Нашите орхидеи – тема 36

  • 25 429
  • 746
# 615
На мен и втората ми се струва с централен цветонос, но не се вижда добре на снимката, може и да бъркам. Иначе те понякога изкарват и странични издънки, които има по-голям шанс да не страдат от същия генетичен дефект. Кейки на цветонос със сигурност също ще пусне централен някой ден, поне така съм чела.
Виж целия пост
# 616
Здравейте, Flowers Hibiscus
вчера ми подариха 3 орхидеи и имам нужда от помощ. Почетох в интернет, почетох и от вашите теми, но до момента не съм гледала орхидеи и се притеснявам да не ги уморя, тъй като изискват особени грижи.
Ще приложа снимки на цветята.
Ще се радвам ако ми дадете съвети какво да правя.
Видях, че има 3 вида тор на Лактофол, както и препратка към отговор в групата за прилагане на препарати при взимане на нова орхидея.
Ще ви бъда благодарна ако ми кажете и имена на препарати.

Лека и спокойна неделя Flowers Hibiscus

Скрит текст:
Орхидея 1
Скрит текст:

Орхидея 2
Скрит текст:

Орхидея 3
Скрит текст:
Подарили са ти орхита за висш пилотаж с тези централни цветоноси.
Извади ги от целофаните, поливай когато коренчетата станат сребристи - около веднъж седмично, зависи от средата. Можеш да ги ториш на всяко поливане с по-разредена тор или през поливане. Слагаш ги на място, на което няма да ги пече директно или ако ги огрява, да не е за дълго - не трябва да се нагряват листата. Общо взето е това, не са капризни изобщо. Понасят и по-сух въздух, но не харесват течения. Имат тенденция да се накланят към светлината. Можеш да ги въртиш от време на време, но ако тепърва изкарват цветонос, е хубаво да стоят в една позиция, докато отвори пъпките.
Виж целия пост
# 617
Първо - честити красотички! Да са ви здрави и цъфтеливи.

Прочетете материалите в Библиотеката за фаленопсиси. Това е за да знаете как се отглеждат. За препартите има отделна тема. Торовете няма да са ви необходими известно време - поне 6 месеца. А може и изобщо без торове да ги отглеждате, ако са в кори. Ако решите да сменяте субстрата и изберете неорганичен, то тогава ще трябва да торите регулярно. Ако ще ги поливате с накисване и няма да махате торфената чашка, е добре да накисвате до 1/3 от саксията/.
На първо време ги сложете на светло място без директно слънце върху тях /може през тюлено перде/. Не трябва да са на течение - веднага хвърлят цветовете. Желателно е температурите да са 22-25 дневни/18-20 нощни, но дори да са до 15 градуса нощните, не е проблем. Имайте предвид, че до прозореца е по-студено с градус-два. Не поливайте със студена вода. Най-добре престояла и със стайна температура. Можете да си купите спрей срещу насекоми и гъбички (наскоро гледах някакъв комбиниран) или поне срещу насекоми. Продават се в агроаптеките или в строителните хипермаркети със сектор Градина. На спрея пише как се ползва.
Виж целия пост
# 618
Аз лично не съм съгласна с мнението на Миоки, новозакупени орхидеи да се торят на всяко или през едно торене. Особено пък човек без опит. Така че дамата да прочете внимателно преди да се впусне в престимулация.
Имам орхидеи на които прилагам тор по веднъж годишно и с нищо не са по-зле.
Също не съветвам да маже с тъй предпочитаната паста за кейки. За мен естествения растеж е ценното в отглеждането и резултатите са по-сладки 😍
Виж целия пост
# 619
Съгласна съм, новозакупени орхидеи не бих торила. Торя 1-2 пъти годишно максимум, всички ми цъфтят и растат. Бяха спрели да пускат листа и корени, когато бях забравила да ги торя към 2 години Laughing Наторих еднократно и нещата се коригираха. Оттогава торя, когато всички прецъфтят, значи началото на лятото, после ако се сетя още веднъж и това е.
Виж целия пост
# 620
Може и да сте прави, аз моите ги торя редовно и няма драми - дори новите.
Докато ги торях от дъжд на вятър, цъфтежа беше оскъден и си отглеждах основно марули.
Виж целия пост
# 621
Да кажа че благодаря на Миоки че е цитирала поста. Иначе аз никакви снимки в поста не виждам.
Да кажа че това са мултифлори а те са хибриди с изключителна висока склонност към централни цветоноси и често пускат кейки - на цветоноса и на стъбло. Така че всичко ще бъде ок.
А що се касае до торенето това е най-последното нещо в отглеждането на орхидеи. Може и съвсем без него.
Виж целия пост
# 622
Здравейте, имам нужда от съвет. Това нещо (непрекъснато му забравям името Grinning), го държа в неотопляема стая. Температурата е около 16 градуса, та въпроса ми е да го преместя ли на топло т.к май ще цъфти.
И още един въпрос, това Grinning има ли нужда от присаждане след като прецъфти.
Виж целия пост
# 623
Здравейте, имам нужда от съвет. Това нещо (непрекъснато му забравям името Grinning), го държа в неотопляема стая. Температурата е около 16 градуса, та въпроса ми е да го преместя ли на топло т.к май ще цъфти.
И още един въпрос, това Grinning има ли нужда от присаждане след като прецъфти.

Горното е Цимбидиум и вирее на студенко. Долното няма нужда от присаждане.
Виж целия пост
# 624
Само минавам да благодаря. Оказахте се за сетен път прави, момичета!  Hug Heart
От счупеният цветонос расте нов! Innocent
Това е резултата за седмица Simple Smile:



Изпратих едно мини в орхидейният рай, а другото се върна отново в пепелника. Rolling Eyes
Бере душа, но не се дава. Изкара ново листо и коренче. Heart Eyes

Запалката е за мащаб. От него остана това Rolling Eyes:



Останалите ги чакам, цъфнат ли първо на вас ще се похваля. Hug
Виж целия пост
# 625
Ooo, това бебе има голямо желание за живот, новото коренче е много сладко. Къткай го, ще го бъде сигурно!
Виж целия пост
# 626
Щом вади листа и корени, има шанс. Hands Plus1

Надявам се да не ми се обидите, но се казва прЕсаждам прехвърлянето на растение от една в друга саксия/субстрат. ПрИсаждане е когато върху едно растение се слага друго с цел сливане в едно - различни термини са.
Виж целия пост
# 627
КатяS даде ми добра идея догодина да прЕсадя моя Цимбидиум в пластмасова саксия, че сегашната транспортна 17'-ка вече май е малка.
Днес и аз изхвърлих - изпратих в орхидеения рай една миризлива Орха. Друго миди е на път, убеждавам се, че болно ли е растението няма спасение. Въпросната беряща душа миналата година и опадаха всички листа от мокро гниене от розетката. Корените и бяха хубави и след 5месеца пусна кейка. Лятото разви 4-5коренчета и толкова листа, но за месец сега пак от мокро гниене изгуби всички листа. Пак я третирах с фунгоцити като видях на къде вървят нещата, но уви няма спасение този път.
Виж целия пост
# 628
Мокрото гнине май си е бактериално, а не гъбично. Поне аз не се сещам за такъв патоген, който предизвиква големите мокри петна. Ако е бактериално, то се ползват препарати на медна основа, както и кислородна вода. Може и антибиотици - на прах или на маз.
Имайте предвид, че мокрото гниене е много заразно и се пренася чрез пипане на болни и здрави листа, чрез инсекти и много често чрез пръски вода - ако пулверизирате. За водата и съдовете за поливане вече сме говорили много пъти, че трябва да са за всяко растение "собствени".
Виж целия пост
# 629
Рая много полезна информация за мен - Благодаря Hug
Болната заминава по далеч от другите в изгнание, може утре да я изкарам от корите да видя корените как са и има ли шанс за лечение или да не се мъчим ми направо към коша ☹️
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия