МОН - промените продължават (5)

  • 72 303
  • 767
# 135
Малко в кръга на шегата, но и не съвсем - ДЗИ по БЕЛ е по-лесен изпит от НВО по БЕЛ в 7 клас.
Виж целия пост
# 136
Държавният зрелостен изпит се провежда под формата на тест, включващ 41 задачи, сред които:
• задачи с избираем отговор;
• задачи с кратък свободен отговор;
• задачи с разширен свободен отговор;
• задачи за създаване на текст.
Задачите, чрез които се оценяват компетентностите от компонента Литература, се формулират както върху включени, така и върху невключени в учебните програми (откъси от) художествени текстове, интерпретиращи някоя от посочените теми.

Държавният зрелостен изпит включва учебно съдържание, изучавано в задължителните учебни часове във втория гимназиален етап на средната образователна степен, с акцент върху следните тематични области:
Скрит текст:
Компонент Български език
Текстът в различните социокултурни сфери
Текстът и речевата ситуация
Структурна организация на текста
Жанрови и стилови характеристики на текста
Книжовноезикови норми (правописна, граматична, лексикална, пунктуационна)
Стилистична грешка и стилистичен ефект
Аргументативен и стандартизиран текст
Компонент Литература
Родното и чуждото
Миналото и паметта
Обществото и властта
Животът и смъртта
Природата
Любовта
Вярата и надеждата
Трудът и творчеството
Изборът и раздвоението
Писмен, анонимен, четири астрономически часа, максимум 100 точки. Счита се за успешно положен при резултат, равен или по-висок от 30 % от максималния брой точки.
Виж целия пост
# 137
https://www.mon.bg/upload/26301/dzi-bel_19052021.pdf
ДЗИ БЕЛ 2021
първите въпроси са полезни за всички - да упражним правописа
Виж целия пост
# 138
Аз имам такива предположения, просто разсъждавам, не претендирам за правилност:
ДЗИ по БЕЛ е изпит които поставя кандидатите в равностойно положение, тъй като всички учат БЕЛ до края на 12 кл и всички се явяват на тази обща матура.
Ако го няма, децата без профил Химия и Биология ще са ощетени, защото две години няма да са учили този предмет. Така или иначе има изпит, който ще е по-труден за тях, дори да е ООП по причина, че цели две години материалът не се учи.Разбира се, в тази сметка не слагам частните уроци, не е длъжен ВУЗ да ги "брои".
Колкото и да е различен ПП био/химия, все пак, няма начин да не се коментират и понятия от ОП. И ДЗИ по БЕЛ, общ за всички, дава някаква компенсация.
Не съм сигурна, че това е причината, но не се сещам за друга възможност.
При някои набори и училища профилите се избираха с приема след 7 клас, паралелките бяха с различен бал  при едни и същи езици в едно и също училище, така профилът се получи да не е само въпрос на желание.
Виж целия пост
# 139
Малко в кръга на шегата, но и не съвсем - ДЗИ по БЕЛ е по-лесен изпит от НВО по БЕЛ в 7 клас.

Не знам на каква база черпите този извод, но съвсем не съм съгласна като майка, два пъти минала през 7 клас и един път през 12. А тази година ДЗИ-то по БЕЛ се очаква да бъде дори по-сложно от минали години.
Виж целия пост
# 140
Оф, стига с този неподходящ аргумент за равенство, ощетение, компенсация и т.н. глупости.
При тази надпревара за всяка стотна, само БЕЛ им трябва. Който иска да учи медицина, ще се подготви по това, което ще му е необходимо за медицината.
И математика учат до 12 клас и е по-добре нея да сложат, отколкото БЕЛ.
Виж целия пост
# 141
Точно математика да сложат за медицина, ми изглежда нелепо. Все пак един лекар трябва да може да обясни на пациент.
Не си представям да отида на лекар и той да ми изчислява логаритми и други подобни дивотии, които се учат в горния курс.
Виж целия пост
# 142
Какво общо има ДЗИ по БЕЛ със способността на един лекар да обясни на пациент?
Виж целия пост
# 143
Изборът на ДЗИ по БЕЛ си е съвсем резонен. Това е изпит, който всички държат. Конкурсният характер ще е с дотатъчна тежест и адекватност от изпитите на университета по специалните предмети.  Недоволството идва най-вероятно от тези, чиито деца учиха профилираните предмети в 11 и 12 клас. Но това профилиране си остана май едно недоразумение и е по-добре критиките да се насочат в таз посока, вместо да се чешат езиците, колко е важна математиката и колко българският . 
Скрит текст:
Ако някой вижда по-напред от собствения си нос де. Което не е характерно сякаш, но няма да се задълбавам, защото нямам време и желание.
Виж целия пост
# 144
То и всички учат химия и биология до 10-ти клас. По-резонно е това да се взима в балообразуването, както беше досега. Къде е резонът в ДЗИ по БЕЛ?
Виж целия пост
# 145
Математиката,(тоест числото) е сама за себе си. Тя не е наука,а средство да се "докаже" някаква теория. Може например да докажете,че в България живот си живеем като изчислите средната заплата на 1500лвно дали реално е така?! Лекарят може да обясни на пациента,че цели 90% от точно тази тежка болест от която той е болен,остават живи,но дали е правилно да му вдъхва такава "математическа" надежда?! И т.н.
Виж целия пост
# 146
UnamusedRolling Eyes
Какво общо има ДЗИ по БЕЛ със способността на един лекар да обясни на пациент?
Ще го обясни с жанровите и стилови характеристики на текста без да излиза от правилата? Ще се изрази структурирано. Може да залитне към теми като любовта и природата? Unamused
Виж целия пост
# 147
Добре, а не е ли по-правилно да приемат всички навсякъде и с течение на годините да отсяват хората, за които избраната професия е призвание?
Така и младежите ще са доволни, че са им дали шанс и сами са се убедили стават ли или не стават...
Сега има едно лутане 10-15 какво да уча, след като завърша това, защото толкова зор да вляза...
На мен все още ми стои един привкус какво би станало, ако ме бяха приели това, което толкова силно исках...а не е като да не си дадох зор. Просто малшанс...
Виж целия пост
# 148
Как да стане отсяването без стаж и практика? Например,един пилот на самолет може да се разбере дали става за тая работа едва като постъпи на работа в самолетна компания. Тогава или ще предизвика катастрофа или ще пилотира безпроблемно години наред.
Виж целия пост
# 149
Ами по-скоро си го представям така, че до втори курс да навлезеш в средите, отчасти в материята, да минеш общообразователните дисциплини и сам да си отговориш на въпроса дали ставаш за инженер или не; дали ти харесва; дали би се справил? Или лекар, или програмист...
По мои наблюдения точно към средата/края на втори курс повечето студенти осъзнават какво са се записали да следват и се замислят дали наистина това искат.
А ако е достатъчно трудно, за да вървиш нагоре, ще им смисъл да си задаваш този въпрос.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия