Шестокласници 2021/2022

  • 46 006
  • 753
# 165
При нас нищо не успях да разбера.Щял да има директорско контролно, пък на база на това да се реши какво да се прави.Явно имат свобода да решат какво да правят в периода15-30 юни
Виж целия пост
# 166
Заповедта за удължаване на годината казва, че тези 2 седмици след 15.06 са за проектни дейности, дейности по интереси и компенсиращи мерки като в дните от 15.06 до 30.06 отсъствия НЕ СЕ ПИШАТ. Всяко училище ще решава какво ще ги прави тези дни, но никой не може да задължи децата да участват, ако нямат нужда да компенсират нещо. "2. Две седмици за учениците в IV-VI клас, в които дните да са неучебни, а да се
използват за компенсиращи мерки, занимания по интереси и/или обща подкрепа, в т.ч. и от
разстояние в електронна среда, като времето за ползването им се определя по решение на
съответното училище. "

А компенсиращи мерки в електронна среда е по-голяма пародия и от дистанционно обучение. Какво ще компенсират в електронна среда, ако по време на ДО се е видяло, че пропуски са се натрупали и то е било неуспешно за конкретното дете?
За мен децата имат необходимост от компенсиращи мерки за социалните си умения, защото след толкова време вкъщи отвикнаха да комуникират с деца, които не са им приятни, не могат да реагират адекватно в ситуация, която им е неприятна, в някаква степен стресова. Моето дете се дразни на съученици, които били шумни през междучасията, които все се опитвали по шутовски да привличат внимание и пр. Ами има ги и такива и ще продължи да ги има, ама от ноември за 2 седмици ги е видяла и се е сблъскала с тях. Удобно ѝ беше никой да не смущава часовете и да не ѝ пречи в междучасията на нейните интереси, ама това не е истинският живот. Ще ѝ се наложи да комуникира не само с приятелите си, ще трябва да балансира и с тези, които не са ѝ толкова приятни. На мен да не би всички хора да са ми приятели и да са ми приятни. При предишното присъствено вкъщи направи драма, че един съученик ѝ се присмял на грешна сметка на някаква контролна и я обидил, защото не искала да му обърне внимание и да си я поправи, а преди месеци нямаше и да го забележи, щеше да си каже, че това  е нейното решение и толкова. Същият този съученик преди месеци дори нямаше да забележи, че не са зачели "мнението" му, че нещо си не било така, както той казва, че трябва да е и щеше да си продължи нататък.
Иначе за образователния процес няма какво да се оплача. И присъствено и дистанционно към днешна дата полага усилия, учи и не виждам пропуски, които да трябва да бъдат наваксвани. Надявам се тези две седмици да ги използват присъствено, тогава ще ходи, защото когато е на училище имам едно съвсем различно дете - разговорливо, усмихнато, пълно с емоции и енергия. И не, не е била затворена до сега, всеки ден е излизала, но с приятелките ѝ от старото училище, с децата от блока, но ѝ липсва времето, в което развива новите си познанства от новото училище. Липсват ѝ емоциите, шегите, шутовщините в междучасията и колкото и да се дразни на някои неща предпочита да е там.
Виж целия пост
# 167
И аз мисля, че губят социални умния с дистационното обучение, но никой не ни е питал дали го искаме или не. Откъм материал всичко се научи, нямат пропуски тази година, но се притеснявам колко ще продължи това, защото ние родителите нямаме толкова ресурс да компенсираме изоставането, което ни налага дистационното.
Виж целия пост
# 168
При нас непрекъснато текат някакви чатове в някакви групи със стари и нови съученици, но не мога да приема, че това е качествено общуване. Определено живнаха децата тази седмица. По отношение на ученето ДО освен друго доведе и до огромен спад в мотивацията, респективно дисциплината  и съответно известен спад на успеха. Имам надежда, че връщането в клас ще доведе до положителни промяна и там. Само се моля да е за по-дълго и даже за постоянно.
Виж целия пост
# 169
При нас непрекъснато текат някакви чатове в някакви групи със стари и нови съученици, но не мога да приема, че това е качествено общуване. Определено живнаха децата тази седмица. По отношение на ученето ДО освен друго доведе и до огромен спад в мотивацията, респективно дисциплината  и съответно известен спад на успеха. Имам надежда, че връщането в клас ще доведе до положителни промяна и там. Само се моля да е за по-дълго и даже за постоянно.
И аз така, но никакъв шанс не виждам, ще си я караме на ротации, че е по-лесно да прилагаш мерки само в образованието. Децата не са гласоподаватели, тези пък над 12 г. могат и сами да се отглеждат и не се налага и родител да си стои вкъщи, че да се плащат и едни пари на родителите. Яд ме е, бясна съм, че само децата го отнесоха, а възрастните продължават по старому и много малко от тях промениха каквото и да било в начина си на живот. Един ден няма да можем да платим сметката за пропиляното им детство, за съсипаните им психики и неусвоените умения за нормално общуване с другите. Образованието - който иска и има желание, ще намери начин и да навакса все някога, другото не може да се върне вече. А "утрето е заминало още днес", както се казваше в една немска поговорка, "утре" ние вече нямаме, защото го пропиляхме с нашите действия и бездействия.
Виж целия пост
# 170
Какви бездействия, като ти затвориха целия свят  за една година. Вълчев изпълнява каквото му се нареди.

Ето какво пише в новините:

на 5 и 7 май - присъствено се обучават учениците от 5, 9 и 12 клас, за останалите класове присъственото обучение се преустановява;

от 10 до 14 май - присъствено се обучават учениците от 5, 6, 9, 11 и 12 клас, за останалите класове присъственото обучение се преустановява;

от 17 до 28 май - присъствено се обучават учениците от 6, 7, 8, 10 и 11 клас, за останалите класове присъственото обучение се преустановява.

Предполагам,че още веднъж ще се видят до края на годината
Виж целия пост
# 171
Някъде затвориха целия свят без училищата и успяха да се справят даже и без постоянни тестове. Не знам как го направиха, но в Рим тази учебна година децата от 1 до 8 клас са били дистанционно общо за 2 седмици. Имаше класове и училища дистанционно по различно време заради карантини или заболеваемост на учители, ученици, родители, но всички училища, масово затворени - 2 седмици общо за цялата година. И факт е, че тяхното ДО е в пъти по-назад от нашето, синхронно почти нямат. Не знам как е на други места и не мога до коментирам, но те са ми еталон, че образованието го поставиха преди всичко останало и психическото здраве на децата.
Виж целия пост
# 172
И аз умирам от яд, че вече "мерки" има само в училищата. Един ученик в горен клас може да иде на кафе, на дискотека, на мач, но не и на училище. Докъде я докарахме и що за приоритети!
Иначе моите момичета живнаха тази седмица, определено. Тичат на училище поне 30 минути предварително, за да седят с класа в двора на училището и да си говорят. Все още не познават някои от децата в класа и ако ги видят на живо, може и да ги подминат...
Относно контролните, дотук само едно - по математика. Изпитванията си вървят както обикновено. Едното хлапе е решило, че ще гледа да го изпитат докато е присъствено, защото се психира с тия камери и зяпнали го физиониомии от екрана. Та днес е заявила желание по история и има 6. Е, от вчера и забележка има по БЕЛ, че говори в час, но това е друг въпрос...
По математика са на куб. Класно по бел в средата на май, присъствено.
Виж целия пост
# 173
Според вас годината може ли да завърши без писмено изпитване по някой предмет? По БЕЛ досега не са ги изпитвали писмено, тестове никога не са правили. Оценки се пишат за активно участие, примерно. Моят син никога не е изпитван . Задават се въпроси от време на време , някои се включват и се пишат там някакви оценки. Онзи ден пак имаше оценка без да е изпитван. Включил се нещо, отговорил на някой въпрос и това е. То и повечето неща, които ги пита са за определения,  правила. Практически не ги изпитва- да правят синтактичен анализ примерно. Та възможно ли е да не им даде контролно и така да завършат?
Виж целия пост
# 174
Много странно, ние след всеки урок по БЕЛ и Литература имаме контролно до сега имаме 7 оценки и предстоят още.
Виж целия пост
# 175
При нас има писмени изпитвания, като по време на ДО за втория срок са направили 1 или 2 (едното го помня, че беше на Хайдути), но в присъствените седмици се наваксват. При миналите две седмици ПО имаха три писмени изпитвания - една контролна на граматика, един преразказ и една контролна на фолклорни празници/традиции. Сега за тези четири дни имаха контролна на видовете местоимения, предстои още една за глагол и ще гледа да вмести и класната работа в тези присъствени седмици, мисля че е казала последния петък от присъствените им 10 дена, че тогава имат два часа един след друг. Всички учители до момента имат по някоя оценка от устни изпитвания, взимане на участие и проект, но и в присъствените седмици правят и писмено изпитване или практическо такова. Днес минало по физическо Simple Smile
Виж целия пост
# 176
desive78, ми защо да не може?
Имат си оценки, писмени или устни какво значение има? Аз не харесвам тестовата форма на изпит по някои предмети. Ама кой ли ме пита Simple Smile
Виж целия пост
# 177
При нас учителката по БЕЛ ги изпитва с преразкази, тестове и взе да преглежда есета, за да ни даде обратна връзка как се справят.desive78 и аз мисля, че може да им напише по няколко шестици и да приключи годината или някакъв онлайн тест. Сега са на Пасха по Литература, а по Български език свършиха синтактическия анализ, май учебника приключи.
Виж целия пост
# 178
При нас няма да се удължава учебната година. Ще си учим до 15 юни. Учителите си били предали материала и нямало нужда.
Класните са ни другата седмица.
Виж целия пост
# 179
При нас няма да се удължава учебната година. Ще си учим до 15 юни. Учителите си били предали материала и нямало нужда.
Класните са ни другата седмица.
В сайта на МОН, без планирано удължаване, си е предвидено за 30.06.2021. Сега се коментира +15 дни...


Не, че са ни информирали нещо по въпроса... но сега проверих в Sholo, заредена е учебна програма до 15.06.2021 Thinking Иначе почти всичко е преподадено, вървят си тестове / контролни, устни и писмени изпитвания и присъствено и дистанционно, та не виждам какво бих аправили до 30ти.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия