НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени I

  • 46 610
  • 468
# 270
З......... Преди това съм работила на граждански договори, които са за по 5 работни дни в месеца и доколкото разбрах няма да ми ги признаят. ..........
.. ами не е така .. има си ред за признаване на този стаж ..  Wink
Виж целия пост
# 271
Благодаря ви много Zina St и Incandescent за бързите отговори!
Виж целия пост
# 272
Здравейте мами, четох четох и никъде на намерих колко става всъщност майчинството, пак ли си остава 160 лева?????
Виж целия пост
# 273
и някъде срешнах за защита на майките до 6 години. В предишния кодекст пишеше че до 3 години на дететно си защитена от съкращтния. Има ли промяна в това???
Виж целия пост
# 274
Здравейте мами, четох четох и никъде на намерих колко става всъщност майчинството, пак ли си остава 160 лева?????

Още не е излезнал Бюджетът за фонд ДОО за 2007 г. - там ще пише Peace

и някъде срешнах за защита на майките до 6 години. В предишния кодекст пишеше че до 3 години на дететно си защитена от съкращтния. Има ли промяна в това???

Ето и закрилата при уволнение от КТ:

"Чл. 332. (Отм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г.).
Закрила при уволнение
Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., в сила от 17.12.1999 г., бр. 25 от 2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5 и 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:

1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст или съпруга на лице, което отбива редовната си военна служба;


2. трудоустроен работник или служител;


3. работник или служител, боледуващ от болест, определена в наредба на министъра на здравеопазването;


4. работник или служител, който е започнал ползуването на разрешения му отпуск;


5. (нова - ДВ, бр. 48 от 2006 г.) работник или служител, който е избран за представител на работниците и служителите по реда на чл. 7, ал. 2 и чл. 7а , за времето, докато има такова качество;


6. (нова - ДВ, бр. 57 от 2006 г.) работник или служител, който е член на специален орган за преговори, на европейски работнически съвет или на представителен орган в европейско търговско или кооперативно дружество, за времето, докато изпълнява функциите си.


(2) В случаите по т. 2 и 3 на предходната алинея преди уволнението се взема мнението и на трудово-експертната лекарска комисия.


(3) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., в сила от 17.12.1999 г., бр. 25 от 2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5 и 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни работник или служител, който е член на синдикално ръководство в предприятието, на териториален, отраслов или национален ръководен изборен синдикален орган, през времето, докато заема съответната синдикална длъжност и до 6 месеца след освобождаването му, само с предварителното съгласие на синдикален орган, определен с решение на централното ръководство на съответната синдикална организация.


(4) Когато това е предвидено в колективния трудов договор, работодателят може да уволни работник или служител поради съкращаване на щата или при намаляване на обема на работата след предварителното съгласие на съответния синдикален орган в предприятието.


(5) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8, 9 и 12 , както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6 . В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.


(6) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., предишна ал. 5, бр. 52 от 2004 г.) Работничка или служителка, която ползва отпуск за бременност и раждане, може да бъде уволнена само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1 .


(7) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., предишна ал. 6, бр. 52 от 2004 г.) Закрилата по този член се отнася към момента на връчването на заповедта за уволнение."
Виж целия пост
# 275
Здравейте мами!
Аз също съм от майките в "заварено положение" и живо ме интересува този проблем. Не мога да се примиря с факта,че за нас не важат промените в закона само защото сме родили малко по-рано. Съгласна съм с вас, че трябва да се направи нещо и съм готова да помогна с каквото мога. За съжаление нямаме много време и трябва да се действа бързо. Госпожа социалния министър настоява увеличение на всички пенсии от 01.01.2007,а не от юни или юли както е решено, а дали ще бъде благосклонна и към майките в "заварено положение" newsm78
Виж целия пост
# 276
Привет на всички!!!
Извинявам се ако проблема е бил обсъждан. В момента ме осигуряват на 200лв заплата. Аз съм в 12г.с. Говорих с счетоводството да ме осигуряват на по голяма заплата от там ми отговориха че може ако аз си доплащам осигурвките и че за 500лв заплата трябва да ми одържат около 180-190 лв здравни осигуровки и за данък общ доход Също ми казаха че тези осигуровки трябвало да ми ги одържат минимум 6месеца за да мога после да взимам 90% от заплатата т.е. 450лв. Моля някой да ми обесни че направо съм в шах( др приятелка ми каза че са нужни само 3месеца да се осигурявам на по голяма заплата ) май стана доста дълго Embarassed
Виж целия пост
# 277
Благодаря ви много за пореден път ми помогнахте   love001
Виж целия пост
# 278
Привет на всички!!!
Извинявам се ако проблема е бил обсъждан. В момента ме осигуряват на 200лв заплата. Аз съм в 12г.с. Говорих с счетоводството да ме осигуряват на по голяма заплата от там ми отговориха че може ако аз си доплащам осигурвките и че за 500лв заплата трябва да ми одържат около 180-190 лв здравни осигуровки и за данък общ доход Също ми казаха че тези осигуровки трябвало да ми ги одържат минимум 6месеца за да мога после да взимам 90% от заплатата т.е. 450лв. Моля някой да ми обесни че направо съм в шах( др приятелка ми каза че са нужни само 3месеца да се осигурявам на по голяма заплата ) май стана доста дълго Embarassed

Взема се периодът от 6 месеца, предхождащи месецът в който ще излезеш в болнични. Дали ще се осигуряваш 6 месеца на 500 лв, или 3 месеца по 1000 обезщетението е приблизително еднакво. Общите осигуровки за към 36%, като личните са към 12-13% Peace
Виж целия пост
# 279
Моля и на мен да ми помогнете.В момента ме осигуряват на минималната заплата-160 лв.Колко месеца стаж трябва да имам,за да вземам 90 процента от заплатата ,на коят асъм осигурявана.И ако имам 3 месеца осигуровки на 160 лв и после още 3 месеца осигуровки на 250 лв примерно ,какъв ше бъде размерът на майчинството??
Виж целия пост
# 280
Благодаря на всички за бързият отговор  Simple Smile

little^cuttie : Доколкото разбрах(само да не те объркам) като излезеш в майчинство ще всимаш 90% от средната ти брутна заплата през последните 6 месеца. В твоят случай излиза приблизиталено около 228лв на месец (само да не греша) Embarassed
Виж целия пост
# 281
Моля и на мен да ми помогнете.В момента ме осигуряват на минималната заплата-160 лв.Колко месеца стаж трябва да имам,за да вземам 90 процента от заплатата ,на коят асъм осигурявана.И ако имам 3 месеца осигуровки на 160 лв и после още 3 месеца осигуровки на 250 лв примерно ,какъв ше бъде размерът на майчинството??

Най-общо: Взема се доходът за предходните 6 месеца, ПРЕДХОЖДАЩИ месецът в който ще излезеш в болнични и цялата сума се разделя на брой работни дни за период . От така получената сума ти имаш право на 90% от нея за всеки работен ден на месеца, в който ти ще си в отпуск поради бременност и раждане. Сумата от 160 лв /МРЗ за 2006/ ти е гарантирана. От така показаният доход 3 месеца по 160 и 3 мезеца по 250 лв, средното е 200 лв, което значи, че ще вземаш към 180 лв. Моят съвет е ако можеш да се осигуряваш на по-висока сума, ако можеш  разбира се, но със сигурност след това ще ти се върне Peace Трябват 6 месеца осигурителен стаж, за да имаш право на да получиш обезщетението Peace
Виж целия пост
# 282
Във връзка с това имам друг въпрос:
В момента съм на трудов договор и ме осигуряват на 160 лв. Ако освен него имам и граждански договор с друга фирма и там ме осигуряват на повече пари, да речем 300 лв., колко майчински ще получавам? Осигуровките по гражданския договор ще ощетят ли другия работодател?
Виж целия пост
# 283
ЗДРАВЕЙТЕ, ИМАМ ЕДИН ВЪПРОС И СЕ НАДЯВАМ ДА МИ ОТГОВОРИТЕ ,МНОГО СЕ ИЗВИНЯВАМ АКО СЪМ ОБЪРКАЛА ФОРУМА. БРЕМЕННА СЪМ В 9 МЕСЕЦ~ТЕРМИНА МИ Е НА 19 НОЕМВРИ~РАЗБРАХ ЧЕ ФИРМАТА КОЯТО РАБОТЯ Е В ПЕРИОД НА ЛИКВИДАЦИЯ И ДО ЕДИН МЕСЕЦ ЩЕ СЕ ЛИКВИДИРА. ЗНАМ ЧЕ ЗАКОНА В ТАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ ЗАЩИТАВА БРЕМЕНИТЕ, ВЪПРОСА МИ Е АКО СЕ ЛИКВИДИРА КОЛКО МАЙЧИНСТВО ЩЕ ВЗИМАМ ПРЕЗ ВЪПРОСНИТЕ 9 МЕСЕЦА /ИМАМ ПРЕДВИД БОЛНИЧНИТЕ/ И РАЗБИРА СЕ ИМАМ ЛИ ПРАВО НА НЯКАКВО ОБЕЩЕТЕНИЕ
Виж целия пост
# 284
Във връзка с това имам друг въпрос:
В момента съм на трудов договор и ме осигуряват на 160 лв. Ако освен него имам и граждански договор с друга фирма и там ме осигуряват на повече пари, да речем 300 лв., колко майчински ще получавам? Осигуровките по гражданския договор ще ощетят ли другия работодател?
.. това го питаш за 3-ти път .. отговора все още е същия  Tired
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия