Онлайн консултации с Даниела Атанасова – сертифициран педиатричен консултант по детски сън

  • 106 910
  • 2 048
# 1 605
Здравейте!

Отново аз, но с нов проблем в съня на бебка.
Заспиваше късно и се събуждаше късно, като обаче през нощта след хапване веднага заспиваше. Коригирах часа на заспиване и събуждане.  Заспива около 21:00 и се събуждаше в 8ч сутринта и така около седмица успешно. От почти седмица обаче след заспиването си в 21ч се събужда като след дрямка от 40 мин, яде, видимо й се спи, а трудно заспива. И така след около 1-1.30ч дундуркане заспива. След това се събужда към 5ч сутринта и трудността със заспиването се повтаря. Започват някакви игри и гукане. Реално заспива след едно будуване от 2 часа. Спи още 2 часа.
Дремките през деня са 4, като в повечето случаи са по 30-40 мин и една от тях е 1-1.30ч. ИБ е 2-2.15ч. Интервалът е увеличен откакто промених и часа на заспиване и събуждане. Сама си го показа. Тогава заспива най-лесно и почти самостоятелно.

Какво пак се случи? Къде обърках нещата?

Здравейте,
На колко е детето?
Виж целия пост
# 1 606
Извинявам се, пропуснала съм. На 4 месеца.

Здравейте!

Отново аз, но с нов проблем в съня на бебка.
Заспиваше късно и се събуждаше късно, като обаче през нощта след хапване веднага заспиваше. Коригирах часа на заспиване и събуждане.  Заспива около 21:00 и се събуждаше в 8ч сутринта и така около седмица успешно. От почти седмица обаче след заспиването си в 21ч се събужда като след дрямка от 40 мин, яде, видимо й се спи, а трудно заспива. И така след около 1-1.30ч дундуркане заспива. След това се събужда към 5ч сутринта и трудността със заспиването се повтаря. Започват някакви игри и гукане. Реално заспива след едно будуване от 2 часа. Спи още 2 часа.
Дремките през деня са 4, като в повечето случаи са по 30-40 мин и една от тях е 1-1.30ч. ИБ е 2-2.15ч. Интервалът е увеличен откакто промених и часа на заспиване и събуждане. Сама си го показа. Тогава заспива най-лесно и почти самостоятелно.

Какво пак се случи? Къде обърках нещата?

Здравейте,
На колко е детето?
Виж целия пост
# 1 607
Извинявам се, пропуснала съм. На 4 месеца.

Здравейте!

Отново аз, но с нов проблем в съня на бебка.
Заспиваше късно и се събуждаше късно, като обаче през нощта след хапване веднага заспиваше. Коригирах часа на заспиване и събуждане.  Заспива около 21:00 и се събуждаше в 8ч сутринта и така около седмица успешно. От почти седмица обаче след заспиването си в 21ч се събужда като след дрямка от 40 мин, яде, видимо й се спи, а трудно заспива. И така след около 1-1.30ч дундуркане заспива. След това се събужда към 5ч сутринта и трудността със заспиването се повтаря. Започват някакви игри и гукане. Реално заспива след едно будуване от 2 часа. Спи още 2 часа.
Дремките през деня са 4, като в повечето случаи са по 30-40 мин и една от тях е 1-1.30ч. ИБ е 2-2.15ч. Интервалът е увеличен откакто промених и часа на заспиване и събуждане. Сама си го показа. Тогава заспива най-лесно и почти самостоятелно.

Какво пак се случи? Къде обърках нещата?

Здравейте,
На колко е детето?

Здравейте,
Опитайте се да удължите една от дремките и е хубаво да започнете прехода към 3 дремки (с интервали над два часа, абсолютно нормално).
Освен това вечерното заспиване трябва да бъде не по-късно от 20:30, реалистично с три дремки около 20:00.
Виж целия пост
# 1 608
Здравейте, имам близнаците на 2г.
Попринцип режима им е 8:00 събуждане / 13:00 - 15:00 обеден сън / 21:30 нощен
Днес бяха на ясла за първи път до обяд, станаха в 7:00 и по стечение на обстоятелствата легнаха в  14:00 до 15:45 и ги събудих, в колко да ги сложа за нощен сън?  До сега никога не са правили такова голямо будуване, като тази сутрин, за това съм в чудене по рано ли трябва да легнат. Утре отново ще ги събудя в 7:00 сутринта.
Виж целия пост
# 1 609
Здравейте, имам близнаците на 2г.
Попринцип режима им е 8:00 събуждане / 13:00 - 15:00 обеден сън / 21:30 нощен
Днес бяха на ясла за първи път до обяд, станаха в 7:00 и по стечение на обстоятелствата легнаха в  14:00 до 15:45 и ги събудих, в колко да ги сложа за нощен сън?  До сега никога не са правили такова голямо будуване, като тази сутрин, за това съм в чудене по рано ли трябва да легнат. Утре отново ще ги събудя в 7:00 сутринта.

Здравейте,
Децата са станали дори по-късно, следователно по-късно следва да си легнат.
На тази възраст гледате фиксиран режим, не интервали на будуване.
Хубаво е режимът да се адаптира плавно, с постепенно по-ранно будуване, не изведнъж, за да не се натрупа преумора, но при свършен факт просто адаптирайте цялостно режима.
Виж целия пост
# 1 610
Здравейте!
Малкият ще навърши 12 месеца на 17.09.2024 г. Досега имате 3 дремки за деня. Намали ги на 2. Но ми се струва, че спи доста продължително - всяка по около час. Има изключения. Общо взето го слагам по 1 и също време. Нощем покрай зъбите (според мен) понякога се буди с писъци, които или със залъгалка сам успокоява, или се налага аз да го успокоя - в леглото му или на ръце. Все още му давам 1 или 2 пъти през нощта да пие мляко (изпива между 30 и 60 мл на пиене) - дали това е грешка? И дали да не се постарая да мине на 1 дремка за деня или пък на 2, но по-малки? Вечер, когато сме на гости на баба и дядо е трудно, защото те смятат, че щом си трие очите задължително трябва да спи и не е нужно да го будят - "детският сън е свещен" ми се казва и детето спи по над час между 17 и 19 часа. А по график у нас между 19 и 20 часа ляга да спи окончателно... Демек му се разбива режима. Е... Оплаках се! Помощ! 😂
Виж целия пост
# 1 611
Здравейте!
Малкият ще навърши 12 месеца на 17.09.2024 г. Досега имате 3 дремки за деня. Намали ги на 2. Но ми се струва, че спи доста продължително - всяка по около час. Има изключения. Общо взето го слагам по 1 и също време. Нощем покрай зъбите (според мен) понякога се буди с писъци, които или със залъгалка сам успокоява, или се налага аз да го успокоя - в леглото му или на ръце. Все още му давам 1 или 2 пъти през нощта да пие мляко (изпива между 30 и 60 мл на пиене) - дали това е грешка? И дали да не се постарая да мине на 1 дремка за деня или пък на 2, но по-малки? Вечер, когато сме на гости на баба и дядо е трудно, защото те смятат, че щом си трие очите задължително трябва да спи и не е нужно да го будят - "детският сън е свещен" ми се казва и детето спи по над час между 17 и 19 часа. А по график у нас между 19 и 20 часа ляга да спи окончателно... Демек му се разбива режима. Е... Оплаках се! Помощ! 😂

Здравейте,
На тази възраст е нормално да бъде на две дремки, като най-често децата правят преход около 1.2-3 месеца до 1.6
Хубаво е да следвате режим с подходящи интервали на будуване и съответно ставане/лягане в един и същи час +-30 минути, не по-късно от 8 сутрин, 20:30 вечер.
Много малко деца имат реална нужда от нощно хранене на тази възраст, тези количества по-скоро говорят за пиене по навик, не от глад.
Виж целия пост
# 1 612
Здравейте!
Малкият ще навърши 12 месеца на 17.09.2024 г. Досега имате 3 дремки за деня. Намали ги на 2. Но ми се струва, че спи доста продължително - всяка по около час. Има изключения. Общо взето го слагам по 1 и също време. Нощем покрай зъбите (според мен) понякога се буди с писъци, които или със залъгалка сам успокоява, или се налага аз да го успокоя - в леглото му или на ръце. Все още му давам 1 или 2 пъти през нощта да пие мляко (изпива между 30 и 60 мл на пиене) - дали това е грешка? И дали да не се постарая да мине на 1 дремка за деня или пък на 2, но по-малки? Вечер, когато сме на гости на баба и дядо е трудно, защото те смятат, че щом си трие очите задължително трябва да спи и не е нужно да го будят - "детският сън е свещен" ми се казва и детето спи по над час между 17 и 19 часа. А по график у нас между 19 и 20 часа ляга да спи окончателно... Демек му се разбива режима. Е... Оплаках се! Помощ! 😂

Здравейте,
На тази възраст е нормално да бъде на две дремки, като най-често децата правят преход около 1.2-3 месеца до 1.6
Хубаво е да следвате режим с подходящи интервали на будуване и съответно ставане/лягане в един и същи час +-30 минути, не по-късно от 8 сутрин, 20:30 вечер.
Много малко деца имат реална нужда от нощно хранене на тази възраст, тези количества по-скоро говорят за пиене по навик, не от глад.

Благодаря Ви!
Виж целия пост
# 1 613
Здравейте! Бебето ми е на 1 г. и 2 м. от 9 месечен има проблем със съня . Будувания , ставане рано , лягане късно , много спане през деня или пък прекалено малко . На периоди е . Бях пооправила съня му , но от няколко дни отново започна всяка нощ да е с различни проблеми . Имаше фиксиран график - ставане в 7 , ПД - 10:30-11:20 , ВД- 15:00 - 16:30 и заспиване за нощен сън 20:45 . От седмица насам отказва да заспи вечер не по- рано от 21:00 или 21:30 , през деня прави пак две дрямки , но има и дни с 1 , защото често будува около час и 30 минути сутрин между 4 и 6 часа . Съответно го оставам да се наспи и после е на 1 дрямка . С дните с две дрямки спазвам интервалите на будуване и времето за дневен сън . Може ли съвет , това  преход за преминаване към 1 дрямка ли е или нещо някъде бъркам в дневния сън и интервалите ? Благодаря!
Виж целия пост
# 1 614
Здравейте! Бебето ми е на 1 г. и 2 м. от 9 месечен има проблем със съня . Будувания , ставане рано , лягане късно , много спане през деня или пък прекалено малко . На периоди е . Бях пооправила съня му , но от няколко дни отново започна всяка нощ да е с различни проблеми . Имаше фиксиран график - ставане в 7 , ПД - 10:30-11:20 , ВД- 15:00 - 16:30 и заспиване за нощен сън 20:45 . От седмица насам отказва да заспи вечер не по- рано от 21:00 или 21:30 , през деня прави пак две дрямки , но има и дни с 1 , защото често будува около час и 30 минути сутрин между 4 и 6 часа . Съответно го оставам да се наспи и после е на 1 дрямка . С дните с две дрямки спазвам интервалите на будуване и времето за дневен сън . Може ли съвет , това  преход за преминаване към 1 дрямка ли е или нещо някъде бъркам в дневния сън и интервалите ? Благодаря!

Здравейте,
Преход към една дрямка е, да.
Виж целия пост
# 1 615
Здравейте! Синът ми стана на 7м.и от същия ден рязко мина на две дремки. Нямаше промяна на интервали, изместване на часове, както го бях планирала, просто същия ден не спа трети път и така си остана. Сега обаче последния му интервал на будуване е 5 часа, издържа си ги. Излиза му зъб и нощем много се буди, дали от спането или дискомфорт от зъба?
А това, че толкова рано мина на две дремки значи ли, че и рано ще мине към една?
Виж целия пост
# 1 616
Здравейте! Синът ми стана на 7м.и от същия ден рязко мина на две дремки. Нямаше промяна на интервали, изместване на часове, както го бях планирала, просто същия ден не спа трети път и така си остана. Сега обаче последния му интервал на будуване е 5 часа, издържа си ги. Излиза му зъб и нощем много се буди, дали от спането или дискомфорт от зъба?
А това, че толкова рано мина на две дремки значи ли, че и рано ще мине към една?

Здравейте,
По-вероятно детето се буди от неправилния режим, отколкото от зъби. Интервал 5 часа със сигурност води до преумора на тази възраст и трябва да коригирате.
Често децата, които рано минават на 2, минават и около годинката на една, но разбира се, всяко дете е различно и далеч не е задължително.
Виж целия пост
# 1 617
Здравейте, детето е на 1,7 г. Отскоро премина на 1 дрямка. Сутрин става около 7ч. заспива от 12 до 14ч. Вечер ляга около 20 часа.
Проблема е, че е свикнал да заспива с люлеене в кошарата и вечер се събужда многократно, като заспива или с кърмене и пак люлеене или само с люлеене.
Как да го отучим от това и да заспива сам?
/ скоро обмислям отбиване/
Виж целия пост
# 1 618
Здравейте, детето е на 1,7 г. Отскоро премина на 1 дрямка. Сутрин става около 7ч. заспива от 12 до 14ч. Вечер ляга около 20 часа.
Проблема е, че е свикнал да заспива с люлеене в кошарата и вечер се събужда многократно, като заспива или с кърмене и пак люлеене или само с люлеене.
Как да го отучим от това и да заспива сам?
/ скоро обмислям отбиване/

Здравейте,
За жалост, няма как да дам конкретен съвет в рамките на този форум. Работата по премахване/променяне на силни асоциации, каквито са гореизброените, отнема време и множество стъпки, поради което е обект на индивидуални консултации.
Обаче е важно да знаете, че не е необходимо отбиване за приучване към самостоятелно заспиване, а само отделяне на асоциацията от съня.
Виж целия пост
# 1 619
Здравейте, пиша с един малко по-особен и сложен проблем. Надявам се да получа все пак някакви насоки.
Касае се за голямо дете, на 6 години. Опитахме се да го отделим да спи самостоятелно, когато се роди сестра му. Не се получи. Баща му заспиваше с него, после се местеше. Вкяка нощ детето се събужда с писъци. Преместихме го да спи при мен, макар че бях против. Просто имах нужда да се наспя. Сега, аз ставам всяка нощ да посетя тоалетната и той усеща и веднага скача, пищи. Страх го е от тъмното. Сестра му е по-малка, но си спи, не се стряска от моето ставане.
Всичко това продължава вече четири години, нощ след нощ.
Детето вече е доста голямо. Искам и двамата да ги отделя, но нямам идея как ще се случи. 🥺
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия