Счетоводител в нужда се познава 18

  • 36 327
  • 784
# 465
Здравейте,

Сметка 751 влиза в ОПР?
Виж целия пост
# 466
Здравейте, имам регистрирана фирма ЕООД. Фирмата не е регистрирана по ДДС. Месечният документо-оборот е около 20. Въпросът ми е - мога ли сама да си водя счетоводството или задължително трябва да плащам на счетоводител? Бизнесът е малък и това е непосилно за мен? Нямам счетоводно образование, но смятам че бих могла да се справя, ако законът го позволява.

Лично аз не препоръчвам, защото после оправянето на грешки ще излезе по-скъпо... Принципно е задължително само за регистрираните по ЗДДС лица да имат счетоводител. А кой ще Ви подава декларациите? Има такива, които са ежемесечни.

Здравейте!

Имам следния въпрос : пенсионер  собственик на ЕООД ще се осигурява само здравно .При подаване на декларацията за започване на дейност   какво  трябва да се напише ,че ще се осигурява през фирмата с булстата или чрез егн-то.

Посочва се чрез кой ЕИК се извършва осигуряването и чрез него се подава декл.1 след това.

Pethrova, да не очаквате някой да Ви напише ОПР-то и Баланса? Защото аз виждам оборотка и бланките за тях... Simple Smile
Виж целия пост
# 467
Здравейте!
Имам следното питане (не съм много сигурна, че е за тази тема) - ако съм съдружник и управител на фирма, наложително ли е да се самоосигурявам, в случай че не съм на трудов договор към някоя фирма? Питам, с оглед счетоводния отчет.
Виж целия пост
# 468
Здравейте!
Имам следното питане (не съм много сигурна, че е за тази тема) - ако съм съдружник и управител на фирма, наложително ли е да се самоосигурявам, в случай че не съм на трудов договор към някоя фирма? Питам, с оглед счетоводния отчет.

Ако фирмата има дейност, да. И ако няма друг управител - може той да се осигурява, ако Вие не участвате в управлението.
Виж целия пост
# 469
здравейте, сега през май месец ми изтича 3тата година от неплатен отпуск за отглеждане на дете. Искам да напусна фирмата и попитах в счетоводството дали могат да ме освободят по чл.328 чл.1 ал.12 /магазина,в който работех беше закрит по време на майчинството ми, но ме били прелокирали през 2020/, за да ползвам 9м борса. Казаха ми, че няма такава практика. Споменаха, че ще бъде по чл. 325 или чл.326. До колкото четох и при 2та варианта няма да мога да ползвам 9, а само 4 месеца и то минималното обезщетение от борсата.
Кой вариант е "по-добър" - чл.325 или чл.326. Аз имам някаква платена отпуска за тази година и при 2та варианта ли ще ми бъде изплатена?
Виж целия пост
# 470
Едно и също е дали 325 или 326. Минимално обезщетение ще получавате. И в двата варианта неизползвания отпуск се изплаща.
Виж целия пост
# 471
Здравейте,
миналата година на дъщеря ми е изплатен хонорар и сега в декларацията виждам, че дохода е с код 30714, а тя не е със свободна професия. Изработила е рекламна анимация.
Отделно са й подали от същата фирма информация за доход с код 101, а тя не е имала трудов договор с тях. Как е коректно да се подаде декларацията? Дохода по ТД да не го потвърждавам, а по 30714?
Виж целия пост
# 472
Здравейте,
миналата година на дъщеря ми е изплатен хонорар и сега в декларацията виждам, че дохода е с код 30714, а тя не е със свободна професия. Изработила е рекламна анимация.
Отделно са й подали от същата фирма информация за доход с код 101, а тя не е имала трудов договор с тях. Как е коректно да се подаде декларацията? Дохода по ТД да не го потвърждавам, а по 30714?

Да си коригира в декларацията, както е правилно, но код 30714 е Други извънтрудови правоотношения, така че мисля, че не е грешно.
Виж целия пост
# 473
Да 30714 е Други извънтрудови правоотношения. Удържали са й данък, при 25% нормативно признати разходи от конкретната фирма.
Всички други хонорари са й декларирани с код 304.
Работата е една и съща.
Може ли оттук да произлезе проблем?
Виж целия пост
# 474
Някой има ли опит с проверка по ЗДДФЛ на физическо лице
Виж целия пост
# 475
Някой има ли опит с проверка по ЗДДФЛ на физическо лице

Преди години правиха на моя шеф... Не знам какво ти трябва, като опит. Simple Smile
Виж целия пост
# 476
Дойде време да задам въпрос от серията "Тъпи".
Попълвам ГДД за 2021 с ПИК код като физическо лице в сайта на НАП.
Имам купени и продадени няколко коли, не е минала 1 г. от покупките. Сделките са изповядвани на застрахователна оценка. Явно по някое време са ги вдигнали и в 3 от сделките имам крупна печалба от 107 лв. Декларирах си ги чинно в определеното приложение. А трябва ли да сканирам договорите за покупко-продажба за да видят в НАП разликите? И ако трябва къде? Не намерих в сайта къде да ги кача.
Виж целия пост
# 477
Дойде време да задам въпрос от серията "Тъпи".
Попълвам ГДД за 2021 с ПИК код като физическо лице в сайта на НАП.
Имам купени и продадени няколко коли, не е минала 1 г. от покупките. Сделките са изповядвани на застрахователна оценка. Явно по някое време са ги вдигнали и в 3 от сделките имам крупна печалба от 107 лв. Декларирах си ги чинно в определеното приложение. А трябва ли да сканирам договорите за покупко-продажба за да видят в НАП разликите? И ако трябва къде? Не намерих в сайта къде да ги кача.

   Най-долу в ляво има прикачени документи, там може да ги прикачите.
   Ако направя дарение на дъщеря ми, трябва ли да го декларираме аз и тя в ГДД?
Виж целия пост
# 478
Дойде време да задам въпрос от серията "Тъпи".
Попълвам ГДД за 2021 с ПИК код като физическо лице в сайта на НАП.
Имам купени и продадени няколко коли, не е минала 1 г. от покупките. Сделките са изповядвани на застрахователна оценка. Явно по някое време са ги вдигнали и в 3 от сделките имам крупна печалба от 107 лв. Декларирах си ги чинно в определеното приложение. А трябва ли да сканирам договорите за покупко-продажба за да видят в НАП разликите? И ако трябва къде? Не намерих в сайта къде да ги кача.
Не е необходимо. Ако искат да проверят договорите ги има в КАТ и общината.
Виж целия пост
# 479

jof
Не се смята за доход полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия