Козунаци 2021-ва

  • 58 679
  • 857
# 585
Според мен няма да се получи.
Виж целия пост
# 586
Ако използваш шоколадов кувертюр вместо шоколад, подобно на тази рецепта, ще се получи.
https://zelanka.blogspot.com/2019/04/blog-post58.html?fbclid=IwA … nmOwgEQ4:&m=1
Виж целия пост
# 587
И аз не мисля, че ще стане сполучливо, иначе по примера на d0ra - нещо сладко с шоколад, да. И не с онази конкретно рецепта, а с която и да е,  щото въпросната не е по-различна.
Виж целия пост
# 588
Споделям и моята рецепта, сглобена с годините, която работи винаги и е любима в нашето семейство Simple Smile
150мл. мляко
25г. прясна или 7г. суха мая
130гр.захар
10гр. теч.подсладител
3 яйца(1 белтък отделяме за намазване)
50гр. заквасена сметана
30гр.олио+40гр.масло за тестото и 30гр.масло за мазане на тестото(ако искаме козунака да е по-дълго мек)
1/2ч.л.сол
630гр. брашно за козунак(пресято)+ 10-20 ако трябва при месене, не го добавям в робота! Маслото и олиото втвърдяват тестото.
2с.л.ром

Затоплям леко млякото, добавям маята и 4с.л.брашно от общото количество, покривам и оставяме на топло за 30мин. на 20тата разбърквам хубаво сместа да втаса още веднъж.

Разбърквам яйцата, сметаната, захарта, солта и есенциите докато се разтвори захарта и прибавям към маята.

В робота слагам останалото брашно, включвам и добавям на тънка струйка останалите съставки, накрая добавям 2с.л.ром. Измесвам 2 пъти и оставям за 30 мин. добавям маслото с олиото на две измесвания на робота.

Изсипвам на набрашнен плот и измесвам до гладко тесто, оставям да втаса за 50мин.

Намазвам с олио плота и измесвам за минутка и връщам за още едно втасване 30-40-50мин да удвои обема.

Разделям тестото на 3 и всяка топка още на 3, разточвам на тънка кора намазвам хубаво с масло, ръся със стафиди, орехи, мак или друга плънка, навивам на тънко руло и плета на плитка.
Оставям да удвои обема.
Намазвам с белтък разреден с 2с.л. пр.мляко и ръся с ванилова захар. Пека в загрята фурна 170С, 35мин. Пръскам стените на фурната с вода 3 пъти първите 2 мин от печенето за хрупкава коричка.


С тази мая, всичко ми се получава перфектно.
Виж целия пост
# 589
Момичета, бърз въпрос, защото точно на финала съм без Манитоба. Някой по напред беше споменал за супер силното брашно на Мливо - с 16  гр. протеин. Пробвали ли сте го за козунак, как се държи? Дали няма да ми удължи прекалено много времето за втасване, и според вас - добре ли е да го смеся с 50%  софимел за баница, за да се надявам  на по-бързи резултати. По принцип взимам Манитоба от Ивис, но днес ме изненадаха неприятно  и съм в голяма чуденка, а довечера започвам със сладкия стартер ( ще меся с квас).
Виж целия пост
# 590
Г.Д., за втасването не знам, но за какво ти е толкова много белтък?!
 За мен повече от 14г белтък ("за баница" и "за пица" на СМ - по 13.2 и 13.4 са идеални) са безмислени.  С тях е достатъчно жилаво тестото и после конците, и мисля че повече на мен не би ми харесало.
Виж целия пост
# 591
Здравейте,
всяка година имам голямото желание да направя домашен козунак. Изпробвам рецепти, гледам клипове. Каква е тайната да е мек козунака? Тестото го замесвам меко. Не разбирам къде бъркам. 
Не съм голям специалист по козунаци,но хляб правя редовно и затова мисля,че не ти втасва добре тестото след омесване.

Момичета, бърз въпрос, защото точно на финала съм без Манитоба. Някой по напред беше споменал за супер силното брашно на Мливо - с 16  гр. протеин. Пробвали ли сте го за козунак, как се държи? Дали няма да ми удължи прекалено много времето за втасване, и според вас - добре ли е да го смеся с 50%  софимел за баница, за да се надявам  на по-бързи резултати. По принцип взимам Манитоба от Ивис, но днес ме изненадаха неприятно  и съм в голяма чуденка, а довечера започвам със сладкия стартер ( ще меся с квас).
Ако си от София(южни квартали) на Симеоновско шосе има магазин "Да хапнем",там има манитоба постояно.Но преди празника може и да е изкупено(най-добре да им звънеш)
Виж целия пост
# 592
Здравейте,
всяка година имам голямото желание да направя домашен козунак. Изпробвам рецепти, гледам клипове. Каква е тайната да е мек козунака? Тестото го замесвам меко. Не разбирам къде бъркам. 
Аз съм в същото положение, козунак ми става "клисав", а го месих много, втасва три пъти. Не знам къде греша...
Виж целия пост
# 593
Г.Д., за втасването не знам, но за какво ти е толкова много белтък?!
 За мен повече от 14г белтък ("за баница" и "за пица" на СМ - по 13.2 и 13.4 са идеални) са безмислени.  С тях е достатъчно жилаво тестото и после конците, и мисля че повече на мен не би ми харесало.

Манитоба с София мел за баница и вкарване в хладилника дали ще е жилаво?
За първи път ще пробвам с такава комбинация и се чудя.
Взех един планетарен миксер да месо вместо мен да видим той ли ще винове или брашното ако не стане.
Морена, ти ли беше сподели плънка за козунак или за руло?
Виж целия пост
# 594
Киселее само квасът със 100 % хидратация. Левито мадре няма кисела жилка никога. Нито хлябът, нито другите печива ми киселеят.
Определих се с продукцията за събота. Ще направя традиционен, фруктов, шарен асеновски козунак и кулич, разбира се. Като част от тестото ще е за кифли и може би един пирог, който много обичам, понякога го правя и с ябълки, захар и канела:
https://djemmasvetlana.blogspot.com/2013/08/blog-post_25.html?m=1


Виж целия пост
# 595
Джемма, благодаря! В момента се опитвам левито Мадре да опитомя, но у нас температурата е ниска и все още е слабичък - за 24ч едва успява да удвои.... Явно и тази година козунаците ще са с Мая, а по-нататък ще се пробвам с квас.

Миналата година пробвах за първи път само с високопротеиново брашно, но не се получи по-добър резултат, напротив - станаха доста тежки, липсваше ефирното усещане. Смес, която да дава около 12-12.5 протеин, пасва на моя вкус, постигам го със смесване на две брашна с различни нива на протеините.
Виж целия пост
# 596
Манитоба с София мел за баница и вкарване в хладилника дали ще е жилаво?
За първи път ще пробвам с такава комбинация и се чудя. ...
Морена, ти ли беше сподели плънка за козунак или за руло?
Не съм смесвала Манитоба, май Мачрето и Мики имат опит. 
Нещо не ми е козуначено, та май ще си карам просто с баничното брашно.
А плънка аз ползвам само какаова.
Виж целия пост
# 597
Миналата година пробвах за първи път само с високопротеиново брашно, но не се получи по-добър резултат, .....
Би ли написала кое за теб е високопротеиново брашно? Над 13%, над 16%? Щото така без да си написала числото на протеините ми е трудно да интерпретирам написаното от теб?
Виж целия пост
# 598
Миналата година пробвах за първи път само с високопротеиново брашно, но не се получи по-добър резултат, .....
Би ли написала кое за теб е високопротеиново брашно? Над 13%, над 16%? Щото така без да си написала числото на протеините ми е трудно да интерпретирам написаното от теб?
Е как,  казала е...
Цитат
... Смес, която да дава около 12-12.5 протеин, пасва на моя вкус..
.
Виж целия пост
# 599
Здравейте,
всяка година имам голямото желание да направя домашен козунак. Изпробвам рецепти, гледам клипове. Каква е тайната да е мек козунака? Тестото го замесвам меко. Не разбирам къде бъркам. 
Аз съм в същото положение, козунак ми става "клисав", а го месих много, втасва три пъти. Не знам къде греша...
Мога да ви препоръчам тази рецепта, написала съм я точно като за начинаещи с доста напътствия. Ако спазите всичко, няма как да не ви се получи мек и пухкав козунак с много конци.

Г.Д., за втасването не знам, но за какво ти е толкова много белтък?!
 За мен повече от 14г белтък ("за баница" и "за пица" на СМ - по 13.2 и 13.4 са идеални) са безмислени.  С тях е достатъчно жилаво тестото и после конците, и мисля че повече на мен не би ми харесало.

Манитоба с София мел за баница и вкарване в хладилника дали ще е жилаво?
За първи път ще пробвам с такава комбинация и се чудя.
Взех един планетарен миксер да месо вместо мен да видим той ли ще винове или брашното ако не стане.
Морена, ти ли беше сподели плънка за козунак или за руло?
Каква е идеята да смесваш манитоба с брашно за баница? Или едното или другото. Ако ще го държиш в хладилника или ще втасва дълго време е ок да е силно за да не превтаса тестото. Ако няма да втасва много дълго смесваш едно от двете брашна с обикновено тип 500 или тип 00 за пица примерно. Напълно достатъчно е.
Любимата ми плънка за козуначено руло е румънската.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия