Спекула на цените на българските производители заради COVID 19?

  • 65 571
  • 1 840
# 60
Ами, "Е, и", който разбрал, разбрал.
Ако действително оцеляват, може само да ме радва.
Важното е като ще бъдат капиталисти, да се държат като такива през цялото време, а не да играят на сантименти за "спасяване на родното" и да хленчат как потребителите трябва да ги спасяват от лошите чужденци, дето им вземали хляба.
Виж целия пост
# 61
Не разбрах как проблемът става на потребителя, който търси най-евтината стока, ако търговеца закъса и търси нещо си от държавата? То не, че нещо може да искаш и очакваш от държава, която не е я еня за малкия и средния бизнес. Само НАП сериозно и задълбочено се интересува от тях.

Та малкият потребител с малкото портомоненце си намира следващото магазинче с евтина стока. А бизнес, който търси най-ниска цена на стоката е на последното стъпало преди да отпадне.

Относно пазара на труда - проблемът въобще не е едностранен. Да очакваш от работника си лоялност, съвестна работа 8 часа/всеки ден, асоцииране с работното място и мотивация и саморазвитие ви се вижда като някакви нечувани глупости. А не са.
Значи видиш ли работодателя бил нещо си демонстрирал купувайки си скъпа кола, а масово хора със заплата под 600 лв. месечно са с телефони, които струват няколкомесечните им заплати. Някак си се запитах защо не търсят най-евтиния телефон?

И в основата на написаното какво става като пазарувате от голяма верига не стои призив "спасете родното", а обяснява как сами си орязвате възможностите - пазаруваш от Лидъл /що пък нея нарочих като най-става от всичките?!/ и после се оплакваш, че няма работа - само за продавач в Лидъл. Ами няма и да има - защото сам си шкартирал производителя на млечни продукти от района, производителя на месо и си ял домати от Турция убивайки собствените производители. Въобще не става дума да пазаруваш от местните производители, за да спасяваш тях - а за да помогнеш на себе си, макар и коствено.
Виж целия пост
# 62
Къде тук прочете това? На мен просто ми е по-приятно да си пазарувам от малки магазини и така правя. Който иска - си е само в Кауфланд и подобни. Не виждам някой да е ревал?
Виж целия пост
# 63
Ами, именно. И на двата пазара - и на труда, и на стоки/услуги - има две страни.

Дълги години имаше пазар на продавача при потребителските стоки и пазар на купувача на пазара на труда, т.е. родният предриемач и в двата случая беше на силната страна.

Влязоха чуждите търговци и се започна "ох, ах, ама защо така". Сори, пичове, това са законите на капитализма.

Потребителите ги бърка помощ от държавата за бизнеса, защото по някаква случайност са част от тази държава и не виждам основание защо държавата трябва да подкрепя структури, които са били нелоялни към нея. Чуждият търговец е както по-коректен към бюджета, така и към служителите.

Примерът с телефона е доволно дребнав и вкарва дискусията в едно бесмислено русло, да тръгна да обяснявам, че е нормално при различен клас продукт да има различни цени, а ние обсъждаме ситуация, когато при един и същ продукт, ни се вменява морално задължение да го купим на по-висока цена от българския търговец.

Ами намерете си съвестни работници бе, хора. Казах и го по-горе. Да не съм ги прогонил аз тия съвестни работници по така оплюваните чужди фирми. Кой каквото е посял, това ще жъне. Добрите работодатели не страдат от липса на кадри.

Въобще, много болезнено реагират някои на думите ми. Надявам се никой не се е разпознал.
Виж целия пост
# 64

Относно пазара на труда - проблемът въобще не е едностранен. Да очакваш от работника си лоялност, съвестна работа 8 часа/всеки ден, асоцииране с работното място и мотивация и саморазвитие ви се вижда като някакви нечувани глупости. А не са.

Нечувана глупост е да се предполага, че изброените качества са даденост, едва ли не работникът е закърмен с тях и няма нужда да бъдат предизвиквани и стимулирани.
Виж целия пост
# 65
Примерът с автомобила бе доволно дребнав, просто с телефона го прехвърлих от другата страна на игрището.

Потребителите /онез гледащи само и единствено най-ниската стока/ нямат и грам право да имат претенции дали държавата плаща обезщетения/помощ на нашенска фирма. Макар, че въобще за какви обезщетения и помощ говорим? Защо - за справка там където обяснявах какво става с печалбата на голямата верига. Тяхната лепта от левчето, което са дали, от което 20 ст е печалбата /средната надценка на стоките в хранителната търговия ако не греша е 20%/. На тези 20 ст. голямата верига е платила корпоративен данък и данък печалба /15 %/ и то ако не е приспаднала от тях заплата и ток за магазина и е внесла в държавата 3 стотинки в най-добрия случай. Това е! Какви претенции може да има някой, който гледа само през своята камбанария?

лейди Рамкин, лоялност не се предизвиква!! /то е като честността - или го имаш или не/, а да работиш 8 часа е част от договора, няма нужда от МОТИВАЦИЯ! Ей за това говоря. И как пък отивайки да берат ягоди в чужбина се оказва, че са закърмени с тях ... У чужбинско избиват други заложби!
Виж целия пост
# 66
Примерът с автомобила въобще не е дребнав, защото зад един такъв луксозен автомобил стоят незакупени няколко машини или оборудване, които биха вдигнали производителността на труда и конкурентноспособността, ама нашенци си мислеха, че капитализмът е измислен само за тях и ще бъдат оставени да си проявяват балканските порядки на пазара.

И, моля, достатъчно си интелигентна Дорис, за да разбереш, че иде реч за "най-ниската стока", а за най-ниската цена на стока от един и същ вид. Това го уточнихме още в предните коментари.
Та, казваш, потребителите, които са поданици и данъкоплатци, нямат право на несъгласие общите им пари да се харчат за някоя неефективна бизнес структура?

Да не изопачаваме източника на претенциите. Обсъждаме не потребители, които искат помощи от държавата, а бизнеси, които очакват такава.

Сама си противоречиш с примера с ягодите. Значи все пак Лейди Рамкин се оказва права за стимулирането на качествата.
Виж целия пост
# 67
Аз ви следя с интерес, ама може ли плахо да питам, ако надценката на продукт за левче в Лидл е 20 стинки , то Лидл на колко да го купили този продукт, та им се търси и там да дават?
Виж целия пост
# 68
Дорис, абсолютно грешиш. Лоялността е като доверието, печели се, дори и да е гласувано в началото на добра воля.
Не питай мен, питай себе си защо по чужбината люпещите семки скатавки изведнъж започват да работят съвестно през цялото си работно време и дори в някакъв етап започва да им харесва? Може би защото ДОГОВОРА се спазва и от двете страни, задоволителен е за двете страни и върху клаузите и изпълнението се упражнява държавен контрол?
 Шефът не определя правилата, той просто се съобразява с повече и по- различни правила. Ако не иска, върти далавери и краде, за да оцелее бизнеса. Нали?
Виж целия пост
# 69
Тая мантра да подкрепим родното не работи, това е ясно отдавно.
Да чакаш пък от там да ти се върне нещо, е химера.
Пазар е. Избираш което ти изнася.
Да вменяваш вина пък за това, от кого си купил, и от кого си избрал да не купиш, е тотална смешка и глупост за мен.
Виж целия пост
# 70
Ние влагаме всичко в бизнеса си, но отстрани повечето хора няма да го забележат. Понеже не отваряме нови обекти и не си купуваме примерно камиони. Някои инвестиции се правят по съвсем друг начин. Но пак казвам, за който не се занимава с бизнес, би останало загадка какво правим всъщност. Разберете, че няма как да знаете как всъщност се управлява дадена фирма, щом не е ваша. Щом я има, намерила е своя начин.

И, да, шефът определя правилата. Разбира се, той се съобразява със законите и правилата на държавата. Но ако не е той, какво ще работят всъщност служителите, които е наел? отиват на работа и... нали трябва да има процедури, работен процес и т.н. Кой да им ги зададе, ако не шеф или мениджър?
Виж целия пост
# 71
Искрено си мечтая да мога и на себе си да си плащам заплата, но всъщност си плащам едвам кредита.
Защото заради вдигането на цените, борбата в момента е да се задържиш на пазара и оцелееш следващите няколко месеца. И аз и мъжа ми работим повече от всеки друг, вкл. физически труд, за да можем да задържим хората. КПД- то ни е двойно, спрямо производителността на работника, на който плащаме заплата, ама и не очаквам разбиране и подкрепа от никого. Те в 17 ч си тръгват, ние до посред нощ обсъждаме как да избалансираме оцеляването.
Виж целия пост
# 72
И ние бачкаме 24/7. И не преувеличавам - ставаш и почваш - затваряш лаптопа и припадаш в нещо наречено сън. Разбира се за служителите сигурно си почиваме и пътуваме насам натам. Simple Smile 
Виж целия пост
# 73
Аз си признвам, че вече го карам по-леко. Бях стигнала преди година и нещо до един момент, в който сънувах по работа и схванах, че откачам. Та внимавам вече.
Виж целия пост
# 74
Явно всички разбират как трябва да се прави бизнес, за това аз не разбирам защо не се пробвате? Живеем в свободна страна, всеки има право и възможност да развива каквато иска дейност, стига да не е забранена със закон.
И така според вас защо трябва да продължавам да наливам пари и да развивам бизнеса си? Последната 1 година работя напрактика без печалба, работата обаче не е по-малко, по 11-12 часа всеки ден, с почивен ден 1 брой в месеца, ама не всеки месец. Сега обаче нещата се обърнаха и ще се компенсира този период.
Иначе имам много кинти, ама водя ебати и живота, децата ми пораснаха без мен, жена ми се товари много повече, да се видя с някой приятел на по бира става 1-2 пъти в годината. Вече съм почти на 40, така съм от 10 години. И защо трябва да продължавам да го правя? И при тази нестабилност и чести кризи да се забатача и с кредити, аи не мерси. Скъпи коли не карам, ама си влагам парите в имоти, след още някоя година (макс 2) или заебавам нацяло дейността, или я преструктурирам драстично, като се набляга на времето и спокойствието. Изобщо не ми дреме клиентите от къде ще купуват или държавата от къде ще събира данъци. Ама иначе всички разбират какво трябва да се прави.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия