БАЗЕДОВА БОЛЕСТ ТЕМА 13

  • 25 430
  • 740
Повече ремисии, спиране на лекарства и един лек летен период да изкараме всички - без болежки


Базедова болест

Мно­го са при­чи­ни­те, кои­то разс­трой­ват фун­кция­та на щи­то­вид­на­та жле­за, за­то­ва не­ви­на­ги мо­гат да се ус­та­новят точ­но. Но ос­нов­на роля иг­рае нас­ледс­тве­но­то пред­раз­по­ло­же­ние. Проуч­ва­ния­та по­каз­ват, че близ­ки­те на бол­ни с ба­зе­до­ва бо­лест съ­що има­т уси­ле­на фун­кция на щи­то­вид­на­та жле­за. То­ва да­ва ос­но­ва­ние да се пред­по­ла­га, че по нас­ледс­тво се пре­да­ва ди­рек­тно не са­мо­то за­бол­ява­не, а пред­раз­по­ло­же­ние­то към не­го. Ка­то след­ва­ща при­чи­на ще по­со­чим на­ру­ше­на­та фун­кция на по­ло­ви­те жле­зи. За­що­то та­зи бо­лест по-чес­то зас­яга же­ни­те по вре­ме на кли­мак­те­риум и пу­бер­тет.

В 80 на сто от слу­ча­и­те ба­зе­до­ва­та бо­лест въз­ник­ва ка­то след­с­т­вие на ня­как­во теж­ко нер­в­но-пси­хич­но пре­жи­вя­ва­не:

- уп­ла­ха;
- про­фе­си­о­нал­ни и лич­но кон­ф­лик­ти;
- смърт на близ­ки;
- про­дъл­жи­тел­на нер­в­на и ум­с­т­ве­на нап­рег­на­та ра­бо­та.

В днеш­но вре­ме се при­е­ма, че те­зи про­во­ки­ра­щи фак­то­ри мо­гат да до­ве­дат до за­бо­ля­ва­не­то са­мо при хо­ра, ко­и­то имат пред­раз­по­ло­же­ност към за­бо­ля­ва­не­то. Ос­вен по­со­че­ни­те съ­щес­т­ву­ват и дру­ги от­к­люч­ва­щи фак­то­ри, нап­ри­мер хро­нич­ни­те ин­фек­ции и трав­ми по гла­ва­та.

ОС­НОВ­НИ­ТЕ СИМ­П­ТО­МИ

- неп­ре­къс­на­то тре­пе­ре­не;
- сър­це­би­е­не;
- бър­зо умо­ря­ва­не;
- бол­ка в кос­ти­те;
- екзофталм (изпъкване на 1-то или и на 2-те очи)
- често изпотяване, особено характерно е изпотяването на ръцете
- значителна загуба на тегло
- учестен пулс
- мускулна слабост, отпадналост
- повишено кръвно налягане
- емоционална нестабилност, лесна раздразнителност
- проблеми със съня
- проблеми с паметта


Болестта засяга много по-често жени (7:1 в сравнение с мъжете). По-често се проявява в средната възраст (30 - 50 години), но се среща и при хора над 50-те, в менопаузата, при бременност. До скоро се твърдеше, че Базедовата болест е противопоказна при бременност. Последните изследвания показват, че няма причини за подобно безпокойство. Болестта има фамилна предразположеност и може да се "отключи" от преживяването на силен стрес, инфекциозно заболяване и т.н.

Налице е увеличена гуша при 70-90% от пациентите. Обикновено жлезата е мека, неболезнена, с гладка повърхност. При преслушване на щитовидната жлеза се установява систоличен шум.

Появяват се ендокринни очни симптоми като например изпъкване на очните ябълки /екзофталм/. Той е симетричен и умерено изразен. Други характерни очни симптоми са рядкото мигане (симптом на Stellwag), изоставане на горния клепач при поглед надолу (симптом на Graefe), недостатъчност на конвергенцията (симптом на Mobius), хиперпигментация на клепачите (симптом на Елинек).

Болните обикновено са напрегнати, неспокойни, имат ускорена мисловна дейност и говор. Те се оплакват от безсъние, емоционална лабилност и плачливост. Даже през студените месеци усещат топлина, потят се обилно, могат да имат леко повишена температура.

Съобщават за отслабване и загуба на тегло при запазен апетит. Чувстват се отпаднали, имат слабост в мускулите. Налице е треперене на ръцете, учестена дефекация с кашави изпражнения.

Кожата е мека, нежна, топла и влажна.

От страна на сърдечно-съдовата система се наблюдава тахикардия и екстрасистоли. Тахикардията е пропорционална на хипертиреоидизма. При средно-тежките форми на болестта тахикардията е между 90-120 удара в минута, а при тежките - над 120 удара в минута. Пулсът е ускорен.

При жените се наблюдават олиго- или аменорея, ановулаторни цикли, снижен фертилитет, но бременност е възможна и обикновено протича нормално. Съществуват два основни начина на лечение на тиреотоксикозата - медикаментозно и оперативно.

Ба­зе­до­ва­та бо­лест за­поч­ва с не­оп­ре­де­ле­ни нер­в­но-пси­хич­ни оп­лак­ва­ния. Бол­ни­ят ста­ва нес­по­ко­ен, емо­ци­о­нал­но нес­та­би­лен, мно­го чув­с­т­ви­те­лен. Той лес­но из­бух­ва и стра­да от упо­ри­то без­съ­ние. Мно­го чес­то про­я­вя­ва из­лиш­на ак­тив­ност. Из­по­тя­ва се обил­но без ни­как­ви при­чи­ни. Ран­на про­я­ва на ба­зе­до­ва­та бо­лест е и тре­пе­ре­не­то на ръ­це­те, а по­ня­ко­га и на ця­ло­то тя­ло. Бол­ни­ят тре­пе­ри неп­ре­къс­на­то, ка­то тре­пе­ре­не­то се за­сил­ва при въл­не­ние. Сър­деч­на­та дей­ност съ­що е ус­ко­ре­на. Бол­ни­ят чес­то усе­ща неп­ри­ят­но сър­це­би­е­не и прес­ка­ча­не на сър­це­то.
В око­ло 30 на сто от слу­ча­и­те се наб­лю­да­ват нес­пир­ни из­то­щи­тел­ни ди­а­рии. С вре­ме­то бол­ни­ят мно­го от­с­лаб­ва, мус­ку­ли­те му се от­пус­кат, той лес­но и бър­зо се умо­ря­ва и за­поч­ва да из­пит­ва бол­ки в кос­ти­те. Ко­жа­та на бо­лен с ба­зе­до­ва бо­лест е влаж­на, ме­ка и топ­ла при до­пир, а мно­го чес­то тя се обез­ц­ве­тя­ва на мес­та, или пък по­тъм­ня­ва. Нок­ти­те из­тъ­ня­ват и се чу­пят лес­но. Ко­са­та за­поч­ва уси­ле­но да па­да.
Мно­го ха­рак­те­рен е из­г­ле­дът на ли­це­то на бол­ния от ба­зе­до­ва бо­лест. Очи­те са ши­ро­ко от­во­ре­ни, влаж­ни и блес­тя­щи. Чо­ве­кът ми­га мно­го по-ряд­ко от нор­мал­но­то. А при око­ло 70 на сто от бол­ни­те се наб­лю­да­ва т.нар. ек­зоф­талм - из­пък­ва­не на оч­ни­те ябъл­ки. При 50 на сто от бол­ни­те се ус­та­но­вя­ва уве­ли­че­на щи­то­вид­на жле­за, обик­но­ве­но вто­ра-тре­та сте­пен. Жле­за­та е ме­ка, елас­тич­на, глад­ка. Не е бо­лез­не­на при опип­ва­не, но пък чес­то пул­си­ра.

Диагностика

Лабораторните изследвания показват:

- ниска холестеролемия
- левкопения с лимфоцитоза
- хиперкалциемия
- хипокалиемия
- понижен глюкозен толеранс.

Тези резултати не са решаващи за поставяне на диагнозата. Определящи са хормоналните изследвания. Установяват се:

- високи стойности Т3 и Т4 (респ. FT3 и FT4)
- нисък TSH

При 6-8% е повишен само Т3 (Т3-токсикоза), а в 1-2% от болните е повишен само Т4 (Т4-токсикоза).

Поставянето на диагнозата е по-трудно в началото на заболяването и при леките форми на Базедова болест. При разгърната клинична картина диагностицирането е лесно. При начални прояви и съмнителни случаи решаващо значение имат хормоналните изследвания.

Развитие на болестта

Базедовата болест е автоимунно заболяване, при което собственото ни тяло произвежда антитела на рецептора за стимулиране на тироидния хормон (TSH). Понякога се произвеждат и антитела на тироидните хормони fT3 fT4, както и на тироглобулина. Тези антитела се свързват с TSH рецептора и го стимулират което довежда до необичайно усилено производство на T3 и T4. Това от своя страна е причината за клиничните симптоми на хипертироидизъм и увеличение на щитовидната жлеза (гуша).

Повишеното производство на щитовидни хормони усилва тъканния метаболизъм и кислородната консумация. Повишеното количество тиреоидни хормони увеличава интензивността на метаболитните процеси в организма и довежда до състояние на хиперметаболизъм. Голяма част от енергията се трансформира в топлинна - усилена термогенеза. Повишена е възбудимостта на централната и вегетативната нервна система. Това обяснява хиперкинетичната сърдечна дейност, ускорената дейност на червата, нервно-вегатативните прояви и нервнопсихичните симптоми.

ЛЕ­КИ­ТЕ ФОР­МИ СЕ ИЗ­ЛЕ­КУ­ВАТ ДО ЕД­НА ГО­ДИ­НА

Ба­зе­до­ва­та бо­лест се про­я­вя­ва по раз­ли­чен на­чин в от­дел­ни­те слу­чаи. Съ­щес­т­ву­ват ле­ка, сред­на и теж­ка фор­ма, ко­и­то оба­че мо­гат да пре­ли­ват ед­на в дру­га. Про­ти­ча­не­то на за­бо­ля­ва­не­то, как­то и ле­че­ни­е­то, за­ви­сят от кли­нич­на­та фор­ма, от въз­раст­та на бол­ния и от на­ли­чи­е­то на ус­лож­не­ния. При по-ле­ки­те фор­ми, ко­и­то са нав­ре­ме от­к­ри­ти и пра­вил­но ле­ку­ва­ни, се сти­га до по­доб­ре­ние след 9 до 12 ме­се­ца, мно­го чес­то и до пъл­но из­ле­ку­ва­не. Не са ред­ки слу­ча­и­те оба­че за­бо­ля­ва­не­то да се пов­то­ри. А теж­ки­те ус­лож­не­ния и не­ле­ку­ва­ни слу­чаи на ба­зе­до­ва бо­лест мо­гат да за­вър­шат фа­тал­но. Ба­зе­до­ва­та бо­лест по­ня­ко­га се раз­поз­на­ва мно­го труд­но. То­ва за­ви­си от пра­вил­но­то раз­г­ра­ни­ча­ва­не на от­дел­ни­те кли­нич­ни фор­ми и сте­пе­ни, как­то и от евен­ту­ал­ни­те ус­лож­не­ния.
Нап­ри­мер ле­ки­те слу­чаи на за­бо­ля­ва­не­то чес­то би­ват смя­та­ни за нев­ро­за и съ­от­вет­но ле­ку­ва­ни ка­то нев­ро­за.
А спе­ци­фич­ни­те про­я­ви, как­то ве­че спо­ме­нах­ме, са не­мо­ти­ви­ра­но ус­ко­ре­на сър­деч­на дей­ност, тре­пе­ре­не, по­те­не, нер­в­но-пси­хич­на нес­та­бил­ност. Ако към всич­ки те­зи про­яв­ле­ния е на­ли­це и из­пък­ва­не на очи­те, то­га­ва ди­аг­но­за­та е вяр­на. А на­пъл­но изя­ве­ни­те слу­чаи на ба­зе­до­ва бо­лест са тол­ко­ва ха­рак­тер­ни, че ряд­ко ос­та­ват не­за­бе­ля­за­ни от близ­ки­те на бол­ния.


ВНИ­МА­НИЕ!

Про­я­ви на ба­зе­до­ва бо­лест се наб­лю­да­ват и при т.нар. ток­си­чен аде­ном на щи­то­вид­на­та жле­за (го­рещ въ­зел). Той пред­с­тав­ля­ва ту­мо­ро­вид­но ор­га­нич­но раз­рас­т­ва­не на тъ­кан­та на жле­за­та с офор­мя­не на доб­ре из­ра­зен въ­зел. При­чи­ни­те са не­из­вес­т­ни. Свръх­фун­к­ция на щи­то­вид­на­та жле­за мо­же да се раз­вие и при про­дъл­жи­тел­но ле­че­ние с йод и йод­ни пре­па­ра­ти, как­то и с ти­ре­о­ид­ни хор­мо­ни. По­доб­ни слу­чаи се наб­лю­да­ват срав­ни­тел­но ряд­ко и обик­но­ве­но при бол­ни със спо­ра­дич­на гу­ша. И все пак кли­нич­ни­те про­яв­ле­ния на ток­сич­ния аде­ном и ле­кар­с­т­ве­на­та хи­пер­ти­ре­о­за са по-ле­ки и след пра­вил­но­то ле­ку­ва­не из­чез­ват.

УМ­С­Т­ВЕ­НО И ФИ­ЗИ­ЧЕС­КО НАП­РЕ­ЖЕ­НИЕ СА ПРО­ТИ­ВО­ПО­КАЗ­АНИ

Ле­че­ни­е­то на ба­зе­до­ва­та бо­лест тряб­ва да за­поч­не нав­ре­ме, да бъ­де съ­об­ра­зе­но със със­то­я­ни­е­то на бол­ния и съ­от­вет­но да се на­гаж­да към раз­ви­ти­е­то на бо­лест­та. Мно­го ва­жен е ре­жи­мът на бол­ния. До­ри и бол­ни­те с най-ле­ка фор­ма тряб­ва да бъ­дат от­с­т­ра­не­ни от оби­чай­на­та би­то­ва и про­фе­си­о­нал­на сре­да. За­дъл­жи­тел­но се ог­ра­ни­ча­ват и до­ри пре­мах­ват ум­с­т­ве­но­то и фи­зи­чес­ко нап­ре­же­ние. Не се до­пус­ка пре­у­мо­ра и кон­ф­лик­т­ни си­ту­а­ции, как­то и об­щу­ва­не­то с мно­го хо­ра.
Мно­го ва­жен еле­мент от ле­че­ни­е­то на ба­зе­до­ва­та бо­лест е ус­по­ко­я­ва­не­то, от­пус­ка­не­то на нер­в­на­та сис­те­ма. Чрез цен­т­рал­на­та нер­в­на сис­те­ма щи­то­вид­на­та жле­за ре­гу­ли­ра об­мя­на­та на ве­щес­т­ва­та в ор­га­низ­ма.
Про­дъл­жа­ва­ме с ди­е­та­та.
Хра­на­та на бол­ния тряб­ва да е раз­но­об­раз­на, с пре­об­ла­да­ва­не на бел­тъ­чи­ни - мля­ко и млеч­ни про­дук­ти, яй­ца, ри­ба, пло­до­ве и зе­лен­чу­ци. Мно­го важ­ни за ор­га­низ­ма са ви­та­ми­ни­те А, С и те­зи от гру­па­та В.
Най-ста­ро­то ле­чеб­но сред­с­т­во за ба­зе­до­ва­та бо­лест е йо­дът. Оба­че в пос­лед­но вре­ме се при­ла­га все по-ряд­ко, за­що­то ве­че има го­лям брой ле­чеб­ни сред­с­т­ва. Ста­ва ду­ма за т.нар. ти­ре­ос­та­ти­ци, ко­и­то по­тис­кат фун­к­ци­я­та на щи­то­вид­на­та жле­за. Те­зи ле­кар­с­т­ва се пред­пис­ват са­мо от спе­ци­а­лист, кой­то съ­от­вет­но наб­лю­да­ва бол­ния.


НА­РОД­НА­ТА МЕ­ДИ­ЦИ­НА Е СА­МО ДО­ПЪЛ­НЕ­НИЕ КЪМ ОС­НОВ­НО­ТО ЛЕ­ЧЕ­НИЕ


За­ед­но с ти­ре­ос­та­тич­ни­те ле­кар­с­т­ва, ши­ро­ко се из­пол­з­ват и най-обик­но­ве­ни ус­по­ко­я­ва­щи бил­ки ка­то ва­ле­ри­а­на (ди­лян­ка), дя­вол­с­ка ус­та, ма­то­чи­на, са­ро­там­нус. Ето ня­кол­ко ре­цеп­ти:
Сме­се­те 30 г ди­лян­ка, 30 г дя­вол­с­ка ус­та и 60 г са­ро­там­нус. За­лей­те две су­пе­ни лъ­жи­ци от та­зи смес с 500 мл вря­ла во­да и ос­та­ве­те да ври още 5 ми­ну­ти. При­е­ма се по 4 пъ­ти на ден, по­ло­вин час пре­ди яде­не - по ед­на ви­не­на ча­ша.
Вмес­то во­да, бол­ни­ят мо­же да пие от­ва­ра от оре­хо­ви лис­та и лис­та от чер­ни­ца - от­ва­ра­та се при­гот­вя с по ед­на су­пе­на лъ­жи­ца лис­та от те­зи рас­те­ния.
Пий­те от­ва­ра от шип­ки: 15 броя счу­ка­ни шип­ко­ви плод­че­та се за­пар­ват с 600 мл вря­ла во­да и смес­та прес­то­я­ва 15 ми­ну­ти. След то­ва се пре­цеж­да и се пие ка­то чай.
Мно­го по­лез­ни и с мно­го ши­ро­ко при­ло­же­ние са зе­лен­чу­ко­ви­те со­ко­ве. Нап­ри­мер из­к­лю­чи­тел­но ефек­тив­но се от­ра­зя­ва смес от сок от мор­ко­ви, це­ли­на, маг­да­ноз и спа­нак. Ле­чеб­ни­те со­ко­ве се пи­ят на глад­но, от­дел­но от ре­дов­но­то хра­не­не.


ВНИ­МА­НИЕ!

Имай­те пред­вид, че са­мо­ле­че­ни­е­то на ба­зе­до­ва­та бо­лест мо­же да до­ве­де до теж­ки ус­лож­не­ния, вклю­чи­тел­но и до пъл­на ат­ро­фия на жле­за­та. Теж­ки­те фор­ми на та­зи бо­лест за­дъл­жи­тел­но се ле­ку­ват в бол­нич­на об­с­та­нов­ка.

Пре­по­ръч­ват се уме­ре­ни дви­же­ния на от­к­ри­то. Мо­же­те да прак­ти­ку­ва­те ди­ха­тел­ни уп­раж­не­ния, ав­тот­ре­нинг, раз­ход­ки. Из­бяг­вай­те из­ла­га­не­то на слън­це.


И НАЙ-МАЛКОТО УВЕЛИЧАВАНЕ НА ЩИТОВИДНАТА ЖЛЕЗА Е Т.НАР. ГУША


През пос­лед­ни­те ня­кол­ко го­ди­ни ряз­ко се уве­ли­ча­ва бро­ят на за­бо­ле­ли­те от гу­ша.
Гу­ша­та мо­же да бъ­де сим­п­том на ре­ди­ца за­бо­ля­ва­ния - ба­зе­до­ва бо­лест, доб­ро­ка­чес­т­ве­ни и зло­ка­чес­т­ве­ни ту­мо­ри, въз­па­ли­тел­ни за­бо­ля­ва­ния и дру­ги. Ко­га­то ста­ва ду­ма за доб­ро­ка­чес­т­ве­но ди­фуз­но на­рас­т­ва­не на щи­то­вид­на­та жле­за, то­га­ва на­ру­ше­ни­е­то се дъл­жи на не­дос­тиг на йод в ор­га­низ­ма. В то­зи слу­чай гу­ша­та не е свър­за­на с въз­па­ли­те­лен про­цес, но­во­об­ра­зу­ва­ние или хе­ма­том. Щи­то­вид­на­та жле­за ре­гу­ли­ра об­мя­на­та на ве­щес­т­ва­та в ор­га­низ­ма чрез цен­т­рал­на­та нер­в­на сис­те­ма. Тя се на­ри­ча още “емо­ци­о­нал­на­та” жле­за, за­що­то ней­на­та фун­к­ция се вли­яе из­к­лю­чи­тел­но мно­го от стре­са.
Щи­то­вид­на­та жле­за е склон­на към ин­ток­си­ка­ция, а то­ва на­пос­ле­дък за­чес­тя­ва за­ра­ди за­мър­ся­ва­не на окол­на­та сре­да. Мно­го спе­ци­а­лис­ти обяс­ня­ват за­бо­ля­ва­ни­я­та на щи­то­вид­на­та жле­за с пос­ле­ди­ци­те от ава­ри­я­та в Чер­но­бил. Но и тук оп­ре­де­ле­но зна­че­ние иг­рае нас­лед­с­т­ве­ни­ят фак­тор. Спо­ред раз­п­рос­т­ра­не­ни­е­то се раз­ли­ча­ват ен­де­мич­на, спо­ра­дич­на и юве­нил­на гу­ша.


Най-важно е навременното лечение

Лечение

По време на лечението редовно се проследяват стойностите на хормоните TSH, T3 и T4, както и на левкоцитите. Прилагат се антитироидни лекарства, които намаляват производството на хормона тироид. Ако подобно лечение не даде задоволителни резултати и се стигне до т.нар тироидна криза, се прибягва до оперативна намеса, т.нар. "тироидектомия". Обикновено болестта започва постепенно. По-рядко се наблюдава остро начало.

Медикаментозното лечение използва като основни средства тиреостатиците. Лекарствени средства, които често се използват са тимидазол /метизол/ и пропицил. Те блокират синтезата на тиреоидни хормони. Всеки хипертиреоидизъм се лекува с тиреостатици до постигане на еутиреоидно състояние. Лечението продължава около 1-2 години.

Прилагат се още бета-блокери, витамини, седативни средства.

Хирургично лечение се прилага при високостепенни хиперплазии на щитовидната жлеза, при непоносимост към тиреостатици или противопоказания за прилагането им. Извършва се субтотална тиреоидектомия. Предоперативно се извършва подготовка с тиреостатици, целяща да доведе болния до състояние на еутиреоидизъм.

Лечението на териотоксична криза се провежда винаги в интензивно отделение. На болните се преопръчва да избягват психичното напрежение и стрес, да не вдигат тежко. Според българските закони всеки, страдащ от подобно заболяване има право на 3 месеца болнични. Следете редовно левкоцитите, тъй като един от най-изявените странични ефекти на антитироидните медикаменти е значителното намаляване на броя на белите кръвни телца (левкоцити).
Осо­бе­но важ­на и при то­ва за­бо­ля­ва­не е про­фи­лак­ти­ка­та. Тя тряб­ва да бъ­де пос­то­ян­на и за дъ­лъг пе­ри­од от вре­ме. Ма­со­ва­та йод­на про­фи­лак­ти­ка се осъ­щес­т­вя­ва ка­то обик­но­ве­на­та гот­вар­с­ка сол се за­ме­ни из­ця­ло с йо­ди­ра­на. При по­доз­ре­ние за уве­ли­че­ние на щи­то­вид­на­та жле­за тряб­ва да се обър­не­те към спе­ци­а­лист. За­що­то ако в ле­ки­те слу­чаи не се на­ла­га спе­ци­ал­но ле­че­ние, ос­вен упот­ре­ба­та на йо­ди­ра­на сол, то гу­ша­та в те­жък, нап­ред­нал ста­дий тряб­ва да бъ­де ле­ку­ва­на сис­тем­но.
По­ня­ко­га се сти­га и до опе­ра­тив­но ле­че­ние. То се на­ла­га при ди­фуз­на гу­ша с го­лям раз­мер - 4-та и 5-та сте­пен. То­ва са ве­че фиб­роз­ни из­ме­не­ния, кал­ци­фи­ка­ти и се по­я­вя­ват съм­не­ния за зло­ка­чес­т­ве­ни об­ра­зу­ва­ния.
Мно­го ва­жен фак­тор в бор­ба­та с гу­ша­та е по­ви­ша­ва­не­то на жиз­не­ния стан­дарт, ра­ци­о­нал­но­то хра­не­не и по­доб­ря­ва­не­то на би­то­ви­те и са­ни­тар­ни­те ус­ло­вия.

Източник: blitz.bg
/ wikipedia.org

Болните с хипертиреоидизъм се повлияват благоприятно от:
 L-карнитин
    Vit A
    Vit C
    Vit E
    Vit B complex
    рибено масло
    масло от вечерна иглика
    цинк
    селен
    бромелин
    куркума
    калций
    магнезий
    коензим Q10
    екстракт от гроздови семки
    мелатонин
    пасифлора
    валериана
    маточина
    птиче просо

L-карнитинът е аминокиселина, която се произвежда в организма от аминокиселината лизин, като за това са необходими Vit B6, Vit C, ниацин, желязо и метионин. Той блокира ефекта на произведените в големи количества тиреоидни хормони върху някои периферни тъкани. Той не въздейства директно върху щитовидната жлеза,  но успешно повлиява симптоматиката, дълваща се  на хормонален ексцес. Той блокира навлизането на  тиреоидните хормони в клетъчното ядро и по такъв начин намалява нервното напрежение, непоносимостта към топлина, инсомнията, емоционалната нестабилност, треморът и изпотяването L-карнитин подобрява симптоматиката, както при леките форми на хипертиреоидизъм, така и при тиреотоксична криза.
Според едно проучване на втората  седмица след прибавяне на  L- карнитин към стандартната терапия е наблюдавано намаление на размера на щитовидната жлеза, намаляване на ъптейка  J-131, подбряване на чернодробните функционални тестове и на симптомите на офталмопатията. L-карнитинът оказва положителен ефект върху функционалното състояние на мускулите, върху мускулната сила и костната минерализация.  Дозировката се определя въз основа на симптоматиката и резултатите от лабораторните изследвания.

Vit A често е намален в кръвта на болните, страдащи от хипертиреоидизъм. Големите количества от този витамин потискат тиреоидната функция. Добавянето на Vit A към терапията подобрява симптомите на болестта на Грейвс. Vit A е мощен антиоксидант, който намалява повищеният при хипертиреоидизъм  оксидативен стрес.

Vit C е мощен антиоксидант. В експериментални проучвания е установено че съдържанието му в кръвта на болни с хипертиреоидизъм е намалено. Това се дължи на участието му в неутрализирането на продуктите на прекисното окисление на липидите, които участват  в патогенезата на сърдечната патология при тази група болни.  По тази причина се налага  болните с хипертиреоидизъм да  приемат  допълнително Vit C.

Vit E е антиоксидант. Той стабилизира клетъчните мембрани.Той действа като ловец на свободни радикали и намалява пораженията, предизвикани от оксидативният стрес при болни с хипертиреоидизъм.

Проучванията показват, че болните  страдащи от хипертиреоидизъм са с ниски нива на коензим Q10. С повишаване на нивата на Т3 и Т4, коензим Q10 намалява, което води до дефект в клетъчния енергиен транспорт. Коензим Q10 притежава антиоксидантни свойства и участва в електронния транспорт в дихателната верига. Плазменият дефицит на коензим Q10 настъпва в резултат на стимулиране на активността на дихателната верига при болните с хипертиреоидизъм. Внасянето на коензим Q10 под формата на хранителна добавка подобрява състоянието на тези болни.

Маслото от вечерна иглика  е богато на есенциални мастни киселини. Те повлияват благоприятно автоимунните процеси в организма. Есенциалните мастни киселини участват в производството на простагландини. Простагландините потискат възпалителните процеси, които са налице при автоимунните заболявания.

Omega-3 мастните киселини намаляват възпалителният процес и подпомагат правилното функциониране на имунната система.

Бромелинът намалява отока на  щитовидната жлеза.

Куркумата засилва ефекта на  бромелина и трябва да се  приема между храненията.

Калцият и магнезиият са кофактори в много метаболитни процеси. При болните с хипертиреоидизъм е налице значително намаляване на съдържанието на калций, магнезий и цинк в еритроцитите, както и намаляване на плазмената концентрация на магнезий. Тиреоидната ос участва в регулацията на магнезиевият матаболизъм, чрез регулиране на транспорта от екстра - към интрацелуларното пространство. При хиперфункция на щитовидната жлеза е налице и модифициране на параметрите на калциево-фосфорната обмяна. Два фактора допринасят за дефицита в калциевият баланс – намаляване на нивото на паратхормона, с последващо повишаване на серумния калций, което от своя страна повишава неговото отделяне с урината и намаляване на нивата на 1-25 дихидроксикалциферол, последващ функционален хипопаратиреоидизъм и хиперфосфатемия, което води до намалена чревна резорбция на калций.
Хипертиреоидизмът при възрастни  е причина за появата на  вторична остеопороза. Неконтролираният хипертиреоидизъм увеличава костният търновър и засилва костната загуба, нарушавайки равновесието между резорбцията и формирането на костта. Продължителността на костният цикъл на рамоделиране е намален с 50%, тъй като и фазата на резорбция и фазата на формиране настъпват по бързо при тези болни. Нарушен е балансът между остеокластната и остеобластната активност, в резултат на което на всеки цикъл се губят по 10% костно вещество. Ниските стойности на TSH при болните с хипертиреоидизъм също допринасят за костната загуба
По тази причина болните с  хиперфункция на щитовидната жлеза трябва да приемат калций и магнезий в подходящо съотношение.
Повишената функция на щитовидната жлеза води до промени във  функционалното състояние на  различни органи и системи. Повишената продукция на тиреоидни хормони повишава оксидативния стрес. Мелатонинът намалява оксидативния стрес като допринася за елиминирането на свободните радикали и притежава директни антиоксидантни свойства. Мелатонинът е вещество, което се секретира от пинеалните жлези в мозъка Той е отговорен за нормалния сън и циркадният ритъм  на нашият организъм. Той потиска ексцесивната секреция на тиреоидните хормони. Добавянето на мелатонин повлиява благоприятно и инсомнията, която е често срещан симптом при хиперфункция на щитовидната жлеза.

Lycopus ssp е основен билков продукт за лечение на хипертиреоидизъм. Той намалява производството на хормони на щитовидната жлеза и е особено ефикасен в началните стадий на хипертиреоидизма.

Melissa officinalis – маточина - намалява нивата на тиреоидните хормони и блокира действието на тиреоид  стимулиращите антитела, чрез блокиране на TSH рецепторите върху тиреоидните клетки.

Lithospermum officiaale – птиче просо – в комбинация с маточината и Licopus ssp, потискат действието  на специфичния стимулиращ щитовидната жлеза имуноглобулин.
Замразени сухи екстракти от  трите билки потискат свързването на TSH със специфичните рецептори по повърхността на тиреоидните клетки, чрез отслабване на връзката между тях.
Добавянето на храносмилателни ензими оказва благоприятен ефект върху  състоянието на болните с тиреотоксикоза, защото подпомагат нарушеното смилане и абсорбция на хранителните вещества.
Пасифлората притежава седативен,  миорелаксиращ и болкоуспокояващ  ефект Използва се при невралгии, генерализирани гърчове, хистерия, сърцебиене. Има много добър ефект в комбинация с валериана.
При хипертиреоидизъм тази комбинация  е перфектна, защото при тези  болни е налице стимулация  на нервната система. Валерианата  успокоява нервната система в условията на стрес, подобрява качеството на съня и има релаксиращ ефект върху гастроинтестиналния тракт.

Източник: МЦ Живот

Ендокринолозите от които сме доволни:

София:
д-р  Емил Начев  - Частен кабинет в МЦ Панацея - тел. 02/952 39 35, преглед - 45 лв, отделно се заплаща ехограф - 35 лв.
Вторичен преглед - 25 лв.
Частен прием в Майчин дом (влизаш през главния вход на МД, след 5 метра тръгваш по коридора в дясно. Минаваш го целия и в ляво има стълби, слизаш 1 етаж надолу, завиваш два пъти на дясно и пак в десния коридор търсиш кабинет 10
GSM на д-р Начев - 0888 896 843

д-р Атанаска Еленкова
приема в ДКЦ Асцендент гр.София, ул. Бачо Киро 47, тел. за записвания 02/983 94 94; 02/983 15 68
Сряда 14.30 – 17.30
Не работи със здравна каса!
http://www.ascendent.cc/

Д-р Шинков и д-р Галева - за контакти - www.superdoc.bg

Варна:

д-р Николай Райков
Приема в "Медицински център плюс"- телефон за записване: 052/64 33 33
http://plus-bg.com/
Лична страница:
http://raikovendo.dir.bg/
Преглежда и в Транспортна болница
Работи със здравна каса
Мобилен телефон: GSM 0888/ 833 263, e-mail: nikraikov@yahoo.com

Проф. Кирил Христозов
Приема в "Медицински център Дария" тел: 052/ 631-126
Преглежда само сряда
Приема също в УМБАЛ "Света Марина"  Клиника по ендокринология и болести на обмяната
Телефон: 052 978338/ вътр. 1338

Пловдив:

УМБАЛ „Свети Георги”
д-р Нончев - ул."Филип Македонски" 37, всеки ден от 14 до 17 ч. За записване на час: 032/258289


Изследвания ( кодове за изследванията), които се поемат от здравна каса.
ТСХ по време на бременност
Други изследвания
В извънболничната медицинска помощ НЗОК заплаща изследванията на хормоните: FT4 (10.08), TSH (10.09), LH (10.22), FSH (10.23), Prolaktin (10.24), Estradiol (10.25), Testosteron (10.26), Progesteron (10.21) и „Антитела срещу Тиреоидната пероксидаза – Anti-TPO“ (10.27), т.н. МАТ, като за извършването им лекарят специалист следва да издаде „Направление за медико-диагностична дейност” (бл. МЗ-НЗОК №4).
Медицинското направление за медико-диагностични дейности (бл. МЗ-НЗОК №4) е валидно до 30 календарни дни от издаването му.
Хормоните TSH и FT4 могат да се назначат и от общопрактикуващия (личния) лекар, по преценка и при необходимост.  Какъв да бъде броят на хормоните и кои да бъдат те, зависи от заболяването, което имате. Това решава лекарят специалист – във Вашия случай – ендокринологът.
Пациенти, страдащи от заболяването „Тиреотоксикоза” (хипертиреоидизъм) се наблюдават диспансерно от лекар - специалист по ендокринология и болести на обмяната - десет години. Консултативните прегледи се провеждат три пъти годишно - със снемане на общ клиничен статус с насоченост към сърдечно-съдовата система, нервна система, храносмилателна система и очен статус, ЕКГ. Един път в годината се изследват хормоните fT4 и TSH, и кръвната захар. Един път на две години имате право на консултация с кардиолог и със специалист по очни болести.
Подробна информация за прегледите, изследванията и консултациите с лекар, които НЗОК заплаща за диспансеризираните здравноосигурени лица, е публикувана на електронната страница на НЗОК – www.nhif.bg , в меню „Национален рамков договор – 2012 – за медицински дейности” – подменю „Приложения към НРД – Приложение № 9 (диспансеризация при личния лекар - „Пакет дейности и изследвания на ЗЗОЛ по МКБ, диспансеризирани от ОПЛ“) и Приложение № 14 (диспансеризация при лекар специалист - „Пакет дейности и изследвания на ЗЗОЛ по МКБ, диспансеризирани от лекар специалист“).
НЗОК не заплаща - високоспециализираната медицинска дейност „Ехография на щитовидна жлеза”, която се извършва от специалист ендокринолог.
НЗОК заплаща за високоспециализираната медицинска дейност „Пункционна биопсия на щитовидната жлеза под ехографски контрол” (06.11) в извънболничната специализирана помощ, ако дейността е назначена от лекар специалист с „Медицинско направление за високоспециализирани дейности” (бл. МЗ-НЗОК №3А).
Изследването „Доплерова сонография на съдове на щитовидната жлеза”(88.77) е високоспециализирана медицинска дейност (ВСМД), която НЗОК също заплаща, ако е назначена от лекар специалист с „Медицинско направление за високоспециализирани дейности” (бл. МЗ-НЗОК № 3А) , който има договор с НЗОК за този вид изследване.
В болничната помощ има клинични пътеки за оперативно лечение на определени заболявания на щитовидната жлеза, за които НЗОК заплаща.

Особено в началото на заболяването, когато сте на по-високи дози лекарства проследявайте чернодробните показатели АСАТ и АЛАТ, ПКК и СУЕ на 20 дена.

ТСХ преди и по време на бременност:
TSH < 2,5 - преди бременност
TSH < 1,0 - в първи триместър
TSH < 2,5 - във втори и трети триместър

Линк към предишната тема:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1310654
Виж целия пост
# 1
Благодаря за новата тема. Отпуснали сме се с предната без да се усетим Simple Smile

Аз май възпалих нерв на тила и докато мисля, че кръвното ми играе, то се оказа долу-горе добре. Тост, много като ме цепи глава не надвишава 130/80, а като постоя 2-3 минути и показва около 122/77 (нещо такова).
Сковаваше ми се челюстта и понеже след НГ ще ми запълват зъб, който се счупи, но е с извадени нерви и не би следвало да е той проблем... докато разбера кръвно ли е, изкривяване ли, зъб ли, яко се нагълтах с диалгин. От вчера мажа врата с едно мазило с арника и май има ефект. Поне днес не съм пила диалгин. Май нерв ще излезе.
Виж целия пост
# 2
Благодаря за новата тема.
Дано все по-малко хора пишат в нея.

Мереленда,покажи моля мазилото.
Не мога да пия Диалгин,нищо не мога.
А след Ковид ужасно ме боли десният крак и вече с всичко,което няма да ми причини вреда,бих пробвала.
Дано няма камфор.
Виж целия пост
# 3
Няма. 5 лв. и нещо беше в кварталната аптека. И на свекъра помогна. Облекчава му ишиаса.
https://remedium.bg/urgo-arnica-gel-pri-sinini-i-ototsi-x50-grama-7818/p
Виж целия пост
# 4
Благодаря!
Утре ще го издирвам,дано се намери и в някоя от аптеките около нас.
Дископатия и дискова херния едно и също ли е?Дискова херния ми е диагнозата от невроложката.
Боли ме много кръстът,ябълката на десния крак,видя се коксартроза...
Виж целия пост
# 5
Същото. То и на свекъра за ишиаса май същото му казаха. Дискова херния май, но не съм сигурна. Знам че като хване и кара на инжекции. Тия дни си идваха и се оплака. От това мазило имах отпреди и е ползвал, още тогава каза, че му помага. Купи си и той.
А мен от дни ме млати главата със стягания в тила и отпред челюстта. Чак вчера се сетих да се намажа, макар да мислех, че не е това. Но след като видях, че точно при най-силните болки не е кръвното и вече бях записала час за зъболекар, звъннах пак да питам, дали не са се освободили часове случайно, да направим по-рано плануваното, за всеки случай, да не би да е от зъба, та нямаше часове и вече като последна опция реших да мажа с мазилото. То взе че подейства. Снощи не ме болеше така силно глава, но пих 500 мг диалгин. Днес съвсем леко се обажда и ми заиграва сърцето, но поне до диалгин не стигнах. Мазах досега 3 пъти и сега преди лягане пак ще намажа. Не щипе, не оставя цапащ филм- изпарява се всичко на мига. След къпане като се намажа понякога загрява, понякога не. Важното е, че отпуска.
Виж целия пост
# 6
За гръбнак  /шия, кръст, кой каквото/ уважавам нестероидните мазила. Пробвала съм и вкъщи и на мен-вършат работа. На врата шал много ми помага.
Виж целия пост
# 7
Благодаря за новата тема. Дай боже всички да са добре и в безкрайна ремисия ♥️
Мери, същата работа. Главоболие от два-три дни и хем знам че сега заради анемията ми е ниско кръвното в момента, пак голям страх брах докато го измеря. Това моето е фобия и няма отърване. Ще ме умори някой ден😀 Ще си взема и аз това мазило. Вероятно просто съм била на течение, че не боли еднакво, повече от ляво главата и врата.
Виж целия пост
# 8
Благодаря за новата тема. Дай боже всички да са добре и в безкрайна ремисия ♥️
Мери, същата работа. Главоболие от два-три дни и хем знам че сега заради анемията ми е ниско кръвното в момента, пак голям страх брах докато го измеря. Това моето е фобия и няма отърване. Ще ме умори някой ден😀 Ще си взема и аз това мазило. Вероятно просто съм била на течение, че не боли еднакво, повече от ляво главата и врата.
Същата съм, а не беше така. Просто когато видиш веднъж много високи стойности и сякаш нещо се пречупва. Сърцето препуска като тръгне да набира апарата и буквално имам чувство, че ме стяга шапката. Даже затова подозирам, че първо показва при мен 130/80. Като видя, че не е 180-200 и се успокоявам и може би затова последващо измерване показва по-ниски стойности.
Мен ме боли само в ляво. Но не е както когато ти е схванат врата и не можеш да се завъртиш. По друг начин ме боли сега и избива повече на главоболие, отколкото на скованост. Но не ми действа добре разтривка, а даже влошава.
Пробвай мазилото, дано ти помогне. По състав гледам е само арника и алкохол, но щом деца на годинка може да мажат, значи е безопасно.
Виж целия пост
# 9
Аз и преди съм казвала, че и мен така ме боли. Цялостно се чувствам толкова зле, едно напрежение, скованост, стягане, болка във врата и плешките. В такъв момент имам чувството, че кръвното ми е 200. Но не е😁. Мазала съм кво ли не... Донякъде ме облекчаваше  Алгасан гел. Сега от месец мажа едно масло-във едно шишенце сусамово масло изсипвам едно шишенце масло от салвия(то е по малко, щото е етерично). И не смея да се хваля, но не ме е боляло. А моите болки са поне 2 пъти в месеца и за мен лично са провокирани някак хормонално, макар за лекарите да нямало връзка
Виж целия пост
# 10
Благодаря за новата тема, относно болки във врата и раменете, някъде около година имах много неприятна болка във врата - от основата на черепа по цялата лява страна та до рамото, не можех да си наклоня главата, да я завъртя дори, тъпа болка, но супер изнервяща в главата. Какво ли не мазах, масажи каквито ви дойдат на ум, аналгин колко изпих и.... накрая далдисах  и си записах час при невролог. Шипове, че имам си го знам, всички, работещи на бюро имат такива образувания по вратните прешлени, нищо ново под слънцето, изписа ми някакво лекарство + милгама, неща , които не купих, но един от съветите и спазих, купих си анатомична възглавница. И ако щете вярвайте, посетпенно болката намаля и изчезна.
Виж целия пост
# 11
Ще сменям поредната аз. След няколко дни и то с най-обикновена дунапренена от 5-6 лв. 4 вида възглавници купувахме досега и ни една не е удобна. При майка като отида и спя на тия евтини възглавници, които и лесно се поддържат, и се чувствам ок с тях.
Преди години се лекувах и заради последствия от възглавница и това, че спях с ръцете над главата. Понеже ходех на иглотерапия за други неща, докторицата ми намества врата. Имах изхвръкнало топче и живеех на нимизил и аулин. След нейното лечение аналгините, които изпих за 5-6 години, се броят на едната ми ръка.
Виж целия пост
# 12
Аз обикновено спя на тънки възглавници, преди анатомичната спях на някаква супер еко-био прехвалена, явно тя ми е създала проблема. Анатомичната я взех ей така на майтап, най-евтината от Юск на промоция беше, ама така се бях изнервила с тая болка, повече от година ме мъчеше. Сега, където отида с преспиване, ако имам възможност си я мъкна с мен.
Виж целия пост
# 13
Благодаря за новата тема 🤗
Виж целия пост
# 14
Моята възглавница е от ИКЕА, около 30 лева струваше преди 4-5 години. Цялата е мемори пяна, но някаква корава. В началото се бях отчаяла. Децата лягаха на нея, мачкаха я, нищо не ставаше. С времето поомекна, макар че мъжът ми и сега ме пита как спя на тоя камък😀. Но със сигурност малко омекна, а и аз изглежда свикнах. Не мога без нея. Където идем е в багажа. Средна височина е.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия