Не ме изненадва този начин на мислене хич. Преди Великобритания беше виновна, че ваксини няма в Европа, сега пък Исландия (и други страни вероятно), при която риск-бенефит анализа е в полза на това да изчака с проучванията, е виновни за отслабванет на доверието към АстраЗенека, защото не иска да поема излише риск за населението си. Чудно просто.
Неспирането на вакината и не-изчакване на рзултатите би било радикално решение за Исландия. Препоръките на всички здравни институции като ЕМА, СЗО за продължаване на ваксинацията, защото ползите надвишават рисковете от ваксината, са в условията на бушуваща епидемия в страните. Каквато в Исландия няма. И преди казах: доверието в институциите, че взимат адекватни решения за гражданите си, е най-ключовият момент за усепшното управление на кризисни ситуации. Компроментирането на това доверие не само е радикално, но и много опасно, с последци, касаещи не да само една конкретна ваксина или една сфера даже. Писах вече. Не ми се повтаря. Но прдполагам, че живейки в страна с хронично недоверие към институциите, човек може и да не си дава сметка колко сериозни такива последици биха били и на национално и на глобално ниво.