COVID-19 (COrona VIrus Disease-2019) Тема - 8

  • 1 013 831
  • 22 549
# 735
Протест „За правото на личен избор дали да се ваксинираш“ в София https://bnr.bg/post/101501744/protest-za-pravoto-na-lichen-izbor … ksinirash-v-sofia
Някой знае ли за какво ще протестира?
В България го има правото на личен избор, няма някакви ограничения и това е ясно от броя ваксинирали се. Протестираме за нещо, което дори не е въведено.
Предполагам там ще се и вика и долу маските и ограниченията.
Виж целия пост
# 736
Пак в Народното събрание. В момента присъстват всички посланици на чужди държави и всички посланици са с маски. Посланиците гледат как останалите са без маски и сигурно се чудят защо те са с маски а останалите хора в залата са без маски.
Виж целия пост
# 737
Отделно от всичко това, каква е утехата, че можеш да осъдиш фармацевтична компания за нанесени вреди? Ще те компенсира с крепко здраве ли? Това просто не е аргумент, а оправдание.
Най-малкото ще знаеш, че някой е отговорен за вредите и кой е той. В допълнение могат да бъдат заставени да платят компенсации или последващо скъпо лечение, налагащо се заради продукта им. И най-накрая, други хора могат да бъдат предупредени да имат едно наум.
Ако ще разсъждаваме каква е утехата, да спрем тогава да искаме отговорност от всички и да я караме, както дойде и каквото стане.
Виж целия пост
# 738
Не можем да вадим никакви поуки.
Миналата година протестите допринесоха за ускоряването на кризата. Защо да няма и сега протест (срещу нищото), когато статистиката дава първи сигнали за нова вълна с по-вирулентен вариант.

Не мога да преценя кое е по-обезсърчаващо: несвършващите мутации или емпиричните познания за начина на мислене и реагиране на голама част от обществото -  в политически аспект и спрямо вируса.
Виж целия пост
# 739
Сомбра, понеже никой не ми отговори, а ти няколко пъти повтаряш, че няма кой да е отговорен, да се обърна лично към теб. Защо смяташ, че отговорността при ковид ваксината е различна от тази при останалите ваксини и лекарствени средства? Защо да не можеш да търсиш отговорност? Къде си го чела, не питам за заяждане, а наистина не знам, аз на такова нещо не помня да съм попадала.
Виж целия пост
# 740
Сомбра, понеже никой не ми отговори, а ти няколко пъти повтаряш, че няма кой да е отговорен, да се обърна лично към теб. Защо смяташ, че отговорността при ковид ваксината е различна от тази при останалите ваксини и лекарствени средства? Защо да не можеш да търсиш отговорност? Къде си го чела, не питам за заяждане, а наистина не знам, аз на такова нещо не помня да съм попадала.
Върни се и прочети понеже са отпуснати по различен начин затова и не носят никаква отговорност.
Виж целия пост
# 741
Бърди, дори в бг закона за лекарствата мисля, беше, има член, който казва, че при епидемии и други извънредни ситуации могат да се прилагат нови и експериментални препарати и притежателят на разрешението за пускане на пазара не носи отговорност.
Отделно миналата година покрай работата си се сблъсках с германското законодателство - специален закон за ковид и епидемията от него.  В закона изрично се казва, че производителите на лекарства и ваксини за ковид, както и лекарите, няма да носят отговорност за евентуалните последствия.

За Европа - https://www.dnevnik.bg/sviat/2021/03/02/4181208_es_moje_speshno_ … no_otgovornostta/

https://debati.bg/proizvoditel-na-vaksina-sreshtu-koronavirus-se … tranichni-efekti/

Други хора тук дадоха линкове за производители, които са защитени от съдебни дела. Срещу Астра никой не предприе нищо при случая с тромбите.
За мен всичко това означава, че никой не поема отговорност, а хората биват даже и задължавани да се ваксинират въпреки това. Аз не помня това да се е случвало досега.
Виж целия пост
# 742
Къде да го прочета, Заки, от вчера питам точно това. Точно това искам да прочета, насочи ме, моля те, къде да намеря нещо по темата.

Редактирам се, Сомбра ми е дала линкове, благодаря, сега ще чета.
Виж целия пост
# 743
Опитност за търсене на отговорност на ниво "Ерин Брокович". Дали уповаващите се на юридическата отговорност са влизали в съдебна зала? Имат ли идея от процеса на доказване, установяването на причинност между вредите и заявената причина, безбройните експертизи, за които най-компетентни се оказват лица, свързани с тези, които биват съдени? Имат ли финансовата възможност да понесат такъв процес или ще разпродадат имуществото на родители и деди? Нека се върнем в реалността и да спорим за вероятни възможности.
Виж целия пост
# 744
В тези линкове пише само, че не Астра, а правителствата ще са отговорни за проблемите от ваксините. Тоест, няма липса на отговорност. Аз поне така го чета.
Не мисля, че има вариант, при който никой да не носи отговорност, това не са средните векове.
Виж целия пост
# 745
Как е положението с Ковида в Испания?
Дали е започнало да избухва и там като във Франция, или още не?
Виж целия пост
# 746
Доколкото разбирам, правителствата носят отговорност за снабдяването с ваксини, вече за действието им - не.
ЕК каза само, че Унгария сама ще си носи отговорността, защото е взела руската ваксина.

И още информация:
https://www.dnes.bg/koronavirus/2021/01/29/kakvi-taini-kriiat-pr … -vaksinite.478269
Виж целия пост
# 747
Как е положението с Ковида в Испания?
Дали е започнало да избухва и там като във Франция, или още не?

Там избухна с пълна сила вече, докато във Франция още набира скорост.
Виж целия пост
# 748
Намерих тази интересна статия по повод носенето на отговорност: https://www.mediapool.bg/informiranoto-saglasie-ne-svalya-tsyala … e-news315760.html
Виждам и параграфа, който, според мен, касае това, което притеснява Сомбра и останалите:
Отговорност при очаквана и неочаквана странична реакция
Информацията по темата с отговрността като цяло е много оскъдна, защото споразуменията между фармацевтичните фирми и ЕК са конфиденциални и по тази причина не можем да знаем със сигурност и можем само да спекулираме какво точно са се договорили, коментира Шаркова.
Виж целия пост
# 749
Сомбра, понеже никой не ми отговори, а ти няколко пъти повтаряш, че няма кой да е отговорен, да се обърна лично към теб. Защо смяташ, че отговорността при ковид ваксината е различна от тази при останалите ваксини и лекарствени средства? Защо да не можеш да търсиш отговорност? Къде си го чела, не питам за заяждане, а наистина не знам, аз на такова нещо не помня да съм попадала.

Напротив много хора отговориха, включително и Лейка по-назад, че не е по-различно от това, което е и при другите ваксини. Но явно за тях не е проблем според уверенията на някои хора, но за ковид специално се оказа, че е голям проблем, защото един доцент така разправя непрекъснато по всички медии и те му вярват безрезервно, дори т.н. информирано съгласие не са си направили труда да прочетат, но иначе цитират какво пише в него. А ето какво точно пише в него:

Заявявам че:
1.   съм запознат с ползите от ваксината срещу COVID-19 …………………………… (вписва се търговското име на ваксината), рисковете от заболяването и неговите усложнения; показанията, начина на приложение, противопоказанията, взаимодействието с други лекарствени продукти и очакваните нежелани лекарствени реакции на прилагания биопродукт;
2.   уведомен съм, че при възникване на нежелани реакции след ваксинация следва да съобщя за появата им по всяко време на медицински специалисти или на Изпълнителната агенция по лекарствата чрез попълване на електронен формуляр за съобщаване на нежелани лекарствени реакции от немедицински лица, достъпен на следния линк: https://www.bda.bg/bg/формуляр-за-съобщаване-на-нежелани-лекарствени-реакции-от-немедицински-лица.
3.   съм съгласен да ми бъде/да бъде (ненужното се зачертава) приложена ваксина срещу COVID-19 ………… (вписва се търговското име на ваксината).
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия