Теглене на ипотечен кредит от майка с 2 деца - предизвикателства

  • 1 948
  • 14
Здравейте,
до момента темата за ипотечните кредите не ми е била важна и не я следя от близо. Но сега дойде и моят момент да тегля кредит, за да живея в самостоятелно жилище с децата ми. Имам два въпроса:
1.При обследване на моите доходи, доколко е важно да имам съдебно споразумение за издръжка на децата ми от баща им? Има ли някакъв минимум за финанси, които остават на член от семейството след покриване на вноската по кредита?
2. Имате ли впечатление дали банките не обичат да дават заеми на майки с деца? Аз съм учител, имам стабилни доходи и живея в областен град, така че жилището, което бих закупила не би ми коствало повече от 30-40% от месечните ми доходи, доколкото мога предварително да изчисля с разни кредитни калкулатори.

Предстои ми увеличение на заплатата от април, по-добре ли е да изчакам това увеличение преди да ходя до банка и колко след него да отида?
Благодаря предварително
Виж целия пост
# 1
Това за увеличението, което ще се случи от април, докато не стане факт не можете да сте сигурни. Не би трябвало да го включвате в сметката. Не знам да са толкова големи учителските заплати, но вие знаете най-добре какво влиза в бюджета ви. Мисля, че има и минимум, който е на член от семейството и трябва да ви остава след вноската. Ще следя темата с интерес.
Виж целия пост
# 2
Първото нещо, което банката гледа е оценката на жилището. На тази база преценява каква сума може да отпусне като кредит. Имайте предвид че ако е старо строителство може оценката да не съвпада с покупната цена, т.е. освен самоучастие може да се наложи да покриете и тази разлика.
Следва вашата оценка- ако имате развод и съответно съдебни документи за издръжка може и да се разглежда като допълнителен доход. Честно казано нямам опит с това. На база сумата, която ще ви отпуснат се гледат вашите доходи дали стигат. Правилото е не повече от 30%, но честно казано понякога могат да дадат и при вноска 50%. Също е важно да имате чиста кредитна история. Постоянният договор е определено плус.
Моят съвет е да си направите една консултация в банка, напълно безплатни са и така ще изясните всичко още сега. Няма нужда да чакате увеличението, то е добре дошло, но вие и сега можете да си проучите нещата. От моя опит от първоначалния разговор до усвояването на кредита минаха поне 4-5 месеца. Има доста документи за събиране. Това беше преди 6 г  може нещата да се се попроменили.
Успех!
П.С. Моят мъж ми е съдлъжник по кредита, т.е. аз ако спра да плащам ще търсят него, (нямаме брак), незнам при вас дали ще искат нещо подобно. Питайте и за това.
Виж целия пост
# 3
Да, така или иначе вероятната покупка на имот би се случила лятото, когато имам повече свободно време, но ме интересуваше доколко е ключово колко време съм получавала по-високата заплата, напр. има ли значение дали 3 или 6 месеца.
Малко цифри: чисто получавам около 1200 лв/месечно, имам допълнителни доходи по граждански договори за различни обучения и обучителни материали, които създавам и средномесечно те са още около 300 лв, т.е. нетния ми доход е 1500 лв, но не знам дали доходите от граждански договори се взимат предвид.
Имотите, които биха ме интересували, се движат около 60-65 хиляди евро, т.е. би трябвало да изтегля около 100 000 лв и да доплатя останалите като самоучастие.

Аз ще отида в банка, но ме притеснява, че четох, че има процедура за нещо като предварително одобрение на кредит, т.е. като си подам документите ще получа отговор до каква сума бих могла да изтегля и след това ще трябва да си търся имот в тези граници. Та увеличението на заплатата, което се очаква да бъде 12%, ми се струва важно, ако наистина банките си записват на лист хартия - на този до толкова средства.
Виж целия пост
# 4
Всеки един доход се взима предвид, стига да е официален.
Няма значение колко време сте получавали тази заплата, гледа се към момента
Виж целия пост
# 5
Всеки доход, който е обявен пред държавата, се гледа - тоест, ако имате граждански договори - супер. Ако преподавате на деца на частно и просто ви дават едни пари в джоба, няма как да докажете дохода.

Докато подадете документи и усвоите кредита, минава време.
Мисля, че можете и сега да отидете за консултация в някоя банка, като не е нужно да подавате документите веднага. По-скоро да се допитате до консултантите за всички въпроси, които ви възникват.

Виж целия пост
# 6
Може би трябва да се обърнете към съответната финансова институция и да ви разяснят по-добре нещата. Скоро теглих потребителски кредит от банка, която предлага добри условия за учители. Но кредитът е значително по-малък от ипотечния и условията са различни. Моят доход е като вашия, а вноската ми много по-малко, но ако не са доходите на мъжа ми не бих се наела да тегля. С тези постоянно нарастващи цени... Иначе и аз си мечтая да си купя собствено жилище. Не ми е належащо, но ще следя темата и съветите.
Виж целия пост
# 7
Да, работя само с договор, така че 1500 лв нетен доход за доказуеми към момента. Ще ми е полезно обаче да чуя мнение от майка с деца, защото ако да бях сама вероятно нещата биха били по-лесни откъм отпускане. Мисля си дали, ако имам по-голямо самоучастие това би намалило неудобството от тричленното семейство.
Виж целия пост
# 8
На нас ни искаха справка за доходи за 2 години назад, но ние сме малко по-специфичен случай. По-голямото самоучастие винаги е било предпоставка за по-добри условия за одобрение на кредита. При положение, че лятото ще се занимавате с покупката, според мен е добре да кандидатствате за предварително одобрение след като увеличението на заплатата е факт.
Виж целия пост
# 9
Не видях имаш ли възможност за самоучастие - банките се интересуват от това. Тоест, имаш ли заделена сума суха пара, която да вложиш в апартамента и останалото да е кредит. Така че помисли за това, преди да говориш с банката.

Не се притеснявай, един разговор с банка с нищо не те ангажира, а ще те насочи какви са ти възможностите. Ще ти кажат базовите неща: с този сегашния доход до колко могат да ти дадат и с новия доход - също. Можете да обсъдите и варианти за колко години да се изплати. На тях тези неща са им заложени в програма на компютъра, ще цъкнат два бутона и готово.
Просто предварителен разговор направи, без обвързване, одобрение и от сорта.
Може да посетиш и повече от една банка.
Спокойно, ти си клиент, ще те обслужат любезно и ще ти отговорят на въпросите.
Виж целия пост
# 10
Аз съм самотна майка, учител и имам две деца + ипотечен кредит за 20 години 60000лв. Миналата година рефинансирах в ЦКБ, те предложиха най-добри условия.
Дори и без издръжка от бащата като учител вероятно заплатата Ви е над 1300лв и ще можете да ползвате бонусите за държавен служител и за доход над 1300лв. Добре е да имате самоучастие при покупката на жилището, в противен случай някои банки правят схеми и отпускат ипотека + потребителски.
Има сайт, в който може да заложите Вашите параметри и ще Ви покаже варианти на различните банки.
Виж целия пост
# 11
Авторке, сметни си и едни 40 хил лв за довършителни работи или ремонт, за да влезеш в жилището, щото това не знам защо не се брои някак....парите са сериозни, а сама жена ще плаща за всичко, едва ли нещо може жената самостоятелно да свърши. Да ти качат плочките за банята до апартамента - 200лв. Толкова ни взеха. Всичко е така...Ние приключихме току-що ремонт на старо жилище, 3 стаи, надхвърлихме 40 хил с обзавеждането и имаме още някои дребни неща, за около 1000-1500 лв останали, без да сме правили нищо луксозно. Апартамента купих аз за 47 хил евро през 2020 г.
1500 лв са малка сума, освен ако издръжката на децата не влиза към тях и е по-сериозна цифра.
Виж целия пост
# 12
Учителската заплата е горе-долу еднаква в цялата страна. Базовата, иначе имат значение някои фактори при определянето й, но разликите не са драматично големи. Нетният доход гледат. Моят беше 1300, нейният е 1200. И двете сме сами с по две деца. Тя някой ден ще има и издръжка към доходите, аз нямам такава. Та от моя опит може да вземе, въпросът е да си направи сметката колко вноска може да поеме. Цените на ремонтните дейности и на имотите зависят и от мястото,където живее и от състоянието на купувания имот. Като няма пари за основен ремонт се прави козметичен - смяна на тапети или боядисване може и сама да си направи или с помощ от приятел. Ако няма къртене, смяна на дограма, изолация и шпакловка сумата драстично пада. Обзавеждане може да си имат, а може и от Виденов да се обзаведат.
Преди 5 години влязох с две деца на 3 и 7 години и възрастна майка в две стаи без готова кухня - гледах банята да е готова. За три месеца докато живеем довършихме жилището - имах си функционираща кухня, обзаведохме стаята на майка и коридора. Не е лукс, пренесохме и доста от старото обзавеждане, но това е положението.
Виж целия пост
# 13
Преди 4 мес. теглихме кредит/ипотека с ММ. Имаме 2 деца. Не е същата ситуация, но..... Първо си харесвате имот, после намирате познат оценител, който да работи с банката от която ще теглите кредит. Молите го/плащате му ако е необходимо/ да направи оценка на имота над или близка до продажната цена. Банките отпускат мах 70% от продажната цена на имота, т.е останалото трябва да ви е самоучастие. Едва след това банката гледа дохода мин. 1г. назад и дали сте на постоянен трудов договор. После има вариянти за вноските съобразно срока на ипотеката 15-25 г. Разбира се възрастта също е фактор. Ние с ММ не сме първа младост, така че го изтеглихме за 17г., но това е индивидуално и всеки си напасва вноските, така, че да миже да ги покрива без особено затруднение.
Успех.
Виж целия пост
# 14
Аз имам едно дете.
Банките по принцип имат изискване за минимален остатъчен доход на член от семейството. Тоест вие сте трима.
 като извадим от чистия доход размера на вноската трябва да остава мисля преди беше по поне 300 лева на човек.
Издръжка на дете не влиза в изчисляването на чистия доход. Тъй като парите са предвидени за детето и няма как банката да ги стопира, ако спрете да си плащате заема.
Също всички допълнителни доходи, които не са фиксирана сума на месец, не ги признават.
Тоест, ако по граждански договор всеки месец ще получавате 300 лева фиксирано всеки месец, ще ги признаят. Ако обаче зависи от обема на работа и един месец можете да получите 300, другият 100 например - няма да ги признаят.
Аз си мисля обаче, че за държавни служители ще има доста преференции. Знам например, че в райфайзен има някакви.
Като цяло колкото хора, теглили кредит, толкова и случаи. От много неща зависи. Кой е градът, какъв е апартаментът, коя е банката, банковият служител колко е кадърен, даже и късмет да има човек. Най-добре питайте в самите банки.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия