Козунаци 2021-ва

  • 58 680
  • 857
# 465
И аз ползвам течен шоколад.
Виж целия пост
# 466
Благодаря много за съветите!

По на Джемма рецептата за класически козунак пише - едно кубче мая - това 21 грама суха мая ли е?
В планетарен миксер на каква скорост и за колко време го месите козунака?
Виж целия пост
# 467
..  рецептата за класически козунак пише - едно кубче мая - това 21 грама суха мая ли е?
В планетарен миксер на каква скорост и за колко време го месите козунака?
В 1ви пост има съотношението на маята - суха и жива. Иначе кубчето жива мая в БГ е 42г.
Колко време и скорост - си зависи от миксера - упътването му. А иначе се гледа тестото, ако трябва на почивки да меси миксера или пък на ръка се доизмесва до гладко тесто с балончета.
Виж целия пост
# 468
Благодаря за препратката към първи пост.
Може някой да пожелае да сподели личния си опит за съотношението на едно кубче жива мая/суха по рецептата на Джема, както и личен опит с планетарния си миксер при омесването на козуначено тесто.
Виж целия пост
# 469
В повечето рецепти като пишат кубче мая имат предвид такова за 1кг брашно. Ако е суха, това са 2 пакетчета по 7г на Йоткер примерно или собствената марка на Лидл, тях ги дават за по половин килограм. Или едно от 11г от Саф Инстант, на него си пише че е за кило брашно. Конкретната рецепта не съм я гледала и правила, та само толкова мога да помогна. Само с тези три марки имам опит, други съм вземала инцидентно и не помня от коя за колко е пакетчето, трябва да се види на него.
Не че не се продават и кубчета мая на които пише че са за 2кг и са пак толкова големи но явно са сравнително рядко срещани и като пишат в рецептите, имат предвид такова за 1кг.
Ако се колебая или не е дадена точно маята, предпочитам да сложа малко по-малко. Единственото което може да стане е да чакам по-дълго да втаса... стига да имам времето, това не е недостатък а напротив. Но ако маята е прекалено много, после се усеща и това не може да се поправи.
Виж целия пост
# 470
Благодаря за подробните разяснения, natka!
Много ми помогна!
Виж целия пост
# 471
Благодаря за препратката към първи пост.
Може някой да пожелае да сподели личния си опит за съотношението на едно кубче жива мая/суха по рецептата ,,, както и личен опит с планетарния си миксер при омесването на козуначено тесто.
Ама няма значение коя е рецептата
Цитат
Съотношението на жива и суха мая е 3 : 1
значи 42 г кубче жива мая делено на 3 е 14г (или 2 пакетчеат Йоткер (по 7г всяко), както писа Натка).  Отделно че на пакетчето суха мая обикновено пише за какво количество брашно е.
А за миксера, не е до желение, ами както казах е важно какво пише в упътването ти за твоя миксер, нали не може да го ползваш като моя ако са различни. Или кажи за кой кокнкретно мискер (модел) питаш тогава, та ако ползва някой същия...
Виж целия пост
# 472
Какво значение има на колко грама суха мая съответства "кубче" жива мая? По рецепта може и две кубчета да са, аз винаги гледам маята за колко грама брашно е.
Виж целия пост
# 473
Какво значение има на колко грама суха мая съответства "кубче" жива мая? По рецепта може и две кубчета да са, аз винаги гледам маята за колко грама брашно е.

Продават суха мая и в големи разфасовки - най-вероятно затова пита момичето - колко да си измери, ако рецептата е с жива мая.
Виж целия пост
# 474
Аз също купувам голям пакет от 0,5кг мая, пресипвам я в буркан от Нутела Simple Smile  и я слагам в отделението за зеленчуци на хладилника и като правя нещо си претеглям. Много е удобно и имам за повече от година. Маята е френска и струва около 8-9лв.
Виж целия пост
# 475
Аз също купувам голям пакет от 0,5кг мая, пресипвам я в буркан от Нутела Simple Smile  и я слагам в отделението за зеленчуци на хладилника и като правя нещо си претеглям. Много е удобно и имам за повече от година. Маята е френска и струва около 8-9лв.
Хм.. не съм срещала на количество мая, а бих искала да купя, ще ми е много удобно, а не да ми се моткат пакетчета безброй, това е добра идея, но смятах, че само в чужбина така се продава, ще погледна из суперите.
Виж целия пост
# 476
Здравейте,
Искам да попитам как мога да съхраня козунака по - дълго, тъй като ми се иска да ги приготвя в сряда или четвъртък. Има ли начин да останат меки до неделя - понеделник?
Виж целия пост
# 477

Продават суха мая и в големи разфасовки - най-вероятно затова пита момичето - колко да си измери, ако рецептата е с жива мая.

Все същото. Гледа колко е брашното в рецептата и преценява колко суха мая да сложи. На пликчето трябва да пише за какво количество брашно е. Че аз съм купувала кубчета жива мая и за 1 кг., и за 2 кг. (второто е по-разпространено). На Берьозка пакетчето суха мая е за 1 кг., а тук масово са за 1/2 кг. Затова писах да си гледа конкретната мая, с която разполага за какво количество брашно е.
Виж целия пост
# 478
Здравейте,
Искам да попитам как мога да съхраня козунака по - дълго, тъй като ми се иска да ги приготвя в сряда или четвъртък. Има ли начин да останат меки до неделя - понеделник?

при мен е мек поне седмица, не знам при вас как е. след изпичане съхранявам в найлонови пликове и винаги са ок дълго време.
Виж целия пост
# 479
Като говорим за голями разфасовки мая , мога да ви покажа за Англия - използвам тези
.
Разфасовката е 125гр. и инструкциите са 7гр. мая са 1 чаена лъжичка. Едната е по- силна от другата. Тази специално няма нужда от активиране, въпреки това аз го правя.
От време на време вземам от полските магазини прясна мая от по 100гр.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия