Неуместни въпроси

  • 18 274
  • 564
# 555
Да, бе, то и аз познавам такива. Въпросът не е има ли изобщо такива хора - ясно, че има - а колко са. Което ми беше поантата - че са малко.
Иначе е ясно и че новите сгради са разпродадени, но там не е с ипотеки и самоучастия.
Виж целия пост
# 556
Не са малко.Моите близки познати всички си изплащат ипотеките и си живеят отделно.
Виж целия пост
# 557
В България стои с пълна сила този въпрос и без него не може, колкото и добри доходи да имат младите.

Така или иначе не е работа на трети лица да се интересуват от имотните и финансови дела на потребителката. Ако искат ще си купят, ако искат ще живеят под наем. Ако трябва с купено да се забият в някой смотан квартал, защото само това могат да си позволят, вместо да плащат наем за нещо по-удобно, защо не? Всеки си прави сметката кое му е по-изгодно към момента.
Момичето не пита за България ,а за UK. При приличен доход от  около £50000 годишно на двама работещи никоя банка не отказва моргич и не се налага да се продават имагинерни ниви в села и паланки.Купуваш и си живееш живота + два пъти в годината при изплащане на моргич за 25 години можеш да си позволиш екзотична дестинация на другия край  на света.
Виж целия пост
# 558
Неуместен въпрос наистина, ако някакви хора, дето не им влиза в работата, го задават.
Но след като авторката пита, без да се опитвам да я убеждавам, мога да си кажа мнението. И то е, че по-добре заем, отколкото наем, защото заем се изплаща, наем - не. Стига заемът да е посилен.
А ако решите да се местите, ще можете да давате това жилище под наем, а да живеете другаде под наем, както направи мой познат, който си купи жилище в една европейска столица и сега взима добри парици с AirBnb, а и винаги ще може да го продаде, ако пожелае. Ако беше живял под наем винаги, парите щяха да се похарчени, без да има нищо налице.
Виж целия пост
# 559
В България стои с пълна сила този въпрос и без него не може, колкото и добри доходи да имат младите.
При едни не може, при други може. Не може да се обобщава толкова категорично.
Виж целия пост
# 560
Нарциса, дупе се иска за това, не аргументи как няма как.....
Около мен всички си купиха жилища, някои и повече от едно, ама не са се вайкали как няма как, ами действаха....
Виж целия пост
# 561
Като ви чета, май вие не ме четете какво пиша последните две страници.
Виж целия пост
# 562
На колко години го купиха това жилище, на по двайсет и малко ли? Да речем на 25? И само с една гола ипотека срещу заплата, или със самоучастие, което са спестявали от завършване на училище?
Интересно, когато вляза във форума имам чувството, че влизам в някакъв паралелен свят на герои от сериал за умните и красивите - всички все се женят на по 30 години, с космически заплати и тутакси се сдобиват със собствено жилище.  И то дори не с едно.  Явно само в моята реалност родителите здраво се ръсят с каквото имат, а младите хич не чакат да станат на по 30, нито повечето са с космически заплати. Половин България и цял форум само умни и красиви.
Виж целия пост
# 563
Андариел, първото между 25-35, вторато и следващите после......
Някои с финансови помощи от родителите, други сами. Май повечето сами..
Виж целия пост
# 564
Така наизуст не може да се говори и да се дават съвети.
Понякога става така, че като седнеш и разпишеш на един лист колко пари ще дадеш за наем и колко ще дадеш на банката за лихви, за данъци, за ремонти и застраховки, може да ти излезе изгодно да се поживее под наем, да се съберат през това време пари и да се купи жилище когато пазарът е по-изгоден.
Бая народ се излъгаха при предишния имотен балон и се обзаведоха с прекалено скъпи жилища, от които няма отърваване в следващите 30 години. Голяма атака беше и от вече купилите, и от телевизионните "експерти" със съвети, че вноската е колкото един наем. Сега стискат зъби и мизерстват в панелки, които не струват и наполовина колкото ще дадат на банката.
Естествено, не може да знаеш отстрани на кого какво му е положението и за страничния наблюдател тези хора са щастливи собственици и инвеститори в бъдещето си.
И имайте предвид, че в чужбина данъците са различни, както и това което се включва в наема също (например сметки, чистене на сняг, поддържане на градинките, ремонти, което си е някакво спокойствие). Има и фирми, с които пренасянето е много лесно. Има разлика между различните страни, та дори и между съседни градове.
Също така за мен щом на нотариалния акт не си ти собственик, а банката, това не е сигурност. Сигурност е когато нещо е изцяло твое по документи. И пак не се знае какво може да стане.
И понеже темата е за неуместните съвети, не бих давала съвети на други хора, касаещи 20-30 години от живота им, освен един - да вземат лист хартия и внимателно да изчислят на него колко ще им струва да живеят под наем, колко ако си купят жилище при определени цени и първоначална вноска, колко очакват да са им доходите и ще могат ли да погасяват предсрочно главницата, да разиграят различни варианти, да се огледат и ослушат как върви имотния пазар в момента и тогава въз основа на числата да решават.
Всякакви решения взети на база форумни, комшийски и колегиални съвети ще са лотария, освен ако не става въпрос за добри икономисти, имащи достъп до информацията за финансовото състояние на купувачите и пазара.
Няма универсално решение и съответно универсален съвет.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия