Онлайн консултации с Даниела Атанасова – сертифициран педиатричен консултант по детски сън

  • 106 927
  • 2 048
# 1 575
Здравейте отново.
Моята бебка (почти на 4м) снощи заспа в 20.45ч. Не е свикнала да заспива за нощен толкова рано и няколко пъти се събужда, но ѝ шътках и продължи да спи. В 3ч се събуди да яде и после продължи да спи до 7ч. В 7ч яде, бърбори, игра си... И в 8.45ч отново заспа. Това заспиване сега като дрямка ли трябва да го броя?

Здравейте,
Детето е заспало в идеален вечерен час.
Сутрешното събуждане е тогава,когато детето стане и след това има цял интервал - т.е да, в 08:45 е първа дрямка.
Здравейте,
На нас снощи никак не ни се получи с ранното заспиване.

Дремките през деня бяха общо взето когато виждах че му се доспива на детето.
От 8.45 до 10.45ч
От 12.40 до 13.20ч
От15.05 до 16.55ч
В 19ч видях че пак ѝ се доспа и започна да става кисела. Изкъпах я, храних и в 19.30ч си беше в кошарата и заспа.
Обаче че събуди към 22ч  и никак не можах да я допреспя. До 23.30ч си гриза ръцете, обръща се по корем, бърбори, смя се... Когато изгасях лампата да се опита да заспи, след 2 минути започваше да плаче и искаше да я взимам на ръце.
Та в 23.30ч заспа. В 4ч се пробуди само за да яде..В 7ч отново хапна малко и продължава да спи.
Така като гледам явно малката ще е на 4 дремки през деня и 4тата се е паднала твърде късно снощи.
Как според вас да променя това? Интервалите ли да опитам да съкратя или и продължителността им?


Здравейте,
В рамките на този форум не гледам и не смятам индивидуални режими, но със сигурност щом е будувало детето, не сте изчистили режима.
Режим се гради постепенно, а при толкова разместен, колкото Вашия, е нормално да отнеме поне 10 дни.
Следва да будите сутрин, от дремки, да следите сумарен сън, да се водите от интервали, не по детето, и да изградите рутина за всяка дрямка. Съответно за мен е най-прагматично е да записвате няколко дни, за да видите какво трябва да се промени и къде точно.
Виж целия пост
# 1 576
Благодаря
Виж целия пост
# 1 577
Благодаря за отговора 🌺

Здравейте, имам бебе на два месеца и половина. Интервалът на будуване при него е точно час и половина. Колко време преди да мине този интервал е най-добре да го сложа да легне? До момента го слагам половин час по-рано, защото започва да недоволства, давам биба, от време на време мрънка и накрая заспива точно на часа.


Здравейте,
Малките бебета следва да заспиват за дневен сън в рамките на 5 минути от слагането в кошарата, като е хубаво да отделяте още 5 минути за ритуал.
Обмислете, че интервалите нарастват пирамидално през деня и не са равни.
Виж целия пост
# 1 578
Здравейте Д-р месец бебето става на една годинака от както се роди е с неспокоен сън през деня съм постоянно до него докато спи ако стана след малко се събужда спи по 20мн а вечер много често се буди още го кърмя будисе през 15мн зада бозае много неспокоен сън има незнам вече какво да правя благодаря предварително
Виж целия пост
# 1 579
Здравейте Д-р месец бебето става на една годинака от както се роди е с неспокоен сън през деня съм постоянно до него докато спи ако стана след малко се събужда спи по 20мн а вечер много често се буди още го кърмя будисе през 15мн зада бозае много неспокоен сън има незнам вече какво да правя благодаря предварително

Здравейте.
Причините може да са множество: неправилен режим, липса на ритуал, екранно време, недостатъчно тихи игри преди сън, съответно силните асоциации почти сигурно също пречат.
Следва да изградите правилен режим или да изчистите настоящия, след което да работите върху заместването на силните асоциации.
Виж целия пост
# 1 580
Здравейте. Детенцето ни е на 7 месеца, все още го кърмя, но досега не е имал и една цяла вечер да спи непробудно. Обикновено заспива в 21:30 и се буди поне 3-4 пъти през нощта. На какво може да се дължи това и как да му помогна да спи спокойно? Благодаря.
Виж целия пост
# 1 581
Здравейте. Детенцето ни е на 7 месеца, все още го кърмя, но досега не е имал и една цяла вечер да спи непробудно. Обикновено заспива в 21:30 и се буди поне 3-4 пъти през нощта. На какво може да се дължи това и как да му помогна да спи спокойно? Благодаря.

Здравейте,
Причините може да са неправилен режим, липсва/неправилна на рутина, неправилно разпределение на интервала,неподходяща среда за сън, силни асоциации за сън - съответно всевъзможни комбинации от изброените.
Със сигурност имате нужда от корекция на режима, тъй като на тази възраст вечерното заспиване не трябва да е по-късно от 20:30, в този смисъл трябва да стартирате от режима и съответно, ако е необходимо съответно и нещо друго.
Виж целия пост
# 1 582
Здравейте!
Малкия ще прави 6м другиден, от известно време сънят е много зле. Става сутрин в 5:30, просто с нищо не мога да го успя, стои буден и е весел към час и нещо и пак заспива към 6:30-7ч. През деня повечето случаи си спазва интервалите, с изключение на последния. Гледам да бъде 2:45ч будуването при последния интервал,но не става, просто невинаги заспива тогава. Вчера например беше 3:30ч, преди това опитвах да го успя, но протестираше, не искаше да легне дори гушнат. През нощта спи неспокойно, върти се, пробужда се доста пъти,но с биба или бял шум заспива. На сутрешното ранно ставане не става с нищо да заспи пак. Притеснява ме това твърде ранно ставане да не му остане навик. Според календара сега в в скок на растежа. Дали на това се дължи всичко? Последния интервал дали трябва вече да е повече от 2:45 ? Как да се справя с това ставане около 5ч, то е ясно, че не е наспан... Тъмно е в стаята, с външна щора сме и няма никаква светлина.... Има единични дни , в които става в 7ч. Вече умората ми идва много да ставам в 5.... Как да оправим този проблем?
Виж целия пост
# 1 583
Здравейте!
Малкия ще прави 6м другиден, от известно време сънят е много зле. Става сутрин в 5:30, просто с нищо не мога да го успя, стои буден и е весел към час и нещо и пак заспива към 6:30-7ч. През деня повечето случаи си спазва интервалите, с изключение на последния. Гледам да бъде 2:45ч будуването при последния интервал,но не става, просто невинаги заспива тогава. Вчера например беше 3:30ч, преди това опитвах да го успя, но протестираше, не искаше да легне дори гушнат. През нощта спи неспокойно, върти се, пробужда се доста пъти,но с биба или бял шум заспива. На сутрешното ранно ставане не става с нищо да заспи пак. Притеснява ме това твърде ранно ставане да не му остане навик. Според календара сега в в скок на растежа. Дали на това се дължи всичко? Последния интервал дали трябва вече да е повече от 2:45 ? Как да се справя с това ставане около 5ч, то е ясно, че не е наспан... Тъмно е в стаята, с външна щора сме и няма никаква светлина.... Има единични дни , в които става в 7ч. Вече умората ми идва много да ставам в 5.... Как да оправим този проблем?

Здравейте,
Няма как да отговоря на какво точно се дължи, без подробности за режима.
Най-вероятно е възможно да има твърде много дневен сън, може да има нужда и удължаване на интервалите.
3 часа също е нормален последен интервал на тази възраст.
Виж целия пост
# 1 584
През деня има най- много 4ч дневен сън. Интервалите му са 2ч/ 2:15/2:30 и последния около 3 часа. Заспива около 21ч.  обикновено...
Виж целия пост
# 1 585
През деня има най- много 4ч дневен сън. Интервалите му са 2ч/ 2:15/2:30 и последния около 3 часа. Заспива около 21ч.  обикновено...

Здравейте.
На тази възраст дневният сън не трябва да е повече от 3:30, като малко деца се чувстват добре с толкова много сън
Хубаво е и да увеличите малко интервалите, тъй като и те са кратички.
Вечерното заспиване е хубаво да бъде не по-късно от 20:30.
Не забравяйте, че промените се правят постепенно и плавно.
Виж целия пост
# 1 586
Благодаря ви! Опитвам се от два дни да увелича интервалите,но днес например последния сън беше в колата 20мин.и се събуди в 17ч. Преди това беше буден 2часа. Просто изведнъж клюмва и заспива ,не знам как да го държа буден повече.Току що заспа след три часа будуване. Просто няма два еднакви дни като интервали... Предполагам с по 15мин.се вдигат?
Виж целия пост
# 1 587
Здравейте,
Имам бебе на 11 месеца. Събужда се около 08:00-08:30. Първа дрямка около 11:00 за 30-40 минути и втора около 14:00-14:30 за час. Понякога час и половина. Вечер заспива около 20:30-21:00, като вторият интервал на будуване става доста дълъг и опитвам да променя втората дрямка да започва след 15:00. За момента няма изгледи за преминаване към една дрямка. Кърмено бебе е. Проблемът е, че няма вечер, в която да не се събуди поне 5 пъти. Не преувеличавам. Събужда се, кърмя я и заспива, като в редки случаи будува час, час и половина през нощта. Няма екранно време.  Как (освен със спиране на кърменето) мога да й помогна да има по качествен нощем сън? Както и аз. Заспива само на ръце или в ергономична раница. Никога не е заспивала в кошара/легло. В количка - 5 пъти. Не знам как да направя прехода и да я отуча, защото съм опитвала - но беше тотално без успех. Плакала е час, но не заспива, докато не я взема. Съответно при пътуване в кола не може да заспи и е голяма мъка за всички. Моля за съвет.
Виж целия пост
# 1 588
Благодаря ви! Опитвам се от два дни да увелича интервалите,но днес например последния сън беше в колата 20мин.и се събуди в 17ч. Преди това беше буден 2часа. Просто изведнъж клюмва и заспива ,не знам как да го държа буден повече.Току що заспа след три часа будуване. Просто няма два еднакви дни като интервали... Предполагам с по 15мин.се вдигат?

Здравейте,
С 10-15 минути, но вдигате последователно, само по един интервал, не всички едновременно.
Виж целия пост
# 1 589
Здравейте,
Имам бебе на 11 месеца. Събужда се около 08:00-08:30. Първа дрямка около 11:00 за 30-40 минути и втора около 14:00-14:30 за час. Понякога час и половина. Вечер заспива около 20:30-21:00, като вторият интервал на будуване става доста дълъг и опитвам да променя втората дрямка да започва след 15:00. За момента няма изгледи за преминаване към една дрямка. Кърмено бебе е. Проблемът е, че няма вечер, в която да не се събуди поне 5 пъти. Не преувеличавам. Събужда се, кърмя я и заспива, като в редки случаи будува час, час и половина през нощта. Няма екранно време.  Как (освен със спиране на кърменето) мога да й помогна да има по качествен нощем сън? Както и аз. Заспива само на ръце или в ергономична раница. Никога не е заспивала в кошара/легло. В количка - 5 пъти. Не знам как да направя прехода и да я отуча, защото съм опитвала - но беше тотално без успех. Плакала е час, но не заспива, докато не я взема. Съответно при пътуване в кола не може да заспи и е голяма мъка за всички. Моля за съвет.

Здравейте,
В никакъв случай приучването към самостоятелно заспиване не е свързано със спиране на кърменето, а просто следва да се отдели асоциацията. Трябва да се работи върху всички асоциации, ритуалите и режима (събуждане не по-късно от 8, вечерно лягане не по-късно от 20:30), но приучването към самостоятелно заспиване изисква индивидуален подход и време, съответно е обект на консултация и няма как да съм полезна в рамките на този форум.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия