Неуместни въпроси

  • 18 290
  • 564
# 540
А тия, дето са родили без собствено жилище, какво?
Виж целия пост
# 541
А тия, дето са родили без собствено жилище, какво?
Как какво ? Живят в чуждите жилища, но като им дадат 2 месеца нотис, че трябва да освободят жилището започва да става интересно.
Виж целия пост
# 542
А тия, дето са родили без собствено жилище, какво?
Как какво ? Живят в чуждите жилища, но като им дадат 2 месеца нотис, че трябва да освободят жилището започва да става интересно.
Да, защото няма други жилища и отиват да живеят под някой мост. Joy
Имам чувството, че само в България я има тази обсебеност да живееш и работиш цял живот на едно място и да се изпитва панически ужас от промените.
Сигурно се дължи на жителството и разпределението едно време.
От друга страна доста семейства в миналото са отгледали децата си по квартири и дори мазета, преди да им дадат заветната постоянна и даваща им сигурност панелка. Wink
Виж целия пост
# 543
Какво "какво"? Като и другите - това правят - все си намират къде да живеят, едва ли са на улицата. Деца се раждат и са се раждали и преди изобретяването на ипотеката.
Виж целия пост
# 544
Нарича се сигурност. Обикновено хората искат да отглеждат поколение в сигурна и спокойна среда. А не да се чудят няма ли да се местят след една година. На квартира нито ремонт може нещо да си направиш, нито нищо. Ами обзавеждането за бебето, ако трябва да се местят, ще мъкнат мебели ли, от едно жилище в друго.. а покачващите се главоломно цени и на имоти, и на наеми, нищо ли са.. да не знаеш утре къде ще живееш и колко ще ти струва това.. ами после като дойде време за ясла/градина, нали се гледа уседналост по адрес. И още, и още толкова много причини има да си уредиш първо нещата и после да раждаш. Да, всичко може да се случи в тоя живот, не знаеш, ама все пак ти да си направил необходимото е по-различно.
Виж целия пост
# 545
Каква сигурност? Нали видя вчера в новините в един провинциален град какво стана - един апартамент се е подпалил в 13-етажен блок. Какво ли мислят хората, които са собственици там, дали имат сигурност след тази случка?
Колкото до децата и ипотеката, утре оставаш без работа или се случва нещо много лошо, и сигурният собствен дом става адио, Рио. Какво правиш, чакаш да изплатиш 10-годишна ипотека и чак тогава да раждаш, защото иначе детето ще остане на улицата заради наем? Докато роденото днес дете стигне до градина, може много неща да се променят с уседналостта - може и да се преместят на друго място да живеят. Раждането на деца не трябва да бъде обвързано с ипотека, защото двете неща нямат нищо общо. (ако ние навремето чакахме ипотеката, трябваше сега не да имаме завършващи студенти, а кой знае дали изобщо щяхме да имаме деца и дали сега нямаше да изпращам първокласници, а дали щяхме да имаме собствено жилище съвсем няма как да зная. Фактът са децата. Всичко останало е вятър и мъгла. Родиха се в онези смутни времена покрай хиперинфлацията, беше много трудно, но ги отгледахме, те изобщо не помнят този период, само снимки са виждали)
Виж целия пост
# 546
Е нали затова написах, че нищо не се знае какво може да се случи, но ти знаеш, че си направил необходимото. Т.е. каквото зависи от теб, а другото вече е непредвидимо и не зависи от теб.
Виж целия пост
# 547
Жилището дава някаква сигурност, но вторачването в него в ситуация, която не предполага жилищни проблеми, не е нормално.
Ако някой се притеснява, че може да бъде изгонен от квартирата, значи изборите му конкретно в жилищния аспект поначало не са адекватни.
Колкото до предизвестието, в ОК при стандартни условия (напр.не е срочен договор) 2 месеца е минимумът. И за 2 месеца нормален човек си намира жилище. Плюс това там не са като тука и не дават под наем жилища, предназначени утре в тях да влезе унуката, тоест там наемателят не е с единия крак вън още с нанасянето по независещи от него причини.
Виж целия пост
# 548
Намиране на добро жилище под наем за два месеца в ОК  съвсем не е така лесно както в България. А относно въпроса дали да имаш собствено жилище, т.е инвестирани пари или всеки месец да даваш една сума за джоба на наемодателя, дори не бих си помислила да избера второто.
Виж целия пост
# 549
Лесно се приказва за собствено жилище, но за ипотека първо някой трябва да даде суха пара, а младите да са с достатъчно добри доходи, за да им одобрят изобщо ипотека. Не става на гол тумбак чифте ипотека. Никоя банка няма да се съгласи. Ако не са родителите да ударят едно-две рамена като продадат други имоти, забравете я тая работа младите да се оправят сами с одобряване на ипотека за собствено жилище. А инвестицията е друга работа. Инвестицията в жилище не е основно жилище, а имот, от който се печелят пари, често се отдава под наем или в подходящ момент се продава. Като чуя някой да ми приказва как "ние си купихме жилище", първият въпрос ми е кой даде парите за самоучастието - едната рода или и двете роди.
Виж целия пост
# 550
Авторката на въпроса е написала ясно, че имат постоянна работа на договор, поради което банката ще им отпусне кредит. Очевидно при нея не стои въпроса за първоначалната вноска от роднините. Но дори да стоеше, пак би било по-добре, отколкото една сериозна сума да изтече в канала, пардон, в джоба на наемодателя.
Виж целия пост
# 551
В България стои с пълна сила този въпрос и без него не може, колкото и добри доходи да имат младите.

Така или иначе не е работа на трети лица да се интересуват от имотните и финансови дела на потребителката. Ако искат ще си купят, ако искат ще живеят под наем. Ако трябва с купено да се забият в някой смотан квартал, защото само това могат да си позволят, вместо да плащат наем за нещо по-удобно, защо не? Всеки си прави сметката кое му е по-изгодно към момента.
Виж целия пост
# 552
Ами обикновено хората правят семейства и купуват жилища след 28-30 г възраст. До тогава нали са работили /още повече двама работещи, без деца/ могат да спестят доста добре сума. Ако примерно общия им доход е 3-4000 лв/месечно, могат спокойно да отделят по 1500 месечно
12 месеца по 1500 са 18000 на година
за пет години тва са 90000. Ей ти го апартамента или поне половината, зависи за кой град става въпрос. Даже без ипотека. Само малко планиране трябва и финансова грамотност.
Виж целия пост
# 553
Тези доходи 3-4+ бона са малък дял от общото, не виждам смисъл да коментираме как ако изкарват еди-колко си. В общия случай дори на софийските айтита им се налага да вземат за самоучастие пари от нивата на баба в Дралфа или апартамента на дядо на Триъгълника в Търново. Няма да е лошо да погледнете и актуалните цени на имотите. 60 хиляди евро за стара щетагарсониерка в Овча купел е евтино даже. Хубаво, имаш 3к личен доход - колко години и при каква вноска ще изплащаш тази гарсониера - а дори не сме смятали ремонта! - за да усетиш, че взимаш 3к? Вярно съвременните айтита са скромни и не налитат на Гучи, ама чак толкова скромни не са.
Виж целия пост
# 554
Е, Нарцùса, малко пресоли манджата тука. Банките искат малко самоучастие (като процент), ние ги събрахме (даже и повече) за 2 години, като през това време се роди и първото ни дете, т.е. моите доходи едната година бяха доста по-ниски. Не сме продавали ниви и не са ни давали родителите пари. Не сме от най-високо платените в сектора.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия