Пръв на село или последен в града?

  • 6 222
  • 157
# 120
Гал, аз вече се объркАх какво твърдиш.
Скрит текст:
Сори, ама това Нарциса ми е много дългооооо.
Виж целия пост
# 121
В България няма невъзможни неща. Я вижте Станишев. Без един работен ден стаж (!) стана премиер.
Политиката Е стаж.
Виж целия пост
# 122
Гал, аз вече се объркАх какво твърдиш.
Скрит текст:
Сори, ама това Нарциса ми е много дългооооо.
Жива и здрава да си, Уиш.
Прехвърлях темата, днес ми е свободен ден от доста време насам, попаднах и на постове на въпросната авторка в темата за работа и CV, и ми прилича, и ми прилича на някого, ама пуста ковидна мъгла....
А то какво било - от склада и Пържолан стигнахме до това самочувствие на преуспяла офис дама с 1200 лева "чисто" в София и пренебрежителното отношение към младите момичета, чудещи се как тепърва да започнат работа, че и тук в темата се посмях доволно....ох, тенкс, още веднъж.

Анди, сори, че оспамих темата ти, за да не е само спам, да кажа и по нея - била съм и в двете позиции, и честно казано предпочитам "пръв на село". Ама и аз като Нарциската съм си селянче от северозапад, и не ме е срам да си го призная.
Виж целия пост
# 123
И аз се позачетох по-внимателно и разбрах идеята.
Ние със съпруга ми започнахме работа в държавната администрация след студентството. На ниски позиции, трупайки опит. В едно министерство.
После няколко години работехме в чужбина, трупайки опит.
След придобиване на нужната ни увереност, отворихме собствена кантора и работехме за себе си.
Сега вече и други хора работят за нас.
Ако това е идеята наистина, смятам за присъщо на всеки човек да гони независимост, но зависи от човека и амбициите му. И досега наши колеги работят във въпросното министерство и са горди, че работят точно там, без да събират смелост да са си шефове.
Един вид, последни в министерството/града, за да не са първи в собствената си кантора/селото.
Виж целия пост
# 124
Е, ама Февър, те че работят в министерство, за тях това не е последен в града... Мммм, министерство, ехеййй....
Виж целия пост
# 125
Ама не са министри. Wink
Виж целия пост
# 126
Абе родата на село като каже - нашто момче работи у министерство.... Мед им капе, ти недей...
Виж целия пост
# 127
Ама той може да не е от село. Нашите познати, които визирах, не се сещам да са от село. Просто им звучи по-престижно ниска позиция в голяма фирма/министерство, вместо собствена малка фирма/кантора.
След последните разяснения реших, че селото е метафора, както и градът.
Виж целия пост
# 128
Няма лошо, всеки си има собствени приоритети.
И аз писах, че да си стоиш на заплата си е по-спокойно, нямаш толкова отговорности като да работиш за себе си.
Имам наблюдение и от двете страни, затова.
Виж целия пост
# 129
Вероятно зависи от човека - характер, склонност да рискува, желание за разнообразие, стремеж да не зависи от нещо или някого и какво ли още не.
Виж целия пост
# 130
На село  кантори, клиенти и конкуренция няма.😉 Мисля, че частния бизнес в България е стрестест на доста нива. Собствениците са атестат за по-високо ниво.
Виж целия пост
# 131
Има и нещо друго. В България има столица и ясно изразен втори град - Пловдив. Но я попитайте някой румънец кой е вторият град на Румъния? Ще се пули и мънка - Тимишоара,Клуж,Констанца... В Унгария кой е втроият град след Будапеща? Няма такъв.
Англия все повече става Лондон и останалото е провинциална пустиня. Някога промишленият Север Манчестър,Шефилд,(9 от 10 ножа са били произвеждани в Шефилд),Ливерпул,Нюкасъл с въгледобива днес са доста зле и приличат на индустриални музеи. Всички са на гърба на Лондон.
За Франция отдавна се знае,че е Париж и останалото е пустиня.
Полша също се превръща във Варшава и пустиня. Някога е имало проспериращи промишлени гардове като Гданск,Лодз,Краков...
Белгия е Брюксел и пустиня. Гент и Брюж са по-скоро туристически градове.
Дания,Норвегия,Ирландия - всичко е съсредоточено в столиците им.
Пояснение: не става въпрос за западналост и занемареност,напротив - по-красиво и устроено е в провинциите им,но няма икономически просперитет,няма работа,няма развитие...
Има обаче и друг модел с ясно изразен втори град.
Португалия - Лисабон и Порто. Испания - Мадрид и Барселона. Гърция - Атина и Солун. Швеция - Стокхолм и Гьотеборг. Русия - Москва и Петербург.
Третият модел е на Германия,Швейцария,Турция,Италия.
Мюнхен и Хамбург превъзхождат Берлин. Милано и Торино - Рим. Истанбул е далеч пред Анкара.
Пръв на село или последен в града? Зависи какъв модел е страната.
Виж целия пост
# 132
Гласувах за "Последен в града", защото един град предлага повече възможности както за развитие, така и за живот. В града е по-лесно човек да си намери работа, каквато и да е тя.
Виж целия пост
# 133
Ама защо селото се приема буквално? Нали беше уточнено, че става дума за метафори.
Иначе ако избирам като географско понятие, личният ми избор би бил малкото градче от селски тип, където изкарах цялото последно лято, вместо центъра на столицата, където живея. Родителите и свекърите ми, които цял живот са живели в София и в големи градове по света, след започването на пандемията се преместиха в същото градче и откриха, че е трябвало да го направят много по-рано, заради спокойствието, тишината и уюта на малкото населено място. На селската ни вила също ми е по-добре и ако не бяха децата щях отдавна да съм там за постоянно.
Търсенето на работа не ме вълнува, защото ако не бяхме рискували и бяхме останали да си кютаме на по-ниски позиции в по-лъскаво звучащото министерство, тепърва щяха да ме очакват още близо 20 г. да работя, докато борейки се за собствена малка кантора, вече почти 2 г. съм "пенсионерка". Затова вече предпочитам да търся спокойствие, а не динамика.
Виж целия пост
# 134
Световните гениии и творци нямаше да са познати, ако бяха останали в прованса. Търсили са местата, средите и шансове за реализация.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия