,15, а закуска към 10. Принципно се смята, че плодове се ядат точно на гладно и е проблем да се ядат след друга храна, заради опасността да ферментират в стомаха, забавени от другата по-трудно смилаема храна. Аз също ги ям на гладно и между храненията, като гледам да има достатъчно отстояние от другата храна.
Понеже имам момиче на 13, мога да споделя как се храни и какво движение има, ако ще е полезно за авторката на темата /с нормално тегло и добра мускулатура е благодарение на това/:
Вкъщи ядем /вкл. тя, от малка яде почти същата храна като нас, с дребни изключения/ основно леки и вегетариански ястия - зеленчуци, варива, често ядем и риба, млечни и яйца. Много често правя салати, които включват зеленолистни, някакви броколи, зърнени храни като булгур или киноа и някакво сирене. Или пък подобна салата с някаква риба. Т.е. това за нас е основно ястие, за някого може би ще е твърде малко/леко. Рядко ядем месо - 2-3 пъти в месеца, всъщност заради детето се опитвам да е повече - поне веднъж седмично, но не винаги се получава. Почти никога колбаси, никакви безалкохолни и рядко правя някакви домашни десерти - 2-3 пъти в месеца. Много плодове и сурови ядки. Основно заради нея купувам хляб с квас, ръжен или някакъв пълнозърнест, от лимец - такъв тип. Често обаче седим и по 10 дни без хляб, вместо това ползвам пълнозърнеста паста /обикновена също понякога/ или някакви зърнени с масло и сирене, не чувстваме нужда от хляб. Пием основно вода и чай /е, възрастните и вино/. Нещата за мазане, които ти изброи, са твърде калорични, а и не много здравословни. Хайвер и пастет не могат да се ядат постоянно, по-добре опитайте с хумус, извара, тирокафтери ни е любимо /мисля, че не е твърде калорично, но може и да греша/.
Тя ходи на индивидуален спорт веднъж седмично, би искала и повече, но няма време, сега със 7 кл., но през ден си прави упражнения със собствена тежест вкъщи, имаме и мини-батут и подскача на него на някакви упражнения от ютюб. Поне 3 пъти седмично има такива упражнения. Качваме се в планината за разходка почти всеки уикенд - поне един от двата дни, Витоша е близо и за 30 мин. си горе, 2-3 пъти седмично се разхождаме и в парка, защото сме близо до него и отиваме пеша дотам.
Доказано е, че постоянството в здравословното хранене и движение е много по-важно от залитания в драстични диети. Също е важно много да разговаряте дали едно слабо тяло само себе си е красиво - може да си слаба, без това да изглежда добре, наблегни на факта, че е важно да е здрава и силна, което неминуемо ще доведе до хубав вид. Провери какъв спорт би могла да практикува с нейния проблем, ако никакъв не може - евентуално дълги разходки.
Виж целия пост
# 32
Плодовете на гладно не са проблем. Само бананите.

И понеже в момента имам момиче на 13 (също 7 клас) след 2 вече пълнолетни госпожици, мога също да посоча нейният режим, който е приблизително еднакъв за цялото семейство.
С дистанционното обучение закусва след първия блок в 9:30, а преди това в 8 обикновено пие чай.
Закуската обикновено е някое от следните неща - купа овесени ядки/2 припечени филийки със сирене и маслини/кисело мляко с пшеничен зародиш или мед/домашни пълнозърнести печива - кекс или бисквити/пълнозърнест кус-кус със сирене/филия пълнозърнест хляб с извара или парче домашна шунка и домат/2 варени яйца с 2 сухара и портокал. Вкъщи много държим на закуската и гледаме да е хранителна и засищаща, защото сега вкъщи обядваме в 14:30, когато свършват часовете на дъщеря ни. Когато са присъствено, пък си носи обяд и не може да носи готвено (тогава закусва още в 7 ч.) и носи обикновено сухари, пресни зеленчуци, маслини, яйца и подобни.
Ако огладнее преди обяд, хапва плод. Точно тогава яде банан най-често. Или ябълка, круша, мандарини, каквото имаме в момента.
Обядът ни най-често е лек - домашна гъста супа и салата.
Следобед пие чай, какао или фреш. За освежаване. Понякога хапва няколко пълнозърнести бисквити или плод. Вкъщи не е толкова гладна и избягва.
Вечеряме най-късно в 19 ч. Избягваме раздуващи стомаха пресни салати и затова ядем готвено (никога пържено, никога мазно), което да включва различни варианти на месо/риба и зеленчуци. За десерт хапваме малко черен шоколад.
Веднъж в седмицата ядем бобови, веднъж пълнозърнеста паста или домашна пица. Веднъж в седмицата си правим домашен сладкиш или палачинки и го хапваме късния следобед, след което не вечеряме.
Вкъщи не влизат газирани напитки, прясно краве мляко (но ядем много кисели млека и млечни храни), пакетирани снаксове и полуфабрикати, готови салати, разни неща за мазане (с изкл. на масло, а лютеница, хумус и хайвер си правим домашни), готови сладкиши и колбаси.
По отношение на движението - свалила си е 30-дневното предизвикателство и вече го мина няколко пъти от началото на дистанционното обучение. Не отнема много време и сама си преценява натоварването. Често прави упражненията в голямото междучасие.
Имаме 3 малки породи кучета и след като се наобядва обикновено излиза с едно комшийче с куче да ги разходят и се движат 20-30 Мин. по съседните улици. През уикенда обичайно сме поне за няколко часа семейно в планината единия ден и в парка другия ден. В момента с баща си и с брат си са вече 3 ч да тичат в парка. Тичаме всички поне 2 пъти в седмицата (обикновено привечер преди вечеря, съчетавайки го с разходка на кучетата, а лятото по-късно, когато захлади). В топло време караме колело. Преди пандемията плувахме 2 пъти седмично (всичките ни деца плуват от бебета), но сега няма как и това определено се отразява на госпожицата, но сега е открила въртенето на обръч.
И не е слаба, но е стегната и изглежда здрава, което е далеч по-важно.
Виж целия пост
# 33
Да цикъл има от почти 2 години. Дели стая с двама братя и съм напълно обедена, че няма запаси от храна. Под неща за мазане имах предвид хайвер, домашен пастет и масло. Не е фен на газираните напитки и пие доста рядко, сокове също не пие. Пие по около 4 литрa на ден и то без да я карам. При нея проблема е, че рядко пробва нови неща. Вчера малкият ми син измъкна кантар от някъде и от любопитство всички се претеглихме и се оказа точен. Тя излезе 68 кг, като преди това беше яла и на всичкото отгоре беше с тежички дрехи. Преди да бъда нападана, че не знам килограмите на дъщеря ми, кантар нямаме вкъщи, а и е теглена при личната последно в края на ноември. Вчера се разбрахме да правим някакво раздвижване всеки ден и леки упражнения. Тези два дни нямахме проблеми, но се вижда хъс в нея и вярвам, че ще успее.

Значи ако приемем че е към 67 кг, не са чак толкова много. Според мен е излишно да и се внушава че е пълна и трябва да пази диета. Преминаването към по лека храна трябва да е постепенно, и за цялото семейство. Бихте ли споделили как се храните вкъщи?
Не закусва, няма този навик  не я и карам. На обяд яде или салата или таратор понеже казва, че ако яде с готвено и става тежко. Следобед някакъв плод сега зимата портокал или мандарина. На вечеря хапва каквото има. Ще дам какво се готви най често за по добра представа. Боб, мусака, печени пилешки гърди (към тях има и гарнитура, но тя не е яде или ако ще яде е макс 3 хапки), риба (печена пак), омлет(не много често), печена наденица (домашна). Веднъж в седмицата за вечеря се яде нещо не толкова здравословно, в последно време е пица и то пак домашна.
Виж целия пост
# 34
С тези доуточнения, които даваш, мисля, че:
1. Детето ти не е с толкова голямо наднормено тегло - всъщност май не знаете какво точно е теглото му. Според мен е добре да се измери на точен кантар без дрехи, и не точно вечерта, когато се е нахранила, а например сутрин, след като е ходила до тоалетна. Естествено, не е добре да го превръщаш това в някакво специално събитие, по-скоро да й кажеш, че измерване на теглото по този начин дава най-точен резултат. Последващите измервания би трябвало да са по същия начин. Ако искаш, сподели после какви точно са кг. й.
2. Независимо от резултата от измерването, при нея все пак има проблем със схемата на хранене и донякъде с вида на храната. По-добре е да закусва, да яде нещо по-питателно за обяд и вечерята да е най-лека, а при вас е обратното. Вярно е, че децата имат бърз метоболизъм, но ако мусака /в която има картофи/ или пица са вечерята често, или подобни храни, ще качи кг все пак. Боб е ок за тях вечер, но пък въпросът е с какво го съчетава - ако се изяде 1-2 филии хляб, сирене, луканка с него, то няма как да не качиш. Само чиния боб е ок, дори и вечер. Не е нормално обаче да не закусва, а на обяд да яде само салата/таратор - реално това й забавя метаболизма. Всъщност зависи каква е салатата, ние често вкъщи ядем салата за обяд, ама тя е като основно - някакви зеленолистни, броколи на пара, може да има домат/краставица, нещо зърнено като булгур или киноа, някакво сирене или риба, ако не слагам зърнени - нахут/боб. Тоест то си е сериозно нахранване, не е готвено, но е питателна храна, не ни става тежко от нея, но не е само салата от салати и зеленчуци.
Принципно, така както описваш, не е някаква драма, но дяволът е в детайлите. Има значение храната като количество, качество и момент на приемане, както и двигателната активност. Мръднете и двете неща в посока надолу/нагоре и ще се получат нещата, но преди това вижте от каква база наистина тръгвате като кг. Важен е и вида й, не само кг - тя всъщност изглежда ли дебела/едра според теб? Не говоря да има този нездравословен манекенски кльощав вид, по който всички девойки припадат, а по-скоро дали има нормално, добре оформено тяло и стегнати мускули. Ако не - по-скоро за това работете, доколкото позволява нейният здравословен проблем.
Виж целия пост
# 35
Ох, и аз бях така на нейните години. Бях пълничка и в пубертета си бях решила, че с глад ще отслабна. Е, не се случи. Припадах почти всеки ден от глад, нашите се бяха видяли в чудо, но аз не им казвах, че не ям въобще.
Щом знаете за проблема- поговорете с нея. С храна се отслабва, не с глад. Ако се съгласи момичето, отидете заедно на диетолог, за да изготви здравословен режим. Може пък и да е притеснена нещо и да не иска да хапва поради тази причина. Аз лично всеки път не ям с дни, когато съм напрегната и нещо ме тормози.
Говорете с момичето и не я оставяйте да си таи всичко в себе си. Това ми беше най- голямата грешка през пубертета- никога нищо не споделях и сама си втълпявах какви ли не неща.
Виж целия пост
# 36
В някои постове по-горе се споменава важното - храненето и движението да се конкретизира спрямо момичето, някакви общи съвети и диети които помагат и са супер за едни хора, може да са доста погрешни за други.
Не мисля че ще помогнат забрани и наставления от рода на  - ,,яж сега!, повече!, по-малко! това можеш да ядеш другото в никакъв случай! и т.н.
И въпросът не опира само до храненето а нещата са комплексни + много важните доверие и споделяне.
Да добавя че наистина има хора с по-тежки и по-масивни кости и структура. Така че не е само до килограмите.
Трябва да се съобразят нещата.
Виж целия пост
# 37
Здравейте,
Според мен е най - добре да започне режим. Прочетете 90 дневната диета, храненето е разделно. Според мен ще отслабне доста.
Виж целия пост
# 38
Хубаво би било по-внимателно да се дават такива съвети за диети, когато става дума за дете. 90 дневната диета не е балансиран и здравословен начин на хранене и съответно не бива да бъде препоръчван изобщо, а особено на дете. Сигурно има доста статии по въпроса, но ето една с изброени предимства и недостатъци:
https://fitbg.net/blog/fat-loss/90-dnevna-dieta
Виж целия пост
# 39
Хубаво би било по-внимателно да се дават такива съвети за диети, когато става дума за дете. 90 дневната диета не е балансиран и здравословен начин на хранене и съответно не бива да бъде препоръчван изобщо, а особено на дете. Сигурно има доста статии по въпроса, но ето една с изброени предимства и недостатъци:
https://fitbg.net/blog/fat-loss/90-dnevna-dieta
[/quote

Защо пък да не е балансиран начин на хранене. Яде се всичко, но в различни дни.
А по-добре ли е да гладува? Напълно подходящ е режима за дете на нейната възраст.
Виж целия пост
# 40
Защото балансиран начин на хранене е да приемаш в едно хранене протеини, въглехидрати и мазнини в определено съотношение. Разделната диета /а това по същество е такава/ не е балансиран начин на хранене. Мисля, че доста добре е обяснено в статията, която посочих.
Виж целия пост
# 41
Защото балансиран начин на хранене е да приемаш в едно хранене протеини, въглехидрати и мазнини в определено съотношение. Разделната диета /а това по същество е такава/ не е балансиран начин на хранене. Мисля, че доста добре е обяснено в статията, която посочих.
Ами значи не сте запозната с режима. Например в ден първи,протеини, се ядат протеини, въглехидрати (72 гр хляб) и голяма салата със зеленчуци по избор.
А колкото до статията, за всичко в интернет ще се намерят както хубави, така и лоши неща. И пак питам, по добре ли е глад по цял ден?
Виж целия пост
# 42
Тук става дума за дете на 13 г. За подрастващ организъм. И режим (независимо какъв), и гладуване, са еднакво вредни. Единственото добро на тази възраст е правилното редовно хранене с балансирани, хранителни, полезни и премерени калорийно храни, според нуждите и двигателния режим.
Виж целия пост
# 43
Добре, аз едно не мога да разбера - жената се притеснява, че детето може да залитне към крайност, а това обикновено е анорексията и в резултат получава от всички страни коментари как могла да го остави да достигне тия кг. Не сме виждали детето, съвсем възможно е да има напълно нормално телосложение. Аз на 13 бях висока 160 и тежах 60 кг,  но всеки ден тренирах минимум час, бях направила една мускулатура, та чак баба ми викаше, че не било женствено. Естествено яко стоях на диети и смъквах 3-4 кг, но със зверски глад. Не мога да разбера какъв е този идеал в Бг - колкото по-кльощава, толкова по-красива. Плътността на костите, мускулите и структурата имат голямо значение. Към авторката - наистина най-добре да консултирате момичето с диетолог, той ще й даде съвет как да се храни правилно и да ускори метаболизма. В никакъв случай да не й се говори как трябва да свали кг - това само ще я стресира допълнително, очевидно някой вече й е подметнал нещо. Подкрепям с две ръце идеите за плуването. Идват скоро топли месеци, да се разхожда много и всичко ще е екстра.
П.С. Сега прочетох за проблемите с бъбреците. Аз на 16 си направих ужасна травма на коляното, девет месеца се възстановявах. Да прави пилатес, в ютюб има милион тренировки за корем, ръце, всички мускулни групи. Може да тренира без да товари коленете.
Виж целия пост
# 44
Абе каква 90 дневна диета на дете?! Или пък въглехидратофоб да го правите... в тази възраст е нужно толкова малко за да влезне бързо във форма.
Научете детето си на здравословни навици, които да спазва винаги без тормоз. Не нещо временно с ограничения. Научете калорийният състав на различните храни, кои са с повече, обяснете че тези се ядат в умерени количества. Също колко е важна консумацията на зеленчуци, особено зеленолистните, позволяват ти да ядеш голямо количество без да се притесняваш, контролират грелина. Обяснете да не залива салатата с големи количества зехтин, научете вкусни и полезни дресинги. Когато й се хапва сладко плодовете трябва да са избор номер 1, освен далеч по-малко калории от пасти и понички, ще получи и витамини и минерали.
Запишете я на спорт- баскетбол, волейбол, тенис, бадминтон... всеки спорт, в който има спринтиране и скачане ще помогне за горенето на калории и развиването на мускулите.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия