Спекула на цените на българските производители заради COVID 19?

  • 65 506
  • 1 840
# 15
Хубавите стоки са предимно чужди, и дефакто парите от измисления бг бизнесмен със скъпите екстри излизат навън, или хайде да речем към големите градове. Местните малко усещат от това, а и са принудени да купуват извънредно скъпи стоки, а надниците им осигурени от гореспоменатия са минимални.
Да не говорим че производствата са слабо развити, набляга се на прекупвачество и услуги.
Виж целия пост
# 16
Кварталното магазинче зарежда от Метро и препродава. Ми не виждам логика да го подкрепя.
Виж целия пост
# 17
Не винаги чуждото е по-хубаво.Зависи за какво става въпрос.
Например-месо бих предпочела да си купя прясно от български производител,а не  замразено месо от Испания  или Нова Зеландия,каквото продават в големи вериги магазини.



Виж целия пост
# 18
Имам предвид скъпи и качествени неща - автомобили, техника, хубави материали за строителство и ремонт и т.н.
Виж целия пост
# 19
Ми като няма достатъчно конкуренция на пазара така е. Но пък не може да се избяга от общата тенденция в цените, още преди ковида си имаше голямо дръпване нагоре и по-скоро българските производители закъсняха да го въведат, може би сега се е натрупало и ти прави впечатление. Никой не е изолиран, в търговията нещата са навързани.
Виж целия пост
# 20
В района ни няма въглища никъде.Включително брикети .Станахме параноични, но защо би спрял вноса и "Брикел".Едната причина да задържат за по-високи цени, енергоносителите вървят нагоре, другата си е пълна (бяга ми думата, но ще се сетите), че е политическо , да има напрежение и да изсмучат за изборите някой глас.
При бай Тошо си имаше всичко, та и при Бойко,  а видиш ли сега?
Зеленчуци ще има доволно , ако насочат добри дотации да се конкурират с евтините вносни.Сега дотират рапица например.
И всичко ще има, българското е скъпо сравнено с вноса, заради техните дотации и  политики, включително да завземат пазари.
Едно време, по Втората световна, важните сега държави-моралисти са продавали на Хитлер, търговията  е първо, днес ни взеха руските пазари, арабите се разбутаха ,а ние си плещим как сме имали империя  и никой не я споменава , току вадят някакви карти от света, дето съществува.Тъй де ,велики в миналото.

Спекулации навсякъде.Дезинформации  също.

Как пък изведнъж поскъпна в световен мащаб всичко?
За малките магазинчета - не скъпя стотинките, но ми е удобно в голям да си избирам сама стоката, не кисела продавачка.Всъщност харча повече в големия магазин ,че виждам повече неща  и дето трябва и не трябва купувам.То това е  и целта.
Виж целия пост
# 21
Цитат
Какво купувате с по-евтината стока от голямата верига? Купувате по-нискокачествена стока.
Последното е много,много спорно.В голямата верига по-бързо се завъртат стоките.Излиза,че всеки квартален магазинер е честен,почтен,добронамерен ....прекупвач.Той продава същото което и веригите,но много по-скъпо.Не съм майка Тереза.Smiling Imp В момента една верига продава 30бр.ролки,тоалетна хартия за 10-11лв.В кварталният магазин за тези пари,може да се купят 16 ролки.Кой,както иска да си го тълкува.Завист ли е,друго ли е.Това вменяване на вина не го приемам.Отделно от началото на демокрацията и пазарната икономика,доста хора си изкараха парите на светло с разни магазинчета,производства,услуги.И това за нископлатените,влачещи по 12часови смени и повече,нацупондрени продавачки също е фактор,да отблъснат клиентелата.А това са решения на собственика.Ако мине номера,ами минавам им.Не означава,че аз ще покрепям такива съмнителни отношения.
Цитат
Да не говорим че производствата са слабо развити, набляга се на прекупвачество и услуги.
И да подкрепяме прекупвачи на китайски стоки?Във вечерните новини казаха,че цената на олиото навсякъде в Европа падала.У нас не искали да свалят цените,презастраховали си и не знам какво.Ами и клиентите се презастраховаме,където купуваме същото олио по-евтино,независимо дали е на,или без промоция.И като сложим в количката олиото,тоалетната хартия,пр.мляко и мръвката,сме доста напред с материяла,отколкото ако покрепяме някой си квартален магазинер със съмнителен морал.
Виж целия пост
# 22
Ох, тези лоши вериги, които изнасят парите на българите в чужбина.
Най-малкият магазин Кауфланд или Лидл за един работен ден внася повече ДДС, осигуровки, данък печалба, отколкото кварталното магазинче за три години.
Във веригите няма продажба на "тетрадка", всичко минава на касов апарат, който е в директна връзка с НАП. Осигуровките са на пълната заплата, не да бачка 12 часа на договор за 4.
И са дружества основани във България, от българи, със български адрес. Не знам какво и как изнасят, освен може би доставките от чужбина.

Винаги във дискаутърите ще е по-евтино. Не защото стоката е по-некачествена. А защото се включва пазарен механизъм. Кауфланд ще поръчат 300000 стека от тоалетната хартия, защото имат на кой да я продадат и къде да я разпределят. При такава голяма поръчка, цената пада. Кварталният магазин ще поръча 30 стека, защото повече няма нито къде да държи на склад, нито има на кой да ги продаде.

Не бих казала, че има спекула на цените. Когато и тока, и газта се вдигат, това рефлектира. Производителят трябва да има някаква печалба, за да може да плати заплатите и сметките. Много е лесно да застанем в магазина и да ги храним, че е скъпо. По би ме притеснило цената да не се вдигне. Това ще значи, че нещо е спестено. Или продуктите, които се влагат са по-малко/с по-ниско качество, или част от персонала е на борсата, което затруднява бюджета на държавата, който и без това е съсипан. Лошото е, че заплатите са малки и не се вижда откъде и как ще се увеличат.
Виж целия пост
# 23
Тъй де, европейски цени, африкански заплати.
Доходите са ниски, не  е причината в цените.Щото стана глобален света.Като трепне пеперудата  се отразява навсякъде.
А нашите цени, като се знаем, още не са пазарни.Много ни лъжат от много време и на истината не вярваме.
А за другото - ок.Така е, количествата свалят от цената.
Случи се на пазара да чуя (някога беше) как един иска намаление на цена на някакъв зеленчук, че на едро ще купи. Питаха го ,колко тона.Няколко кила каза.
Туй представите ни са на бедни ,да не се обиждат заможните ,радвам им се ,не завиждам.Но повечето сме бедни.Все на дребно караме, на едро  е друго.
Излезе ми фактурата за тока , уплаши ме ,за октомври си е много.Та при минус 30 какво ще  е ме е страх.Има дърва  и  сто кила кюмюр "на едро" ще се намери, като минат изборите, като улегнат цените.
Виж целия пост
# 24
Продаваме нехранителни стоки. Работим с много български производители и вносители. Всички те през 2021 година имаха поне по 3 пъти смяна на цените. Веднъж през Януари, втори път Април - Май и трети път в момента. Долу горе всички стоки са скочили поне с по 50%. Това никога не се е случвало в рамките на 1 календарна година досега. Вносителите на стоки от Китай и далечния Изток имат платени цели контейнери стока и не могат да си ги докарат дотук заради това, че транспорта е скочил с 300% и повече. Изобщо като чета как хора си мислят, че някой надува цените за собствен кеф и се чудя къде живеят. Може би на друга планета.

Относно веригите тип Била, Кауфланд и Лидл - избягвам ги винаги, когато мога. Месо само от месарница купувам. Малки магазинчета, плод-зеленчук и български вериги - там пазарувам. През живота си не съм цепила стотинката на две и  не съм търсила най-евтината тоалетна хартия. Надявам се и да не стигам дотам. Поне докато мога, такъв купувач ще бъда.
Виж целия пост
# 25
Големия разход е предимно за крайния потребител. Но..заплатите не се увеличават или ако се случи в някоя фирма е минимално и далече не е с процента (реалния) на инфлация. Та - няма да ни е лесно определено.
Виж целия пост
# 26
Напълно се съгласявам с Неко Фукакай за всичко, което написа. Не е проблемът в повишението на цените пер се, а в ниската покупателна способност. Което е съвсем различен проблем.

Също са верни нещата, които написаха Ейнджъл и Бианка - и суровини, и транспорти, и контейнери - някои неща поскъпнаха повече от двойно, отделно и кризата с газа, която дойде последно. При тези условия е абсурдно готовият продукт накрая да не се повиши дори и с 20% на моменти, в зависимост от % суровини и други вдигания на цените, които пряко се отразяват на производствената му стойност.

С други думи - конкретно по темата и с едно изречение: НЕ считам, че покачването на цените е изкуствено или спекулативно.
Виж целия пост
# 27
Моментът със движението на международни цени го има, но и моментът със определяне на цените при малките също е актуален.
Аз лично съм го виждал, и при това съм помагал освен другото именно за определянето на разни цени.
Примери :  идва ни сол на 40ст. шефката слага без да и мигне окото цена 1 лев ; някакви актуални меса - без значение как идват в магазина (дали има някакви промоции примерно от дистрибутора ) се слагат едни 1-2 лв. примерно горница над 20 %печалба.
Като стана въпрос за промоции и награди - правилото е всичко за магазинера и шефовете. Иначе хората гледат разлепените реклами и купуват, но промоциите както казахме не са за тях. Тези неща ги следя и виждам години наред. Купуването от въпросните хора на скъпи и ненужни автомобили примерно също (макар да имат други скъпи и почти толкова неупотребявани автомобили по гаражите и да няма кой да ги кара ).
Заплатите на персонала им си стоят замразени също от години. И прочие и пр. Просто това са еднообразни, всекидневно случващи се неща които не изненадват никого.
Виж целия пост
# 28
Шефа затова е шеф, защото той определя правилата. Служителят има право да търси винаги по-добро развитие и по-висока заплата. Но да гледа в канчето на шефа и да мисли за 1 лев надценка като за нещо страшно няма да му помогне с нищо.
Виж целия пост
# 29
Има, право да търси, но в малките населени места важи принципа за ограничения избор. И ако такова произволно определяне на цените за вас не е спекула, кажете ми кое е?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия