Студенти в UK - 15

  • 90 731
  • 765
# 270
Може би това е целенасочена политика на Британия - вдигат цените,защото не искат повече чуждестранни студенти. Стигат им толкова.

Не им стигат.  Даже искат още.

От друга страна, студентите от ЕС са около 25% от всички чуждестранни студенти.

Китайците са горе-долу колкото всички студенти от ЕС, а индийците – малко над половината от този брой.

Даже нигерийците са повече от студентите, от която и да е друга страна от ЕС.

От ЕС най-много са студентите от Италия и Франция.

Как точно ще обясниш на китайците, индийците и нигерийците, които си плащат високите такси, че „богатите“ европейци ще плащат 2-3 пъти по-малко.

Брекзит-а е основната причина за тази ситуация.

https://www.studying-in-uk.org/international-student-statistics-in-uk/
Виж целия пост
# 271
В какъв смисъл Брекзит е причината за "тази ситуация"?

Мой познат от десет и повече години живее в Лондон. Работи в строителството. Тази година синът му завърши някакъв университет от средно ниво. Той му плати образованието. Не знам колко е струвало.
За "обикновените" българи не виждам друга начин,освен да работят в чужбина,за да могат да платят образованието на децата си.
Виж целия пост
# 272

Ва нас ни се иска да можем да сравним сравним условията с още няколко европейски държави. Какво може да е предимството на Англия при положение, че таксите може би са най високи в Европа

Все още, най-добрите университети в света, се намират във Великобритания и САЩ. И въпреки Брекзит, наплива към  Обединеното Кралство не е спрял.

Здравейте, като родител на бъдеща студентка и аз все още се лутам между различните възможности за обучение в BG, UK и останалите държави в ЕС. Първо ще се опитам да отговоря на въпросите на Сребърна паричка:

1. Каква ви е целта на обучение в чужбина ? Последваща емиграция или връщане в България ?
Целта на едно обучение винаги трябва да е придобиване на нови знания на първо място и след това всичко останало като диплома, нови запознанства и т.н. В конкретният случай с моята дъщеря е обучение по много строго профилирана арт специалност - Concept games art. С риск да сгреша, но се оказа че тази специалност я има на много малко места в UK. Компромисен вариант са 2 университета в Нидерландия. Писах на 1 университет в Италия, но ми отговориха, че обучението е на Ит.език и искат диплома.

2. Защо за обучение е избраната конкретната чужда държава ? Какво знаете за условията за живот в нея и с какво ви привлича ?
Защото в България тази специалност не се предлага.

3. Какво е нивото на знание на чуждият език, на който ще се обучава студента ?
Нивото на англ.език е advance, като въпреки наличния Cambridge сертификат, ще се явява на изпит за IELTS academic, защото първия ще е с давност повече от 2 години към момента на кандидатстване.

Като родител на мен ми е болно, че имам талантливо дете, но нямам достатъчно фин.възможности за да се обучава в UK. И да най-вероятно ще кандидатства в Нидерландия, но определено няма да е с наведена глава.
Тук опцията й е само една - НБУ. Тя учи в момента Графичен дизайн и евентуално ще трябва да запише същата специалност, която освен диплома за завършено висше образование няма да й даде нищо повече от това, което учи в момента в училище.
Виж целия пост
# 273
Е, изразът "наведено носле" изпозлвах заради отказването от мечтите, дано не съм обидила никого.
Виж целия пост
# 274
Здравейте.
Времето,как неусетно мина.Тази есен дъщеря ни започва 3 тата година.Смени си специалността/близка до първоначалната/,за да може:

:.....  да има възможност за получаване на магистърска степен, т. нар. Integrated Master (за някои специалности), като продължиш бакалавъра си с още една година, при същите условия....".
    т.е. ще учи 4 години.Но естествено за да те одобрят за 4 та година,трябва да имаш определен успех.И специалността е Master of Matehematics.Operational Researcs.Statistics and Economiics  в Университета на Саутхемптън.
Виж целия пост
# 275
Как да няма отлив от кандидатсване в УК?
Аз познавам деца, които избщо не подадоха документи там, както и такива, които подадоха, но само за чест и слава с ясното съзнание, че няма да запишат там. Просто искаха да си сверят часовника и да имат самочувствие, че са приети в еди кои си институции и не са отишли по собствено решение.
Холадния за много деца е компромисен вариант и познавам такива, които отиват там, но с наведено носле, точно заради непосилните пари, които Англия поиска след брекзит.


Амели, имах предвид ,че наплива от чуждестранни студенти си остава ,независимо от кандидатите от ЕС , особено пък за добрите университети. Та ,британците проблеми нямат с това ,че голяма част от българите не могат да си позволят образованието им.

brayan__, въпросите бяха отправени конкретно към alegra , за да си самоотговори донякъде, има ли изобщо смисъл да кандидатстват за университет във Великобритания. Много хора не можем да си позволим сегашните такси , но вие можете да помислете евентуално за изкарване на магистърска степен в Англия. Обичайно е 1 година и заплащането и няма да е толкова непосилно.
Виж целия пост
# 276
В какъв смисъл Брекзит е причината за "тази ситуация"?

Мой познат от десет и повече години живее в Лондон. Работи в строителството. Тази година синът му завърши някакъв университет от средно ниво. Той му плати образованието. Не знам колко е струвало.
За "обикновените" българи не виждам друга начин,освен да работят в чужбина,за да могат да платят образованието на децата си.

До миналата година студентите от ЕС плащаха същите такси и имаха право на студентски заем от Student Finance, както английските студенти.

От миналата година вече всички чуждестранни студенти плащат по-високи такси и нямат право на заем.

Това имам предвид под „Брекзит-а е основната причина за тази ситуация.“

От 30 деца в класа на по-голямото ми дете (набор 2000, общинско училище), 24 заминаха да учат в чужбина, от които 12 в Англия и 2 в Шотландия. Доколкото съм информиран, няма такива, чиито родители работят в чужбина.
Виж целия пост
# 277
Ant12, СМГ е общинско училище, но привлича и немалко финансово добре поставени семе
Виж целия пост
# 278
Скрит текст:
В какъв смисъл Брекзит е причината за "тази ситуация"?

Мой познат от десет и повече години живее в Лондон. Работи в строителството. Тази година синът му завърши някакъв университет от средно ниво. Той му плати образованието. Не знам колко е струвало.
За "обикновените" българи не виждам друга начин,освен да работят в чужбина,за да могат да платят образованието на децата си.

До миналата година студентите от ЕС плащаха същите такси и имаха право на студентски заем от Student Finance, както английските студенти.

От миналата година вече всички чуждестранни студенти плащат по-високи такси и нямат право на заем.

Това имам предвид под „Брекзит-а е основната причина за тази ситуация.“
От 30 деца в класа на по-голямото ми дете (набор 2000, общинско училище), 24 заминаха да учат в чужбина, от които 12 в Англия и 2 в Шотландия. Доколкото съм информиран, няма такива, чиито родители работят в чужбина.
Ant12, a имаш ли инфрмация от таз годишните завършващи във вашето училище каква част са кандидатствали и съответно каква част от тях (приетите) са заминали? Изобщо накъде се насочват сега учениците?
Много ми е инетресно как се е променила "Българската картина" като избори на студентите.
Виж целия пост
# 279
Ant12, СМГ е общинско училище, но привлича и немалко финансово добре поставени семе

Абсолютно вярно.

За съжаление, при липсата на алтернативни форми на финансиране (заеми, субсидии и т.н.), разходите за образование на дадено семейство са в пряка зависимост от неговите приходи или активи.

P.S. Към Амели. За тази година нямам информация. За миналата, около половината от класа на по-малкото ми дете замина в чужбина. Основно в Холандия. Мисля, че в Англия са 3 или 4, но всички са със статут на предварителна уседналост и съответно, със заеми.
Виж целия пост
# 280
В какъв смисъл Брекзит е причината за "тази ситуация"?

Мой познат от десет и повече години живее в Лондон. Работи в строителството. Тази година синът му завърши някакъв университет от средно ниво. Той му плати образованието. Не знам колко е струвало.
За "обикновените" българи не виждам друга начин,освен да работят в чужбина,за да могат да платят образованието на децата си.

До миналата година студентите от ЕС плащаха същите такси и имаха право на студентски заем от Student Finance, както английските студенти.

От миналата година вече всички чуждестранни студенти плащат по-високи такси и нямат право на заем.

Това имам предвид под „Брекзит-а е основната причина за тази ситуация.“

От 30 деца в класа на по-голямото ми дете (набор 2000, общинско училище), 24 заминаха да учат в чужбина, от които 12 в Англия и 2 в Шотландия. Доколкото съм информиран, няма такива, чиито родители работят в чужбина.
Значи правилно предположих,че Британия е решила да ограничи наплива на чужди студенти,специално от страни като България. Има логика,защото самият Брекзит беше проведен с цел да отдръпне Британия от Европа.
Виж целия пост
# 281
Амели, знам само за един човек, кандидаствал и приет в Англия, но за чест и слава, т.е. не отива да учи там, отделно 10-12 отиват в Делфт, 4-5 - в TU Eindhoven, 4-5 в Бокони, няколко чакаха прием в TU Munchen, знам за един човек за медицина в Хайделберг, има за Париж,  за ETH Zurich, един отива в САЩ. Това не е за целия випуск, но предполагам дава представа за посоките извън България след Брекзит.
Виж целия пост
# 282
Сребърна паричка, знам че въпросите бяха към alegra. Но според мен всеки, който е решил че трябва да учи в чужбина трябва да си отговори на тези въпроси 😊
Виж целия пост
# 283
Mного съм благодарна за всичко написано по темата ! Ние определено изпитваме колебания и постоянни съмнения, които ще си позволя да споделя в отговор на тези наистина съществени въпроси:
1. Каква ви е целта на обучение в чужбина ? Последваща емиграция или връщане в България ?
Нямаме за цел емиграция, дори точно обратното притесняваме, се висшето образование в UK естествено предполага учащия да се приобщи и вероятно да остане. Ще си позволя да стигна и по-далеч…. плаши ме мисълта за смесен брак  и се чудя дали ще загуби средата и контактите си в България и дали ще създаде приятелства в студентските си години предвид културните и други различия… въобще размисли всякакви…може би защото не зная какво да очаквам.
Оставам с впечатлението, че независимо с каква диплома се дипломират, децата лесно могат да си намерят работа на добра позиция в България …. Може би поради липса на работна ръка и конкуренция…. И това отново повдига въпроса каква е необходимостта от образование извън България.
2. Защо за обучение е избраната конкретната чужда държава ? Какво знаете за условията за живот в нея и с какво ви привлича ?
Бихме искали да дадем възможност на детето ни във възрастта, когато е най-адаптивно да разшири хоризонта си и да почерпи знания от една определено прогресивна образователна система, какво смятам, че е тази в UK. Бихме искали университет, в който детето да разцъфне и да може да надгражда, да бъде стимулирано любопитството и любознателността. Не вярвам, че само високия рейтинг на университета е определящ в това отношение и затова избора е толкова труден и съществен. Все още ни предстои да събираме информация лично на място в UK – имаме 2 години за целта, но ми се струва, че започваме късно и се притеснявам как да направим подбора при толкова много и понякога противоречива информация.
3. Какво е нивото на знание на чуждият език, на който ще се обучава студента ?
C1 Разбираме значението за добро владеене на езика и си мисля, че само високо ниво и езиков сертификат не са достатъчни. Това лято една близка сподели, че детето й което се обучава на английски, в университет в Испания, споделяло, че не чува добре…. проверката на слуха показало, че няма здравословен проблем. Въпреки че е заминал с високо ниво на английски, са стигнали до извода, че нивото на владеене на езика му пречи да разбира цялата преподадена информация.
Даваме си сметка за високата стойност на разноските за висше образование в UK и имаме готовност да платим тази по-висока цена, но отново се поставя въпроса да подберем ли по-евтин университет или да платим по-високата цена на университети, които са с по-висок рейтинг. В кой момент университетите съобщават каква стипендия са склонни да предоставят.
Виж целия пост
# 284
Синът ми е от същото общинско училище и набор 2001, от неговия клас точно половината отидоха да учат в Англия - Лондон, Манчестър и в други по-малки градове. Други 6 човека отидоха да учат в Нидерландия. Класът е от 32 души. Те са последният набор, който успя да отиде по старите условия в Англия. Което донякъде е късмет, но пък беше точно в пандемичната 2020 година, когато всичко ставаше трудно, включително и пътуванията заради карантиниране по 2 седмици, он-лайн обучение и т.н.
За сестра му, която е в същото у-ще в момента, оглеждаме DACH региона като възможност за продължаване на образованието.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия