Образователен Говорилник - 18-та тема на скучаещия офисен планктон, броящ стотните на седмокласника

  • 28 785
  • 788
Заповядайте в новата тема - снимката е по молба на Олив Simple Smile

Скрит текст:
Не мога да копирам линковете към старите теми, но на първа страница на предишната тема можете да ги откриете:

https://www.bg-mamma.com/?topic=1335428

Копирам мнението а Езхко от предната тема за коментар Simple Smile

Дефинирай “офисен планктон” и връзката с маратона за точките, плс.
офис планктон
Типичен офис-работник, който обикновено има определени задачи, без да се надява да получи значимо повишение или да постигне нещо значително в своята област.

Маратонът за точките изгражда навик да се съсредоточаваш върху перфектното изпълнение на зададените задачи , а не върху това, кои са приоритетните/важните (за индивида) задачи. Както е необходимо за офис-планктона.

Аз започвам с мой коментар върху първата част:

"Типичен офис-работник, който обикновено има определени задачи, без да се надява да получи значимо повишение или да постигне нещо значително в своята област." Това обикновено е човек, който по никакъв начин не се старае и по-скоро е в катагерията "скатавка". Тотално несъвместим ми е с профила на изкарващия близо 100 т. на НВО по МАТ.
Виж целия пост
# 1
Благодаря, Аш, добро заглавие и добра снимка!
Виж целия пост
# 2
Мерси за новата тема!
Виж целия пост
# 3
Страшна снимка😀
Виж целия пост
# 4
Благодаря за темата!
Много е сладко бебето! Откакто имам тийн, се умилявам от малки пухкави бебета Joy

Аш, не ви трябват сборници отсега.
Слагам в скрит текст, за да не развалям хубавата тема за лагерите Simple Smile
 
Скрит текст:
Навремето в отчетната все споделяха някакви книжки за лятото. Купих 1-2 и така оставаха неотворени. Освен два пъти на мат.лагери не сме правили нищо образователно. Езиковите лагери ми се струват съвсем излишни за деца от училището. Е, ако са с повече фън или общуване чрез игри, стават.
За НВО чак лятото след 6ти клас си мисля, че е добре да се помещава малко. Някои бяха споделяли, че са ходили на предварителни курсове по литература. Не знам дали е имало ефект. Не мога да преценя дали само на моето дете литературата му се струваше много.
А за АК съм убедена, че е хубаво да се ходи по състезания, но с мярка, за да не прегрее, или да се решават подобни задачи. Остава начинът на мислене и всъщност доста помага.
За есето не знам дали съм права, но мисля, че няма никакъв смисъл нито от много писане, нито от уроци. Есето на изпита не е творческа задача. Важно е точ в точ с отговориш на въпросите и да пишеш без грешки. А си тръгнал към дълго развиване на собствени идеи и твърде много философстване, а си излязъл от чеклистата на въпросите и няма да ти дадат точки. Това го научих от форума и беше много полезно. Преди това писа две есета н апробни, от които не можахме да разберем какъв е проблемът да има по 6т. Едното беше по тема, която беше позната и интересна. Според мен беше добре развита. Чак после прочетох съветите  тук и разбрах каква е работата. Приятелско дете пише страхотно и ходи на творческо писане. На есето има по-малко от моето дете, защото не беше писало по въпросите, а творчески каквото мисли.
Виж целия пост
# 5
Рушиш тезата на Ежко😀 с това ниско оценено творческо писане.
Виж целия пост
# 6
Най-доброто, което може да направи едно дете за подготовка за есе е да чете много книги и да участва в разговори на социални и културни теми. Ако не му се правят тези неща, може да ходи на курс по творческо писане, където да го провокират с различни теми и казуси, съчетано с гледане на качествени филми.

На тази възраст е и до късмет дали детето е достатъчно съзряло ментално. Някои деца на 13-14 са като други на 15 г. Едни са разсеяни и "дечковци", други вече разсъждават трезво и улегнало.
Виж целия пост
# 7
Ето го лагера в Камчия: http://www.campgoldengate.com/site/home_NL/Home/HomePage

Аз платих за двете деца това лято, но съвпадна с друг лагер на малкото дете, проявиха разбиране и прехвърлиха парите за догодина.    От организаторите ми предложиха Холандия, но не знам никакви подробности - само, че ще е на езеро.

Голямата (ще бъде 10 клас) има да превежда книга от испански за лятото и да пише резюме, малкия (бъдещ шестокласник) има също - 5 листа А4 задачи по математика, и по БЕЛ разни неща, но не са много.
Виж целия пост
# 8
Gadamer, според мен Дъждец каза почти обратното за подготовката. А Дъждец, може ли линк към темата със съветите за подготовка (да не е темата за АК)? Ако не озоря децата, поне аз да не скучая до 7 клас.

Според мен няма да дадат точки на човек, който пише с грешки, колкото и вълнуващо да е написано есето му и независимо от размаха на мисълта.

Моите четат много, но все още пишат с грешки заради липсата на технически опит. Иначе тази сутрин синът ми ни написа страхотно кратко есе по избрана от него тема - живот след Ковид-19, когато на земята няма да има хуманоиди, а само бактерии Joy
Виж целия пост
# 9
Стига бе!
Виж целия пост
# 10
Споко, това не е краткосрочна прогноза и няма да ни засегне. Действието се развива в далечно бъдеще, сега само инсталираме софтуера посредством ваксинацията Joy
Виж целия пост
# 11
Немой са плашите - не ни трябва ваксинация, а НВО за бактерии. Оцелелите - на ДЗИ. Само да не се получи дисбактероза...
Виж целия пост
# 12
Благодаря за темата, Аш Simple Smile
На мен в момента ми са се струпали толкова много неща и задачи във всякакъв план, че чак ми се прииска да съм просто един обикновен, кротък и мил офисен планктон. Ама понеже по наше време нямаше НВО, та... Joy Поне в темата явно ще мога да се опитам. Все пак ако критерият е само да броим точки на НВО, колко му е? Joy
Виж целия пост
# 13
Аш, аз не противореча на Дъждец. В есето на АК трябва да се отговори на въпросите. Затова обаче трябва да се четат книги, за да могат да се разберат въпросите и по какъв интересен начин да им се отговори. Дъщеря ми има 12 % на есе 2020, темата не я беше разбрала, но беше се опитала да отговаря на въпросите. Става дума за цитата на Радичков. Менталното развитие също има значение - на тази тема един 12-класник щеше да напише нещо съвсем различно. За 40 + да не говорим.

Домашни, освен списъци с книги, няма.
Виж целия пост
# 14
Благодаря за темата Аш.
Да дам и моят дан по темата за есето. В Канада и САЩ ни учеха, че есето има точно определен формат и че освен творческият елемент се оценява и изискванито за есе(структрата). Даже вземаха точки заради структурата. Гледам, че и в САЩ децата ги учеха по същия начин.
Та в този ред на мисли мисля, че писането на есе трябва да се тренира. Аз карам да се пише по различни теми, които са го развълнували.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия