ФМИ-Ще се справи ли един човек от езикова гимназия?

  • 2 554
  • 14
Здравейте,
Не съм сигурна къде да кандидатствам, колебая се за някоя специалност във ФМИ-СУ (Софтуерно инженерство, Компютърни науки, Информационни системи) . На ДЗИ по математика изкарах 6.00 и балът ми става 21. Гледайки минималните балове от миналите години, предполагам, че ще ме приемат, но не съм сигурна дали ще мога да се справя с предстоящата математика. Завършила съм езикова гимназия и съм учила единствено математика първо равнище (с която нямах особени затруднения). По принцип съм упорита и готова да дам всичко от себе си, за да науча нещо, но все пак ще съм много благодарна, ако някой учещ/учил там сподели своите впечатления или ми даде каквато и да е информация. Много трудно ли се взимат изпитите? Цялото лято ми е свободно и ще седна да уча, каквото е нужно (математика второ равнище например?). Крайният срок за кандидатстване е до 30.06.😅
Виж целия пост
# 1
Завърших провинциална математическа гимназия с пълно отличие и признавам, че ми бяха доста трудни математиките във ФМИ, КН. Повечето ми колеги, завършили СМГ и НПМГ, бяха учили нещата, които взимахме в първи курс още последната година в гимназията. Но ние - съвсем не.

Отвори учебния план на специалностите и виж какви предмети ще изучаваш. Почти без изключение всеки предмет има две части - практическа и теоретична. Теоретичната изисква да разписваш доказателства на разни теореми, а материята е доста абстрактна. Понякога разбираш връзката с практическата част/задачите, понякога - не.

Гледам сега учебния план за КН, не се е променил особено в последните десетина години. Още първия семестър на първи курс имаш 3 математики и 1 програмиране, втория - 3 математики, 1 програмиране, 1 английски (и не е много по-различно за СИ и ИИ) После са по-малко, но пак има през годините. Плюс от някакъв момент нататък трябва да се взимат избираеми предмети, за да можеш да събереш кредити. Избираемите трябва да са по определен брой от всяка категория и мисля имаше поне още една математика, която задължително трябва да вземеш, без значение коя година.

Не че искам да те отказвам, по принцип няма невъзможни неща. Но каква е мотивацията ти да искаш да запишеш нещо подобно? Интересно ли ти е? Занимавали ли сте се с програмиране в училище? Има шанс да ти дойде доста нанагорно. Моите впечатления за обучението там са, че дават солидна основа, макар и някои неща да са ужасно остарели. Но езикът е академичен и не е така смляно наготово, както е в гимназията.
Виж целия пост
# 2
Може да вземеш учебниците по математика на математическите гимназии и да ги прегледаш през лятото. Отделно ако има предмети,  които много те затрудняват може да вземеш и някой частен урок от студент от по-горните курсове. Не е болка за умиране. Важното е да учиш това което ти харесва и искаш. 
Виж целия пост
# 3
Най-лесната от трите посочени специалности е Софтуерно инженерство, а най-трудната - Компютърни науки. Не е невъзможно човек от езикова гимназия да се справи, но ще ти е необходима допълнителна подготовка, поне в началото - още повече ако не си се занимавала усилено с математика или програмиране под каквато и да е форма.
Опитай се да потърсиш материали по специалностите, които си си набелязала, прецени за себе си колко навътре си с нещата и колко допълнителни знания ще трябва да надградиш.
Виж целия пост
# 4
ще ти бъде много трудно, защото с ниво 1 няма да знаеш базови неща по математика и в сравнение с колегите от математически гимназии, няма да разбираш и за какво се говори даже понякога. Не е като да отидеш да учиш филология и да бъдеш първенец, защото ще повтаряш, това, което си учила в езиковата и да си в свои води.
Но пък не е и невъзможно. Има оценки от 2 до 6, остави шестиците за математическите гимназии, по-ниските оценки са за теб, ще те сравняват с тях, а те са изучили и материала от 1 курс студент даже. Е, по психология или английски, да кажем ще знаеш повече от тях.
Хората с езикови гимназии също имат място във ФМИ, защото като цяло имат висок коеф.на интелигентност и като допълним и желанието ти да учиш през лятото,  може пък да се справиш  и да станеш добър ИТ специалист с предимство пред колегите си, че знаеш добре английски ( другите езици имат по-малка стойност в бъдещата ти професия, но пак евентуално можеш да ги използваш) В много международни ИТ фирми се обслужват клиенти с различни езици.
Софт. инженерство ми звучи по-страшно от Комп. науки.  В ИТ има много различни позиции, на които можеш да работиш според интересите си. Не мисли, че само инженер или програмист, има с повече абстракции, но има и много приятни за жена. А можеш и да наблегнеш на комуникацията с клиенти, като там ти е силата. Може да станеш мениджър, ако силата ти е да ръководиш.
Виж целия пост
# 5
В подобно полжение съм, макар че за специалност Математика. Първите семестри са подобни обаче. Аз лично се подготвям с Calculus I на Tom Apostol. Предполагам че знаеш английски, следователно може да намериш добри материали. В b-ok.cc, или zlibrary има сумати книги и учебници за безплатно сваляне. Аз преди това знаех малко ДиС (Calculus) от MIT OCW. Там се преподава доста по-интуитивно и приложно. Във ФМИ от друга страна, ако погледнеш записки ще забележиш, например, че границата е дадена чрез делта-епсилон определение. Демек доста по-тежко. Потърси книгата, която споменах горе, има въведение накрая и към линейната алгебра, има и глава за комплексни числа. Комбинира приложимост и "строгост" доста добре. Ще научиш отначало и малко теория на множествата и как да доказваш с индукция, които са напълно задължителни. Ползвай няколко ресурса. Ако ти е труден Apostol, почни с курсът "Single-Variable Calculus" на MIT OCW или в edx. Също така научи съвсем малко логика, квантори(quantifiers), противоречие, контрапоситивност, директно доказателство, modus poenens и т.н. Има една безплатна книга "Book Of Proof". Алтернативно "Introduction to mathematical thinking" от Stanford в Coursera.  Щом искаш софтуерни специалностти, бих предложил да научиш и малко програмиране. Аз почнах с python преди известно време, лесно се учи и ще разбереш основите. Ресурси бол.
Виж целия пост
# 6
Аз съм възпитаник на ТУ, в не-компютърна специалност, но все пак математиката беше една и съща за всички до 2ра включително. Имах две колежки от Английската и щяха да се разреват още на първата лекция по Математика 1. Изкараха ли ги - изкараха ги. Не е невъзможно, но ще трябва да отделиш много повече време, от колкото би ти се искало.
Виж целия пост
# 7
Здравей, не знам дали тук пишещите са минали през ФМИ, вероятно информацията им е по-нова от моята. Аз завърших ФМИ, но преди доста години. От езиковата гимназия с профил френски - в специалност Математика като първо желание. В училище имах ЗИП математика последната година, тогава нямаше по-специални профили. Колегите ми във ФМИ бяха предимно от математически гимназии. Наистина бяха учили малко повече анализ в гимназията, но предимството им свърши точно след първата седмица. Оттам нататък бяхме така да се каже с равен старт. Беше ми трудно, наистина, но на тях също, на изпитите те имаха целия спектър оценки, аз първата година взех с петици всички изпити(беше ме яд, че не са шестици Simple Smile ). По-нататък имах и по-високи и по-ниски оценки, финално общият ми успех от следването е 5,06, а от дипломната работа - 6(тогава ставахме направо магистри). Просто това са мъчни науки, но не си мисли, че математическата гимназия е подготвила някакви полубогове - материалът ще е нов и за тях. Ако ходиш на лекциите и упражненията, внимаваш и учиш, скоро ще видиш предимството си пред тези, които предимно се размотават и купонясват, от каквато ще гимназия да са.
Виж целия пост
# 8
Не съм съгласна, че СИ е най-лесната специалност и по-скоро бих погледнала към ИС. КН е най-трудна и според мен си заслужава най-много ако искаш да ставаш дев. В КН има повече писане на код, в СИ голяма част от предметите са ориентирани към изучаване на процеса. Нито една не е лесна, в първите години има много математика, на някои предмети се е случвало да късат 80% от хората.  Ако тази област ти е интересна и някои от математиките като дискретна също ще са ти интересни и ще ги вземеш по-лесно.
Отговорът на въпроса ти според мен е да. Особено ако се напънеш повече в началото с математиките. Самата диплома, обаче, не трябва да е самоцел. Образованието ще ти даде основа, която курсовете като тези на Наков, няма да ти дадат, но ти ще трябва да се развиваш и самостоятелно в къщи (в случай, че още не го правиш), освен това се предполага, че всички започват да работят преди да завършат.
Виж целия пост
# 9
Познавам човек от ЕГ, който с изпит е влязъл в МЕИ и е завършил инженерна специалност.
Ако все пак се тревожиш, те съветвам да се свържеш много спешно с учителя си по математика от гимназията и да поговорите - ама искрено и честно - дали мисли, че имаш капацитета.
Да дам и себе си за пример - майка ми цял 9ти клас ми говореше за инженерната специалност архитектура, в 10ти рязко смени на по-лаладжийски ориентираното право. По-късно разбрах, че се е консултирала с математичката бива ли ме и дали последната е съгласна да ме подготвя за бъдещия кандидат-студентски изпит по математика (нашият набор не беше с матури) - математичката е казала нещо в духа, че шестици в непрофилирана подготовка по математика мога да изкарам без особен зор, но в никакъв случай не съм математик и по-добре да не се натискам за инженерни специалности, защото няма да издаяня дори КСК, камо ли да вляза и да се мъча с математиките.
И право не влязох, но това е за тема мързел.
Виж целия пост
# 10
Мъжът ми е завършил Информатика и в момента е доста високолетящ програмист(гимназията му не е математическа). От втори курс нагоре е работил заедно със следването(като програмист). Било му е много трудно, но е успял. За кандидатстудентския изпит се е подготвял сам с помощта на един сборник, докато е карал казарма. Ако някога е разчитал на мнението на учителя си по математика от гимназията за себе си, сигурно е трябвало да стане стругар Simple Smile. Не винаги компетентни хора учат нас или децата ни. Имаш 6.00 на матурата, значи нямаш нито една грешка в поредица от 28 задачи, а това е страхотно. Огромната част от справянето е в ръцете ни, а разликите между гимназиите не са чак толкова големи. Вземи и опитай.
Виж целия пост
# 11
Абсолютно Е възможно да се справиш. Дори да не знаеш много от нещата, те се учат. Важно е да имаш правилната нагласа и правилното мислене. А влезеш ли и видиш ли, че не е "твоето нещо" винаги можеш да се прехвърлиш в друга специалност.  Но според мен определено си заслужава да опиташ. Ако ти е трудно, не пречи да вземеш и допълнителни уроци,. Да - математиката във ФМИ няма нищо общо с тази от езиковите гимназии, но основата е същата. А математиката НЕ е страшна, напротив.

Освен това, колкото и да е странно - има много общо с езиците.  Повечето хора не забелязват, но в езиците има доста логика, която помага и в точните науки. Казвам го като човек завършил езикова гимназия и после филология, но сега работя на техническа позиция в ИТ сферата. Не станах програмист - опитах програмиране, но не ми е интересно. Всички в социалното ми обкръжение обаче са програмисти, минавала съм учебниците заедно с тях. А някои от приятелите ми са завършили езикови гимназии, но са МНОГО добри специалисти в момента.

Просто се подготви за много,  много учене. Имай предвид, че технологиите се развиват постоянно и там буквално се учи всеки един ден, дори и след като завършиш.
Виж целия пост
# 12
На мен ми стана интересно - филолог на техническа ИТ позиция? Може ли малко инфо за позицията? Аз също съм пробвала с програмиране, но ми е безинтересно.
Виж целия пост
# 13
На мен ми стана интересно - филолог на техническа ИТ позиция? Може ли малко инфо за позицията? Аз също съм пробвала с програмиране, но ми е безинтересно.

Не е толкова странно, аз още от гимназията се занимавах с оправяне на компютри - смяна на хардуерни части, инсталиране на софтуер, ОС, писане на елементарен код. Бяха ме приели даже Информационни технологии в Библиотекарския, но тогава беше още полувисш институт и затова предпочетох филологията (още ме е леко яд, голяма глупост е филологията за мен - и като начин на преподаване, и като знания, които се получават, и като реализация, но пък в крайна сметка си се върнах на ИТ). За съжаление, по мое време, училищата с изучаване на математика и някакво програмиране бяха сигурно 5-6, а и нямаше и толкова развит ИТ сектор (смятайте, че се изучаваше Паскал, а в училище по Информационни технологии учехме DOS и Win 3.11...)

След това започнах като преводач на софтуер, което си ми беше по специалността, после вече смених с друго, вкл. и като QA съм се подвизавала. В момента съчетавам няколко позиции, ако искаш драсни на лично и ще ти разкажа.
Виж целия пост
# 14
Познавам човек от ЕГ, който с изпит е влязъл в МЕИ и е завършил инженерна специалност.
Ако все пак се тревожиш, те съветвам да се свържеш много спешно с учителя си по математика от гимназията и да поговорите - ама искрено и честно - дали мисли, че имаш капацитета.
Да дам и себе си за пример - майка ми цял 9ти клас ми говореше за инженерната специалност архитектура, в 10ти рязко смени на по-лаладжийски ориентираното право. По-късно разбрах, че се е консултирала с математичката бива ли ме и дали последната е съгласна да ме подготвя за бъдещия кандидат-студентски изпит по математика (нашият набор не беше с матури) - математичката е казала нещо в духа, че шестици в непрофилирана подготовка по математика мога да изкарам без особен зор, но в никакъв случай не съм математик и по-добре да не се натискам за инженерни специалности, защото няма да издаяня дори КСК, камо ли да вляза и да се мъча с математиките.
И право не влязох, но това е за тема мързел.

Отидете при учителя си и му лептнете един шамар тогава (ако сте искали да учите математика все пак). Всеки може да научи математика стига да е упорит. Вярно е, че някои по- лесно схващат от други, но с достатъчно усилия всеки би се справил. А и в момента, в който се развие математическата мисъл (което става с разрешаването на математически проблеми) става по- лесно. Както Вие казахте, въпрос на мързел и на интерес.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия