Ако подрастващите деца изключат телевизора или компютъра, за да седнат да се хранят заедно със семейството си, тe в бъдеще по-рядко ще страдат от хранителни разстройства.

Поне до такива изводи са стигнали експертите.



Изследователи от Университета в Илинойс, начело с професор Барбара Физе, са събрали научни доказателства за ползата от семейните обеди и вечери. Храненето на цялото семейство заедно е полезно, защото намалява опасността от развитие на такива разстройства на храненето като булимия или анорексия. Освен това, когато подрастващите се хранят заедно с родителите, те рядко пропускат хранене и по-рядко се опитват да се отърват от излишните килограми с помощта на пушенето.



"Съществува устойчиво мнение за това, че децата твърде често не желаят да стоят близо до възрастните и да участват в семейните обеди, защото са твърде заети. - казва професор Физе. - Естествено, родителите едва ли успяват да съберат на обяд цялото семейство всеки ден, но ако това се случва поне три пъти в седмицата, съществено ще се отрази на здравето на подрастващите им деца."



Професор Физе и нейните колеги са анализирали данните от 17 изследвания, отнасящи се до режима на прием на храна. Те обхващат повече от 200 хиляди деца и подрастващи. Оказало се, че тези от тях, които се хранят поне 5 пъти в седмицата с родителите си, впоследствие страдат с 35% по-малко от разстройства на храненето.



Характерно за хранителните разстройства е предизвикването на повръщане веднага след приема на храна, увлечението по диетични таблетки и слабителни средства, пропускането на определени ястия, малките порции и пушенето с цел отслабване.



Даже три общи хранения с родителите седмично могат да помогнат на подрастващите. Опасността да се разболеят от булимия или анорексия в този случай се снижава с 12%, както и опасността от затлъстяване. Освен това, такива подрастващи употребяват 24% по-често здравословна храна, според списание Pediatrics.
Виж целия пост